Tenefüs süreleri uzatılmış

Kodla Büyü
Doktorlar gibi birlikte birşeyler yapamazsak saçmalıklar devam edecek. 9-10 saat ders olan meslek liselerinde nöbetçi olmanın ne olduğunu anlamak için kararı alanlar haftada 1 gün gelip zorunlu nöbet tutsun. Ders saati ve sürelerini azaltmak lazım gelirken teneffüs süresini arttırmışlar. Sanırım yakın tarihlerde üzücü başka haberler de gelecek gibi

15 dk yazıyor yazıda en az. sadece 1 tenefüs (beslenme saati için ) 20 dk

Doktorlar gibi birlikte birşeyler yapamazsak saçmalıklar devam edecek. 9-10 saat ders olan meslek liselerinde nöbetçi olmanın ne olduğunu anlamak için kararı alanlar haftada 1 gün gelip zorunlu nöbet tutsun. Ders saati ve sürelerini azaltmak lazım gelirken teneffüs süresini arttırmışlar. Sanırım yakın tarihlerde üzücü başka haberler de gelecek gibi
Ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde bir değişiklik yok diye biliyorum hocam.

Öğretmeni ve öğrenciyi okulda daha fazla tutabilmek için ders sürelerini uzatamak mantıklı olmadığı için teneffüsleri uzatmışlar.

Öğretmeni daha fazla okulda tutmak asıl gaye sanırım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Öğretmeni ve öğrenciyi okulda daha fazla tutabilmek için ders sürelerini uzatamak mantıklı olmadığı için teneffüsleri uzatmışlar.

Amaç öğretmeni daha fazla okulda tutmak asıl gaye sanırım.
Çok doğru tespit hocam, online seminerler okulda, tenefüsler uzuyor, buralardan çıkan sonuç çok basit, öğretmen tüm gün okulda dursun.
Bunun gibi daha ne kararlar gelecek bakalım heyecanla bekliyoruz!!!

Amaç öğretmeni daha fazla okulda tutmak asıl gaye sanırım.
Çalışan aileler için çocukları daha fazla okulda tutmak için de yapılmış olabilir

Sanırım eğitimin sorunları birilerine az geldi.

Ayrıca bu bakanın eğitime bakış açısı belli oldu. Eğitimin sorunlarını çözmek değil, çalışan çiftlerin sorunlarını çözmek.

Anlaşılan o ki, eğitimin gidişatını, çalışan çiftlerin sorunları belirleyecek.

İyi bir gidişat olacağına dair hiç umudum yok.

Ayrıca teneffüs süreleri uzayınca, nöbet ücretleri 4 saat üzerinden ödenecek diyecekler ve üç kuruş için kimsenin gıkı çıkmayacak. Öğretmenlerin hakkını veriyoruz diyecekler.

Ama bakın ben kısa bir hesap yapayım:

Meslek lisesi için: Günde 10 ders olan bir meslek lisesinde öğle arası hariç en az 8 teneffüs olur. 8x15dk=120 dakika=2 saat 17:00'dan geç çıkılacak demektir bu. Tabi her gün dersi olmayabilir bir öğretmenin ama BTR'si olan bir meslek lisesinde BTR öğretmenini ve idarecileri düşünürseniz mesai 18:00'den önce bitmez.
Teneffüsler 10 dk olsa 8x10=80dk
120 dk-80dk=40 dakika mesaimiz uzadı.

Ortaokul için: 7 saat ders yapıldığı için öğle arası hariç en az 5 teneffüs olacağı için;

Bir teneffüs 20 dakika
Diğer teneffüsler 4x15=60 dakika
Toplam 80 dakika.
Teneffüsler 10 dk olsa 5x10 dk=50 dk
80-50=30 dakika mesaimiz uzadı.
15:30'dan önce genelde ortaokuldan çıkılmaz ve bu durum da demek oluyor ki 16:00'dan önce çıkmak yok.

Artık Anadolu lisesi ve dengi okulları da siz hesap edin.

Yanlışım varsa söyleyin düzelteyim.

Öğretmenliği düz memurlukla aynı görerek iş yürüten anlayışa ne denir, yorumu size bırakıyorum.

Bu yıl teneffüs süreleri uzatılır, sonra ders süreleri uzatılır, sonraki aşamada öğretmenin maaş karşılığı ders saati artırılır, sonra boş gün olayı kaldırılır, sonraki aşamada mesai 5 günden 6 güne çıkar, sonraki aşama yaz tatili elimizden alınır, sonraki aşama 15 tatili kaldırılır vs vs vs. (Tabi bunlar aklıma gelen tahmini senaryolar.) Ara tatili kaldırma çalışmaları bunun başlangıcı bence.

Artık yerel seçimden sonra akıbetimiz nasıl olur bilmiyorum.
Allah vere de, akşamları evlere gidip öğrencilerin ödevlerini yapmalarına yardım etmek zorunda kalmasak bari. Sonra da ninnilerini söyleyip uyuturuz artık.

Son noktada şunu diyebilirler:
"Beğenmeyen çekip gitsin. Sizin beğenmediğiniz bu koşullarda çalışmak için can atacak milyonlar var."

Ve sonrasında sendikalardan alkış sesi yükselir.

Ayrıca teneffüs süreleri uzayınca, nöbet ücretleri 4 saat üzerinden ödenecek diyecekler ve üç kuruş için kimsenin gıkı çıkmayacak. Öğretmenlerin hakkını veriyoruz diyecekler.

Ama bakın ben kısa bir hesap yapayım:

Meslek lisesi için: Günde 10 ders olan bir meslek lisesinde öğle arası hariç en az 8 teneffüs olur. 8x15dk=120 dakika=2 saat 17:00'dan geç çıkılacak demektir bu. Tabi her gün dersi olmayabilir bir öğretmenin ama BTR'si olan bir meslek lisesinde BTR öğretmenini ve idarecileri düşünürseniz mesai 18:00'den önce bitmez.
Teneffüsler 10 dk olsa 8x10=80dk
120 dk-80dk=40 dakika mesaimiz uzadı.

Ortaokul için: 7 saat ders yapıldığı için öğle arası hariç en az 5 teneffüs olacağı için;

Bir teneffüs 20 dakika
Diğer teneffüsler 4x15=60 dakika
Toplam 80 dakika.
Teneffüsler 10 dk olsa 5x10 dk=50 dk
80-50=30 dakika mesaimiz uzadı.
15:30'dan önce genelde ortaokuldan çıkılmaz ve bu durum da demek oluyor ki 16:00'dan önce çıkmak yok.

Artık Anadolu lisesi ve dengi okulları da siz hesap edin.

Yanlışım varsa söyleyin düzelteyim.

Öğretmenliği düz memurlukla aynı görerek iş yürüten anlayışa ne denir, yorumu size bırakıyorum.
Bu değişiklik okul öncesi ve ilköğretim kurumları için geçerli değil miydi hocam? Resmi gazetede başlıkta öyle yazıyor.

Bu değişiklik okul öncesi ve ilköğretim kurumları için geçerli değil miydi hocam? Resmi gazetede başlıkta öyle yazıyor.
Haklısınız hocam. Şimdilik öyle de ben bunun burada kalmayacağını düşünüyorum. (sonraki aşamayı da tahmin ederek yazdım.)

Yanılıyor da olabilirim tabi.

Teneffüs zaten 15 dakikaydı, uygulamayan okullar vardı. Sadece +5 dakika geldi.. o da beslenme saati :) 10/07/2019 tarihli değişiklik madde 6 2 a

Madde 6
...
(2) İlköğretim kurumlarında;

a) (Değişik:RG-10/7/2019-30827) Bir ders saati süresi 40 dakikadır. Okul yönetimince teneffüsler için normal eğitim yapılan okullarda en az 15 dakika, ikili eğitim yapılan okullarda ise en az 10 dakika süre ayrılır.

Geri