Yardım etmeye talibim...

Kodla Büyü
ilk kasa focus hakkındaki düşünceleriniz nedir? 2005 collection düz vites binici fiyatı ne durumda şu aralar?

2007 yılında çıkan makyajlanmış kasayı söylüyorum her açıdan yorumlarmısınız.

@gulftown hocam

focus ilk kasasında yine kalitesiyle ve ağırbaşlı yapısıyla kendini gösterdi.Kendini kanıtlamış bir motor ve iyi bir yol tutuş ve de güvenli frenleriyle sağlamlık olgusunu haketmiş bir modeldi.Ama 2005 yılındaki kasasında heybetini artırmasıyla beraber iç mekan malzemesinde bazı bölümlerde kalitesizliğe o da mahkum edilmiş ama yine de motoruyla ve sağlamlığıyla eski imajını zedelememiş bir araç olarak devam etti.

@wgolf hocam
makyajlı ile makyajsız kasa arasındaki farkları bilmiyorum ama avensis d sınıfı bir araçtır ve belirttiğiniz kasadaki avensis 1.6 110 beygirlik motoru ile ağırlığı arasındaki birazcık sınır dışı durumundan dolayı aynen 1.6 vectra 1.6 lagunanın yaşadığı sıkıntıları yaşamaktadır.Ülkemizde d sınfı araçların piyasası düşüktür hele ki 1.6 olanlar da 2.0 olanlarına nazaran daha az tercih edilir.Bu yüzden 1.6 d sınıfı tercih edecekler performans düşkünü olmayan ve 2.el kaygısı olmayan konfor önceliği olan insanlardır.

İsmail hocam bu D segmentindeki araçların 1.6 ile 2.0 motor arasindaki 2000 motorların daha az yakması olayı gerçek mi ? o kasaya 2000 daha uygun, bu açıdan mantıklı geliyor ama sonuçta digeri de 1.6. Yoksa kullanıcıya mı bağlı oluyor bu durumda ?

opian' Alıntı:
İsmail hocam bu D segmentindeki araçların 1.6 ile 2.0 motor arasindaki 2000 motorların daha az yakması olayı gerçek mi ? o kasaya 2000 daha uygun, bu açıdan mantıklı geliyor ama sonuçta digeri de 1.6. Yoksa kullanıcıya mı bağlı oluyor bu durumda ?

Hocam aslında 1.6 motor yerine göre daha az yakar ama sıkıntı şurda.1.6 ve 2.0 motora sahip iki araç da aynı ağırlıkta saatte 100 ile giderken ikisi de aynı rüzgar direncine maruz kalıyor ve ikisi de aynı sürtünme kuvvetine uğruyor işte bu durumlar sebebiyle 1.6 motorlu olan bu kuvvetlere karşı aynı hızı korumak için gerekli gücü sağlamak için daha fazla devir çekirmek zorunda bu da tüketimin artması demek yani 100km/h ile giden iki araçtan biri 5.viteste 2000devir/dakika oranına sahipse 1.6 olan 3000devir/dakika oranına sahip olması gerekiyor işte bu fazla devir çevirme durumu motorun 1.6 olması sebebiyle 2.0 hacme göre sağlayacağı yakıt tasarrufunu fazla devir çevirerek egale etmiş oluyor.Eğer bu iki aracın hızını daha da artırmaya başlarsak 1.6 motor olan araç 2.0 olana göre daha da fazla yakmaya başlayacaktır.Sonuç olarak insanlar 1400kg ağırlığndaki bir araçta insanlar 1.6 motorulusuyla 2.0 motoru aynı yakan hatta daha yüksek hızlarda küçük motorlusu daha fazla yakan araçlarda şunu düşünüyor; "Hem kuvvetisiz motor hem de bu kuvvetsizliğini tasarrufla telafi yönüne gitmeyen 1.6 motoru seçeceğime 2.0 motorlusunu seçerim hem de performans sıkıntısını yaşamam"diyor.

ihtaner' Alıntı:
peki hangi arabayı önerirsin hacı engin bilgileriine bakaraktan ne alalım sence. fiyat aralığı mesela 10-35 bin arasında

bize sorulan "bilgisayar alacam , ne alayım " sorusu gibi olmuş.. :D

ismailt hocam;
bende araba almayı düşünüyorum. en fazla 15-16 bin liraya kadar, evden okula,okuldan eve gidip gelicem o kadar.
çok geniş büyük bir araba istemiyorum,malum bayanların park sorunu var.
otomatik vites tercihim;ancak şart değil.
bir de görünüş olarak çok eski kasa istemiyorum.
verebileceğim fiyata göre çok fazla şeymi istiyorum acaba?

azra' Alıntı:
ismailt hocam;
bende araba almayı düşünüyorum. en fazla 15-16 bin liraya kadar, evden okula,okuldan eve gidip gelicem o kadar.
çok geniş büyük bir araba istemiyorum,malum bayanların park sorunu var.
otomatik vites tercihim;ancak şart değil.
bir de görünüş olarak çok eski kasa istemiyorum.
verebileceğim fiyata göre çok fazla şeymi istiyorum acaba?

Hocam size uygun araçlar Hyundai getz-opel corsa, ford fiesta da tavsiye edebilirim ama biraz kemkli bir arabadır clio da olabilir ama bütçenize göre alınabilecek olanları kasa olarak eskidir.palio da olabilir ama o da kasa olarak eski ve biraz da tipsiz bir arabadır ama sıkıntılı bir araç değildir.Benim favorim getz ve corsadır.

ismailt hocam dizel-sıfır bir aracın motorun açılma sürecinde neler yapmak gerekir?
Ben yüksek devirlerde kullanılması gerektiğini duymuştum doğrumu acaba?

İsmail Hocam sizin arabınız varsa modeli nedir ondan alalım en iyisi :++:

Bizde araba almak istiyoruz önceliğimiz güvenlik, görünüşü Fiyatı 25000 olsun istiyoruz en fazla . Sizce citroen C4, renault megane(h.back), renault symbol mü yoksa honda city mi? Siz olsanız hangisini tercih edersiniz? Bir araçta eps,asr,abs ... ne kadar önem taşır?

wertyu6' Alıntı:
ismailt hocam dizel-sıfır bir aracın motorun açılma sürecinde neler yapmak gerekir?
Ben yüksek devirlerde kullanılması gerektiğini duymuştum doğrumu acaba?

hocam aksine sıfır araçlar yüksek devir çevirmekten kaçınılmalı çünkü birbirine sürtünen metaller arasındaki kuvvet daha yüksektir çünkü henüz aşınmamış bir motordur bu durum da aracın yüksek devirlerde daha çok sıkışmasına rol açar bilindiği gibi sıfır araçlar ilk kmlerinde tüketimi yüksektir bunun sebebi metaller arasındaki sürtünmenin daha kuvvetli olmasındandır.Dizel araçlarda yani turbolu dizel araçlarda stop etmeden önce aracın rolantide belli bir süre çalışması gerekir yaklaşık 20sn kadar nedeni ise dakikadaki devri 100.000E ulaşabilen turbo pervanesinin soğuması ve aşınmasının önlenmesi motor için kullanılan yağla sağlanmaktadır.Kullanıcı devrili haldeyken hemen durup beklemeden stop ettiğinde aracın yağlama sistemi de durduğu için henüz dönmekte olan turbo pervanesi yağsız kuru olarak dönmesini yavaşlata yavaşlata dönmeye devam edeceği için bu olumsuz durum sürekli devam etmesi durumunda aşınma zamanla turboyu bozarak büyük masraflara yol açmaktadır.

hocam bende bi soru sorayım. 5 ay önce sıfır megane 3 aldım. 85 beygir. tunning meselesi var biliyorsunuzdur. tavsiye edermisiniz. garantinin bitmesini bekleyeyim mi? hem güç hem yakıt olarak avantajlı olduğu söyleniyor. ne derece doğru acaba? teşekkürler...

sedo' Alıntı:
İsmail Hocam sizin arabınız varsa modeli nedir ondan alalım en iyisi :++:

Bizde araba almak istiyoruz önceliğimiz güvenlik, görünüşü Fiyatı 25000 olsun istiyoruz en fazla . Sizce citroen C4, renault megane(h.back), renault symbol mü yoksa honda city mi? Siz olsanız hangisini tercih edersiniz? Bir araçta eps,asr,abs ... ne kadar önem taşır?

Hocam benim arabamdan almak istemezsiniz ilk olarak fiyatı çok düşük bir de eski bir araç kısacası tempra bütçem şimdilik buna müsait Allah'a şükür ayağımı yerden kesiyor :)

Hocam bütçenize göre önceliğiniz güvenlik ve görünüş ise; belirttiğiniz araçlardan en belirgin olan yani dikkat çeken c4 diğerleri insanların gözlerinin alıştığı ve dönüp bakmadığı araçlar.Ben yazdığınız araçlar içinde kendimce sorunsuzluğa daha çok önem verdiğim için honda city derim ama sizin için güvenlik ve tasarım açısından bence megane hb daha iyidir çünkü citroenin parçaları rakiplerine göre pahalıdır.En sonda belirttiğiniz özellikler ise tabiki önemli donanımlar ama gerçek şu ki trafikte güvenliik için en önemli şey trafiğin insan hayatıyla ne kadar bağlantılı olduğunun ve çok dikkat istediğinin bilincinde olmaktır.

teşekkürler, ismailt hocam
inrşallah araba alma imkanımız olur da tavsiyelerinize başvururuz...

comtea' Alıntı:
hocam bende bi soru sorayım. 5 ay önce sıfır megane 3 aldım. 85 beygir. tunning meselesi var biliyorsunuzdur. tavsiye edermisiniz. garantinin bitmesini bekleyeyim mi? hem güç hem yakıt olarak avantajlı olduğu söyleniyor. ne derece doğru acaba? teşekkürler...

Hocam öncelikle aracınız hayırlı olsun 15 tatilde megane 3 test etme fırsatım oldu sanırım 105 beygir olandandı.Tuning çok farklı şekilde yapılabiliyor sadece motor üstünde ody kit iç dizayn bunlarla ilgili tuning işlemleri yapılmakta siz sanırım motor modifikasyonu kasettiniz bununda sadece yazılımsal veya hem yazılımsal hem de mekanik olarak iki çeşitte yapılıyor.Mekanik olarak hem çok pahalı hem de geriye dönüşü pek mümkün değil ama sadece yazılımsal olarak yapmak ise çok profesyonel kişiler tarafından yapılması lazım çünkü üreticiler tüm değerleri aracın mekanik aksamındaki ömrünü baz alarak hazırlıyor test ediyolar kısacası yakıt gönderme süresini tuning ile artırarak da performans elde edilebiliyor bu tabiki yakıtın yükselmesi demek ve motor parçalarının ömrünün kısalması demek.Veyahut gerçekten bu konuda bilgili ve araçların malzeme dayanıklılıkları bilgisine kadar sahip olan birinin herşeyi hesap ederek yazılımsal olarak aracınıza tuning uygulaması tabiki makul görülebilir ama bu derecede bilgili birinin bulmak zordur bulunsa bile maliyeti yüksek olur.Bu yapılacak işlemlerin ne olduğunu iyi bilmek gerekir uzun vadede araca zararı olup olmayacağı önceden hesap edilmesi gerekir.Piyasada balon olarak tabir edebileceğim çok ürün var kısa vadede araca yararı olduğu görülüp sonra 20bin 30bin km sonra araçtan hiç beklenmeyen büyük sıkıntılar çıkabildiğini duyuyoruz.

ct442002' Alıntı:
teşekkürler, ismailt hocam
inrşallah araba alma imkanımız olur da tavsiyelerinize başvururuz...

Rica ederim hocam;

Aslında avrupa ve amerikada araçlar okadar ucuz ki şuan benim altımdaki araç avrupada 400-500 euro düşünün.Mercedes s320 98 model bir araç amerikada 2000-3000 dolar.Maalesef ülkemizdeki ÖTV bizim teknolojiye çok yüksek fiyatlara sahip olmamıza sebep oluyor.Hayırlısı diyelim ne yapalım. :)

şeytantüyü' Alıntı:
hocam Yeni C4 1.4 VTi 95HP ATTRACTION M/T için nediyorsunuz

hocam sorduğunuz aracı inceleme fırsatım olmadı.Citroen teknolojik ve donanımlı araçlar üretir ama bizim ülkemizdeki sıkıntılı yollar, yakıt kalitesi, servis kalitesi gibi sıkıntılar sebebiyle arıza potansiyeli yüksek bir araç.Çünkü bizim ülkemiz için bir araçta elektronik donanım nekadar artarsa arıza çıkarma olasalığı o kadar yüksek oluyor.Eğer en ufak bir uyarı ışığına dahi takan ve rahatsız olan biriyseniz önermeyeceğim bir araçtır.Tabiki her markanın kendine göre bir hedef kitlesi olup ona göre araçlar üretiyor biz bizim için hangi araç mantıklı onu bilmemiz gerekiyor.Mesela kimi insan tasarımına donanımına hayran kalıp kendi beklentilerini ve takıntılarını hesaba katmadan bir c5 alıp pişman olabiliyor.Ama bir başkası da c5 alıp hiç sıkıntı duymuyor sorun yaşamıyor.Bu yüzden yaşadığımız çevre ve şartlar bizim araç kullanma sitilimiz bütçemiz her şeyi göz önüne almalıyız.

hocam öncelikle teşekkürler.
- 2004 model 1.6 marea liberty'im var.özellikle motor bakımını nasıl yapmalıyım
- Dizel araba mı yoksa 20-25 krş arası yakan benzinli araba mı dersiniz ?
- Chevrolatte Cruze LS Plus 31-35 arası 7-8-9-10 lerde alınırmı ne dersiniz.
- 1.6 motor Ford Focus mu,opel mi toyota mı dersiniz fullerinden.
- 1.6 Opel corsa mı astra mı ?fullerinden yine.

araba da önceliğim sırasıyla performans-konfor-yakıt-parça-servis fiyatları,satıldığında alıcı bulabilme.
tekrar teşekkürler,siz kaşındınız ama fazlasıyla dua alacaksınız gibi :))

9-11 arasında temiz lpg li mümkünse çorum,tokat,amasya,yozgat çankırı vs buralardan palio varsa eşime almayı düşünüyorum...

nvr' Alıntı:
Hocam skoda roomster sizce nasıl?
Hocam tasarım olarak farklı bir araç;İncelemediğim bir araç 2.eli büyük ihtimal kötüdür ama malzeme olarak vw bünyesinde olduğu için kaliteli olduğunu düşünüyorum.Açıkçası bunun yerine scenic veya zafira öneririm.

mrtcmhr_13' Alıntı:
hocam öncelikle teşekkürler.
- 2004 model 1.6 marea liberty'im var.özellikle motor bakımını nasıl yapmalıyım
- Dizel araba mı yoksa 20-25 krş arası yakan benzinli araba mı dersiniz ?
- Chevrolatte Cruze LS Plus 31-35 arası 7-8-9-10 lerde alınırmı ne dersiniz.
- 1.6 motor Ford Focus mu,opel mi toyota mı dersiniz fullerinden.
- 1.6 Opel corsa mı astra mı ?fullerinden yine.

araba da önceliğim sırasıyla performans-konfor-yakıt-parça-servis fiyatları,satıldığında alıcı bulabilme.
tekrar teşekkürler,siz kaşındınız ama fazlasıyla dua alacaksınız gibi :))

Hocam aracınız için motor bakımında dikkat edeceğiniz yağ, yağ filtresi,Hava filtresi,buji bakımı.Aracınız zaten beyinli, bir sıkıntı olduğunda size uyarı verecektir.Parça arızası olmadığı sürece de sıkıntı çıkaracak bir motor değildir normal şartlarda kullanıldığında.
Yılda 20.000km den fazla yapmıyorsanız dizel araç önermem.illaki dizel araç isterseniz sıfır almaya çalışın ya da sabırlı olup gerçekten temiz olan bir 2.el arayın.
Cruze gerçekten etkileyici bir araba.Alınıp alınmama konusunda ise araçtan beklentilerinize göre değişir.Öncelik performans ve bunun yanında da yakıt ekonomisi arıyorsanız cruze size uygun değil.
1.6 lt ve öncelik performans sonra konfor ise sonra da yakıt ise sanırım opel önce geçiyor.Kriterlerinizde en çn çok cevap veren opel gözüküyor.
Size 1.6 corsa ve astra arasından astrayı öneririm.

titan1905' Alıntı:
9-11 arasında temiz lpg li mümkünse çorum,tokat,amasya,yozgat çankırı vs buralardan palio varsa eşime almayı düşünüyorum...

Hocam yapabileceğim ancak link eklemek kusura bakmayın :+1:

http://www.sahibinden.com/search.php?c2=23667&b[special_type]=&b[promo_hpva]=&b[promo_fdva]=&b[promo_chva]=&b[promo_hpsa]=&b[promo_spva]=&b[all]=&b[search_text]=&c=23667&search_result_page_limit=20&b[detay_5_min]=&b[detay_5_max]=&b[detay_4_min]=&b[detay_4_max]=&b[detay_3][]=&b[detay_1864][]=&b[detay_2320][]=&b[detay_17][]=&b[detay_6][]=&b[detay_9213][]=&b[detay_8][]=&b[detay_4054]=&b[detay_9620][]=&b[detay_706]=&b[product_condition]=&b[exchange]=&b[country_id]=1&b[city_id]=19&b[lrt]=1&b[location_data]=&b[region_id]=0&b[town_id][]=0&b[uncompleted]=0&b[minprice]=9.000&b[maxprice]=11.500&b[pricecurr]=1&b[ilantarih]=&b[date_type]=&dpage=

http://www.sahibinden.com/search.php?c2=23667&b[special_type]=&b[promo_hpva]=&b[promo_fdva]=&b[promo_chva]=&b[promo_hpsa]=&b[promo_spva]=&b[all]=&b[search_text]=&c=23667&search_result_page_limit=20&b[detay_5_min]=&b[detay_5_max]=&b[detay_4_min]=&b[detay_4_max]=&b[detay_4054]=&b[detay_706]=&b[product_condition]=&b[exchange]=&b[country_id]=1&b[city_id]=60&b[lrt]=1&b[location_data]=&b[region_id]=0&b[town_id][]=0&b[uncompleted]=0&b[minprice]=9.000&b[maxprice]=11.500&b[pricecurr]=1&b[ilantarih]=&b[date_type]=

http://www.sahibinden.com/search.php?c2=23667&b[special_type]=&b[promo_hpva]=&b[promo_fdva]=&b[promo_chva]=&b[promo_hpsa]=&b[promo_spva]=&b[all]=&b[search_text]=&c=23667&search_result_page_limit=20&b[detay_5_min]=&b[detay_5_max]=&b[detay_4_min]=&b[detay_4_max]=&b[detay_3][]=&b[detay_1864][]=&b[detay_2320][]=&b[detay_17][]=&b[detay_6][]=&b[detay_9213][]=&b[detay_8][]=&b[detay_4054]=&b[detay_9620][]=&b[detay_706]=&b[product_condition]=&b[exchange]=&b[country_id]=1&b[city_id]=5&b[lrt]=1&b[location_data]=&b[region_id]=0&b[town_id][]=0&b[uncompleted]=0&b[minprice]=9.000&b[maxprice]=11.500&b[pricecurr]=1&b[ilantarih]=&b[date_type]=

http://www.sahibinden.com/search.php?c2=23667&b[special_type]=&b[promo_hpva]=&b[promo_fdva]=&b[promo_chva]=&b[promo_hpsa]=&b[promo_spva]=&b[all]=&b[search_text]=&c=23667&search_result_page_limit=20&b[detay_5_min]=&b[detay_5_max]=&b[detay_4_min]=&b[detay_4_max]=&b[detay_4054]=&b[detay_706]=&b[product_condition]=&b[exchange]=&b[country_id]=1&b[city_id]=66&b[lrt]=1&b[location_data]=&b[region_id]=0&b[town_id][]=0&b[uncompleted]=0&b[minprice]=9.000&b[maxprice]=11.500&b[pricecurr]=1&b[ilantarih]=&b[date_type]=

ismail hocam konu çok faydalı oldu. çok teşekkürler. benim aracım 2000 model 1.6 focus sorularıma ben sormadan cevap vermişsiniz. teşekkürler.

ihtaner' Alıntı:
peki hangi arabayı önerirsin hacı engin bilgilerine bakaraktan ne alalım sence. fiyat aralığı mesela 10-35 bin arasında
ne güzel bi fiyat aralığı vermişsin hacı :puhaha: :puhaha: :puhaha:

pcbilisim' Alıntı:
ihtaner' Alıntı:
peki hangi arabayı önerirsin hacı engin bilgilerine bakaraktan ne alalım sence. fiyat aralığı mesela 10-35 bin arasında
ne güzel bi fiyat aralığı vermişsin hacı :puhaha: :puhaha: :puhaha:

Aslında ilk okuduğumda dalga geçtiğini düşündüm sonra ise önyargılı olmayayım belki karakteri böyledir ciddi olabilir diye mantıklı cevap verdim ama dönüşü olmadığına göre dalga geçmek istediği kesinlik kazandı.Ne diyelim o da bizim insanımız :wink:

Geri