vvv virüsü

Kodla Büyü

mtufan

Site Gezgini
vvv virüsü bilgisayara bulaştı resimlerin uzantısını jpg.vvv yapıyor ve resim doc uzantıları şifreliyor. Fidye karşılığında şifreyi çözüyorlar.Çözüm bulamadık nasıl çözeriz bilgisi olan arkadaş varmı?

mtufan' Alıntı:
vvv virüsü bilgisayara bulaştı resimlerin uzantısını jpg.vvv yapıyor ve resim doc uzantıları şifreliyor. Fidye karşılığında şifreyi çözüyorlar.Çözüm bulamadık nasıl çözeriz bilgisi olan arkadaş varmı?

Geçmiş olsun hocam burada bu konu ile ilgili bir yazı yazdım. Şuan bir çözüm yok bilginize

http://www.bidunyabilgi.com/dosya-uzant ... -versiyon/

Hocam genellikle mail üzerinden fatura diye geliyor. Yada gündeme ait bir konu yemleme mail olarak geliyor.
Örneğin TTNET Aralık Faturası Geldi , Tedaş Bilgilendirme , Doğalgaz bilgilendirme , Turkcell Fatura tarzı bir şekilde geliyor. Tuzaklanmış dosya indirildikten sonra tıklandığında ortalama 20-25 sn içinde tüm sistemdeki dosyaları şifrelemiş oluyor.

bu virüsleri türetenleri ellerinden öpüyorum, resmen baş belası bunlar, henüz bize ulaşmadı bu virüs ama yakındır gelmesi. :verymad:

2 gün önce bir öğretmen arkadaşın flashındaki resimlere de bulaşmış halde bana getirmişti. Ne yaptımsa olmadı. Fakat önerim dosyalarınızı silmiyor veya zarar vermiyor sadece şifreliyor. Şimdilik bir çözümü yokmuş ama ilerde mutlaka olacaktır.O şekliyle saklamaya çalışın çözüm bulununca kurtarma şansınız olur.

Sevgili arkadaşlar;
burada konunun muhatabı olduğum için üye olup cevap vermek istedim.
öncelik olarak yurtdışında bazı varyantlara çözüm üretmiş güvenlik firmaları bulunmaktadır.

bu tip program yapıp garibin resmi yıllık panlarını kilitleyenlerin ............... Allah ta onları kilitlesin iki kuruş para için yazık.. Madem bu kadar bilgin var insanlığa faydalı birşey yap Allahın cezası.

Sizin önemsiz gördüğünüz ÇOLUK ÇOCUK resmi dediğiniz resimleri yıllarca biriktirdikleri resimleri(anı diyoruz biz buna) kurtarmak için insanlar 2000 değil 12000 lira isteseler verirler bence.

Resimlerin yedeği dropbox da ve yandex disk te var . İsterse bulaşsın. :idea: :+1:

Sizde resimleri bu tipte cloud sürücüsünde saklamayı adet edinin. Bilgisayar bozulsa sabit disk gitse resimlerde gider.
Resimeri tek bir tipte medyada saklamak çok sakıncalı.

gelecek' Alıntı:
Resimlerin yedeği dropbox da ve yandex disk te var . İsterse bulaşsın. :idea: :+1:

Sizde resimleri bu tipte cloud sürücüsünde saklamayı adet edinin. Bilgisayar bozulsa sabit disk gitse resimlerde gider.
Resimeri tek bir tipte medyada saklamak çok sakıncalı.
winrar ile sıkıştırığ şifreleyip atın, mazallah özel fotolar internette dolaşmasın sonra,
dün facebook un telefonda bulunan galeriye eriştiğine şahit oldum. uygulama gizlilik ayarlarından kapalı halbuki izin vermemişiz, ama facebook uygulaması profilimde bir film rulosu olarak galerimi açmış tavsiye ediyo bu film rulosunu herkes görsün mü ??? şuan sadece ben görebilirmişim bide...
biliyoruz internette hiç birşey gizli değil ama, sen bana seçenek sunmuşsun galerine bakayım mı bakmayayım mı, bakma demişim, yine de bakıp bunu herkese göstereyim mi diyo bana... çok sinirlendim gece gece...

Kişisel anılarımız ne olursa olsun bir şirketin muhasebe verisinden önemli olamaz.
Zira o şirketten birçok insan ÇOLUK ÇOCUĞUNA anıdan daha önemli birşey götürüyor. "EKMEK"

kişisel verilerinizi yedeklemek için birçok yol var.
"Ademola" arkadaşımızın önerisi de güzel.
Winrar ile şifreleyerek saklarsanız virüs şifreli olduğu için yapısını değiştiremez.

Ama sakın winrar şifresini de unutmayın :lol:

mehmetyayla' Alıntı:
Kişisel anılarımız ne olursa olsun bir şirketin muhasebe verisinden önemli olamaz.
Zira o şirketten birçok insan ÇOLUK ÇOCUĞUNA anıdan daha önemli birşey götürüyor. "EKMEK"

kişisel verilerinizi yedeklemek için birçok yol var.
"Ademola" arkadaşımızın önerisi de güzel.
Winrar ile şifreleyerek saklarsanız virüs şifreli olduğu için yapısını değiştiremez.

Ama sakın winrar şifresini de unutmayın :lol:

hocam şifreli olduğu için değiştiremez diye bir olay yok.virüs winrar dosyasının son 100 byte ını yada son 1 kb ını yada başından belirli bir byte ını şifrelerse işte o zaman verileriniz ne sizin ne de başkalarının ulaşamayacağı duruma gelir. ve bunu yapmak hiç de zor değil.

winrar ile şifreleme olayını dropbox a atılacak resimler için söyledim, virüs değiştiremez vs demedim. kıracak adam winrar şifresinide kırar belki ama, ulu orta fotoğraflarınızı dropbox a yandex e atım kendi kendinizi ifşa etmeyin pir parça tedbir alın demek istedim. yardımcı olmak istedim mehmetyayla gibi dalga geçmek değil amacımız insanlara yardımcı olmak. ben kendisini saygın biri zannetmiştim, insanlara yardımcı olur düşüncesiyle link verdim bu foruma, belki işinde profesyonel ama, neyse...

ATAK ı kıran oğlan nerde.? Burada göstersin hünerlerini... Ademhocama katılıyorum... Biri teknik servis desteğini ücretsiz verir, diğeri önce vebayı sonra da dermanı verir ama parayla :$... Anlayış farkı
NOT:Kişilere değil anlayışlara benim tepkim... Cevap hakkı doğurmak için değil yazdıklarım. Sadece sabah sabah sinir oldum okuyunca...yapan kişiyle çözen kişi farklı diyorsunuz ama aynı olmadığı ne malum

ademola' Alıntı:
winrar ile şifreleme olayını dropbox a atılacak resimler için söyledim, virüs değiştiremez vs demedim. kıracak adam winrar şifresinide kırar belki ama, ulu orta fotoğraflarınızı dropbox a yandex e atım kendi kendinizi ifşa etmeyin pir parça tedbir alın demek istedim. yardımcı olmak istedim mehmetyayla gibi dalga geçmek değil amacımız insanlara yardımcı olmak. ben kendisini saygın biri zannetmiştim, insanlara yardımcı olur düşüncesiyle link verdim bu foruma, belki işinde profesyonel ama, neyse...

Ademola hocam;
nasıl bir yanlış ifade kullandım ki, insanlarla dalga geçtiğimi düşündünüz ?
eğer sizi yanlış anlamaya sevk edecek bir cümle kurmuşsam üzgünüm ve özür dilerim.

Lakin ;
Söylediklerinize katılmaktayım. Winrar şifresi konularak saklanabilir. Virüs şifreli dosyanın uzantısını değiştirebilir ama içeriği değiştiremez.
Ya da; Axcrypt, Trucrypt gibi yazılımlarla siz şifreleyerek saklayabilirsiniz.
Ayrıca winrar şifresi unutulması çok sık karşılaştığım, ayrıca hacking'te de kullanılan bir teknik olduğundan özellikle uyarmak istedim.

Bunu dalga amaçlı söylediğimi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tamamen haklıydınız. Ben de size katıldığımı ifade ettim.

Ayrıca;
Konu hakkında ne sormak isterseniz isterseniz sorabilirsiniz.

Büyük bir zevkle cevaplamaya çalışırım.

Geri