teknik öğretmen tazminatı

Kodla Büyü

doganksk

Site Gezgini
arkadaşlar merhabalar...

kız teknik ve meslek lisesine il dışı tayin oldum.teknik eğitim mezunuyum. iki aydır teknik öğretmen tazminatı alamıyorum. bu ay 1533 tl yattı. ilköğretimde benmle aynı zamanda çalışan arkadaşımda aynı tutar.e bordro baktım tümdeğerlerimniz aynı.

okulu aradım mdr yardmcısı hocam end.meslekle siz farklısınız kız teknikler teknik eğitim tazminatı alamıyo olabilir dedi.çok saçma değilmi?

acaba aranızda bnmle aynı durumda olupta teknik öğretmen tazminatı alanınzz varmı... teşekkürler şimdidennn...

o müdürü değiştirin bişey bilmiyo :) ticaret olsun,eml olsun, kız meslek olsun alırsınız.forumda çok sayıda konu açıldı bu meseleyle ilgili, arama yaptığınızda cevaba daha kısa sürede ulaşırsınız

ben de kız teknikteyim;alıyoruz hocam..bunlar işi bilmiyolar;yada uğraşmak zor geliyo; zamanında ilk atandığımızda bizi de 1,5 seneye yakın tazminatsız çalıştırdılar;sonra müdüre izah edince bordrolar falan çıktı detaylı bi inceleme yapıldı o zaman anlaşıldı maaşın eksik yattığı...okulunuzda ki diğer meslek öğretmenlerinin kadro-derecesi size yakın olanların maaşları-maaş bordorlarını birlikte inceleyin..sonuç çıkacaktır..kolay gelsin..

657 DMK nın152 . maddesi der ki;
B - EĞİTİM, ÖĞRETİM TAZMİNATI

Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda fiilen öğretmenlik yapanlara; (Öğretmen unvanlı kadrolarda bulunanlardan okul müdürü ve okul müdür yardımcısı, yönetici ve eğitim uzmanı olarak görevlendirilenler ile cezaevi okullarında çalışan öğretmenler dahil *4* (Mülga ibare: 13/06/2010-5984 S.K/mad.4) olmak üzere)

a) 1-2 nci derecelerden aylık alanlar için %100'üne,

b) 3 ve 4 üncü derecelerden aylık alanlar için %95'ine,

c) Diğer derecelerden aylık alanlar için %85'ine,

(Ek fıkra: 30/06/2004 - 5204 S.K./1.md) Birinci fıkrada sayılanlardan ayrıca;

a) Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara % 40'ına,

b) Uzman öğretmen unvanını kazanmış olanlara % 20'sine,

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına atelye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen ünvanlı kadrolara atananlardan Bakanlar Kurulunca belirlenecek okul, kurum ve branşlarda görev yapanlara ayrıca;

a) Dört yıl veya daha fazla yükseköğrenim görenler için %15'ine,

b) Üç ve iki yıllık yükseköğrenim görenler için %10'una,

Yani diğer öğretmenler eğitim öğretim tazminatı olarak 100 puan alıyorsa (1 ve 2. derece için mesela), teknik ve meslek liselerde görev yapan (ticaret , kız meslek , eml vb) atelye ve labaratur veya meslek dersleri öğretmenleri 115 puan alır. Bu maddyle okulunuza dilekçe yazın.

e-bordrodan baktığınızda Özel Hizmet Tazminatı isimli bir alan var.
Normal öğretmenler için buradaki değer 480, mesleki okullarda görev yapan teknik öğretmenler için 500 lü bir değer olması lazım.

Teknik öğretmen , adında meslek ibaresi geçen tüm okullarda bu tazminatı alır. Alakasız branşlardan kültür kökenli öğretmenleri meslek liselerine idareci yapıyorlar. Gerek yönetmelikleri tam bilmediklerinden gerekse teknik öğretmenleri kıskandıkları için kasıtlı olarak bu işleri düzgün yapmıyorlar.

ışıkayhan hocamızın açıklamasında belirttiği 05052006 tarihli resmi gazeteki 34 ve 36 numarada görüldüğü gibi Kız meslek liselerinde de bu tazminat alınıyor.

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx ... 060505.htm
her-telden-f29/ozel-hizmet-tazminati-t42249.html
V SAYILI CETVEL

İlave Eğitim-Öğretim Tazminatı Ödenecek Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı

Mesleki ve Teknik Öğretim Okul ve Kurumları

1
Adalet Meslek Lisesi

2
Akşam Sanat Okulu

3
Akşam Ticaret Meslek Lisesi

4
Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi

5
Anadolu Basın Yayın ve Reklamcılık Meslek Lisesi

6
Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi

7
Anadolu Dış Ticaret Meslek Lisesi

8
Anadolu Hazır Giyim ve Deri Giyim Meslek Lisesi

9
Anadolu İletişim Meslek Lisesi

10
Anadolu Kız Meslek Lisesi

11
Anadolu Kız Teknik Lisesi

12
Anadolu Mahalli İdareler Meslek Lisesi

13
Anadolu Meslek Lisesi

14
Anadolu Meteoroloji Meslek Lisesi

15
Anadolu Sağlık Meslek Lisesi

16
Anadolu Sekreterlik Meslek Lisesi

17
Anadolu Tapu Kadastro Meslek Lisesi

18
Anadolu Teknik Lisesi

19
Anadolu Tekstil Meslek Lisesi

20
Anadolu Terzilik Meslek Lisesi

21
Anadolu Ticaret Meslek Lisesi

22
Çıraklık Eğitim Merkezi

23
Çok Programlı Lise (Mesleki Teknik Bölümleri)

24
Denizcilik Meslek Lisesi

25
Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi

26
Eğitilebilir Zihinsel Engelliler Meslek Okulu

27
Endüstri Meslek Lisesi

28
Endüstri Pratik Sanat Okulu

29
Görme Engelliler İlköğretim Okulu

30
Halk Eğitim Merkezi

31
İnşaat Teknik Lisesi

32
İş Okulu (Zihin Engelliler)

33
İşitme Engelliler İlköğretim Okulu ve Çok Programlı Lise

34
Kız Meslek Lisesi

35
Kız Sanat Ortaokulu

36
Kız Teknik Lisesi

37
Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü

38
Kimya Meslek Lisesi

39
Kimya Teknik Lisesi

40
Kuaförlük Meslek Lisesi

41
Mahalli İdareler Meslek Lisesi

42
Matbaa Meslek Lisesi

43
Meslek Lisesi

44
Mesleki Açık Öğretim Lisesi

45
Mesleki Eğitim Araştırma ve Teknoloji Merkezi (METEM)

46
Mesleki Eğitim Merkezi

47
Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu

48
Motor Meslek Lisesi

49
Motor Teknik Lisesi

50
Ortopedik Engelliler İlköğretim Okulu ve Meslek Lisesi

51
Otelcilik/Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi

52
Pratik Kız Sanat Okulu

53
Radyo Televizyon Anadolu Teknik Lisesi ve Meslek Lisesi

54
Sağlık Meslek Lisesi

55
Seramik Meslek Lisesi

56
Süs Bitkileri Meslek Lisesi

57
Tarım Meslek Lisesi

58
Teknik Lise

59
Tekstil Meslek Lisesi

60
Tekstil Teknik Lisesi

61
Terzilik Meslek Lisesi

62
Ticaret Meslek Lisesi

63
Turizm Anadolu Kız Meslek Lisesi

64
Turizm Eğitim Merkezi

65
Türk Alman Mesleki Eğitim Merkezi

66
Yapı Meslek Lisesi

67
Yaygın Eğitim Enstitüsü

68
Yetişkinler Teknik Eğitim Merkezi

69
Zihin Engelliler Meslek Okulu

70
Zihin Engelliler Mesleki Eğitim Merkezi

kesinlikle alacaksınız. hatta alamadıklarınız için bir dilekçeyle başvurup aradaki farkı faiziyle talep edin.
bu arada özel hizmet tazminatı 612,37 tl olacak teknik öğretmen için.

nafiacar' Alıntı:
kesinlikle alacaksınız. hatta alamadıklarınız için bir dilekçeyle başvurup aradaki farkı faiziyle talep edin.
bu arada özel hizmet tazminatı 612,37 tl olacak teknik öğretmen için.
dereceye göre değişir hocam bu. ben 704.23 alıyorum. 2/2 yim.

evet cemal hocam haklısın. ben alt değere dikkat çekmek istemiştim, arkadaşın birisi 500 lü bi değer olması lazım demiş. onun için. :+1:

Arkadaşlar ben de ÇPL ye tayin oldum. Konuyu müdüre bildirdiğimde okul açılınca yaparız dedi. Acaba Temmuz-Ağustos ayları için alabilir miyim?

mtokcan' Alıntı:
Arkadaşlar ben de ÇPL ye tayin oldum. Konuyu müdüre bildirdiğimde okul açılınca yaparız dedi. Acaba Temmuz-Ağustos ayları için alabilir miyim?
vallla hocam durduk yere vermeleri biraz zor. uğraşırım diyorsan konuyu açıklayan bi dilekçe yazarsın. çatır çatır alırsın faiziyle. :idea:

çpl de ne zaman başladıysanız o ay itibari ile almaznı lazım. almadıysanız geriye dönük isteyin.

arkadaşlar sorun yaşayanların çoğu asker öğretmenlikten yada yeni göreve başlayanlardan oluyor galiba asker öğretmenlerin askerlikteki bilgilerini değiştirmeden yapılmış maaşları benim arkadaşın da aynısı oldu bir daha ki aya düzeltilecek bende kız meslek de çalışıyorum arkadaşların dediği bizde 612 civarı normal öğretmende 520 bordro dökümünde çıkıyor onu düzeltmek içinde bizim mutemetin dediği normal öğrtemende bir yer 85 ayarlanıyormuş teknikte 100 orayı düzeltmeleri gerekiyormuş benim ilk yıl bu sorun olmuştu ben 9 ay gibi bir süre eksik maaş aldım sonra geriye dönük istedim ve aldım fakat alırken öyle bu farkı 9 ile çarpıp elde ettiğim sonucu almadım çünkü baya bir kesinti oldu ama sonuçta aldım ve hatayı düzelttirdim

bilisimci_tugrul' Alıntı:
yada şöyle bi soru sorabilirim. meslek lisesinde 8/2 si olan bekar bir öğretmen maaşı ne kadardır...
yaklaşık 1695 civarı. (%20 vergi dilimine göre - sendikasız). eğer sendika varsa yine kesintiyle beraber 1690 civarı.

nafiacar' Alıntı:
yada şöyle bi soru sorabilirim. meslek lisesinde 8/2 si olan bekar bir öğretmen maaşı ne kadardır...
yaklaşık 1695 civarı. (%20 vergi dilimine göre - sendikasız). eğer sendika varsa yine kesintiyle beraber 1690 civarı.

hocam tşk ederim peki bu teknik öğrtm tazminatı bordroda hangi başlıkta görünüyor...

özel hizmet tazminatı olarak yazıyor hocam...

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    5.8 KB · Görüntüleme: 3,366
hocam benim ordroya bkarmısınız 8/2 siyim ama 9/1i diye hesaplanmış ve ödenen miktar ortada nerde yanlışlık var

Ekli dosyalar

• bordro.jpg
    bordro.jpg
    142.4 KB · Görüntüleme: 3,366
hocam benim ordroya bkarmısınız 8/2 siyim ama 9/1i diye hesaplanmış ve ödenen miktar ortada nerde yanlışlık var
hocam 9/1'e göre normal tutar. ama sizinki 8/2 ise yanlışlık var yani eksik ödeme var.
siz ne zaman başladınız göreve? ve meslek lisesinde mi başladınız yoksa geçiş mi yaptınız?

hocam meslek lisesinde başladım 15 ocak 2010
hocam senin maaş başından beri yanlış yatırılıyor o zaman. bence bir an önce düzelttir ve aradaki farkı iste. özel hizmet tazminatın eksik ve de 8/1'den başlaman gerektiği için ek göstergen de maaşa yansımıyor. (tabi bu yazdığım tef mezunuysan geçerli; tef mezunusun dimi?)

ek gösterge sanırım 450 olması lazım hocam. 8/2 ek gösterge aylığı 29,01 tl, kıdem aylığı 2,58 tl, özel hizmet tazminatı farkı 91,86 tl (aylık tutarlar bunlar) vs...
bordrolarını incele, ne zamandan beri yanlışlık varsa iste derim hocam. kolay gelsin. umarım kolaylıkla halledersin.

arkadaşlar bugun nete girme fırsatım olmadı yeni bakıyorum.

konuyla ilgili bir çok arkadaşım çok net ve güzel bilgiler vermişler.

hepinize teşekür ederim. :++:

Geri