Yerelağ bağlntısı geçerli bir ip yapılandrmasına sahip değil

Kodla Büyü

mnam

Üye
Bir haftadır yerel ağ bağlantısı geçerli bir ip yapılandrmasına sahip değil sorunu var.Sürücü yazılımını kaldırıp tekrar yükledim,kabloları değiştirdim,başka bir internet çıkışına bağladım,okuldaki bütün bilgisayarlara elle ip verdim (çakışma mı var acaba diye),ipconfig/release yaptım,yeni bir ethernet kartı daha taktım,avastı kaldırıp kaspersky 2010'u kurdum çakışmaları tarattım.İnternet kafeci,bilgisayar öğretmeni,bilgisayar tamircisi bütün arkadaşlarımı aradım ama hiç kimse çözüm bulamadı.İnternette forum sitelerini taradım çare yok.Her kim ki bu sorunu çöze o kişi büyük üstad.Kafayı yiyecem bu sorunu çözemezsek.Haydi bir güç ve akıl birliği yapalım.Destek lütfen

hocam birazda sorunu böyle ayrıntıları ile anlatsan.
- bu sorunu nerde alıyorsun
- kaç bilgisayar bu sorunu veriyor
- sadece 1 bilgisayar ise ağdaki diğer bilgisayarlar ip alıyormu, nete giriyormu
ayrıntı lütfen..

Hocam sadece ana bilgisayar bu sorunu veriyor diğer bütün öğrenci bilgisayarları nete giriyor.Bilgisayarımda handycafe kurulu sorun öyyle ki handycafeden diğer pc'leri bile göremiyorum.Bu sorunu sağ alt köşede ağ görüntüsünde ünlemle veriyor, tanıla diyince geçerli bir ip yapılandırmasına sahip değil diyor.

Sorun 3 nedenden olabilir
..
1. KABLOLAMA
Çalışan bilgisayardan bir tanesini bu ethernet kablosu ile ağa bağlamayı deneyin. Bağlanıyorsa sorun kabloda değildir, bağlanmıyorsa sorun kablodadır.

2. YAZILIMSAL
İşletim sistemi yada kurulu bir program nedeni ile bilgisayarınız ip almıyor olabilir. öncelikle EL ile ip vermeyi deneyin, düzelmiyorsa güvenlik duvarlarını devre dışı bırakarak deneyin, antivirüs yada internet security tarzı programlarınız varsa devre dışı bırakarak deneyin. hala olmuyorsa format atıp işletim sistemini baştan yüklemeyi deneyin. Format atmadan önce aşağıdaki çözümü denemeniz daha kolay olabilir.

3. DONANIMSAL
Bazen sisteme tanıtılmış (sorunsuz görünen) ethernet kartları çakışma, fiziksel bozulma yada farklı nedenlerle düzgün çalışmayabilir. Var olan ethernet kartını değiştirerek, onboard ise devre dışı bırakıp yeni bir ethernet kartı takarak sorunu aşmayı deneyin....

Hocam anlatmıştım ya yazdıklarınızın hepsini yaptım hatta sorundan önceki bir güne sistem geri yükleme yaptım hala olmuyıor

aynı kabloyu başka pc ye taktıgında giriyormu ? eger dediklerini yaptıysan ve hala aynı hatayı alıyorsan
sorun formatla kesin düzelir ...muhtemelen ağ sistem dosyalarından biri silinmiş bozulmuş yada hasar görmüştür.cek formatı ugraşma zaten yeteri kadar ugraşmıssın kolay gelsin

mnam' Alıntı:
Hocam anlatmıştım ya yazdıklarınızın hepsini yaptım hatta sorundan önceki bir güne sistem geri yükleme yaptım hala olmuyıor
..
hocam söylediklerimin tamamını yapsaydınız sorununuz çözülürdü.
..
2. YAZILIMSAL
hala olmuyorsa format atıp işletim sistemini baştan yüklemeyi deneyin.
..
Ağa girmeyen tek 1 bilgisayar olduğuna göre
- telefon hattınızda sorun yok
- modemde sorun yok
- kablolamada sorun yok

+ ethernet değişmesine rağmen nete girmiyor.
+ sorun nete girmeyen PC de ve yazılımsal.

Aynı sorun benim okuldaki bir pc dede var arkadaşlar.. Format atmayı son çare olarak görüyorum.. daha önce bu sorunla karşılaşan varsa yardım edebilir mi lütfen?

Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için yazıyorum... az önce pc yi farklı bir hub a bağladığımda bu hata gitti.. sizinde öyle bir imkanınız var ise hub ı değiştirin.. şimdi pc ye win7 yerine vista kurdum onu deniycem.. eğer vistada da aynı sorunu verirse o zaman kesin hub dan kaynaklanıyordur

çalıştır' a services.msc yaz açılan kısımdan ##Id_String1.6844F930_1628_4223_B5CC_5BB94B879762## kısmını (Bonjour Service hizmeti) devre dışı bırakın.

bu servis sizde görünmüyorsa bonjour (itunesin bir yazılımı) isimli bir servis bulabilirseniz onu devre dışı bırakın yeniden başlatınca düzelecektir

Bu sıkıntıyı bu sabahtan beri bizde yaşıyoruz. Çıldırma noktasına geldim. Bizim okuldaki sorun daha ilginç. Modemden switche kablo bağlayıp dağıtıyoruz neti bilgisayarlara. Modemden çıkan kabloyu bilgisayara direk bağladığımda bilgisayara net geliyor. fakat switche bağladığımda internet yok. Başka bir calıştığından emin olduğum switch bağladım sisteme ama nafile, aynı sorun hala devam ediyor. Sorun ne olabilir?

İki bilgisayarda okulda bu sorunu yaşayorum uzun süredir. Çözemediiiim gitti :cry:

Geri