tef ler kapatılıyor mu?

Kodla Büyü

hastasıyız dede

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
arkadaşlar son günlerde sık sık tef lerin kapatılacağını duyuyorum, yerlerine teknoloji fakülteleri açılıyormuş, acaba bir isim değişikliğimi yoksa sistem komple değişiyormu, meslek liselerine öğretmen nasıl yetişecek veya meslek ortaokul ayrımımı kalkıyor? bilgisi olan varsa geniş bir bilgilendirme yapabilirmi?

hocam bu dediğin olay yıllardır var. çoğu TEF çoktan kapanarak teknoloji fakültesi oldu.
ayrıca teknolojinin etkin kullanılmamasından ve yanlış politikalar yüzünden artık meslek liselerinde öğrenciler bilişim bölümünü seçmez oldular. her yerde arkadaşlar norm fazlası konumuna düşüyor.. bizim bölümde 5 kişiydik bu yıl bir arkadaş norm fazlası oldu.. seneye de diğeri olacak.. çünkü öğrenci yok.. eskiye dönüş oldu. şimdiki öğrenciler bilişim yerine makine-metal-tesisat-motor bölümlerini tercih ediyorlar..
durum böyle olunca da yeni mezunlara gerek kalmıyor ve o arkadaşlar da mağdur oluyor, atama bekliyorlar..
mevcut halde devam eder diye düşünüyorum..
çok sıkıntı çıkarsa BÖTE-TEF ayrımını bazı değişikliklerle kapatırlar olur biter..
Ama şunu da belirteyim ki maalesef branşımızın geleceği yok... bilişim bu ülkede her geçen gün kan kaybediyor...
HAKKIMIZDA HAYIRLISI..

hastasıyız dede' Alıntı:
arkadaşlar son günlerde sık sık tef lerin kapatılacağını duyuyorum, yerlerine teknoloji fakülteleri açılıyormuş, acaba bir isim değişikliğimi yoksa sistem komple değişiyormu, meslek liselerine öğretmen nasıl yetişecek veya meslek ortaokul ayrımımı kalkıyor? bilgisi olan varsa geniş bir bilgilendirme yapabilirmi?
Hocam 2010 dan beri TEF lere zaten yeni öğrenci alınmıyor. Mevcut öğrenciler de bir kaç yıl içinde mezun olacak.
Yerlerine kurulan Teknoloji Fakülteleri öğrencileri de şu an 3. sınıflarındalar . Mezun olunca alacakları diploma ne yazacağı o diploma ile kamuda-özelde hangi konumlarda görev yapacakları henüz net değil.

TEF ler hiç mezun vermese bile meb in şimdiki atama sayılarına göre 50 yılda eritemeyeceği kadar mevcut mezun var. Üzerine yukarıda bir hocamızın belirttiği gibi meslek liselerinde de bizim branşın norm sorunu var. Benim gibi TEF çıkışlı olduğu halde ilköğretimde görev yapan, tayin döneminde açıkta okul olmadığı için türlü meslek lisesine geçemeyen bir çok BT öğretmeni de var.

dengem' Alıntı:
hocam bu dediğin olay yıllardır var. çoğu TEF çoktan kapanarak teknoloji fakültesi oldu.
ayrıca teknolojinin etkin kullanılmamasından ve yanlış politikalar yüzünden artık meslek liselerinde öğrenciler bilişim bölümünü seçmez oldular. her yerde arkadaşlar norm fazlası konumuna düşüyor.. bizim bölümde 5 kişiydik bu yıl bir arkadaş norm fazlası oldu.. seneye de diğeri olacak.. çünkü öğrenci yok.. eskiye dönüş oldu. şimdiki öğrenciler bilişim yerine makine-metal-tesisat-motor bölümlerini tercih ediyorlar..
durum böyle olunca da yeni mezunlara gerek kalmıyor ve o arkadaşlar da mağdur oluyor, atama bekliyorlar..
mevcut halde devam eder diye düşünüyorum..
çok sıkıntı çıkarsa BÖTE-TEF ayrımını bazı değişikliklerle kapatırlar olur biter..
Ama şunu da belirteyim ki maalesef branşımızın geleceği yok... bilişim bu ülkede her geçen gün kan kaybediyor...
HAKKIMIZDA HAYIRLISI..

Sonuna kadar katılıyorum..tespit ve düşüncelerin yerinde..bilişim bu ülkede sadece tüket mantığıyla işliyor..üreten,üreteni yetiştiren sektörler işlevini kaybetti.. :(

Geri