Zoom programı nasıl kullanılır?

Kodla Büyü
Çağlar Laçin isimli bir öğretmen arkadaşımız şu şekilde bir video hazırlamış, detaylı bir şekilde kullanımı ile ilgili bilgiler veriyor.

kolay, sadece masaüstü kullanınca program kullanmaya gerek yok. ekranda açık olan pencerelerden istediğinizi paylaşabiiyorsunuz. şifre vermeyi unutmayın.
https://meet.jit.si/ adresine girip doğrudan görüşmeyi başlatabiliyorsunuz. Başlattığınız görüşmeye şifre ekleyip doğrudan bağlantı linkini paylaşabilirsiniz.

Kullanıcılar: mobil cihazda bağlantı adresini tıklayıp programı çalıştıryor. masaüstündekiler ise adres çubuğuna adresi yapıştırıp doğrudan görüşmeye katılıyor.

diğer ayarları kurcalayıp bulabilirsiniz

Elimizde bir bu var inşallah ekranın ortasında ders ya da toplantı ortasında olmadık görüntüler çıkmaz kendimizi manşetlerde görürüz artık

kendimizi manşette görecek şeyler yaşamayız hocam:) derslerin o kadar ederi yok:)

yaşanabilecek şey kişilerin hesaplarının çalınması olur. ona da yapacak bişey yok şu an da. denize düşen yılana sarılır misali, kim hangi programı bulduysa ders işlemeye çalışıyor. Yoksa çocuklar evin içinde hem bunalıyor, hem algıları zayıflıyor, eğitimden geri kalıyorlar. ben de şu an da skype ve zoom üzerinden eğitimler veriyorum:)

Alternatif bir yol olarak sunayım: %100 güvenliği sağlamasa da iyidir:)

Window kullanıyorsanız, yeni bir kullanıcı hesabı açın windowsa. bu hesapla oturum açın, hesaba admin yetkisi vermeyin. Geçici bir eposta hesabı açın, bu hesapla zoom veya skype vs. uygulamaları kurun ve kullanın. Kameralarınızı ve mikrofonlarınızı her eğitim bitiminde bilgisayardan sökün veya laptop ise aygıt yöneticisinden devre dışı (disable) yapın:)

Umarım bu durum devlet veya özel bir insiyatif tarafından ileride düşünülür ve güvenilir bir platform geliştirilir.

Son düzenleme:
Arkadaşlar biz zoomuda microsoft teams ide denedik yaklaşık 19 kisi ile denedik zoomun ses kalitesi daha kötüydü ekranda fare hareketleri biraz gec geliyordu.microsoft teamsde daha akici fare hareketleri vardi.ses kalitesi daha iyiydi.tercih sizin tabiki iyi calismalar
hocam merhaba, sunum yaparken kalem aracı yada başka araçları var mı ben göremedim. ekran paylaşıyor ama üzerine not felan aldırmıyor, çizim herhangi birşey yapamıyorsun yada ben bulamadım (microsoft teams için)

hocam merhaba, sunum yaparken kalem aracı yada başka araçları var mı ben göremedim. ekran paylaşıyor ama üzerine not felan aldırmıyor, çizim herhangi birşey yapamıyorsun yada ben bulamadım (microsoft teams için)
Biz flash programinda uygulama anlattik ogrencilerimize kalem gibi araclari yok.programin goruntusunu paylaşarak anlattik çocuklar da mikrofonlari ile katilim sagladi ses kalitesi iyiydi 19-20 kisi ile akici bir ders anlatimi oldu.tabi bazi ogrrncilerimizde donmalar olmus ama oda ogrencilerin internet hizlari ile alakali oldugunu düşünüyorum.

Ekranda kalem araci vs kullanmak gerekliyse akilli tahta icin kullandigimiz programi bilgisayariniza yukleyip kullanabilirsiniz

Buda benden.

ZOOM Cloud Meetings Uzaktan Eğitim Aracı Kullanımı (Toplantı ve Ders)

zoom.png

4.6.19178.0323 sürüm notları:
Yeni ve gelişmiş özellikler
-Kayıt ve uzaktan kumanda için özelleştirilebilir bir yasal uyarıyı görüntüleyin
-Güvenlik geliştirmeleri
Çözülen Sorunlar
-Küçük hata düzeltmeleri

Daha detaylı açıklar mısınız hocam ?

Daha önceki sürümlerinde güncellemeler ile nelerin değiştini belirtiyordu. bu kez güvenliğe yönelik bug ların düzeltildiği bilgisi var hocam sadece. ama bu güncelleme zoom'a yönelik "güvenlik açıklarını kapat" baskısı sonucu geldi.

1 nisanda bulundu açık.Uzaktan kod çalıştırmaya izin veren bir açık.
The flaw affects Zoom’s Windows client only. On Apple’s macOS, the Zoom client doesn’t make the links clickable. But on iOS app the app shared all personal information of user with facebook

Other researchers have found that Zoom’s Company Directory feature leaks email addresses and photos, and that the video conferencing app does not use end-to-end encryption to protect calls from interception.
Bu bir siteden alıntıdır.Windows 0. açıktan etkileniyor.Ayrıca macos da malicous link yollama olmuyor fakat ios uygulaması facebook ile tüm kişisel bilgileri paylaşıyor.Ayrıca diğer araştırmacılar ise noktadan noktaya şifreleme olmadığını söylüyor.Yani başkaları yaptığınız görüşmelerin arasına girebilir.

bilgisayarda zoom programını kapatınca bildirim alanında arkaplanda neden çalışmaya devam eder acaba?

zoom bilgisayarda bu ilk görüntüden ikinci görüntüye(paylaşım ekranına geçişin kısayolu nedir ? acaba

Ekli dosyalar

• 23e4r.jpg
    23e4r.jpg
    31.4 KB · Görüntüleme: 45
settings / keyboard shortcuts

start/stop screen sharing Alt+S
pause/resume screen sharing Alt+T

Son düzenleme:
Jitsi gibi bir alternatif varken, Zoom'a gerek yok gibi. Birincisi tamamen ücretsiz, ikinci açık kaynak kodlu yani güvenli, üçüncüsü üyeliğe program kullanmaya gerek yok herhangi bir tarayıcıdan tele konferans başlat linkini öğrencilere gönder işte hepsi bu. Mobil uygulaması da mevcut. Birisi de Zoom'u Jitsi ile karşılaştırırsa iyi olur. Benim Jitsi ile ilgili gözlemlediğim iki büyük eksik var. Birincisi öğretmen açtığı oturumdan çıktığında öğrenciler tele konferansa devam edebiliyor. İkincisi atıyorum ekrana bir powerpoint sunusu yansıttınız, siz o ekrandayken diğerlerini göremiyorsunuz. Birinin sesini kıstığınızda kendi açabiliyor bu iyi değil ama kovma seçeneği de mevcut.

zoom canlı yayın ayarlarımı her defa yeniden yapmak zorundayım.bu ayarları kalıcı olarak kaydetmek mümkün mü?

Geri