Yapay Zeka Öğretmen Kitabı

Kodla Büyü
kitap eğitim sisteminden daha karışık fakat seçmeli! hay bin kunduz

eksikliğini çok hissediyordum....mükemmel aydınlandım..bu kadar anlatım içerik ne diyeceğimi bilemiyorum nutkum tutuldu.anlatmaya gerek yokkk.🤣🤣🤣🤣

Yooo ben beğendim.. azbuçuk bilgisi olanın ağzına yine bal çalacağız. İlk başlar bidaz teorik ve ağır

Güzel bir kitap olmuş. Öğrenciler Yapay Zeka ile ilgili temel birçok şeyi keşfedeceklerini düşünüyorum.

kitabı bende beğendim. ilk kez kodlama ve yapay zeka ile ilgilenecek öğrenciler için faydalı olacaktır.

Kitap başlangıç seviyesi uygulamaları ile güzel bir kitap. Ayrıca bir tane kitap ile yapay zekayı tamamen öğrenebileceğini düşünenler için elimde yeni yapılmış çok temiz bir köprü var.

Arkadaşlar kitap Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen FEYZA projesi kapsamında oluşturuldu. Bizzat projenin yürütücüsü Ömer Çöklü hocam, kitabın bir ders kitabı olmadığını yani ortaokul düzeyinde öğrencilere kaynaklık etmeyeceğini belirtti. Bu kitap proje kapsamında eğitim verecek öğretmenler için bir kaynak oluşturmak amacıyla üretilmiştir. Kitapta Python gibi yapay zekada sıkça kullanılan bir programlama dili yerine blok tabanlı Pictoblox kullanılmasının sebebi ise öğrenci yaş grubuna uygunluğu diye tahmin ediyorum. Ki bir çok öğretmenimizin pictoblox konusunda dahi yeteri kadar bilgiye sahip olmadığı malum.

Kitaplarla ilgili hepimizin eleştirecek olduğu noktalar olsa da kitaplar oluşturulurken geneli temsil etmesi amacıyla hazırlanır. En düşük seviyeden en yüksek seviyeye kadar herkesi kapsaması maalesef mümkün değil.

Son düzenleme:
Ortaokulda seçmeli yapay zeka dersine giriyorum. Kitabı inceledim. O kadar da linçleyecek bir durum söz konusu değil. Bence gayet güzel duruyor. Abartıp kötüleyecek bir durum yok

Seçmeli yapay zeka dersi için böyle bir kaynağa ihtiyacım vardı emeği geçenlere teşekkürler baskı yaptirdim kullaniyorum blok tabanli gayet güzel uygulamalar mevcut

Başlangıç düzeyin için güzel bir kaynak kitap olacak inşaAllah. Tam da yapay zekanın seçmeli ders olmasıyla bu kitabın çıkışı zamanlama olarak iyi denk geldi. Bana göre 5-10 yıl güncelliğini kaybetmeden derslerimizde kullanırız diye tahmin ediyorum. Yazarı Murat Altun'a teşekkür ediyorum.

Kitap FEYZA projesi (ortaokul+lise) için oluşturuldu ancak Seçmeli Yapay Zekâ Uygulamaları dersi için de fevkalade kullanılabilir bir kaynak niteliğinde. İncelememiş olanlar için birkaç konuya değinmek istiyorum.

Yapay Zeka Okuryazarlığı bölümünde yapay zekanın kullanım alanları, yapay zeka ve etik, yapay zeka mitler ve gerçekler gibi konular mevcut.

Blok Tabanlı Yapay Zekâ Uygulamaları ile mblock, Pictoblox uygulamalarındaki yapay zeka örnekleri, ayrıca Teachable Machines (TM) Google ile yapay öğrenme modelleri oluşturma ve uygulamaları içeriyor.

Bir sonraki bölüm olan Gerçek Hayat Problemlerine STEM Tabanlı Yapay Zeka Çözümlemeleri ile Plaka tanıma, Kayıp Aranıyor, Öğrenci Devam Takip Sistemi , Akıllı Ev gibi bir çok uygulama mevcut.

Birçoğumuz biliyoruz ki, code.org ve mobil kod sonrası Scratch ile biten kodlama konularına kitapta ilave olarak hem yapay zeka uygulamaları, hem de Arduino ve Mblock ile Yapay Zeka konularını birleştiren uygulamalar içeriyor.

Son bölümde ise lise ve üstü grubun hedefinde olan Yapay Öğrenme ve Algoritmalar konusu var.

Bu kitabı ben Scratch ve Robotik konusu sonrası Yapay Zeka Uygulamaları için harika bir kaynak olarak görüyorum.

Bir kitap yazmanın ne kadar emek işi olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Kaldı ki Dr. Murat ALTUN hocamız bu kitabı ücretsiz olarak bizlere sundu.

Buradan FEYZA projesi için Ömer ÇÖKLÜ hocamıza, kitap emekleri için Dr. Murat ALTUN hocamıza sonsuz teşekkürler, emeklerine sağlık diyorum.

Yapay zeka konusunda en baştan başlayıp, sindire sindire ilerlemek için, branş ayırt etmeksizin,ki kitabı mükkemmel yapan özelliklerden biri de budur ,bilişim teknolojileri zümresi için de feyz verici ,ışık tutan mükemmel bir kaynak.Emeği geçen yazarlara ,alanda hep çok güzel işler yapan Murat Altun Hocamıza teşekkürler.Umarım alay eder gibi eleştiren arkadaşlarımızın da ortaya koyduğu kaynakları ,çalışmaları da görürüz.Görmezsek ne yazık hatta vah ki vah!

Kitabı indirip çıktısını alarak inceleyen birisi olarak buradan Dr. Murat ALTUN hocamızı ve emeği geçenleri tebrik ederim.
Esen kalın

bizim branşa bizden başka düşmana gerek yok. Ortada bir emek var kitap hazırlanmış, ne eleştiriler yapılmış utandım. Başta Dr. Murat ALTUN hocamızın ve ekibininin emeklerine sağlık. Kitabı inceledim, çok güzel bir kaynak olmuş, alandaki önemli bir eksikliği gidermiş teşekkürler.

isteyen eleştirir isteyen beğenir. kimse kimseyi bu konuda yargılamasın. saçmalamış olur...

Feyza eğitici eğitimine katılmadım. hatta daha önce katılacağım söylendi sonra almaktan vazgeçtiler. neyse. çok ta önemli bir mesele değil. ama işin özüne bakınca alanında yetkin insanlar ciddi emeklerle bir kitap hazırlamışlar. saygı duymak lazım. takdir etmek lazım.

Geri