Vestel Güvenlik Kartı Sorununa Kesin Çözüm

Kodla Büyü

xapex

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar forumda ssoylucicek arkadaşımızın anlatmış olduğu aşağıdaki adres var :
Burada

konu açılmış fakat ufak bir noktadan dolayı hala problem yaşayanlar var.
Adım adım aşağıdakileri uyguladığınız taktirde Güvenlik kartı ile ilgili bir sorun yaşamayacaksınız artık:

1-) Öncelikle Format atmak istediğiniz yada Image'dan geri kurmak istediğiniz kasanın içindeki Güvenlik kartını söküyorsunuz (Silikondan dolayı biraz uğraşmanız gerekebilir.)
Sökmeniz garanti açısından bir sorun teşkil etmiyor, bekdata bana öyle söyledi (okullarda pek önem vermiyorlarmış bu tür ufak tefek tamir yada kasa arkasındaki garanti etiketinin sökülmüş olmasınz)

2-) Açılışta F2 yada DEL tuşu ile BIOS'a giriyoruz.

3-) Advanced menüsünde Drive Configuration seçeneğine girin. Buradan ATA/IDE Mode "Legacy" olarak seçin ve ESC ile çıkın

Boot menüsüne gelin. Boot Menu Type seçeneğini Normal olarak değiştirin.(Zaten öyleyse sorun yok)
Son olarak Boot Device Priority seçeneğindeki sıralamayı ilk sıraya CD/DVD-ROM gelecek şekilde ayarlayın ve ESC tuşuna basın.

Ana menüdeyken F10 tuşuna basın ve çıkacak pencerede değişiklikleri onaylamanız için "D" tuşuna (Q klavye ise "Y" basarak değişiklikleri onaylayın. Bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.

4-) Bilgisayar açılırken öğrenci imaj DVD'sini DVD sürücüye yerleştirin ve yönergeler doğrultusunda Image'dan kurun.Kurma işi bitince yeniden başlatın ve sabırla açılmasını beklşeyin(İlk açılış biraz uzun sürebilir)
Açıldıktan sonra yeniden başlat derse tekrar başlatın.

5-) Şimdi geldi en önemli bölüme.Güvenlik kartını geri kurmaya:

Bilgisayar kapalıyken Güvenlik kartını herhangi bir PCI yuvasına takın.
Bilgisayarı yeniden başlatın ve BIOS'a girin.

6-) Boot menüsünden Boot to Network seçeneğini Enabled yapın. (burası önceki konuda atlanan bir noktaydı)

7-) Boot Menu Type seçeneğini daha önce Normal olarak değiştirmiştik. Şimdi de geri Advanced olarak değiştirin.

8 -) Boot Device Priority menüsünde birinci sıraya PCI Legacy Device seçin.
Esc ile ana menüye çıkın ve önceki gibi F10 ile değişiklikleri onaylayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

9-) Ekrana Ağdan boot eymeye çalışacağı için yazılar gelecek ESC'ye basın ve Güvenlik Kartı kurulum ekranı geldiğinde CTRL+Home tuşuna basarak Güvenlik Kartı programının ayar menüsüne girin.
Şifresi : 12345678
Buradan koruması gereken sürücülerin olduğu pencereyi bularak hiçbirini seçin.(İlk etapta hiçbir sürücüyü korumasın) Kaydederek çıkın.

10) bilgisayar açıldığında Güvenlik Kartının driverını kurun (Image CD'sinde var, aşağıyada ekledim)
ve bilgisayarı yeniden başlatın

11-) Açılışta Güvenlik Kartı ayar menüsüne girin (CTRL+Home ile)
Az önceki koruması gereken sürücülerin olduğu pencereyi bularak sadece C'yi işaretleyin. ve kaydederek çıkın.

12-) Son olarak BIOS'a girip
Boot menüsünden Boot to Network seçeneğini Disabled yapın
F10 ile kaydedip çıkıyoruz.

artık açılışta hiçbirşeye basmazsanız bilgisayarınız korumalı olarak açılır.
Güvenlik kartı ekranında CTRL+G (Q klavyede CTRL+W) tuşlarına basıp şifre ile (Default olarak 12345678) açarsanız 1 seferlik korumayı iptal etmiş olarak bilgisayarınızı açmış olursunuz.

Bir problem yaşarsanız buradan yada PM'den ulaşabilirsiniz.

WS Lite v8.0 Driver'ı
İndir

harikasiniz hocam çokkkk teşekkürler:)))

ancak test amaçli bir deneme yaptım. korumali modda bir metin belgesini kaydettim masaüstüne daha sonra tekrar açtiğimda belge masaüstündeydi.
ama güvenlik kartinin ayarlar kısmında koruma c olarak duruyor.
ayrıca advanced>>drive configration seçeneğini legacy bıraktığımızda imleç yanip sönüyor ayrica kurulum vs yapmıyor..

ne diyebilirsini.z

hocam benim sorunum güvenlik kartına şifre konulmuş ve şifreyi kimse bilmiyor,standart şifreyi kabul etmiyor,24 bilgisayardan tek tek kartı çıkarmadan nasıl devre dışı bırakabilirim.

ccaaggllaarr' Alıntı:

ancak test amaçli bir deneme yaptım. korumali modda bir metin belgesini kaydettim masaüstüne daha sonra tekrar açtiğimda belge masaüstündeydi.
ayrıca advanced>>drive configration seçeneğini legacy bıraktığımızda imleç yanip sönüyor ayrica kurulum vs yapmıyor..

ne diyebilirsini.z

hocam o zaman CTRL+Home ile girin ve C'nin korumasını iptal edin.
bilgisayarı açın driverını kurun
yeniden başlatın
CTRL+Home ile tekrar girin ve C'nin korumasını aktif edin.
ilk başta Boot on Network Enabled olsun. Düzene girdiğinde geri Disabled yaparsınız

hocam dediğiniz şekilde yaptım ancak 4, 5 tanesinde problem yaşadım. çıkardım sonunda güvenlik kartlarını bakalım biraz da böyle deneyelim :|

gkyzdprmlr' Alıntı:
hocam dediğiniz şekilde yaptım ancak 4, 5 tanesinde problem yaşadım. çıkardım sonunda güvenlik kartlarını bakalım biraz da böyle deneyelim :|

valla erken pes etmişsin. benimki sırf inattan oldu şimdi içim rahat
hepsi tıkır tıkır çalışıyor.

rica ederim arkadaşlar

selam arkadaşlar ben güvelik kartını kasadan çıkardım ama yine yüklediklerim siliniyor ne yapacam :cry:

sağolun hocam teşekkürler benim bilgisyarda da benzer bir sorun yaşadım format atana kadar korumayı pasif ypıp cd romadn başlattım normak windows cd si ile formatı attım fakat şimdi güvenlik kartını aktif yapamıyorum ne yapmalıyım vestel bilgisayar kurulu labaratuarda

dediğinizi deneyecem inşallah olur değilmi hocam

bende oldu, adımları eksiksiz yaparsanız sidede olur, kolay gelsin

değerli hocam öncelikle bilgisayara format atmadan c nin korumasını kaldırdım ve korumayı iptal ettim dvd romdan başlaması için aayarladım. format bitti herşey tamam ama şimdi güvenlik kartı bir türlü aktif olmuyor bios tan vs den herşeyi denedim nerde ise ama olmuyo aktif ne önerirsiniz sizce bir deep frezemi atsam daha ii ne yapsam ki bilgisayarlara hep imajından yükleyecem ama nasıl yapacağım şimdi bilmiyom bu şekilde imagını alıp yuüklesem bütün bilgisayarlarda aynı hata mı olacak ki

hocam image'dan kurulum yapmadan önce güvenlik kartını PCI yavasından tamamen sökmeniz gerekir.
korumayı iptal edip image'dan kurmanız çözüm olmaz çünkü kurulum sonunda sorun çıkar kart takılı olduğu için.

ccaaggllaarr' Alıntı:

ne diyebilirsini.z

aynı sorunu ben de yaşadım legacy yapıldığında kurulum yapılmıyor..sadece siyah ekranda imleç yanıp sönüyor...boot menu type seçeneğini de normal yapamamıştım, nereyi yanlış yaptığımı hala da anlayamadım:S

hocam kısaca kartı sökün, image'dan kurun kartı geri takın.
drive configration'u legacy yapın (zaten öyle olması gerekiyordu), Boot Device Priority'den PCI legacy (Güvenlik kartı) ilk sıraya alın. güvenlik kartı ekranı gelince CTRL+Home ile girip C,D korumalarını iptal edin.
güvenlik kartının sürücüsünü kurup resetleyin. CTRL+Home ile C yi koruyun. bu kadar basit.
yukarıdaki adımları eksiksiz uygularsanız çalışıyor

Binbir ümitle dediklerinizi yapmaya çalıştım ama olmadı :( Güvenlik kartını söktüm ama bios taki ayarlar sizinki gibi değil. Boot menüsünde boot to network gibi bişey göremedim, boot device priority menüsünde de pcı legacy device diye bişey yok :( Olmadı yani. Heralde deepfreeze kuracağım

valla hocam ben bu vestelin güvenlik kartı problemiyle çok uğraştım fakat ne yaptım ne ettim ise bi türlü güvenlik kartı ile koruma sağlayamadım en sonunda güvenlik kartını iptal ettim Drive Vaccine PC Restore Plus kurdum rahatladım. tavsiye ederim :+1:

hocam cok saolun aylardır uykularımı kacıran bu sorunu cozdum anlattıklarınızla. artık guvenlik kartım koruyor ekranı acılıyor kurulumu oluyor sorun yok cok cok cok saolun

duygu03' Alıntı:
ccaaggllaarr' Alıntı:

ne diyebilirsini.z

aynı sorunu ben de yaşadım legacy yapıldığında kurulum yapılmıyor..sadece siyah ekranda imleç yanıp sönüyor...boot menu type seçeneğini de normal yapamamıştım, nereyi yanlış yaptığımı hala da anlayamadım:S

hocam bilgisayara takılı flash bellek ya da başka bir şey varsa çıkartın o yüzden böyle yapıyoor

hocam bu güvenlik kartı tam bir baş belası çıkarın diyosunuz ama silikonla öyle bir yapıştırmışlarki çıkarmak ne mümkün.imaj yükledim güvenlik kartını tekrar aktif edemiyorm yazılanların hepsini uyguluyorm bir türlü olmuyor :cry:

seyma' Alıntı:
Binbir ümitle dediklerinizi yapmaya çalıştım ama olmadı :( Güvenlik kartını söktüm ama bios taki ayarlar sizinki gibi değil. Boot menüsünde boot to network gibi bişey göremedim, boot device priority menüsünde de pcı legacy device diye bişey yok :( Olmadı yani. Heralde deepfreeze kuracağım

Eğer sorununuzu hala çözemediyseniz, bir de güncellediğim resimli anlatıma bakar mısınız?

guvenlik-araclari-deepfreez-guvenlik-karti-filitre-f104/vestel-bilgisayarda-guvenlik-karti-ile-ilgili-hersey-resimli-t3493.html

arkadaşlar güvenlik kartlarının şifresi "123456789" değil miydi yoksa o sadece exper ler için miydi vestel pc de güvenlik kartı şifresi nedir yahu çıldırıcam?

Geri