Trafik kazası sonrası ne yapılmalı?

Kodla Büyü

odabasalparslan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar 05/03/2024 tarihinde yaralanmalı bir trafik kazası geçirdim. Kaza sonrası ambulans ile hastaneye gittim. Trafik polisleri tarafından hazırlanan tutanak sonucu suç %100 karşı tarafa verilmiş. Aracım sanayide bekliyor. Büyük ihtimalle pert olacak yada büyük bir masraf yapılacak. Sigorta eksperi aracın fotoğraflarını çekip parça listesi istemiş. Bu süreçte konuştuğum tüm sigortacılar ve bu konuda bilgi sahibi insanlar "ben karşı tarafın yerinde olsam aracı satın alır kendim yaptırırım" diyor. Bunu konuşmak için dün dükkanına gittim. Durumu anlattım. Bayram öncesi araçsız kalmak istemediğimi, kendisinin de maddi anlamda daha fazla zararı olmaması adına(sigortanın ödediği bedel harici ödeme+ değer düşüm bedeli + kiralık araç bedeli + mahkeme masrafı= Yaklaşık 250-300 bin TL) aracı piyasa ortalamasının da altına kendine vermeyi teklif ettim. Tekliften memnun oldu ancak param yok dedi. Daha kötüsü ise gayet efendi ve ılımlı bir insan derken konuya bodoslama dalan yaşlı amcası olmadık şeyler söyleyip beni gerdi. Sonuç olarak; başına daha önce böyle bir süreç gelen oldu mu, nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?

Öncelikle çok geçmiş olsun hocam. Ben de kasımda ara sokaktan kontrolsüz çıkan bir servise çarptım. Elhamdulilah maddi hasarla kurtulduk. Karşı taraf çarpan ben olduğum için kaza sonrasında beni suçlayıp iftiraya yöneldi. Allah tan araçta kamera vardı. %100 karşı taraf hatalı çıktı. Araç 40 günde onarıldı. Ücretini ödeyip eksper raporu tutturdum. Değer kaybı için sigortacı ile anlaşmalı birine vekalet verdim. %20 komisyon alıyorlarmış. Arabasız kaldığın süre dahil her zararını talep ediyorlar. Süreç devam ediyor. Karşı taraf hala daha suçunu kabul etmiyor. Hatasını kabul etmeyenle nasıl anlaşabilirsin ki. Allah böylelerinin şerrinden korusun. Allah hayırlı insanlarla karşılaştırsın.

Arkadaşlar 05/03/2024 tarihinde yaralanmalı bir trafik kazası geçirdim. Kaza sonrası ambulans ile hastaneye gittim. Trafik polisleri tarafından hazırlanan tutanak sonucu suç %100 karşı tarafa verilmiş. Aracım sanayide bekliyor. Büyük ihtimalle pert olacak yada büyük bir masraf yapılacak. Sigorta eksperi aracın fotoğraflarını çekip parça listesi istemiş. Bu süreçte konuştuğum tüm sigortacılar ve bu konuda bilgi sahibi insanlar "ben karşı tarafın yerinde olsam aracı satın alır kendim yaptırırım" diyor. Bunu konuşmak için dün dükkanına gittim. Durumu anlattım. Bayram öncesi araçsız kalmak istemediğimi, kendisinin de maddi anlamda daha fazla zararı olmaması adına(sigortanın ödediği bedel harici ödeme+ değer düşüm bedeli + kiralık araç bedeli + mahkeme masrafı= Yaklaşık 250-300 bin TL) aracı piyasa ortalamasının da altına kendine vermeyi teklif ettim. Tekliften memnun oldu ancak param yok dedi. Daha kötüsü ise gayet efendi ve ılımlı bir insan derken konuya bodoslama dalan yaşlı amcası olmadık şeyler söyleyip beni gerdi. Sonuç olarak; başına daha önce böyle bir süreç gelen oldu mu, nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?
Hocam karşı taraf ne kadar ılımlı da olsa, yarın bir gün birisi çıkar aklına girer, iş başka yerlere gidebilir. Ben olsam resmi yollardan devam ederim, suç %100 karşı tarafta ise kaskonuz da delinmeyecek zaten. Pert olduktan sonra da aracınızı kim alırsa alsın o kısım sizi ilgilendirmiyor. Kaskodan gelecek paraya bakın siz.

Sayın hocam geçmiş olsun öncelikle.
Karşı taraf sizin teklife memnun ama gereğini hemen yapmıyor yada yapamıyorsa söz sizdedir siz gereğini yapacaksınız ozaman. Yasal yol ne ise onu yapın

Karşı taraf sizin teklife memnun ama gereğini hemen yapmıyor yada yapamıyorsa söz sizdedir siz gereğini yapacaksınız ozaman. Yasal yol ne ise onu yapın
hocam siz iyi niyetinizi insanlığını yaptınız teklifinizi bizzat yaptınız keşke yanınızada avukatta getirseydiniz süper olacaktı.Sıkıntı yok avukat eşliğinde varsa akranız avukat vs. tekrar son kez teklifinizi yapın sonrasında yine ret derslerse benden günah gitti deyin çıkın dükkandan.

Öncelikle çok geçmiş olsun hocam. Ben de kasımda ara sokaktan kontrolsüz çıkan bir servise çarptım. Elhamdulilah maddi hasarla kurtulduk. Karşı taraf çarpan ben olduğum için kaza sonrasında beni suçlayıp iftiraya yöneldi. Allah tan araçta kamera vardı. %100 karşı taraf hatalı çıktı. Araç 40 günde onarıldı. Ücretini ödeyip eksper raporu tutturdum. Değer kaybı için sigortacı ile anlaşmalı birine vekalet verdim. %20 komisyon alıyorlarmış. Arabasız kaldığın süre dahil her zararını talep ediyorlar. Süreç devam ediyor. Karşı taraf hala daha suçunu kabul etmiyor. Hatasını kabul etmeyenle nasıl anlaşabilirsin ki. Allah böylelerinin şerrinden korusun. Allah hayırlı insanlarla karşılaştırsın.
Teşekkür ediyorum hocam.
Hocam karşı taraf ne kadar ılımlı da olsa, yarın bir gün birisi çıkar aklına girer, iş başka yerlere gidebilir. Ben olsam resmi yollardan devam ederim, suç %100 karşı tarafta ise kaskonuz da delinmeyecek zaten. Pert olduktan sonra da aracınızı kim alırsa alsın o kısım sizi ilgilendirmiyor. Kaskodan gelecek paraya bakın siz.
Hocam her iki tarafta da kasko yok maalesef.
Teşekkür ediyorum hocam.

çok geçmiş olsun; kasko olmaması kötü olmuş.ama karşı taraf %100 suçluysa ; sizin aracınızı paşa paşa yaptıracak; yada GÜNCEL RAYİÇ bedelini ödeyecek.Bence karşı tarafa kazasız rayiç bedeli üzerinden satın aracınızı.
Yaptırırsanız da; değer kaybı için başvuru hakkınız var zaten.

Gerekirse malını mülkünü satıp karşılasın zararınızı. acımayın derim. Sonuçta hem malınıza-ham canınıza kast etmiş. Hatta aracınızı da en yakın yetkii servise götürün derim.
sanayi deki ustalara pek güvenim yok.
geçen sene bende ciddi bir kaza geçirdim; neyse ki kaskom vardı; aracımı onartım yaklaşıl 125 bin TL onarım masrafını kasko karşıladı; ben tek taraflı kaza geçirdim ama çok sıkıntılı günlerdi. insan bir yerden sonra canına zarar gelmediğine şükrediyor zaten.

Bence olması gereken sizin aracın kazadan önceki ortalama piyasa değeri kadar size ödeme yapıp sizin aracı satın alması. Parası yoksa kendi aracı ve sizin aracı satılığa çıkartıp sizin paranızı ödemesi gerekir. Tabi bunu karşı tarafa usulünce anlatmanız gerekiyor.

af buyurun arkadaşlar anlamadığım için soruyorum.

karşı taraf neden aracı alsın ki, bunun mantığı nedir? karşı tarafın sigortası kaskosu artık her neyse aracı tamir etmekle yükümlü değil mi zaten.

Okuyanlara tecrübe olması açısından üstte anlattığım kazanın sonrasındaki ayrıntılara girecek olursak benim elhamdülillah kasko vardı. Aracı başka ilde olmasına rağmen yetkili servise götürdüm. Çekici ücreti bile ödemedim. Sigortacım "eğer onarımı karşı tarafın sigortasından başlatırsam (Sigorta en fazla (2023) 120 bin TL hasara kadar karşılıyormuş) onarımı ucuza kapatmak için her yola başvururlar, sen kaskodan başlat orijinal parçalar ile sapasağlam işçilik olsun" dedi. Öyle yaptım. 160 bin civarı masrafın hepsini kasko karşıladı. Kasko yaptırdığım şirket 120 bini karşı tarafın sigortasından alıyormuş. Geri kalanını şahıstan alıyormuş. Yani kaskoya giren çıkan olmuyor. Daha sonra sigortacımla ücreti ile eksper ayarlayıp aracın durumuna göre ne kadar bir değer kaybı oluştuğunu raporlatıyorsun. Bununla birlikte güvenilir birine vekalet veriyorsun kaza sonrası plakalı araçta oluşan değer kaybı mağduriyeti için her türlü hukuki işlemi adıma yürütebilir vs diye. Bu değer kaybını normalde karşı tarafın sigortası karşılıyor fakat karşı tarafın sigortası onarım masrafı sonucu dolduğu için karşı taraftan isteniyor. Karşı tarafa ilk aşamada icra takibi kağıdı gönderildi. İtiraz etmeseydi istenen ücreti ödeyip kurtulabilirdi. İtiraz edince dava açılıyor ödeyeceği ücretin üstüne gecikme faizi, mahkeme vs ücretleri de ekleniyor. Faizi şahsa geri ödemeyi düşünüyorum. Süreç bir yıl sürebiliyormuş. Diyanetin değer kaybı davası ile ilgili 'Ülkemizde aracın onarılması mağduriyeti tamamen gidermiyor, Kazalı bir araç satılmak istendiğinde ciddi manada satıcı zarara uğrayabiliyor. Bunun için kusuru oranında bu ücret karşı taraftan talep edilebilir' diye açıklaması var. Tasiyem 3 e 5 e bakmadan araçlarımızı kaskolatalım. Ben çok faydasını gördüm.

Son düzenleme:
Hocam Diyanet'in fikirlerine önem vermeniz çok güzel ancak kasko yaptırmak caiz midir(helal midir)? buna da bir bakmanızı tavsiye ederim.

af buyurun arkadaşlar anlamadığım için soruyorum.

karşı taraf neden aracı alsın ki, bunun mantığı nedir? karşı tarafın sigortası kaskosu artık her neyse aracı tamir etmekle yükümlü değil mi zaten.
trafik sigortası en fazla 160 bin TL karşılar.
üzerinde bir hasar+değer kaybı varsa ; ve karşı taraf yüzde 100 suçlu ise; en mantıklı ve hak kaybı olmayan çözüm olduğu için.
ama muhtemelen o da yanaşmayacak; yanaşmazsa da aracı perte çıkartıp mahkeme yolu; icra yolu ile vs.. ile çatır çatır masarfını-zararını alır arkadaş.
ama tabi süreç ne kadar sürer orası muallak.

Herkese tavsiyem hem kendi araçlarınız hem de karşı taraf için mutlaka KASKO yaptırın ve limitleriniz-İMM- mümkünse sınrsız ; mümkün değilse en az 5-6 milyon TL olacak şekilde yaptırın.

Karşınıza nasıl ve nerede kaza olacağı belli olmuyor ne yazık ki; gidip bir mercedese-bmw yi çarpsanız ve pert etseniz en az 2,5 - 3 milyon TL. trafik sigortası deve de kulak kalıyor.

lüks arabanın tek farı bile 100 binden aşağı değil şu anda.

Hocam Diyanet'in fikirlerine önem vermeniz çok güzel ancak kasko yaptırmak caiz midir(helal midir)? buna da bir bakmanızı tavsiye ederim.
Doğru konuya değinmişsin hocam. Sigorta zorunlu olduğu için onda bir sorun yok ama kasko konusu isteğe bağlı olunca ince bir konu. Araçlar ülkemizde pahalı. Yıllarca birikim yapıp alabiliyoruz. Mağdur olduğunuzda hızlıca mağduriyetinizi telafi edebiliyor. Eğer sigorta kasko gibi imkanlardan faydalanmasaydık karşı taraf mağduriyetimizi ne ölçüde gidermek isterdi, razı olurdu, hukuk sistemimiz ne kadar çabuk çözerdi...

her kuşu öptük bir leylek kaldı. yani gerçekten konu kasko nun haram helal olması mı? böyle şeyler nasıl aklınıza geliyor ve kasko haram helal diye düşünüyorunuz :))))))))))))

Ver coşkuyu gitsin. Sen hatalı olsaydın boğazına çökerdi büyük ihtimalle. Bu devirde kimseye gereğinden fazla alttan almamak lazım.

Hocam çok geçmiş olsun. Bence yanlış yapmışsınız. Karşı taraf zaten bunu istese sizle iletişime geçerdi. Muhatap olup sizi gereksiz yere germiş. Bence kasko sonucunu bekleyin bayram icinde bu seferlik planlarınızı es geçin derim.

Hocam her iki tarafta da kasko yok maalesef.
Kasko olmasa da sorun değil hocam suç %100 karşı tarafta. Siz yaptırın aracınızı geçin. Sizin sigorta karşı taraftan parasını alacak zaten. Karşı tarafın sigortası teminat limitinde ödeme yapar, yetmezse kalanını ondan alırlar her türlü. Size de suç çıkmış olsa hadi anlaşma yoluna gidin derdim ama bu durumda resmi yollarla devam edin hiç uğraşmayın derim.

Ne olursa olsun resmi yoldan şaşmamak gerek. Çevremizde yaşanan birçok örneği var maalesef. Evet belki uzun yol ama sonrasında çıkabilecek problemlerden iyidir hocam.

Geçmiş olsun .sizin olayınızda karşı tarafın Trafik sigortası limiti kadarı karşılanacak masraflarınız,malesef geri kalan masrafları araç sahibinin sorumluluğuna giderek (değer düşüm ve mahrum kalınan araç tazminatını yada arabanıza yapılan tutarı aşan masrafları) dava yolu ile almak durumundasınız tekrardan geçmiş olsun.

Geri