Uzman Öğretmenliğin ve Başöğretmenliğin maaşa etkisi

Kodla Büyü

isikayhan

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Seçkin Üye
Uzman Öğretmenliğin ve Başöğretmenliğin maaşa etkisi

Maaş bordrolarında Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sonucu alınan ilave ücretler ayrı bir kalemde görünmüyor. Herkeste yer alan "Özel Hizmet Tazminatı" kaleminde bu ünvanı taşımayan aynı derce /kademedeki öğretmenlere göre daha yüksek bir miktarda yansıyarak ödenmiş oluyor.

1 Ocak -30 Haziran 2011 döneminde

-Uzman Öğretmen ünvanını kazanmış olanların;
1-2 derecelerden aylık alanlar: Brüt: 117,72 TL Net: 116,94 TL
Diğer derecelerden aylık alanlar: Brüt: 88,28 TL Net: 87,7 TL
---------------------------------------------
-Başöğretmen ünvanını kazanmış olanların;
1-2 derecelerden aylık alanlar: Brüt: 235,43 TL Net: 233,88 TL
Diğer derecelerden aylık alanlar: Brüt: 176,57 TL Net: 175,40 TL
---------------------------------------------
miktarında maaşlarına fark yansır.

Not: Özel Hizmet Tazminatından (dolayısıyla Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik farkından) "binde 6,6" (% 0,66) oranında damga vergisi kesilmektedir

İlgili mevzuat:

DEVLET MEMURLARINA ÖDENECEK ZAM VE TAZMİNATLARA İLİŞKİN KARAR

http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/ ... 0505-1.htm

Bazı özel durumlara ilişkin esaslar

MADDE 4 - (1) Bu Karara ekli I, II ve III sayılı cetvellerde yer alan zam ve tazminatların ödenmesinde aşağıdaki esaslara uyulur:

f) Eğitim-Öğretim Tazminatı, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfında öğretmen kadrosunda fiilen öğretmenlik yapanlar ve bu kadroda olup cezaevi okullarında çalışanlar ile bunlardan okul müdürü, okul müdür başyardımcısı, okul müdür yardımcısı, yönetici ve eğitim uzmanı olarak görevlendirilenlere ödenir.

III SAYILI CETVEL

Diğer Tazminatlar

A. Eğitim Öğretim Tazminatı: Tazminat Oranı (%)

I- a) Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolarda fiilen öğretmenlik yapanlardan;

-1-2 derecelerden aylık alanlar.........: 100
-3-4 derecelerden aylık alanlar.........: 95
-Diğer derecelerden aylık alanlar......: 85

b) (a) bendinde sayılanlardan Uzman Öğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca;
-1-2 derecelerden aylık alanlar.........: 20
-Diğer derecelerden aylık alanlar.......: 15

c) (a) bendinde sayılanlardan Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca;
-1-2 derecelerden aylık alanlar.........: 40
-Diğer derecelerden aylık alanlar.......: 30

adalet mi bu? bilgisayar kullanmasını bilmeyen bir öğretmen bile uzman öğretmen oluyor. ona buna sorarak iş yapıyor. adı uzman ama uzmanlık adına ne yapıyor veya yaptırılıyor orası belli değil?
bir öğretmene uzmanlık ünvanı veriliyor ve farklı maaş alıyor ise diğerlerinden farklı bir görev verilmeli. yoksa eşit işe eşit ücret olmalı.

Sınav açılmıyor. Yapılan uygulamanın yanlış olduğunu düşünüyorlar galiba. Aynı zamanda sınav açılmadığından birçok kişide uzman ve baş öğretmen ünvanı alamıyor, hakları yeniyor.

Bu uzman ve başöğretmenlik muhabbetine yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlerin ekders avantajları ellerinden alındı. Bu arada başka mesleklerde yükseklisans yapanlar direk uzman ya da yüksek ünvanı alırken bu Meb'de 8 yıllık şartına bağlı, o da kadro varsa. Şu an 8 yılını doldurmamış öğretmen isminin başına Dr. ünvanı da alsa bir anlam ifade etmiyor. Bu Meb nerden tutsak elimize yapışıyor yani. Güya eğitim bakanlığı :-1: Ama eğitimin zerre kadar kıymeti yok :shock:

nightowl78' Alıntı:
3-1 oldum dava ile uzmanlığı kazandım .ne kadar tazminat alırım uzmanlığa

yukarıda yazmışlar ya hocam.. sana özel hesaplama yapılmasınımı istiyorsunuz. okuma yazma biliyorsunuz, dört işlemde biliyorsanız yeterli. yukarıda yazanları anlayabilirsiniz sanırım.

Geri