Yardım Edin - Laptop Çalışıyor Siyah Ekran ( Yapılamadı )

Kodla Büyü

KingSkrupellos

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Daha önceden kendi yazmış olduğum makaleden baktım ama o farklıydı bu farklı yani demek istediğim kendim makalemdende sonucu yada çözümü bulamadım. Ondan teknik servise götürmüştüm - şarj yeri cihazıyla adaptörün birleştiği yerin parçasını değiştirmişti 80 TL tutmuştu.

http://www.bilgisayarbilisim.net/windows-isletim-sistemi-f84/laptop-calisiyor-fakat-ekrana-goruntu-gelmiyorsa-cozumleri-t126563.html

Önceki sorunum => Laptop Çalışıyor fakat ekrana hiç görüntü gelmiyordu.

Şimdiki sorun ise => Laptop Çalışıyor fakat ekranda bir siyahlık - mavilik ekran var açılışta. Sadece harici monitörde açılıyor, o da yeşil yeşil çizgiler var açılırken, kırmızı siyah dikdörtgen şeklinde açılıyor.

http://www.bilgisayarbilisim.net/windows-isletim-sistemi-f84/laptop-calisiyor-fakat-ekrana-goruntu-gelmiyorsa-cozumleri-t126563.html

Internette biraz araştırdım yabancı ingiliz bir forumda şu yazıyı buldum, uyguladım birdeTürk bir forumda bunu buldum ama tam olarak çözüme ulaşamadım.

Remove battery an press on holding power button for 1 minute then connect adapter to it followed by pressing power button. Now make a shutdown ,connect battery and adapter.

1. Adaptoru laptoptan cekin 2.Laptopun pilini de cikartin 3.Herhangi bir usb flash bellek yada benzeri cihazlar varsa bunlarida laptoptan sokun 4.15 sn kadar power butonuna basin ki kondansatorlerdeki elektrik bosalsin. 5.Laptop pilini ve adaptoru laptopa geri takin 6.Guc tusuna basip sistemi yeniden calistirmayi deneyin.

Sorun tam olarak şu => ASUS A7T'de akşam bilgisayar açıktı. Uyku moduna sokmamıştım. Biraz uyumuşum 3 saat filen. Daha sonra PC'yi kapatıyım dedim. Ekranı genelde FN + F7 ile kapatıom açıyım dedim. Uyku sersemi ne yaptığımı bilmiyorum. Sonra güç düğmesine uzun süre bastıktan sonra kapattım. Daha sonra 1 saat geçtikten sonra PC'yi yeniden açmak istedim. Karşıma şu problem çıktı. Laptop açılıyor, hiçbir parçasından sorun yok, fan,ram,ekran kartı, anakart hepsi takır takır çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Tam olarak görüntü gelmeme değil aslında. Ekran bir görüntü var ama yazı filen hiçbirşey yok, yani f8 ile filen yapılacak hiçbişey yok. Bu arada hiç laptop yerede düşmedi bir yerede çarpmadı. He bu arada ekran gözükmüyor ama arka planda, görünmediği halde pc kendi kendine reset ( yeniden başlama ) atıyor. Bu sorunun çözümü tam olarak nedir ?

Acaba Hard Reset mi yaptım ?
ÖNERİLERİNİZ VE ÇÖZÜMLERİNİZ NELERDİR ?

Re: Yardım Edin - Laptop Çalışıyor Siyah Mavi Ekran !!!!

hocam çözüm olur mu bilmem ama madem sizin gibi paylaşımcı birinin bir sıkıntısı var yine de bildiğimi söylemem de yarar var diye düşünüyorum. Okuldaki bilgisayarlarda da sizin dediğinize benzer sorunlar yaşadım. Açtım kasayı ramleri harddiski söktüm vs. değiştirdim olmadı. Sonra bir sınıf öğretmenine lazım oldu buna benzeyen probleme sahip bilgisayar. götürdüm orada çalıştı hiçbir problem yokmuş gibi çalıştı. kendimce iki neden düşündüm. laboratuarın elektrik tesisatı veya bilgisayarın güç kaynağı. Lab'da sıkıntı olduğunu biliyordum ben ona bağladım. Ama bazen elektrik git gel olduğunda sistem kendini korumaya alabiliyor. Saçma gelebilir ama başka bir odada veya başka bir binada şansınızı deneyin derim. Ayrıca masaüstü pc 'm vardı hazırda beklete veya askıya al yaptığımda kitlenip kalıyordu. setup ayarından bir değişiklik yaptım düzelmişti. Fn tuş kombinasyonlarının bence hepsini deneyin. hard reset veya servise götürmeden evvel aklınıza gelen her şeyi deneyin. Bir küçük ihtimal projeksiyona geçiş veya başka bir ekrana geçiş tuşları varsa onları tekrar tekrar deneyin. Allah, yardımcınız olsun. Benim aklıma gelenler bunlar.

Deneyebileceğiniz yöntemlerden birisi

hdd yi sökün. sistemi usb bellek veya cd den başlatmayı deneyin. Diğer parçalar için de benzer yol takip edilebilir

hocam sökebileceğiniz bütün parçaları sökün çalıştırın eğer çalışıyorsa sırayla söktüğünüz parçaları takın

Arkadaşlar bugün teknik servise gittim. Adam galiba ekran kartında %99 ekran kartının çipseti yanmış dedi. Buda 100 TL tutar, eğer ekranın kendisi ile ekran kartı yanmışssa 300 TL tutar dedi. Şuan benim başka bir bilgisayardan yazıyorum bunları. Harici moniterde Windows normalden başlat deyince biraz bekliyor daha sonra ekranda dikdörtgenli siyah kırmızı şekiller çıkıyor. Güvenli Moddan girdim ekran aşağıdan yukarıya doğru yeşil yeşil çizgiler var. Ekran Kartı NVİDİA Geforce Go 7600 ( 256 MB ). Eğer böyle bir sorunu olan arkadaş varsa yararlansın yazıdan. Mecbur yaptıracam ama biraz zaman geçecek galiba.Sorun ise laptop gayet iyi bir şekilde çalışıyor, pc'ye güvenli moddan harici bir monitörle giriliyor, ama kendi ekranında hiç görüntü yok, floresan ışığı yanıyor ama hiçbişey gözükmüyor. Yani donanımsal bir arıza. Ekran görüntülerini ayarlıyamıyorum, video ve oyunları da açmıyor

asuspcgoruntusu.png

bununla geçmiş olsun hocam.

Ekran kartinin cipseti uzerine sicak havatut, tamirdede yapacaklari %70 bu.. olmadi chip degisimi yaparlar

laptop'un ekrana görüntü gelmemesinin sebebi nedir ?Birde harici ekranla taktım kendi drivarını yükledim. bu 64 bitmiş ben yanlışlıkla 32 bit ekran kartı driver yükledim. şimdi bilgisayar ilk açılırken siyah kırmızı dikdörtgenler biçiminde açılıyor. Daha sonra windows xp açılıyor diyorya orda yukarıdan aşağıya yeşil yeşil çizgiler var. Ve windows xp yazısından sonra harici monitorde görüntüyü kesiyor. hiç bişiy anlamadım. format atamadan yine pert noluyor ya ?ekran kartı chipseti mi arızalı ?

SONUÇ = Bulunduğum yerde 9 farklı teknik servis gezdim. Ve hepsi harici monitore taktı. Oraya görüntü geliyor. Ama ekran ilk başta dikdörtgenler, kareler şeklinde açılıyor ve aşağı yukarı doğru yeşil yeşil çizgiler var dedim. Onlarda dedi bu ekran kartının chipsetinden kaynaklanıyor. 80 - 100 TL arası tutar dediler. Ben 80 TL'lik bir yer buldum. Oraya verdim bakalım hayırlısı. Bana dedilerki biz bu ekran çipini ısıtıcaz. Ömrüm dolmuş olabilir dedi bu bilgisayarın. Yaklaşık 8 seneden beri kullanıyorum. Mükemmel kullanmışssın. 3 seneden sonra ekran çipleri çöp oluyor yani hurdaya dönüşüyor dediler. Ve eğer entegrede çatlak yada kırılma varsa o düzeltilmiyor, teknik servis o parçanın saç kılından daha ince olduğunu söyledi ve eğer bakılırsa para talep etti ama ilk önce ben vermedim, sonra verdim para çok gelince neyse. Velhasıl çipi ısıtacak daha sonra verecek inşallah olur ve çözülür bu sorun. Yani sorunun sebepi ekran kartının ömrünün dolması ve laptopun fazla ısıdan dolayı ısıyı yayamaasından dolayı çipi genişletmesi, yuvasına oturmamasıymış. Bunu bilmeyen herkes öğrensin. He birde eğer laptoplarınız onboard ekran kartı ise yani anakartla birlikte bağlı ise sadece ısıtma işlemi yapılabiliyor, yok değilse değiştirilebiliyor parça. Benmiki 256 MB Nvidia Geforce Go 7600. COD MW 3 bile oynuyom servis bana dedi bu onboard dedi. Bir başkası ise bu iki anakarta sahip bir onboard biri normal. sizin onboard ekran kartı çipseti bozulmuş, Bunu diyen yine en başta söylediğim gibi 9 teknik servis. Neyse herkese hayırlı forumlar ve Hayırlı Ramazanlar dilerim.

içini acıp fön makinesi ile chipseti ısıtsaydın 80 tl cebinde kalırdı yazık etmişsin.
ayrıca düzen tutmayacağına garanti veririm.

Alla Alla
(Bazen) marangozun kapısı olmayabiliyor.

saç kurutma makinesiylede oluyor o işlem yani evde yapılabilirdi.
ama çok umut bağlama hocam öğretmen arkadaşın hp laptopa yaptım 2 ay dayandı sonra yine arıza yaptı yine düzelttik, bir ay olmadan yine yapınca artık yemedi, artık çipi değiştirtmesini söyledim, servise verdi değiştirdiler ama o da en fazla 3 ay falan gitti. bilgisayar perte çıktı.
umarım aynı şeyler başına gelmez ama diyeceğim o ki artık o bilgisayara çok umut bağlama

eğer bi süre daha kullanmayı planlıyosan yapabileceğin en faydalı şey çipi soğuk tutmak
eğer kasanın içi müsaitse ekran çipinin üzerine minik fan koyulabilir, kasaiçi müsait değilse çipin olduğu yere kasada hava kanalı açıp, soğutucu ile kullanılabilir.

İKİNCİ SONUÇ => Şimdi Laptop ASUS A7T'yi teknik servise gösterdim yapamadılar, dediler anakart değişelim. Halbuki ben 10 yere gösterdim dediler bana ekran kartı çipi arızalı, ya ısıtıcaz ya değiştirezez, onboard olduğu için değiştiremiyoruz. Şimdi napcam ben ya ? Anakart mı değiştireyim yoksa başka teknik servislere mi göstereyim ? Çok el değiştirmeside iyi değil ondan ? Banada bir çözüm olsun istiyorum. Asıl sorun ekran kartı çipi bu arada. Teşekkürler !!! Çözümü olan ???

Bilgisayarın resmi =>

a7t.jpg

Adamların anakart değişim dedikleri anakart ( yapamadıkların dolayı galiba )=>

AsusA7TAnakart.jpg

Ama aslında sorun olan ekran kartı çipi =>

EkranKartCipseti.jpg

Ekran kartı arızalı olsa harici ekrana da görüntü vermemesi lazım. Benim ACER 5920G'de ekrana görüntü gelmiyordu. Harici ekran taksan da değişmiyordu. Ekran kartını söktüm, 200 derece ısıdaki fırında 5-10 dakika beklettim. Tekrar taktım çalıştı. Ama bu çözüm geçici. Yani aradan 1-2 hafta belki gün sonra tekrar bozuluyor. Sebebi ise ısınıp soğumadan kaynaklanan lehim çatlaması. Bence 80-90 liralık geçici çözümlerle uğraşmadan işi bilen birisini bulun.

daha öncede yazmıştım hocam, artık tamiri çok zor.
anakartın fiyatı ne kadar acaba, araştırdın mı? çıkma falan düşünme sakın.

Geri