TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTELERİ KAPATILDIMI?

Kodla Büyü

faras

Site Gezgini
Arkadaşlar ösym nin sonuç kılavuzunu inceledim.

[b]http://www.memurlar.net/common/documents/3626/3kilavuzyayinexceldokumutablo4y.pdf[/b]

Gördüğüm kadarı ile Teknik Eğitim Fakülteleri göszükmüyor yoksa benim gözümdenmi kaçtı.
Bilgisayar Öğretmenliği, Biligisayar Sistemleri Öğretmenliği gibi bölümleri bulamadım.

Eğer bu bölümler kapandı ise meslek liselerine kimler atanacak ozaman. Böte mezunlarını madem atamıyorlar kimler atanabilecek?

Hocam bence yaz kursları vs eğitimlerle gerek böte gerekse diğer bilişim bölümlerinin eksik olan dersleri giderilerek meslek liselerine yönlendirileceklerdir.Şu an her ünv de böte bölümü var hemen hemen.İleride daha bir atama sıkıntısı yaşanacak.Bu duruma tepkilerde daha çok olacak.Şu anki durumda ilginç.Mesela 118 blişiimci alınacak bu yıl.Yaklaşım 60 tanesi meslek lisesine gidecek.Büyük bir ihtimallede bunların çoğu 26. tercihten böteli olacak.

Teknik egitimler teknoloji fakultelerine donusturuldu. meslek liseleri içgin eski ve yeni mezun teflerden alirlar.Daha sonra da teknoloji fakultelerinden alirlar.

böte yi atamıyorlar bence de önce eski tef liler alınır ancak 26 . tercihten meb atayabilir yoksa bötelilere tercih ettirmiyorlar ki...

tefler 3 yıl daha mezun verecek, yeni geçiş sürecinde olduğu için bu zaman diliminde formasyon derslerinin 4 yıla mı yayılacağı yoksa mezuniyetten sonra mı verileceği planlama aşamasında. sonrasında teknoloji fakültesi mezunları teknik öğretmen sıfatına kavuşmuş olacak. zaten aksi düşünülemez, meslek lisesi sayısının artırılmasına yönelik yapılan çalışmalar ve yeni açılan bölümler var, teknik eğitim fakültesi olmadan oralara öğretmen yetişmez.

bravehard2010' Alıntı:
Hocam bence yaz kursları vs eğitimlerle gerek böte gerekse diğer bilişim bölümlerinin eksik olan dersleri giderilerek meslek liselerine yönlendirileceklerdir.Şu an her ünv de böte bölümü var hemen hemen.İleride daha bir atama sıkıntısı yaşanacak.Bu duruma tepkilerde daha çok olacak.Şu anki durumda ilginç.Mesela 118 blişiimci alınacak bu yıl.Yaklaşım 60 tanesi meslek lisesine gidecek.Büyük bir ihtimallede bunların çoğu 26. tercihten böteli olacak.

teknik eğitimler zaten mevcut öğrencileri ile 2-3 yıl daha mezun verecek. sonrasında formasyonla teknoloji fakülteleri devam edecek. meslek liselerinde sadece bilişim bölümü yok, çocuk gelişiminden muhasebeye, tesfiyeden yapıya kadar bölümler var. meslek lisesinde öğretmen olmanın tek yolu, teknik öğretmen olmaktır. buda esef, tef gibi fakültelerden mezun olmayı gerektirir. yoksa meslek liselerinde türkçe öğretmeni, matematik öğretmenide çalışır ama özlük hakkı teknik öğretmen olmadığı için normal diğer öğretmenler gibidir.

Her yere pırtlak gibi BÖTE açıldığı gibi bir zamanlar her yere TEF açılmıştı. Bizim zamanımızda bir Gazi bir Marmara vardı ki Gazi ekoldü. Baktılar TEF mezunları boşta geziyor bu şekilde bir çözüm ürettiler. ( TEF lobisi çok kuvvetlidir ülkemizde bunu ayrıyeten belirteyim :) Şimdi ne olacak? bu teknoloji fakültelerinin bazılarında eğitim dersi alanlar yine eskisi gibi TEKNİK ÖĞRETMEN olacak. Tabi bu fakültelerin sayısı 3 ü 5 i geçmiyecek. Olay bu zorla! atatacaksınız BÖTEcileri Mesleğe :) Tabi o kadar güçlü lobi olsaydı olurdu.

TEF lere geçtiğimiz yıldan itibaren yeni öğrenci alınmıyor. Mevcut öğrencilerin mezun olması 2014-2015 e kadar devam edecek. Eski mezunlardan da açıkta bekleyen epey TEF çıkışlı Bt öğretmeni var. İlk atama sayıları bu şekilde devam ederse meb in 10 yıllık ihtiyacı karşılayacak kadar TEF mezunu BT öğretmeni mevcut.

Meslek liselerindeki diğer bölümler için de ülkeye 50 yıl yetecek kadar atanamamış teknik öğretmen var.

Cemal TANER' Alıntı:
Her yere pırtlak gibi BÖTE açıldığı gibi bir zamanlar her yere TEF açılmıştı. Bizim zamanımızda bir Gazi bir Marmara vardı ki Gazi ekoldü. Baktılar TEF mezunları boşta geziyor bu şekilde bir çözüm ürettiler. ( TEF lobisi çok kuvvetlidir ülkemizde bunu ayrıyeten belirteyim :) Şimdi ne olacak? bu teknoloji fakültelerinin bazılarında eğitim dersi alanlar yine eskisi gibi TEKNİK ÖĞRETMEN olacak. Tabi bu fakültelerin sayısı 3 ü 5 i geçmiyecek. Olay bu zorla! atatacaksınız BÖTEcileri Mesleğe :) Tabi o kadar güçlü lobi olsaydı olurdu.

Önce bi bakanlığı yavaş yavaş ele geçirelim o da olur hocam :D Neden olmasın :)

Ben bötelerin ömrünü o kadar çok görmüyorum. Yakındır neşter vurmaları. Ömer Dinçer, bundan sonra ihtiyaca binayen kontenjan ayrılmasını istemişti osymden. Bekleyip göreceğiz nasıl şekillenecek bu durum.

hayır şu var, böte diyelim ki meslek lisesine atansın, tıpkı ordaki kültür dersleri öğretmeni gibi muamele görecektir, sonuçta eğitim fakültesi mezunu,teknik öğretmen değil.bu durumda meslek lisesine gitmenin bir anlamı da olmayacak, özlük maaş v.s. bakımından fark oluşmuyor. yani full ekdersli formatörlük bir böteli için meslek lisesine atanmış olsa bile her anlamda daha cazip.

Böte ne zaman adam olur, bu ülkeye akıllı bir milli eğitim bakanı gelir fenliselerine anadolu liselerine adam gibi müfredatı olan programlama içeren ders koyar o zaman olur. Meslek lisesi seviesindeki matematik bilmeyen adama programlama anlatıyorsun zehir gibi öğrencilere yok. Meslek lisesinde 4 yılda anlatamadığın konuyu fen lisesi öğrencisine 6 ayda anlatırsın.

Geri