TV Kanallarının Kullandığı Yazılımlar

Kodla Büyü
Güzel fikirleri paylaşmak faydalı oluyor. Aslında profesyonel bir şekilde bu tür programlara hakim olsa insan öğretmenlik bile yapmaz. Devir efekt devri. Bu arada Adobe after effect programı adobe premiere pro ile aynı şey mi sayın arkadaşlar?

Değerli dostlar,

Malumunuz Mahalli ve Merkezi kurslarda bir sürü konu var. Her tür konu elzem gibi görülmesine rağmen bu konuda enufak bir eğitimaçılmamış bugüne kadar. Okullarda neredeyse her türlü etkinliğin planlamasında, çekiminde, arkaplanında bulunan bizleriz ve gerektiğinde etkinlikler için ya da kişisel merakımız için bu yazılımları kullanmak gerekiyor. Bu işlerle uğraşan insanların kafasında ister istemez "O .... televizyonun jeneriğini nasıl hazırlamışlar acaba ?" gibi sorular oluşuyor bir süre sonra. E haliyle yapmak da istiyorsunuz. Ben bu konuda eğitim düzenlenmemiş olmasıyla ilgili öneri ve şikayet ekranlarından bildirim yapmıştım ama sonuç malum...Matematik, Scripting, 3D bilgisi gerektiren bu yazılımlar, zor olmasına rağmen ortaya çıkan sonuçlarla gerçekten ihyâ oluyorsunuz.

Sizlere tavsiyem katıldığınız eğitimlerde ve ilgili ekranlarda bu konuda kursların açılması için ileti göndermeniz, HİE birimlerine bu konudaki taleplerinizi iletmenizdir. Memleketimizde onlarca İletişim Lisesi, Fakültesi ve buralarda çalışan eğitimciler var. Onu da geçtim; bizlere ücreti mukabilinde Adobe'den dahi eğitim verdirilebilir. Bakanlık o kadar şeye fütursuzca para harcıyor ki inanın bu daha önemsiz bir konu değil. Uzaktan eğitim var diyebilirsiniz ama o da bir yere kadar...

Şahsım Kurgu Montaj işleri için EDİUS kullanmaktayım. Şu an 6.53 versiyonu bulunmakta(Windows8 için)
Aynı programın MAC kullananlar için eşdeğeri Final Cut Pro dersem arkadaşlarım itiraz etmeyecektir. İş akışı değişebilir ama ben böyle kabul ediyorum.
Jenerik ve Teaser'lar için After Effects kullanılmakta. Ancak uzun metrajdan ziyade kısa işler için kullanmakta. Zaten After Effects'de 30 sn'lik bir çalışmanın içinden çıkmak gerçekten büyük beceri. Kaldı ki 16-32 gb ram + i7 işlemci + sağlam bir İntel chipset'iniz yoksa After Effects ile 2K 4K'yı geçin 720p render almak bile saç baş yoldurtuyor adama.

AE konusunda Dünya Literatürü olan şahıs Andrew Cramer'dır. Videocopilot.net adlı sitede hem çok kaliteli Video Eğitseller hazırlıyor hem de insanların 3D, Texture, Footage,...vs konularda eksiklerini giderecek eklentileri kendi çalışma ekibine yazdırıyor(Visual C++). Bazıları ücretli bazıları ücretsiz. Ancak ben yeryüzünde kendi bilgisini bu kadar cömertçe paylaşabilen ve aynı zamanda da bilgi birikimi yüksek bir insan görmedim. Birçok eğitsel sonucunda çıkan oldukça kaliteli projenin dosyasını da ücretsiz indirmenize olanak sağlıyor. Bu siteyi Favori listenizden eksik etmeyin derim. e2'nin birçok yerinde bu arkadaşın teaser'larını görmekteyiz.

Gerek AE gerekse EDİUS nevinden programları yegane kullanamıyorsunuz. Zaten sadece kurgu yapacaksanız Edius kullanmanın da bir anlamı yok, Birkaç program arasında paslaşma yapmak zorundasınız. Örneğin 3D ihtiyaçlarınız oalcaksa Max ya da Cinema 4D elzem oluyor. Veya hiç bilginiz yoksa After Effects için Andrew Cramer'ın yazdığı Element 3D'den faydalanabilirsiniz. Doğal ortam kullanmanız gerekecekse alanında yegane olan Vue'yi kullanmanız gerekecek. Yukarıda arkadaşlarımızın da değindiği gibi Boris, BlueFX, TitleMotion, İzotope,... gibi yazılımların Edius, After Effects gibi programlara özel eklentileri mevcut. Program ve siz ne kadar yetenekli olursanız olsun eklenti olmadan olmaz diyorum.

Bu programları kullanacak arkadaşların birkaç şeye ihtiyacı olacağını naçizane söyleyebilirim:

- Çok güçlü bir donanım
- Kurgu Programı
- Bazı eksikleri gidermek için 3. parti eklentiler
- Fazla sayıda Ses Efekti
- Fazla sayıda Footage

Öyle 2 kere baktıracak çalışmalarım yok bu konuda ancak Kurum Kültürünü oluşturmak adına planladığımız bir proje için öğrencilerimle yaptığım röportaj montajı aşağıdadır. Ancak bu konuya cevap yazan bazı arkadaşlarımızın AE çalışmalarını çok beğendim, ellerine sağlık diyorum.

Edius, Footage, Ses efektleri, Yukarıda adı geçen eklentileri kullanmıştım:
http://www.youtube.com/watch?v=ti2MaKxpIec

Üşenmeyip yazan, bildiklerini paylaşan tüm arkadaşlara çok teşekkürler. Şimdiden kendimize bir şeyler daha kattık sayenizde. Lütfen! ben bu katılımınızın devamını ve konuyu derinleştirerek Bilgisayarbilişime yakışır bir şekilde doküman olabilecek eğitici, meraklılarına başlangıç imkanı verecek bir paylaşım ortamını sizlerden bekliyorum. Yazan arkadaşların kapasitelerine ve bilgi birikimlerine bakınca en iyisini yapabiliriz ben buna inanıyorum. Önceki mesajımda konu başlığı açıp kendi ufak deneyimlerimi paylaşma sözününü verdiğimi belirmiştim. Lakin derinlemesine konuya vakıf arkadaşların olduğu görülüyor onların bir başlık açması çok daha uygun olacak kanaatindeyim. Şimdiye kadar paylaşma konusunda çok eksik olduğumuzu düşündüm, düşündürüldüm umarım bu düşüncem de sayenizde değişir. Bir hocam öğrencilerinin videolarını paylaşırken amatör için fena değil gibi bir ifadede bulunmuş, hocam öğrenciniz hazırladığı video profesyonel işi çünkü profesyoneller tarafından yapılan hazır projeyi düzenlemiş. Ben de o şekilde yaptım paylaştığım videoları. Bunu neden diyorum, siz de kolaylıkla böyle bir şey yapabilirsiniz, eğer elinizde hazır proje yani aep varsa ve makina yeterli ise. Bilgimizi ve elimizdekileri efekt olur, plugin olur, aep olur ...paylaşırsak hepimiz iyi işler çıkarabilir kendimiz geliştiririz. Ve inanıyorum ki, bu başlıkta yazılanları okuyunca daha da arttı bu inancım aramızdan nice cevherler çıkacaktır. Yeter ki paylaşabilelim. Saygılarımla....
Eklediğim videoları da görüp birileri heves etsin diye koydum : )

biltek2007' Alıntı:
after effect ve 3d öğrenmek nasip olmadı. baybayrak hocam senin yardımınla başlayalım biz bu işe :)
.
Değerli hocam inanın ben de çok istiyorum ama uzun zamandır yoğunum (iş ve aöf ) hele şu önümüzdeki bir ay çok yoğunum. Neden bunu yapmak istiyorum öncelikle sizleri seviyorum ve burada bunu yapabilecek ve kendini aşarak bizim de gelişmemize faydası olacak arkadaşların var olduğunu biliyorum. Ayrca bunu, bu site misyonun dan dolayı yapmalı. Ben de çok bir şey bilmiyorum ama uzun bir süredir ilgili oldum, ufak tefek tecrübelerim ve başta aşamadığım sorunlar oldu hevesim kırıldı ancak zaman içinde çözdüm. Bunları paylaşmak istiyorum ki heves eden arkadaşlar aynı problemlerle zaman kaybetmesin daha iyisi yapacak arkadaşlara bi fikir olsun. Ayrıca "sugibi" hocam bu işi bilenlerin elindekileri ve bilgilerini cömertçe paylaşmadığını belirtmiş ki doğrudur, benim elimdeki hazır projeleri paylaşamaya ben hazırım. Bilgi olarak ta after effects te bilgisini cömertçe paylaştığını bildiğim bir kaç kişinin paylaşımlarından alıntı yaparız başlangıç olur. Umarım sonrası da gelir.

baybayrak' Alıntı:
biltek2007' Alıntı:
after effect ve 3d öğrenmek nasip olmadı. baybayrak hocam senin yardımınla başlayalım biz bu işe :)
.
Değerli hocam inanın ben de çok istiyorum ama uzun zamandır yoğunum (iş ve aöf ) hele şu bir ay çok yoğunum. Neden bunu yapmak istiyorum öncelikle sizleri seviyorum ve burada bunu yapabilecek ve kendini aşarak bizim de gelişmemize faydası olacak arkadaşların var olduğunu biliyorum. Ayrca bunu bu site misyonun dan dolayı yapmalı. Ben çok bir şey bilmiyorum ama uzun bir süredir ilgili oldum ufak tefek tecrübelerim ve başta aşamadığım sorunlar oldu zaman içinde çözdüm. Ben de bunları paylaşmak daha iyisi yapacak arkadaşlara fikir vermek amacındayım. Ayrıca sugibi hocam bu işi bilenlerin elindekileri ve bilgilerini cömertçe paylaşmadığını belirtmiş ki doğrudur, benim elimdeki hazır projeleri paylaşamaya ben hazırım. Bilgi olarak ta after effects te bilgisini cömertçe paylaştığını bildiğim bir kaç kişinin paylaşımlarından alıntı yaparız başlangıç olur. Umarım sonrası da gelir.

Online eğitimin Kralını yaparız hocam. Sugibi hocamın dediği donanımları edinmek lazım sanırım önce :roll: i7 işlemcim var da Ram o kadar değil :)

Değerli arkadaşlar bizler bilgisayarcıyız. Ancak ben düz lise ve normal eğitim fakültesi mezunu olduğum için teknik eğitimciler kadar bilgim yok. Mesajlardan anladığımız kadarıyla bazı arkadaşlar gayet güzel bilgilere sahip. Bize öncü olabilecek seviyedeler. Bu arkadaşlar bir grup kurup online eğitim sitesi veya eğitim DVD si seti şeklinde bir çalışma hazırlayabilirler. Başından başlarlar her geçen gün havuz büyümüş olur. Bu arada yapılan bu çalışma ücretli olursa bu arkadaşların hakkını yememiş oluruz. Ücretini verip yararlanırız. Hem kendilerini daha da geliştirirler hem para kazanırlar hem de biz bişeyler öğreniriz. Böyle bişey olsa ben seve seve satın alırım.

konu çok güel çalışmalarını paylaşan arkadaşlara teşekkür ediyorum ve devmını gelmesini bekliyorum...

Canlı yayınlarda anında altyazı görüntülenmesi, görüntülerin bölünmesi falan filan birçok efekt anında yapılabiliyor bu tip uygulamalar için donanım çözümü kullanılıyor.
http://www.newtek.com/solutions/custome ... ay-tv.html
http://www.newtek.com/products/tricaster-8000.html

Newtek firmasının ürettiği cihazlar var yukarıdaki linkte bakabilirsiniz. Canlı yayınlarda nasıl yapıldığını gösteriyor.

Canlı yayınlar dışında hazırlanan yayınlarda after effects tarzı programlar kullanılabilir.

Arkadaşların bahsettiği film efektlerinde 3d programlar (Maya(en baba program), 3dMax, Lightwave, Cinema4d, Blender) kullanılıyor. Örneğin walking dead dizisinin görsel efeklerinde (Newtek reklamı gibi olacak ama) newtek lightwave programının bolca kullanıldığını görebilirsiniz.
https://www.lightwave3d.com/
Lightwave bu sektörün çok eski programlarından ilk çekilen star wars filminin yodasının lightwave ile modellendiğini gördüm. Birçok görsel efekt şirketinin kullandığı programdır.

Tüm bunların yanında Blender programın son yıllarda birçok profesyonel işde kullanılan açık kaynak kodlu, geliştirmeye açık, sürekli büyüyen programdır. Blender ile 3d programlar ile yapılan modelleme, animasyon, duman, patlama, parçalanma gibi birçok efektin yapılabileceği gibi (after effects kadar olmasa da) compositing işlemleri de yapılabiliyor. Ben yeni öğrenecek arkadaşlar için Blender Programını tavsiye ederim.
Blender ile yapılmış amatör çalışmalar
https://www.youtube.com/results?search_ ... Jok35nIhao

Bu arada blender programı sürükle bırak tarzında mı çalışıyor yoksa kod mu yazılıyor?

merhaba değerli öğretmenlerim.
Radyo Tv öğretmeniyim. acizane bildiklerimi paylaşayım sizlerle. tüm yazacaklarım kanala göre ya da kurgu montaj elemanlarına grafik animasyon elemanlarına göre değişebilmektedir.
paket programlarda (canlı olmayan programlar) montaj için edius, premier, sony vegas ya da avid kullanılmaktadır. bu programlar çok fazla efekt barındırmaz standart kurulumlarında. Fakat plug in destekleriyle efekt seçenekleri kısmen arttırılabilmektedir. buna rağmen yeterli olmadığı için after effect ile desteklenmektedir.
jenerik intro çalışmaları ağırlıklı olarak after effect ile yapılmaktadır.
3d grafik animasyon içeren çalışmalar 3d max, cidema 4d, maya gibi programlar ile gerçekleştirilmektedir.

canlı yayınlarda ise durum daha farklıdır. ekranı bölmek, ekranı bölerken effekt uygulamak, PiP (görüntü içinde görümtü) gibi işlemler görüntü mikserinin özelliklerine göre değişmektedir. ekran yazıları için ( KJ ) ayrı bir bilgisayar ve program kullanılır ki bu da donanım özelliklerine ve rejide bulunan tüm sisteminize göre değişmektedir.

sorulaınız olursa bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım arkadaşlar. saygılarımla.

aslında benim hayalim bu formdaki arkadaşlardan büyük bir ekip kurulup bir kaliteli 3d animasyon yapılması ve osmanlı tarihi, selçuklu tarihin senayosunun yazılarak gerçek tarihe uygun 3 d animasyonu ile eğitme katkı sağlanması isterdim.

Geri