yeni müfredatta bilişim yok mu?

Kodla Büyü
Ara Tatil sonrası Beden eğitimi Görsel Sanatlar Teknoloji Tasarım ve bilişim Teknolojileri öğretmenlerinden müfredatla ilgili toplantı yapıp görüş yazmaları istenmişti ve bizim ilçede yaptık. Sanıyorum Bu derslerin Müfredatının güncellenmesi daha sonra bu görüşlerde dikkate alınarak güncellenebilir. Bir ihtimal ve Tahmin benimkisi tabi İyimser düşünerek
evet hocam aynı çalışmayı bizde yaptık. ben de bu çalışmanın sonucunu bekliyorum müfredat değişikliği için baya bir şeyler yazdık ama ne kadar değişim olur bilemiyorum. ilk dönem konuları içim bir sadeleşme gelebilir

kusura bakmayın da ben de btr normu isteyenlerdenim. bursa merkez okulda normal sınıfta mum ışığında algoritma yazarken yanımızdaki okulun bt labında meb robot pisti bile vardı. ikisi de devlet okulu... türkiyenin her yerinde aynı müfredat olamaz arkadaş. olursada resmiyette olur uygulamada başka olur.

müfredattan önce sistem değişmeli ve 1+5+3+3 sistemi geri gelmeli kalma ile beraber.

Ders mi Btr mi sorusuna bende btr diye cevap verenlerdenim. Sorumsuz öğrenci, ilgisiz veli ve vizyonsuz idareciler yüzünden mesleğimden ve dersimden soğudum. Ders olacaksa sınavda sorusu çıkmalı, yoksa kimsenin umurunda değil. Adam akıllı lab olmalı. Okulda lab var 15 pc lik, sınıf mevcutları 40 civarı. Nasıl götüreyim ben 40 çocuğu küçüçük laba doldurayım. Bilgisayarların bozulması ayrı bir dert zaten.
Velhasıl Btr daha çıkar yol geliyor bana.

Bazı arkadaşlar BTR kadrosu açılsın dersler tümden kaldırılsın bize oda versinler falan yazmışlar. açıkçası şaşırıyorum. arkadaşlar bizler eğitim fakültesi mezunu öğretmenleriz. işimiz ders anlatmak tamir yapmak değil. en başından bu uygulamayı yanlış buluyorum ve btr almıyorum. bu konuda biraz daha duyarlı olsak bence bize daha çok yakışır.

Hocam bitti bitti bu ders. Sadece 6.sınıflarda kaldı. Birçok konumuz yavaş yavaş diğer branşlara dağıtılıyor.
Bana odamı versinler, BTR kadrosu ben hemen kabul ederim. Rehber öğretmenlerde derse girmiyor, onlarda eğitim fakültesi mezunu.
Bir akıllı tahta üzerinden en az 30 kişilik sınıflarda ve sadece 6.sınıflarda var olan bir dersin ne yazık ki bir geleceği olamaz. Olsa da şu anki durumdan bir adım öteye gitmeyecektir.
Açıkçası bence BTR kadrosuda gelmeyecek,görevlendirme ile dönüyor değirmen ne de olsa. Yani biz böyle emekli oluruz.

Sayın Hocalarım btr olmanıza engel bir durum yok, btr normu verip rehber öğretmen gibi olmayı mı bekliyorsunuz bunu anlamadım. Ders giderse bilgisayarın olduğu her bölüm btr olmaya adaydır.

Bize ek eğitim versinler öğretmen olarak başka branşa geçelim.
Öğretmen olmak istemeyenlere de teknik personel gibi bir norm açılsın ona geçsinler.
Ya da... Sürüne sürüne emekli olacağımız günü bekleyeceğiz.
O bişey değil de bizim gibi yüksek potansiyelli bir kısım nesili tükettiler, ona yanarım... Üniversite sınavında yüksek puanlarla bilimum bölüme gidecekken şu halimize bakın. Neyse, kader.. Vardır bunda da bir hayır diyelim.

Ek üniversite okuyabilirsiniz sayın hocam alan değişikliği şansınız olur, bunun yanında kurumlar arası geçiş ya da idarecilik de düşünülebilir.

Bize ek eğitim versinler öğretmen olarak başka branşa geçelim.
Öğretmen olmak istemeyenlere de teknik personel gibi bir norm açılsın ona geçsinler.
Ya da... Sürüne sürüne emekli olacağımız günü bekleyeceğiz.
O bişey değil de bizim gibi yüksek potansiyelli bir kısım nesili tükettiler, ona yanarım... Üniversite sınavında yüksek puanlarla bilimum bölüme gidecekken şu halimize bakın. Neyse, kader.. Vardır bunda da bir hayır diyelim.
bölümümü çok seviyorum ama son 2 senedir artık bölümümun öğretmenliğini sevmiyorum 😑

Ek üniversite okuyabilirsiniz sayın hocam alan değişikliği şansınız olur, bunun yanında kurumlar arası geçiş ya da idarecilik de düşünülebilir.
Üniversite okuyacak gücüm kalmadı desem...
Branşımız beni tüketti. Eskiden yeni birşey öğreneceğim diye çırpınır dururdum. Öğrendim, öğrendim... Baktım ki öğrendiklerim bir işe yaramadı. Tükendim.

Ülkede öğretmenlik mesleği bitti. Hala o branş bu branş deniyor. Tüm branşlar artık yapılır olmaktan çıktı maalesef. Öğretmencilik oynamak isteyenlere sözüm yok tabii

Ülkede öğretmenlik mesleği bitti. Hala o branş bu branş deniyor. Tüm branşlar artık yapılır olmaktan çıktı maalesef. Öğretmencilik oynamak isteyenlere sözüm yok tabii
Haklısınız sayın hocam harcadığımız emeğin karşılığı bu olmamalı ama 600 bin kişilik atanamamış öğretmen sayısı varken bize öğretmencilik oynamak yakışmaz meslektaşlarımıza da bu hitabı yakıştırmam kendi adıma.

Haklısınız sayın hocam harcadığımız emeğin karşılığı bu olmamalı ama 600 bin kişilik atanamamış öğretmen sayısı varken bize öğretmencilik oynamak yakışmaz meslektaşlarımıza da bu hitabı yakıştırmam kendi adıma.
Kötü anlamda söylemedim hocam. Yanlış anlaşıldı ise kusura bakmayın lütfen maksadı aştıysa sözüm.

Üniversite okuyacak gücüm kalmadı desem...
Branşımız beni tüketti. Eskiden yeni birşey öğreneceğim diye çırpınır dururdum. Öğrendim, öğrendim... Baktım ki öğrendiklerim bir işe yaramadı. Tükendim.
Aynen hocam robotik vs o kadar çok şey öğrendim ama karşılığını alamadım ki. Artık tek kalem oynatacak durumum yok. Hem bir sürü branşa başka branş hakkı veriyorlar. Bize de verseler ne olur. ingilizce, matematik gayet yaparız. Keşke açmasalardı bu bölümü. Çok mutsuzum.

Ne yazık ki, ben de yukarıda yazmış olan arkadaşlara katılıyorum. Bizim branşın dersleri için pek güzel haberler gelecek gibi görünmüyor. Yeni müredatla ilgili yapılan haberlerden bizi ilgilendirenler şöyle:

Yeni Müfredatta Matematik Derslerinde "Algoritma-Bilişim" Odakta Olacak

"Teknoloji Bağımlılığı" İle "Siber Zorbalık" Konuları Yeni Müfredatta Sosyal Bilgiler Dersinde

Ders sayısı ve süreleri değişecek mi?

Bu haberler ışığında bizim ders diğer derslerin içeriğine yedirilmiş gibi görünüyor :(

Ne yazık ki, ben de yukarıda yazmış olan arkadaşlara katılıyorum. Bizim branşın dersleri için pek güzel haberler gelecek gibi görünmüyor. Yeni müredatla ilgili yapılan haberlerden bizi ilgilendirenler şöyle:

Yeni Müfredatta Matematik Derslerinde "Algoritma-Bilişim" Odakta Olacak

"Teknoloji Bağımlılığı" İle "Siber Zorbalık" Konuları Yeni Müfredatta Sosyal Bilgiler Dersinde

Ders sayısı ve süreleri değişecek mi?

Bu haberler ışığında bizim ders diğer derslerin içeriğine yedirilmiş gibi görünüyor :(

kodlama dersi olsa, bilişimle üret gibi projeler hayat geçse güzek olacak gibi, algoritma temelini alan çocuklar ile güzle şeyler ortaya çıkabilir. ama umudum yok maalesef

2002 de BÖTE ye girdiğimde bölüm hocamız bize sizler öğretmen değil , Öğretim Teknoloğu olacaksınız demişti. Yani sizler diğer öğretmenlere derslerine teknolojiyi entegre edecek elemanlarsınız demişti. O zamanlar idrak edememiştim. Dedikleri çıktı bizi ders olarak umursayan yok sadece ana branşlara (sınava yönelik) teknolojiyi entegre edeceğiz. O zaman dersi tamamen kaldırsalarda her okula 1 veya ikili öğretimse 2 BTR kadrosu verseler de bizde işimizi bilsek. En azından derse girmeden Eğitim Teknolokluğumuzu yaparız. Görevimiz de belli olur. Emin olun tek kurtuluşumuz bu. Beni zamanla anlayacaksınız. Ders ders diye tutturan arkadaşlar emin olun sizden daha çok istiyorum dersin olmasını ama gel gör ki bunca yıllık tecrübeme dayanarak bizi hep gözardı edeceklerini düşünüyor ve Rehberlikçiler gibi en azından görevimizi biliriz diye düşünüyorum.

2002 de BÖTE ye girdiğimde bölüm hocamız bize sizler öğretmen değil , Öğretim Teknoloğu olacaksınız demişti. Yani sizler diğer öğretmenlere derslerine teknolojiyi entegre edecek elemanlarsınız demişti. O zamanlar idrak edememiştim. Dedikleri çıktı bizi ders olarak umursayan yok sadece ana branşlara (sınava yönelik) teknolojiyi entegre edeceğiz. O zaman dersi tamamen kaldırsalarda her okula 1 veya ikili öğretimse 2 BTR kadrosu verseler de bizde işimizi bilsek. En azından derse girmeden Eğitim Teknolokluğumuzu yaparız. Görevimiz de belli olur. Emin olun tek kurtuluşumuz bu. Beni zamanla anlayacaksınız. Ders ders diye tutturan arkadaşlar emin olun sizden daha çok istiyorum dersin olmasını ama gel gör ki bunca yıllık tecrübeme dayanarak bizi hep gözardı edeceklerini düşünüyor ve Rehberlikçiler gibi en azından görevimizi biliriz diye düşünüyorum.
ktü mezunu musunuz?

hocama katılıyorum. 2008 de atandığımda her şey çok iyiydi. 4 5 6 7 8. sınıfların hepsinde dersim vardı. sonra önce 4 5 ten kalktı ders. sonra 4+4+4 geldi. bi ara 7 8 den kalktı. git gide elimizde bir şey kalmadı. şimdi anadolu lisesindeyim. çok az dersim var. bir de bu 3 kategoriden seçmeli ders seçme zorunluluğu geldi anadolu lisesinde, ders seçmek çok zorlaştı. ben de artık derse girmek istemiyorum. keşke çok dersim olsa, akıllı tahta ile de olsa razıyım ders anlatmaya ama yok ki.. btr normu gelse il merkezlerine falan gidebilme şansımız olur belki. 300e yakın puanla merkeze gidemiyorum. BTR olup da kendmi çok kasmıyorum walla. yapabildiğim şeyleri yapıyorum yapamadğımda yapamadım diyorum. napalım yani . btr kadrosu olsun yoksa idareci olmak zorunda kalıcam

BTR kadrosu geldi geldi, gelmedi inanın biz çok büyük sıkıntılarla çalışmaya devam edeceğiz. Dersler geri gelir...vs. bunlar temenniden öteye gitmez. Senelerdir "FATİH Projesi, Yapay Zeka, Robotik Kodlama, Bilişim Çağındayız..." gibi gelişmelerden sonra bile dersimiz hala kan kaybediyorsa, artık gerçekçi olmanın zamanı geldi diye düşünmekteyim. Dersimizin, son müfredat değişikliği ile selası okundu.

Hocanız yüzde yüz doğru söylemiş. Böte kuruluş amacı bu. Ders veren değil derslerin teknoloji uyumlu hale getirilmesi ve eğitim materyali hazırlama vb işler. Ama MEB zamaninda kadroyu böyle açmadığı için iş içinden çıkılmaz hale geldi. Mağdur olan yine öğretmen oldu.

Bakan Tekin: İngilizce programı henüz yayınlanmadı. Mevcut program devam edecek, sonraki yıl İngilizce de dahil olacak.

Demiş bakanımız. Bilişim de mi seneye kaldı acaba?

Geri