Tam Bootable Usb Disk Hazırlayıcı Win-XP / VİSTA /7 Kurulumu

Kodla Büyü
hazır gfx lerden bi tanesini seçtim görsel açıdan da güzel oldu. Ama kendi resmimi koyamadım. Painten açıp gfx olarak kaydettim ama olmadı.
Bi de oluşturduğum flash diskin ghost ile imagesini alsam, daha sonra tekrar lazım olsa imageden geri yüklesem olur mu acaba ?

mystreous' Alıntı:
hazır gfx lerden bi tanesini seçtim görsel açıdan da güzel oldu. Ama kendi resmimi koyamadım. Painten açıp gfx olarak kaydettim ama olmadı.
Bi de oluşturduğum flash diskin ghost ile imagesini alsam, daha sonra tekrar lazım olsa imageden geri yüklesem olur mu acaba ?
indirdiğin gfx paketinde videolu gfx yapım anlatımı var ilgili programda paketin içinde var kendi resini bile koyabilirsin
Bölüm bölüm değil de tek kalemde komple usb diskin yedeğini alırsan geri yüklemede o yedek çalışır.
İyi fikir tekrar uğraşmazsın.

arkadaşlar ben deneme yapmadım ama videodan izledim kurulumların nasıl yapılacağını.ancak orada bios sıfırlama diye iso dosyası var onları ne için ve nerede kullanıyoruz

ghost yedeği için tekrar flash diskimi bozmayı gözüm yemedi. Bu şekilde alırsam çalışmaz mı diyorsunuz? gfx için ilgili paketi indirip deneyecem şimdi. Teşekkürler kalelibilişim..

trueandfalse' Alıntı:
arkadaşlar ben deneme yapmadım ama videodan izledim kurulumların nasıl yapılacağını.ancak orada bios sıfırlama diye iso dosyası var onları ne için ve nerede kullanıyoruz
İlk postta ve devam eden postlarda herşey açıklandı.
Bios sıfırlama isosunu ister cd/dvd ye yazdırarak istersen usb paketine ekleyerk bootable olarak kullanabilirsin.
Kısaca isoyu usb belleğe EGO klasörüne atıyorsun. menu.lst deye en alta altta verdiğim kodları ekle

Kod:
title Bios Sıfırlayıcı
map --mem (hd0,0)/EGO/Bios.iso (hd32)
map --hook
chainloader (hd32)
boot

mystreous' Alıntı:
ghost yedeği için tekrar flash diskimi bozmayı gözüm yemedi. Bu şekilde alırsam çalışmaz mı diyorsunuz? gfx için ilgili paketi indirip deneyecem şimdi. Teşekkürler kalelibilişim..
Usb diskinden çalışan ghost ile usb diskinin yedeğini pc ye alabilirsin.

Bugün bayağı bi uğraştım bunun için.
Size de göstermek istedim. Gelişi güzel bir fotoğraf koyarak başladım. Geliştirilebilir.
Usbdeki ghostu çalıştırarak usb'nin imagesini bilgisayarıma alırsam başka bir usb belleğe imageyi açabilirim diyorsunuz öyle mi? CD'ye nasıl yaparız bunu?

Ekli dosyalar

• 01.PNG
    01.PNG
    222.1 KB · Görüntüleme: 934
@kalelibilişim
imagesini bilgisayarıma kaydettim. Partitionlara ayırmam sayesinde de virüs girmez sanırım. Virüs girse bile imagesi hazırda duruyor. Benden görüp beğenen, almak isteyen kişilere de 10 dakkikada hazırlayabileceğim bişey oldu.
Çok teşekkür ederim paylaşımların ve desteklerin için.

Pakete Otomatik Ghost eklenmiştir. Güle güle kullanın...
Ayrıca benim hazırladığım *.gfx menü ektedir.

Bu *.GFX menüyü kullanabilmeniz için menu.lst ye eklmeniz gereken kodlar.
Kod:
# ============================== MY-GFX FILES =============================
# =========================================================================
gfxmenu /GFXMENU/KALELIBILISIM.GFX
# =========================================================================

Ekli dosyalar

• KALELIBILISIM.jpg
    KALELIBILISIM.jpg
    182.1 KB · Görüntüleme: 923
  • KALELIBILISIM_GFX.rar
    336.8 KB · Görüntüleme: 49
ve hayal kırıklığı...
usb boottan winxp kurmak istedim. Ön yükleme dosyalarını yükledi en son partition seçme bölümüne gelince sadece usb bellek içindeki partları gördü. Anlaşılan Cd taşımaya devam..

mystreous' Alıntı:
ve hayal kırıklığı...
usb boottan winxp kurmak istedim. Ön yükleme dosyalarını yükledi en son partition seçme bölümüne gelince sadece usb bellek içindeki partları gördü. Anlaşılan Cd taşımaya devam..
Biosdan sata ayarını kapat veya sata raıd sürücüleri entegre edilmiş bir xp kullan. Yöntemde bir sorun olduğunu sanmıyorum.
Muhtemel bios ayarları söyle olması gerekir: muhtemelen Advanced sekmesinde
AHCI MODE=DİSABLED
SATA MODE=IDE

Okul Bt_Lab Exper Pc ler için

Phoenix Bios Sata Ayarı

Pasif Etme
• Bilgisayar açılırken “F2” tuşuna basılır ve BIOS’a girilir
• Bios’ta “Advanced??Peripheral Configuration??Ata Controller Config” kısmındaki
değerler aşağıdaki gibi olacak şekilde değiştirilir
S-ATA Mode = Compatible
P-ATA Maps To = Secondary
• Bios’ta yapılan değişiklikler, “Exit ?? Save Changes&Exit ” kısmına basılarak kaydedilir

Aktif Etme
• Bilgisayar açılırken “F2” tuşuna basılır ve BIOS’a girilir. Bios da “Advanced??Peripheral
Configuration??Ata Controller Config” kısmında bulunan aşağıdaki değer şu konuma geri
getirilir;
S-ATA Mode = Native
• Daha sonra yapılan değişiklik “Exit ?? Save Changes&Exit ” ten kaydedilerek çıkılır

[1] Ayrıca emin olmak için şu testleri yapabilirsin
Usb paketinde kullandığın xp cd si ile aynı PC yi başlat bakalım hard diskleri görüyor mu.
Muhtemelen daha hoşgeldiniz ekranına gelmeden mavi ekran hatasıyla karşı karsıya kalırsın.
En azından usb paketi disklerin bulunduğu ekrana kadar sorunsuz geliyor.

[2] Bios dan bahsettiğim ayarları yap bakalım sonuç ne oluyor.
Muhtemelen Usb paketi de CD de hard diskleri sorunsuz görecektir.

@kalelibilişim
aynı usbyi laptopta denedim hddleri sorunsuz görüyor. Demekki okuldaki bilgisayarda dediğiniz gibi hddyi görmeme sorunu var. Sata enable konumda olabilir. Gerçi usbde kullandığım xp, sata raid sürücüleri entegreli cdden. Yarın hdd problemlerini giderip tekrar deneyecem. Olmazsa dediğiniz gibi cdye çekip deneyecem.

@kalelibilişim
usb yi test ettiğim makinanın başka problemleri varmış meğerse. Usb paketim bazı makinalarda sorunsuz çalışıyor. Amacıma kısmen ulaştım. Anakartları farklı bazı makinalarda da windows kurumulu sırasında .... dosyası yüklenemedi diyip işlemi tamamlayamıyor, bazılarında ise post ekranı geliyor ama menülerin hiçbiri çalışmıyor. Yani sadece usb bellekle yola çıkmamak lazım, gene cd çantamızı yanımıza alacağız anlaşılan.

mobile' Alıntı:
peki buna xp win7 ye ek olarak pardus kurulumuda eklenebilirmi
Evet WinSetupFromUSB yi çalıştırdığında en alttaki seçeneği seçip Pardus cd/dvd sini veya cd/dvd deki tüm dosyaları kopyaladığın klasörü gösterirsin Pardus çalışmaya eklenir.

kalelibilişim' Alıntı:
mobile' Alıntı:
peki buna xp win7 ye ek olarak pardus kurulumuda eklenebilirmi
Evet WinSetupFromUSB yi çalıştırdığında en alttaki seçeneği seçip Pardus cd/dvd sini veya cd/dvd deki tüm dosyaları kopyaladığın klasörü gösterirsin Pardus çalışmaya eklenir.
Az önce denedim pardusu en alttaki seçenekten ekledim hepsi çalışıyor ama pardus çalışmıyor, configuration file eksik hatası veriyor

@mobile
Bir de en alttan ikinci seçenek Parted Magıc ile dene yine olmazsa en alttan üçüncü seçenek UBCD4.. dene o da olmazsa şansına hepsini sıradan dene.

kalelibilişim' Alıntı:
Bir de en alttan ikinci seçenek Parted Magıc ile dene yine olmazsa en alttan üçüncü seçenek UBCD4.. dene o da olmazsa şansına hepsini sıradan dene.
denemiştim onlarıda olmuyor hiç birisi ile, bir çözümü varmı

mobile' Alıntı:
kalelibilişim' Alıntı:
Olmayan kısım tam olarak nedir. Nerde takılıyor hiç mi başlamıyor ayrıntı yazmalısın. Kullandığın pardus sürümü nedir.

kalelibilişim' Alıntı:
mobile' Alıntı:
kalelibilişim' Alıntı:
Olmayan kısım tam olarak nedir. Nerde takılıyor hiç mi başlamıyor ayrıntı yazmalısın. Kullandığın pardus sürümü nedir.
hiç başlamıyor configuration file eksik diyor. pardus 2011.2 64 bit kullanıyorum

@mobile
Anladığım kadarı ile boot menüsünden pardusa girdiğinde hata veriyor. Doğru mu ? Normalde doğrudan iso dosyasını göstersen yine başlar ama ilerleyen aşamalarda hata verecektir.
Sen yine de iso yu doğrudan usb ye koy ve menu.lst dosyasına iso çalıştırma kodlarını gir. Kodları ilk sayfada Ghost için vermiştim sen uyarla. Takılacaktır ama bakalım nerde takılıyor
Pardusun farklı bir sürümüyle de deneme yapmanda yarar var.

kalelibilişim' Alıntı:
@mobile
Anladığım kadarı ile boot menüsünden pardusa girdiğinde hata veriyor. Doğru mu ? Normalde doğrudan iso dosyasını göstersen yine başlar ama ilerleyen aşamalarda hata verecektir.
Sen yine de iso yu doğrudan usb ye koy ve menu.lst dosyasına iso çalıştırma kodlarını gir. Kodları ilk sayfada Ghost için vermiştim sen uyarla. Takılacaktır ama bakalım nerde takılıyor
Pardusun farklı bir sürümüyle de deneme yapmanda yarar var.
tamam dediğini yapayım elle ekleyeyim bakalım nolcak pardusun eski versiyonlarındada denemiştim ama olmamıştı.

Sanırım bu pakete pardus u standart yöntemlerle ekleyemeyeceğiz. :(
Ancak tnctr de blue_life üstadımızn iso dosyasını sanal sürücüye eklemek gibi birtakım çalışmaları var. :+1:
Bu pakete pardusu eklemek isteyen arkadaşların blue_life ile temasa geçmelerini öneririm.

Geri