TOYOTA COROLLA OTOMATİK KULLANANLAR YARDIMMM

Kodla Büyü

jumper34

Aktif Üye
Değerli arkadaşlar, Corolla almaya niyetim var, bi arkadaş satıyor 2011 Dizel Elegant Corolla OTOMATİK 88binde. Sorum şu: Multimode vites olarak adlandırılan toyotanın kullandığı bu vites yapısı nasıldır? İyi ve kötü yanlarını bilenler deneyimlerini paylaşırlarsa sevinirim. Bugün deneme sürüşü yapma imkanım oldu. Bana farklı geldi biraz, vites geçişlerinde araba yığılır gibi oluyor ve sonra devrini yine almaya çalışıyor. Haliyle baya hissediyorsunuz geçişleri. Bu kronik bir sorun mu anlam veremedim. Ne dersiniz bu işe?

Bu arada arabanın fiyatı 46000 TL, uygun mu?

Şimdiden teşekkürler...

Mmt vites yaris kullanıyorum. 4.toyotam olarak cok memnunum ama mmt biraz sıkıntılı bir vites yokuslu ve sıkışık trafikte. Yaşadığınız şehire bağlı biraz. Yakıt tasarrufu yönünden yüzünüz gelecektir emin olun

benzinli 2011 tam otomatik kullanıyorum.dizel otomatiklerin hepsi yarı otomatiktir. tam otomatik dizel yoktur. yakıt tasarrufu çok iyidir.fakat vites geçişleri çok sorunlu ve sarsıntılıdır. baskı balata olduğu için ciddi bir maliyeti vardır. servisten fiyatı öğrenin şok olursunuz.1.4 dizel kasayı taşımıyor. torku ve beygiri düşüktür.neredeyse fıat punto dizel ile aynıdır.2011 dizel elegant otomatik fiyatı araç temiz ise 50000 tl nin üzerindedir.

mu_korkmaz' Alıntı:
Mmt vites yaris kullanıyorum. 4.toyotam olarak cok memnunum ama mmt biraz sıkıntılı bir vites yokuslu ve sıkışık trafikte. Yaşadığınız şehire bağlı biraz. Yakıt tasarrufu yönünden yüzünüz gelecektir emin olun
Evet forumlarda bununla ilgili çok şikayet okudum vites geçişleriyle ilgili. Kimi de memnun umursamıyor, sanırım alışkanlıkla alakalı...

ademkislak' Alıntı:
benzinli 2011 tam otomatik kullanıyorum.dizel otomatiklerin hepsi yarı otomatiktir. tam otomatik dizel yoktur. yakıt tasarrufu çok iyidir.fakat vites geçişleri çok sorunlu ve sarsıntılıdır. baskı balata olduğu için ciddi bir maliyeti vardır. servisten fiyatı öğrenin şok olursunuz.1.4 dizel kasayı taşımıyor. torku ve beygiri düşüktür.neredeyse fıat punto dizel ile aynıdır.2011 dizel elegant otomatik fiyatı araç temiz ise 50000 tl nin üzerindedir.
Haklısın hocam bu yarı otomatikler manuele yakın yakıyormuş, vites geçişine alışılır mı yoksa hep şikayet mi eder kullanıcı kullananlara sormak lazım.
50000 TL nin baya altında 46ya bulduk kazasız boyasız temiz kmsi de düşük üstelik ama gel gelelim şanzıman caydıracak bu işten bizi galiba :/

jumper34' Alıntı:
ademkislak' Alıntı:
Haklısın hocam bu yarı otomatikler manuele yakın yakıyormuş, vites geçişine alışılır mı yoksa hep şikayet mi eder kullanıcı kullananlara sormak lazım.
50000 TL nin baya altında 46ya bulduk kazasız boyasız temiz kmsi de düşük üstelik ama gel gelelim şanzıman caydıracak bu işten bizi galiba :/

Hocam ben de bu aralar otomatik vites bakıyorum ve baya araştırdım. Dizel otomatiklerde 2.0 motorların altındaki otomatikler geçişleri hissettriyor ve keyif vermiyor. Bir tek dsg olan skoda, wv ve seat biraz iyi bu konuda.

Benzinliler ise tam otomatik oluyor ve geçişleri hissettirmiyor çoğu da dört ileri olduğundan biraz fazla yakıyorlar ama öyle abartı bir yakış değil.

Hocam bahsi geçen corollayı 1 hafta önce aldım. Başlarda forumlarda yazılanlar falan bende kararsızlık yaşatmıştı ancak şimdi anlıyorum ki her söylenilene kulak asmamak lazımmış. Evet vites geçişleri hissediliyor ama ne zaman?, arabayı tam otomatik bir araba gibi kullandığın zaman. Bu araba aslında robotize edilmiş bir manuel şanzımana sahip. O yüzden yarı otomatik diye geçer. Yani kısaca debriyaja senin yerine basan bir sistem var. Vites geçişlerinin ne zaman hangi devirde olacağını 1 haftalık kullanımdan sonra artık biliyorsun öğreniyorsun yani alışıyorsun ve ona göre gaz tepkimelerini ayarladığın zaman o bahsi geçen vites geçişlerini kesinlikle hissetmiyorsun. Ama sen sürekli gazı köklersen hissetmemek mümkün değil. Düğünümde c180 kiralamıştım, arabayı zaptetmek mümkün değildi, gazı köklediğin zaman hiç hissetmeden bir anda 100ü geçiveriyordun ama o araba tam otomatik. Uzun lafın kısası bu olay arabanı tanıyıp ona alışmanla alakalı bir şey...
Saygılar...

o yarı otomatikler (yani elektrik beyninin debriyaja bastığı sistemler) fakir fukaraya göre değil. Easytronik opel ocağıma incir ağacı dikti. o yüzden bu kavramalı otomatiklerden uzak durun (easytronik - dsg - multimode) para çok yakıt sorun değilse tam otomatik .. yoksa manuele devam

CVT şanjımandan başkasına bakmamak lazım
helede bu konuda kaygılarınız varsa...
cvt şanjımanları incelerseniz bozulma ihtimalinin olmadığını görürsünüz

Ben de toyota 2015 mmt dizel otomatik araç alacağım. Mmt şanzıman ile ilgili olan sorunların artık giderildiğini düşünüyorum. İnşallah pişman olmam. Forumlara bakıldığında hiç bir aracı alasım gelmiyor. Sorunu olan herkes foruma yazmış. Sorunu olmayanlar yazmamış. Daha önce opel easytronic içinde böyle diyorlardı. Ben aldım ve kullandım. Hiç sorun yaşamadım. toyota dizel otomatik kullanan arkadaşlar görüşlerini bildirirlerse sevinirim.

araba işi biraz şans işidir...ama DSG şanzımanlar ve toyota'nın multi mode ları piyasada sorunlu muamelesi görüyor..Arkadaşım C4 aldı otomatik+ dizel 2011 model 45 bin km de 50 bin liraya...Araç full aksesuar;şimdilik memnun..alternatif olarak otomatik kia CEEd dizellere de bakabilrisiniz..

yasarcan' Alıntı:

Çok iddialı bir cümle olmuş :)
CVT şanzıman, yağı zamanında değiştirilmişse gerçekten de çok iyidir ama ihmal edilmişse de bu ihmali kaldıramayacak kadar hassastır.

yataylimit' Alıntı:
yasarcan' Alıntı:

Çok iddialı bir cümle olmuş :)
CVT şanzıman, yağı zamanında değiştirilmişse gerçekten de çok iyidir ama ihmal edilmişse de bu ihmali kaldıramayacak kadar hassastır.

iddia falan değilde incelemeler sonucunda böyle bir kanaat oluşmuştu.

CVT Şanzıman:
images

DSG Şanzıman:
dsg-sanziman-sorunlari-ve-cozumu_1.jpg

Geri