Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Zoom'dan Öğretmene Küfür

Konu, 'EBA , ZOOM, TEAMS VE DİĞER UYGULAMALAR' kısmında muamma25 tarafından paylaşıldı.

1. Ulubatlı_Hasan

Ulubatlı_Hasan Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam EBA üzerinden Zoomu kullanmak ile Normal zoomu kullanmanın aynı şey olduğunu düşünüyorsanız size diyecek birşeyim yok.
    Ayrıca ben niye çıkarttırıyorum hocam yazıyı bana gelene kadar koca koca insanlar var !

nuralk34 bunu beğendi.
  2. tolgahan0010

tolgahan0010 Seçkin Üye Seçkin Üye

ne farkı varmış hocam anlatında öğrenelim

3. Ulubatlı_Hasan

16 yıllık tecrübeniz varmış hocam araştırın öğrenin

nuralk34 bunu beğendi.
  4. eemree

eemree Süper Üye Süper Üye

burada birbirine düşmenin bir anlamı yok, zoom veya akk her platformda çocuk küfür edebilir, tiktok video çekebilir. Bu uzaktan eğitim bize uymuyor, kültürümüz yok, ekonomik alt yapımız yok, isveç 680 mbps hız verebiliyor ya biz, saygımız yok en başta,annesi müge anlı izlerken yanında ders dinleyen çocuk bile var. daha çok ekleriz, sabahtan akşama biz didinip duruyoruz, çocuklar ne kadarını alıyor belirsiz. bir şekilde bu süreçte geçer, ama umarım bir nesle yazık olmaz.

zerkoç, Unis ve Ulubatlı_Hasan bunu beğendi.
  5. tolgahan0010

evet 16 yıllık tecrübe bana çok şükür derslerimi aksatmadan saati saatine uyarak, hiçbir öğrencimin hakkı kalmayacak şekilde işimi yapmamı sağlıyor. siz düşünün araştırma işini bence

6. Ulubatlı_Hasan

İyi çalışmalar hocam kolay gelsin

7. balance

balance Aktif Üye

Hocam yukarda bir hocam yazmış, bende benzer olarak şöyle düşündüm. Bir web uygulaması yapsak öğrenci dersten önce kullanıcı adı ve şifresi ile buraya giriş yapıp. Derse giriş kodu üretse ve bunu isminin başına yazarak kod-ad-soyad şeklinde bekleme odasına girse, biz öğretmenlerde aynı uygulamaya girip sınıf listesini al dediğimizde öğrencilerin kod-ad-soyad şeklinde sınıf listesini alıp öğrencileri kontrol ederek derse alsak. Çok iyi olur. Zaman kaybının önüne geçmek için kodlar üç haneli olabilir. Harf ve sayı ne dersiniz yine sorun çıkar mı?

zerkoç bunu beğendi.
  8. k45abalı

k45abalı Seçkin Üye Seçkin Üye

Önden buyurun.

gigabyte ve Ulubatlı_Hasan bunu beğendi.
  9. tolgahan0010

ben zoom kullanıyorum sayın hocam. ve hiçbir sıkıntı yaşamadım. şikayette eden ben değilim. önden buyrulacak bir durum yok. Lütfen dikkatli ve özenli okuyalım yazılanları. Önden buyurun pek alakalı olmamış yani. önden buyuracaklar mesajına hemen beğeni atmış. cesur olun arkadaşlar yazın sıkıntınızı neden korkarsınız.

10. Ulubatlı_Hasan

Kusura bakmayın çok büyük hata ettim, düşünemedim özür dilerim. Bundan sonra herhangi bir mesaja beğeni atmadan önce size soracağım ! özelinizden yazarım uygun görürseniz beğenirim mesajı...

11. nuralk34

nuralk34 Site Gezgini

böyle bir uygulamayı araştırmak öğretmenin görevi değildir. bakanlığın beceriksizliği öğretmeni ilgilendirmez. herkes işini doğru düzgün yapsın. burada bahsedilen canlı ders olayını tüm dünya çapında sorunsuz yapan firmalar var. meb bunun sadece doğrulama kısmını türkiye çapında yapamıyor. bunun savunulacak hiç bir tarafı yok.
    not : 19 yıllık öğretmenim.

kazuo, feyyaztalha64 ve Ulubatlı_Hasan bunu beğendi.
  12. karekedi

karekedi Seçkin Üye Seçkin Üye

Fikir güzel hocam ama ne kadar uygulanabilir bilmiyorum. Bizler ogrenciler derse girerken

Okul no - ad soyad - sınıf

Yazıp öyle girsinler dedik sadece ismini yazan mi dersin okul no ve sınıf yazıp ismini yazmayan mi. Farklı sırada yazan mi. Yani onda bile sıkıntı oldu velilerimize ve öğrencilerimize karmaşık gelebilir sanki.

13. ogumceli

ogumceli Üye

Yukarıdaki atışmaları görünce gerçekten çok üzüldüm. Daha biz böylesine haklı olduğumuz bir konuda bile birbirimize düşüyorsak vay halimize. Bakanlık yanlış bir uygulama yapıyor ve bunu savunan zümrelerimiz oluyor. Ondan sonra Bilişimcilere hak ettiği değeri göstermiyorlar diyoruz. Bakanlığın yanlışını savunmak bizim işimiz değil. Bakın rehberlikçilere (onlara öğretmen diyemiyorum, zira öğretmenlerin yaptığı derse girme, nöbet tutma, belirli günlerde görev alma gibi temel hiç bir şeyi yapmıyorlar.) nöbet görevi için yaygara kopardılar. Bakanlık hemen geri adım attı. Bu sene başında sınıf rehber öğretmenlerinin yaptığı görevi sanki onlar yapmış gibi bakanlık sayfasından 10 milyon öğrenciye rehberlik hizmeti verdik diye duyurdular. Peki bakanlık Bilişim öğretmenlerimize hak ettiği değeri verdi mi? BTR olayında bile, bu görev her yerde farklı uygulanıyor. BTR nedir? Neden BTR için kadro vermez bakanlık. Aynı rehberlikçi gibi okulun Bilişim Rehberi olsun mesela. Aynı onların şartlarında çalışan. Bu saatten sonra madem uzaktan eğitim de işin içine giriyor. Okullarda bu işlerle ilgilenecek bir Bilişimcinin olması gerekmez mi? Şimdi bazı arkadaşlar diyecek ki zaten biz varız. İyi de bakanlık bu sene Eğitim Destek Noktası çıkardı, onun bile nasıl çalışacağı belli değildi. Hemen dediler BTR'ler bunu yapsın. Yani BTR derse girsin, BTR nöbet tutsun, BTR Fatih Projesiyle ilgili herşeyle ilgilensin, BTR uzaktan eğitimle ilgilensin, BTR EDN ile ilgilensin, başka.! Rehberlikçi nasıl nöbet tutmam deyip tutmuyorsa, derse girmiyorsa, BTR görevi de öyle olmalı. Bence biz bunun için birlik olmalıyız, ama nerede? Zümrelerimiz bakanlıktan önce savunmaya geçiyorlar.
    NOT : Amacım kimseyi kırmak, laf yarıştırmak demek değil. Sürçülisan ettiysem affola.

14. feyyaztalha64

feyyaztalha64 Üye

Burada bakanlığı savunmanızı anlayamıyorum yeni bir uygulama bulmak ne öğretmenlerin görevidir ne de başka birinin, bu sadece bakanlığın görevidir. Gereksiz bir şekilde bakanlığı savunmanın mantığını çözemedim. Şuan kanaatimce en mantıklısı EBA'nın kendi sistemini kullanmak. İyi forumlar
    Bu arada yukarıda yazılana katılıyorum siz niye birbirinize düşüyorsunuz? Birlikte olarak bunun üstesinden gelebilirsiniz.

15. tolgahan0010

Hocam bakanlığı savunduğumu nereden çıkardınız. Lütfen ama kelimelerimde öyle birşey görmedim ben. Şu kadar hatalı bir sistemi savunmak benim boyumu aşar. Demek istediğim şu zamanda en büyük sıkıntıyı çeken çocuklarımıza eğitime odaklanalım. Basit şeylere takılı kalıpta çocuklarımızı eğitimden geri bırakmayalım. Eba dan hiç ders atanmıyor bana. 18 saat dersim var. Şimdi kenara çekilip oturayım mı yani. Açıyorum zoom u, kapatıyorum chat i, yabancı görürsem bekleme odasına alıyorum. Problem yok, olsada hesabını veremeyeceğim işler değil. Altı üstü en fazla ceza yerim işimi yaptığım için. Daha önce 2 defa yedim hayatımı zerre etkilemedi. Ama devletin şu zor zamaninda da elimi taşın altina koymaktan geri kalmam. İyi çalışmalar, dersini yapan arkadaşlarıma da iyi dersler dilerim.

msingil bunu beğendi.
  16. wes

wes Seçkin Üye Seçkin Üye

https://okullaronline.com/

Tam da dediğinize benzer bir sistem.
    Zoom altyapısını kullanıyor. Öğrenci, öğretmen herkesin kullanıcı adı ve şifresi var.
    Öğretmenin zoom üyeliği var ve toplantı id, şifre ve linkini sisteme kayıt ediyor. İdare ders programlarını sisteme tanııtıyor. ve tüm okul ders programına göre derslerine giriyor.
    Sistem yoklamaları otomatik alıyor, öğretmenin girmiş olduğu ders defterlerini doldurmaları sağlanıyor.
    Ama zoom programının kullanımına hakim olmayanlar her türlü programda sorun yaşayacaktır bence.

rose_tek ve bilgisayarmax bunu beğendi.
  17. feyyaztalha64

feyyaztalha64 Üye

Kusura bakmayın madem yanlış anlamışım ben

18. cronos23

cronos23 Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam Zoom üzerindeki bu sıkıntıda IP adresi tespiti oldukça zor bir durum. Lakin hukuki süreçte kişisel bilgiler ile yapılan işlemlerde o kişi sorumludur. Yani kullanıcı adı ve şifre benim ama işlemi ben yapmadım diye bir durum söz konusu olamaz. Mesela birisi sizin sosyal medya hesabınız üzerinden yaptığı bir hakaret yüzünden sorunlu olarak siz gösteriliyorsunuz (somut olarak kendinizin yapmadığını ispatlayamadığınız müddetçe). Bu noktada bence kişi kendisine tahsis edilen kullanıcı adı ve şifre ile yaptığı işlemlerden sorumludur.

19. netame

netame Süper Üye Süper Üye

Bakanlık kişisel verilerin korunması kapsamında derslerde görünen ad olarak ad soyad bilgisi kullanılmamasını istiyor, ebadaki gibi ad s**** şeklinde yapmak lazım, bu da ayrı bir sorun bizim için

20. yuci81

yuci81 Seçkin Üye Seçkin Üye

ad soyad kişisel bilgi değildir hocam.(YANLIŞ BİLGİ DÜZELTİLDİ) bakanlık önce hizmet içi eğitimlerde tc kimlik no paylaşmayı bıraksın, sonra öğrenci adı kişisel bilgidir desin.

https://kvkk.gov.tr/SharedFolderServer/CMSFiles/ca752cda-c3df-4645-8d5e-e2a507e63200.pdf
    "Bir kâğıt parçası üzerine gelişigüzel yazılan ad, soyad ve telefon numaraları Kanun kapsamında değildir."
    diyor ama bizim bahsettiğimiz bu değil. Dolayısıyla ad soyadı kişisel veri kabul ediyor, düzelterek özür diliyorum.

Son düzenleme: 19 Ekim 2020 13:01

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal