Tek kablo üzerinden iki internet sinyali taşıma?

Kodla Büyü

ModeXL

Site Gezgini
Arkadaşlar görev yaptığım okulun internetini radio link aracılığıyla kablosuz olarak 500 metre ötedeki pansiyona da ulaştırdık. Böylece yeni bir hat maliyetine girmedik. Şu an sistem çalışıyor. Fakat ortaya çıkan sorun şu:

Taşıdığımız hat meb hattı değil ve filtre yok. Böyle olunca öğrencilerin internette neler yapabileceği malum. Hele ki okul dışındaki bir ortam sözkonusu olunca. Ama özel hattı iptal edip meb hattını taşırsak pansiyon müdür yardımcısı ve belletmen için kısıtlıma oluyor, ayrıca kurulu halde bulunan IP telefon sistemi boşa çıkıyor.
Acaba her iki internet sinyalınıde karşıya taşıyarak orada ayrıştırmak mümkün mü? Router falan kullanarak çözüm üretebilir miyiz? Bütün çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Hocam kablo uclarindavyeterli mesafe varsa iki uctaki rj45 konnectorleri kes. Kablo icinden sekiz adet ince tel varya , herbir hat icin aktif kullanilan sadece 4 tanesi. 4 kablo teli ile meb hattini tasi , diger 4 kablo ile meb int tasi. Hangi uclarin aktif calistigini nette bulabilirsin. Kolay gelsin.

ali04' Alıntı:
Hocam kablo uclarindavyeterli mesafe varsa iki uctaki rj45 konnectorleri kes. Kablo icinden sekiz adet ince tel varya , herbir hat icin aktif kullanilan sadece 4 tanesi. 4 kablo teli ile meb hattini tasi , diger 4 kablo ile meb int tasi. Hangi uclarin aktif calistigini nette bulabilirsin. Kolay gelsin.

İyi fikir. :+1: :+1:

Hocam bunun için iki modemide ağda çalıştırmakla ilgili bir kaç makale okumalısın. Kısaca bildiğinizi düşünerek kısa adımları yazıyırum
1 meb internet olan değil özel internet olan modemi meb internet olan modemle aynı ağ grubuna al mesela 192.168.2.1 meb hattı ise 192.168.2.2 de özel internet olsun
2 özel internetin dhcp sunucu özelliğini lan ayarlarından kapat bu ayarları yaptıktan sonra iki modem arasına normal bir kablo takman lazım. ikiside swice bağlayabilirsin yada 4 portlu ise ikisi arasında bir kablo kullanabilirsin.
Bu şekilde iki modem ağda aktif olacak ağa bağlanan kişi otamatik olarak meb interneti kullancak kablo veya kablosuz farketmez. Sen özel internet kullandırmak isteyeceğin kişilere ise el ile ayar vereceksin. Burda yukardaki örneğe göre düşünürsek ağ ayarları şu şekilde olacak. ip si : 192.168.2.??? 3-254 arası ağ maskesi 255.255.255.0 ağ geçidi ve dns işte burası önemli özel internetin olduğu ip yi yazacaksın ikisinede. 192.168.2.2 oalcak. Burda başka bir sorun ortaya çıkar ağ ayarlarını çocuklar farkedebilir ve ya öğrenebilir bu durumda özel internetin modeminin fabrika çıkış şifresini değiştir ve mac filtreleme kullanabilirsin. MAc filltreleme ile istediğin bilgisayarın mac adresine izin verir ve bu şekilde diğerleri giremez. En temiz ve ağ yapısında kullanabileceğin bilinen tek yol.

netegitmen' Alıntı:
Hocam bunun için iki modemide ağda çalıştırmakla ilgili bir kaç makale okumalısın. Kısaca bildiğinizi düşünerek kısa adımları yazıyırum
1 meb internet olan değil özel internet olan modemi meb internet olan modemle aynı ağ grubuna al mesela 192.168.2.1 meb hattı ise 192.168.2.2 de özel internet olsun
2 özel internetin dhcp sunucu özelliğini lan ayarlarından kapat bu ayarları yaptıktan sonra iki modem arasına normal bir kablo takman lazım. ikiside swice bağlayabilirsin yada 4 portlu ise ikisi arasında bir kablo kullanabilirsin.
Bu şekilde iki modem ağda aktif olacak ağa bağlanan kişi otamatik olarak meb interneti kullancak kablo veya kablosuz farketmez. Sen özel internet kullandırmak isteyeceğin kişilere ise el ile ayar vereceksin. Burda yukardaki örneğe göre düşünürsek ağ ayarları şu şekilde olacak. ip si : 192.168.2.??? 3-254 arası ağ maskesi 255.255.255.0 ağ geçidi ve dns işte burası önemli özel internetin olduğu ip yi yazacaksın ikisinede. 192.168.2.2 oalcak. Burda başka bir sorun ortaya çıkar ağ ayarlarını çocuklar farkedebilir ve ya öğrenebilir bu durumda özel internetin modeminin fabrika çıkış şifresini değiştir ve mac filtreleme kullanabilirsin. MAc filltreleme ile istediğin bilgisayarın mac adresine izin verir ve bu şekilde diğerleri giremez. En temiz ve ağ yapısında kullanabileceğin bilinen tek yol.

Bu şekilde başka bir okulda kullanıyorduk. Çok ta güzel çalışıyor. Yalnız ben modemlere farklı IP vermiştim. MEB modemine 192.168.1.1 ve Diğer modeme 192.168.2.1. Diğer modemin DHCP sunucusunu kapatıp idare bilgisayarlarına elle 192.168.2.x formatında IP adresleri verdim. Modemlerin ikisini de merkezi anahtara bağladım. Ağa bağlı herhangi bir bilgisayara 192.168.1.x/255.255.255.0/192.168.1.1 verdiğinde MEB hattından çıkış yaparken 192.168.2.x/255.255.255.0/192.168.2.1 verdiğinde diğer internetten çıkış yapıyordu. Kullandığım 4 sene boyunca öğrenciler fark etmedi.

Ama bu sistem Radio Link bağlantısı ile olur mu bilemem. Radio link bağlantısını anlatırsan (cihazlar, yöntem vb.) biz de bilgi sahibi olmuş oluruz. Uygulanmış sistem daha sağlıklı fikir verir.

Ali04 arkadaşımın yaptığı gibi biz kullandık, netegitmen arkadaşınkini de denemek lazım.
geçen ay ttnet kullanıyordum doping e geçtim bu arada ttnet kapanmamıştı. aynı hattan kullanıcı adı ve şifre değiştirerek her ikisini de kullandım.

Teşekkürler arkadaşlar, sunduğunuz çözümleri deneyip sonuçlarını yazacağım. :+1:

Geri