visual basicte yeni tablo ekletme

Kodla Büyü
merhaba arkadaşlar ben visual basicte datagridwiev i düzenleyebiliyorum ekleme silme gibi peki yeni tablo ekletebilirmiyiz mesela şöyle ben programımdan butona basınca acceste yeni tablo ekliyecek böyle birşey varmıdır varsada en kısa zamanda cevap yazarsanız sevinirim çok teşekkürler şimdiden

hocam bu şekilde listeleyebiliyorum
datagridte verileri

Kod:
Private Sub Form2_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load
        DataGridView1.EditMode = DataGridViewEditMode.EditProgrammatically
        DataGridView1.SelectionMode = DataGridViewSelectionMode.FullRowSelect
        Listele("SELECT * FROM SAY_1YOKLAMA'")
        doldur()   
End Sub

Kod:
 Private Sub Listele(ByVal SQL As String)
        Dim baglanti As New OleDbConnection("Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source='kursyoklama.mdb'") 
        Dim veriler As New DataTable("SAY_1YOKLAMA")
        Dim adapter As New OleDbDataAdapter(SQL, baglanti)
        adapter.Fill(veriler)
        DataGridView1.DataSource = veriler 

End Sub
bu şekilde yeni veri girebiliyorum
Kod:
Private Sub Button1_Click(sender As System.Object, e As System.EventArgs) Handles Button1.Click
        If Me.TextBox1.Text = "" Then
            MsgBox("Lütfen TCKimlikNo Alanını Doldurunuz. Bu Alan Boş Bırakılamaz.", MsgBoxStyle.Exclamation, "Kayıt Uyarı")
        Else

Dim sql As New String("INSERT INTO SAY_1YOKLAMA (tarih,ogrencino,kacıncıders,aciklama) values ('{0}','{1}','{2}','{3}')")
            sql = String.Format(sql, TextBox1.Text, ComboBox1.Text, ComboBox2.Text, TextBox2.Text)
            Dim baglanti As New OleDbConnection("Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source='kursyoklama.mdb'")
            Dim komutnesnesi As New OleDb.OleDbCommand(sql, baglanti)
            Dim sonuc As Integer
            baglanti.Open()
            sonuc = komutnesnesi.ExecuteNonQuery()
            If sonuc = 1 Then
                MsgBox("Yandaki Girdiğiniz Veriler Veri Tabanına Kayıt Olmuştur.", MsgBoxStyle.Exclamation, "Tebrikler")
            End If
            Listele("SELECT * FROM SAY_1YOKLAMA'")
            baglanti.Close()
            Temizle()

End If
End Sub
ama galiba accese tablo ekleme işi datagridten olmaz gibi arkadaşlar yardımlarınız bekliyorum

Access'te kullanıcı yönetimi olmadığı için tablo oluşturma vb. kullanıcı tabanlı işlemleri yapacak SQL komutları çalışmaz.
MSSQL gibi bir veritabanı yönetim sistemi kullanmanız gerekecek.

Anlatacak bir şey yok. MSSQL kuracak SQL'in CREAT TABLE komutunu kullanarak tablo oluşturacaksınız. Nette mssql kurulumu, kullanımı vs. var.

Oledbcommand kullanıp create table ile tablo oluşturulur. Acces için de geçerlidir hocalarım.

Yani
C# da
Oledbcommand isle;
İsle=new oledbcommand("create table tabloadi(sutun1 text, sutun2 text)", baglanti);
İsle.executenonquery;

Telefondan yazdım hata olabilir

Geri