Zoom'dan Öğretmene Küfür

Kodla Büyü

muamma25

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bir öğrencimiz derste öğretmene küfür yazarak çıkmış. Sinkaf küfür. Annesini çağırdık. Benim çocuğum girmiyor zaten derslere dedi. Başkası benim çocuğumun adıyla girip yapmıştır dedi. Bende tutanak tuttum polise vereceğim tespit etsinler dedim. Kadın rahat bir şekilde tutanağı imzaladı sıkıntı yok dedi. Zaten bol bol kavga eden bir kadın. Ben %90 eminim o çocuk yapmış olabilir. Zoomda sabit ip kullanıyoruz. Her öğretmenin id si ve şifresi var. Zoomdan kayıt çıkarabilirmiyiz ? giren kişi hakkında bilgi edinebilirmiyiz yani?

Son düzenleme:
iş gerçekten muammaya dönüşmüş, yüzsüzlüğünden imzalamış olabilir veli. öğrencilerin şahitliğini istemek gerekecek, chatten yaptıysa onlar da görmüştür.

Zoomdan kayıt çıkarabilirmiyiz ? giren kişi hakkında bilgi edinebilirmiyiz yani?
Sanırım kamera kapalıydı. Pro hesap alınmış olsa ve yedekleme açık olsa izlenip, başka bir zaman da çocuk konuşturularak sesler karşılaştırılabilir. Yedek alınmış mı ? En kolayı aslında ip ile tespit ama çocukların zoom'a kayıtlı ve sizin PRO hesabınız altında bağlı olması gerekiyor ip bilgileri için.

Sanırım kamera kapalıydı. Pro hesap alınmış olsa ve yedekleme açık olsa izlenip, başka bir zaman da çocuk konuşturularak sesler karşılaştırılabilir. Yedek alınmış mı ? En kolayı aslında ip ile tespit ama çocukların zoom'a kayıtlı ve sizin PRO hesabınız altında bağlı olması gerekiyor ip bilgileri için.
aslında harici zoomda dersleri kaydedebiliriz, problem olduğunda en azından bir delil olur.

kamera kapalı imiş.öğretmene kayıt yaptırsak bu seferde başka sıkıntılar çıkabilir. zoom hesabı pro olmadığı için galiba bişey yapamayacağız. polise versekte uğraşamazki bunla bizim mahalle teksas gibi zaten. yine bişey yapamayacağız anlaşıldı

kamera kapalı imiş.öğretmene kayıt yaptırsak bu seferde başka sıkıntılar çıkabilir. zoom hesabı pro olmadığı için galiba bişey yapamayacağız. polise versekte uğraşamazki bunla bizim mahalle teksas gibi zaten. yine bişey yapamayacağız anlaşıldı
Pro olsada birşey yapamazsınız hocam. Tekrar bir tartışma başlatmak istemem ama birkere MEB in yazısına göre zoomda ders yaparak ik hatayı siz yapıyorsunuz.

Bir öğrencimiz derste öğretmene küfür yazarak çıkmış. Sinkaf küfür. Annesini çağırdık. Benim çocuğum girmiyor zaten derslere dedi. Başkası benim çocuğumun adıyla girip yapmıştır dedi. Bende tutanak tuttum polise vereceğim tespit etsinler dedim. Kadın rahat bir şekilde tutanağı imzaladı sıkıntı yok dedi. Zaten bol bol kavga eden bir kadın. Ben %90 eminim o çocuk yapmış olabilir. Zoomda sabit ip kullanıyoruz. Her öğretmenin id si ve şifresi var. Zoomdan kayıt çıkarabilirmiyiz ? giren kişi hakkında bilgi edinebilirmiyiz yani?
Hocam chat kısmı kapalı olmalı ve öğrencilerin paylaşılan dosyalara yazı yazması kapatilmali. Biz de öğrencilerin yazı yazabileceği bir alan yok nereden yazmış çocuk

Hocam siz okulunuzda canlı derslerde hangi programı kullanıyorsunuz ?
Tekrar belirteyim bir tartışma başlatmak derdinde değilim isteyen istediği programı da kullanabilir beni ilgilendirmez. Ancak MEB yazısında açıkça EBA ve güvenilir açık kaynak kodlu uygulamalar dan canlı ders yapılabilir dediği için ve Doğru düzgün çalışan bir AKK uygulama olmadığı için ben sadece EBA'dan Canlı ders yapıyorum. İsteyen istediği yere şikayet edebilir kapı gibi bakanlık yazısı var ... Bakanlık yazıyı değiştirsin o zaman her türlü platformdan canlı ders yaparım

Hocam bir şey yapamazsınız. Zor işler. Sabit ID yi idare bizde de zorunlu tuttu ama halen güvenli gelmiyor. Öğrencilerin hepsine herşeyi kapatıyorum, yoklamaya göre alıyorum derse. Yapılabilcek başka da bir şey yok sanırım.

Tekrar belirteyim bir tartışma başlatmak derdinde değilim isteyen istediği programı da kullanabilir beni ilgilendirmez. Ancak MEB yazısında açıkça EBA ve güvenilir açık kaynak kodlu uygulamalar dan canlı ders yapılabilir dediği için ve Doğru düzgün çalışan bir AKK uygulama olmadığı için ben sadece EBA'dan Canlı ders yapıyorum. İsteyen istediği yere şikayet edebilir kapı gibi bakanlık yazısı var ... Bakanlık yazıyı değiştirsin o zaman her türlü platformdan canlı ders yaparım
Okul program yapıp yolladı zoomdan dendi. E ne yapcaz mecbur hocam. Ben de güvenli bulmuyorum. Ama yapcak bir şey yok.

Eba canlı ders uygulamasi çok daha güvenli çünkü ebaya kimlik kartıyla girmiş gibi oluyorsun ve disardan kimse giremiyor oysaki zoom'a şifreyi alan herkes girebiliyor

Zoom açık kaynaklı ve güvenilir bir uygulama değildir der işin içinden çıkarlar ve hatta kişisel veriler koruma hususunda dikkatli davranmadığınız için hakkınızda soruşturma bile açarlar. Boşuna mı diyoruz EBA varken Zoom açık kaynak değil güvenilir değil niye kullanırsınız diye ama kimin umrunda?

Hocam chat kısmı kapalı olmalı ve öğrencilerin paylaşılan dosyalara yazı yazması kapatilmali. Biz de öğrencilerin yazı yazabileceği bir alan yok nereden yazmış çocuk
kesinlikle ben dersi başlattıktan sonra tüm ayarları yaptıktan sonra çocukları alıyorum. e okuldan çıkardığım sınıf listesine göre alıyorum ve chat, çizim ses acma vs kapalıu.söz isteyen el kaldırıyor ben manuel açıyorum sesi.öğrenci cevabı veriyor .sonra tekrar kapatıyorum. bir sıkıntı yaşamadım. burada ben bakanlığın yine plansızlığına kızıyorum. biz bilişimciyiz hertürlü kıvırırız fakat o kadar aciz öğretmenimiz var ki teknoloji konusunda. seminer dönemine bir planlama yapılıp bu programlar anlattırılabilirdi bizim tarafımızdan. ben soranlara anlatıyorum ayrıntılı ama gelin seminer yapacağım desem kimse sallamaz. tepeden resmi yazı görmeden hizaya girmiyoruz maalesef. sonrada bu istenmeyen olaylar yaşanıyor

meet.google.com da farklı bir alternatif olabilir.Toplantıya tanımlı olan mail adresleri ile direk giriş yapılabiliyor.Mail adresi ile giriş için öğrencinin mail adresi ve şifresi ile giriş yapması gerekiyor. meet.google.com ile uzaktan üniversiteden ders alıyorum ders esnasında extradan program kullanmadan ders kaydı da yapılabiliyor incelemenizi tavsiye ederim.

Zoom açık kaynaklı ve güvenilir bir uygulama değildir der işin içinden çıkarlar ve hatta kişisel veriler koruma hususunda dikkatli davranmadığınız için hakkınızda soruşturma bile açarlar. Boşuna mı diyoruz EBA varken Zoom açık kaynak değil güvenilir değil niye kullanırsınız diye ama kimin umrunda?
meb_twit.JPG
Öncelikle böyle bir olayla karşılaşan meslektaşıma geçmiş olsun diyorum. Maalesef bu durumda yapılacak bir şey yok gibi duruyor.
Aslında Bakanlık bu dediğinizin bir benzerini bir kaç gün önce attığı twitle yaptı. Geçen hafta yüz yüze eğitim başlarken velilerden doldurtulması istenen belgeyi asılsızdır diyerek idareleri ve öğretmenleri velilerin önüne attı. Sanki o belge Bakanlıktan çıkmamış, kendileri o formun doldurulmasını istememiş, sanki ülke genelinde onlarca okul bu belgeyi kafasından uydurup veliden talep etmiş gibi. Belge medyada gündem olup velilerden tepki gelince çark edip, asılsızdır dediler. Aynısı bu canlı ders platformları için de olabilir. İnşallah büyük sıkıntılar olmaz ama olursa Bakanlığın yapacağı şey açık. Biz size gönderdiğimiz yazıda neyi kullanabileceğinizi yazdık ve enteresandır geçen hafta gelen yazıyla beraber 3. kez açık kaynak ifadesi kullanılıyor. Maalesef olan öğretmene oluyor, olacak.

Öğretmen kayıt etmiş ve gösterecekse...VİKKna göre kaydetmek, saklamak ve vermekten 2 sene hapis 5 bin işgünü para cezası alır.Boşverin bence

Memur olması sebebiyle ceza yarı oranında artırılır.Yani karşı tarafta böyle bir iddiada bulunursa...

Bunlar daha başlangıç cunku bilişimciler dahil işin ayrıntısının farkında değil EBA platformunda canlı ders imkanı yok Bahar döneminde EBA dan girilse bile Zoom a yönlendirip ders orada gerçekleşmekte idi EBA sadece kayıt tutulması için kullanılmıştı burdaki özel duruma gelince "participent" video ve sesi kapalı tutulmalı konuşması gereken öğrencinin anlık açıp kapatılmalı ve ücretsiz versiyonda da bulunan toplantı kayıt imkanı kullanılmalı ve "host" olarak adlandırılan toplantı sahibinden önce kimse derse veya bekleme odasına girmemeli
Zoom settings.jpg

Ben bekleme odasını kullanıyorum. Oradan kabul ediyorum derse. Öğrencilere görüntü açmamalarını söylüyorum, herkesin sesini kapatıyorum, sadece el kaldıranların sesini açıp cevaptan sonra kapatıyorum mutlaka.

Bir de zoom da görüntü açabiliyorlar biz bir kere kapatınca tekrar açamıyorlar, eba da böyle bir sorun yoktu.

Sabit id ve şifre kullanmıyorum diye idareye şikayet etmiş bazı veliler, şimdilik sabit kullanıyorum..

Ben bekleme odasını kullanıyorum. Oradan kabul ediyorum derse. Öğrencilere görüntü açmamalarını söylüyorum, herkesin sesini kapatıyorum, sadece el kaldıranların sesini açıp cevaptan sonra kapatıyorum mutlaka.

Bir de zoom da görüntü açabiliyorlar biz bir kere kapatınca tekrar açamıyorlar, eba da böyle bir sorun yoktu.

Sabit id ve şifre kullanmıyorum diye idareye şikayet etmiş bazı veliler, şimdilik sabit kullanıyorum..
hocam görüntü kapalıyken parmak kaldıranları nasıl görüyosunuz? el kaldırma ifadesi mi gönderiyolar?

peki hocam açık kaynak kodlu bir uygulama olsa idi bu çocuk bu hareketi yine yapmıyacak mıydı? şu an sizde hata yapıyorsunuz bakanlık yazısına göre. eba dan atanmayan deslerinizi açık kaynak kodlu uygulama ile yapmanız lazım. neden yapmıyorsunuz. araitırın mutlaka düzgün çalışan vardır. bulamadım deyip kenara atmayın

peki hocam açık kaynak kodlu bir uygulama olsa idi bu çocuk bu hareketi yine yapmıyacak mıydı? şu an sizde hata yapıyorsunuz bakanlık yazısına göre. eba dan atanmayan deslerinizi açık kaynak kodlu uygulama ile yapmanız lazım. neden yapmıyorsunuz. araitırın mutlaka düzgün çalışan vardır. bulamadım deyip kenara atmayın
Bu davranışı öğrenci AKK uygulamada da yapabilir mesele o değil. ! Şu an ki durumda (bu konuyu açan hocamdan bağımsız genel söylüyorum ) bu ve buna benzer bir olayda öğretmen şikayetçi olsa öğrenciden, suçlu yine öğretmen olur kendini savunacağı hiçbir dayanak olmaz neden çünkü bakanlığın ders anlatma dediği platformda ders anlatıyor.
Ayrıca araştırdım düzgün çalışan AKK uygulama yok, sizin kadar bizde düşünebiliyoruz hocam. Siz biliyorsanız varsa söyleyin yarın başlayayım derse. Açık kaynak bir uygulama olmadığı için kalan dersleri yapamıyorum dolayısyla ben yanlış yapmıyorum. Yanlışı o yazıyı yazanlar yapıyor .. Çıkarsın o ibareyi yazıdan her türlü platformda anlatırım dersimi.

Size katılmıyorum.

Geri