YARDIM... Ağ bağlantısında giden var gelen yok..

Kodla Büyü

guvennet

Site Gezgini
Arkadaşlar biraz çözmeye çalıştım labaratuardaki bağlantıyı.. kendi pc me elle ip atadım fakat giden veri var gelen yok.. nedeni ne olabilir acaba?

Aynı sorun bizde de var hocam .Takipteyim

yok mu hiç bilen veya karşılaşan arkadaşlar? bazıları switch e reset attım düzeldi falan demişler ama bizim labaratuarlardaki switchlerin reset olayı nasıl oluyor? ya da alakası var mıdır?

hocam ip verirken yanlışlık yapmış olabilir misiniz? olmazsa bi otomatik yapın, switchi resetleyemiyorsanız bi modemi resetleyip deneyin.

Büyük ihtimalle verdiğiniz değerlerin yanlış olmasından kaynaklanıyor. Giden veri var çünkü bilgisayarınız ağla ilgili işlem yapmak için yayın yapmış (Modemi aramış, anahtara girmiş vb). Ama bilgileriniz yanlış olduğu için geri dönüş olmamış. Mektup yazarken göndereni yazmamak gibi birşey.

Başka ihtimaller:
1. Modem kapalı veya ayarlarında hata var.
2. Aradaki kablolarda sıkıntı olabilir.

guvennet' Alıntı:
Arkadaşlar biraz çözmeye çalıştım labaratuardaki bağlantıyı.. kendi pc me elle ip atadım fakat giden veri var gelen yok.. nedeni ne olabilir acaba?
hocam sıkıntı tüm labda mı ana makinedemi...modeme ait alt ağ maskesi vererek tüm makinelere elle ip vermeyi deneyin...

hocam çok ilginçtir sadece öğretmen bilgisayarına gelen duvardan bi internet kablosu var.. bundan deniyorum ilk önce.. yani sadece öğretmen bilgisayarını halletmeye çalışıyorum ilk önce.. eğer otomatik ip al seçeneğini seçersem ünlem işareti çıkıyor ve ağa hiç bağlanmıyor. ama elle atadığımda ağa bağlanıyor gibi görünüyor fakat giden veri var gelen veri yok.. ne yaptıysam olmadı.. acaba modemden falan kaynaklanır mı ki? hayret birşey ya...

ilk olarak modemden switche gelen kabloyu bir bilgisayara bağlayarak internet olup olmadığını otomatik ip ve dns ye ayarlayıp kontrol edin. Hatta internet var ise kabloyu bilgisayardan söküp switchin ilk girişine takın. Switchteki çıkan diğer kabloları söküp tek bir ethernet kablosu ile bir bilgisayara takıp interneti kontrol edin.

Arkadaşlar kabloları tek tek kontrol edip buldum. Ve şimdi labaratuara kadar internet girdi. Fakat sorun devam ediyor.

2 ayrı hat var demiştim ve ikisinde de internet var şuan. Kendi bilgisayarımdan giriyorum şu an internete :) fakat öğrenci bilgisayarlarına internet dağılmıyor. Sanırım switch ten kaynaklanıyor sorun. İnternet olan kabloyu takıyorum bir de harici bi kablo takıp deniyorum herhangi bi bilgisayara, tanımlanamayan ağ hatasını alıyorum..

Switch i söktüm panodan acaba resetleme düğmesi falan var mı diye o da yok? ne yapmalıyım?

modeminizin sabit ıp ve otomatik ıp alanlarını belirleyin önce ıp çakışması olmasın.ve tüm öğrenci bilgisayarlarına hatta okulda bu hattı kullanan tüm bilgisayarlara sabir ıp tanımlayın.
bu arada internete girdiğiniz kabloyu öğrenci bilgisayarına direk taktığınızda erişim sağlanabiliyor mu acaba?
bt sınıfının panosundaki tüm rj45 kabloları kontrol edin.

svbarut' Alıntı:
modeminizin sabit ıp ve otomatik ıp alanlarını belirleyin önce ıp çakışması olmasın.ve tüm öğrenci bilgisayarlarına hatta okulda bu hattı kullanan tüm bilgisayarlara sabir ıp tanımlayın.
bu arada internete girdiğiniz kabloyu öğrenci bilgisayarına direk taktığınızda erişim sağlanabiliyor mu acaba?
bt sınıfının panosundaki tüm rj45 kabloları kontrol edin.

Evet hocam internete girdiğim kabloyu direk taktığımda öğrenci bilgisayarına internete giriyor. Fakat switche taktığımda girmiyor. elle ip vermeyi denedim ama o da olmadı hocam :(

swichde takılı olmayan kablo vardır belki. bir de swich teki kabloları test cihazıyla bi deneyin uçlar çalışıyor mu

svbarut' Alıntı:
swichde takılı olmayan kablo vardır belki. bir de swich teki kabloları test cihazıyla bi deneyin uçlar çalışıyor mu

switch de nasıl olacak ki çalışmayan kablo hocam? sonuçta ben internet olan kabloyu takıyorum switch e, ve başka bir kablo ile yani dışarıdan bi kablo ile switch ten direk bilgisayara bağlamaya çalışıyorum yine olmuyor.. yani switch dağıtımında bi sıkıntı var gibi görünüyor ama tam bilemiyorum nedenini :(

direk modemin hattını arttıran swich ten bahsetmiyorum hocam. bt sınıfındaki panodan bahsediyorum.

svbarut' Alıntı:
direk modemin hattını arttıran swich ten bahsetmiyorum hocam. bt sınıfındaki panodan bahsediyorum.

aynı şeyden bahsediyoruz hocam ;) panodaki switch e internet olan kabloyu takıyorum, herhangi bi boş porttan da harici bi kablo ile bi bilgisayara takıyorum ama bağlanmıyor yine internete.. tanımlanamayan ağ diyor.. elle ip verdiğimde ise giden veri görünüyor gelen veri görünmüyor yine :(

Hocam giden var-gelen yok ise switch e giren kabloda sorun olabilir. Benim labda iki bilgisayarda aynı sorun vardı bu şekilde hallettim. bir de kabloların iki ucunu da kontrol edin sırası doğru mu? kolay gelsin

tuana1981' Alıntı:
Hocam giden var-gelen yok ise switch e giren kabloda sorun olabilir. Benim labda iki bilgisayarda aynı sorun vardı bu şekilde hallettim. bir de kabloların iki ucunu da kontrol edin sırası doğru mu? kolay gelsin

ama hocam switch ile alakam yok ki? internet gelen kabloyu switch e takıyorum dağıtım yapsın diye.. sonra dışarıdan elimde olan bi kablo ile switch in diğer portlarını deniyorum tek tek hiçbirinden internete bağalnmıyor..

arkadaşlar bu BT sınıfındaki switch lerden anlayan birine ihtiyacım var.. neden dağıtmıyor olabilir interneti?

switch bozuk olduğu için olabilir. başka bir switch ile kontrol et bağlantıları, büyük ihtimal ömrünü tamamlamış.
10/100 24 port 120 130 TL :D

systran' Alıntı:
switch bozuk olduğu için olabilir. başka bir switch ile kontrol et bağlantıları, büyük ihtimal ömrünü tamamlamış.
10/100 24 port 120 130 TL :D

aynı sorunla karşılaştım ve sonuç switch yanmıştı..

Eğer switche takılı bilgisayarlara manuel ip verdiğinizde bu cihazlar birbirini görüyorda modeme erişemiyorsa aşağıdakileri bir okuyun. yok switchtekilerde birbirini göremiyorsa switch ömrünü tamamlamış demektir :lol:

Hocam bir zamanlar aynı dili konuşan cihazlar arasına kros bağlantı yapılması gerektiğini öğrenmiştik. Modem ile switch arasındaki kablonun bir ucu Turuncubeyaz turuncu yeşil beyaz mavi mavi beyaz yeşil kahve beyaz kahverengi olması gerekir diğer ucuda yeşille yeşil beyaz ,turuncu turuncu beyazla yer değiştirmiş olması gerekir yani diğer ucu yeşil beyaz yeşil turuncu beyaz mavi mavi beyaz turuncu kahve beyaz kahverengi örnek resim
cross-overcarpraz-kablo-renk-dizimi.jpg

Denedikten sonra sonucu yazarsanız sevinirim. İyi çalışmalar kolay gelsin...

Geri