Zorunlu hizmet konusunda bilgisi olan

Kodla Büyü

marchriuz

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar 2013 te ilk atama ile gittiğim okul 2016 mart ayı itibariyle zorunlu hizmet kapsamına alındı. Şuan mebbiste zorunlu hizmeti yapıyor yazıyor. Biraz önce milli eğitimdeki bir arkadaş aradı, okulun tekrar zorun hizmet kapsamından çıkarıldığını söyledi. Böyle bir durumda haziran ayında tayin mi isteyeceğim ya da aşağıdaki yönetmelikteki gibi okulda kaldığım sürece zorunlu hizmeti yapıyor mu sayılacağım. Daha önce böyle bir durumla karşılaşan varsa ya da konu hakkında bilgisi olan biri varsa beni aydınlatabilir mi?

17 Nisan’da yayınlanan MEB Öğretmen Atama Yer Değiştirme yönetmeliğinin “Zorunlu çalışma süresinden sayılacak süreler” başlığı 46. Maddenin “c” bendinde bulunmakta.Bu hüküm kapsamında zorunlu çalışma yükümlülüğü kapsamında bulunan eğitim kurumlarında(4.-5.-6.hizmet alanı) görev yapmakta iken, bu eğitim kurumlarının zorunlu çalışma yükümlülüğü kapsamından çıkarılmasından(1.-2.-3. Hizmet alanı) sonra da görev yapmaya devam eden öğretmenlerin bu eğitim kurumlarında geçen hizmet sürelerinin tamamı zorunlu hizmet süresinden sayılır.Dolayısıyla eğer öğretmen okulu zorunlu hizmet kapsamında iken atanırsa bu kurumlarda görev yaptıkları sürece bu kurumlarda geçirmiş oldukları hizmet süreleri zorunlu çalışma süresinden sayılır.Yani her ne kadar okul zorunlu hizmet dışına alınsa da haksızlık oluşmaması için o tarihte okulda görev yapan öğretmenlerin;o okuldaki görevleri devam ettiği sürece eski duruma göre değerlendirilmeye devam eder ve yaptığı hizmet süresi zorunlu hizmet süresi olarak hesaplanır.Burada önemli olan kısas önceden sahip olduğu özlük hakkın kaybolmayarak aynen devam etmesidir.Fakat zorunlu hizmet kapsamından çıkarıldığı tarihten sonra atanan öğretmenin çalıştığı süreler ise en son sahip olduğu hizmet alanına göre değerlendirilir.Yani önceden atanan öğretmenin çalıştığı süre okulu zorunlu hizmet kapsamından çıkarılsa dahi aynen zorunlu hizmet süresinden sayılırken daha sonra atanan öğretmenin çalıştığı süreler en güncel hizmet alanı olarak değerlendirilir ve zorunlu hizmet süresinden sayılmaz.

İlk atandığınız zaman okul zorunlu hizmet kapsamında ise zorunlu hizmetten çıkarılsa dahi yapıyor görünürsünüz. Ama siz ilk atandığınızda okulunuz zorunlu hizmet kapsamında değilse durum değisebilir hocam sanırım. Net bilgi sahibi değilim ama.

zorunlu hizmet kapsamında olmayan bir yere atanmış ve siz orada çalışırken okulunuz zorunlu hizmet kapsamındaki okul statüsüne düşürülmüşse daha önceki çalışma yıllarınızda dahil edilerek zorunlu hizmet yapıyor sayılırsınız. aynı şekilde zorunlu hizmet bölgesi durumundaki okulun statüsü zorunlu hizmet kapsamından çıkarılırsa sizin zorunlu hizmet yapıyor durumunuzda bir değişme olmaza. kazanılmış hak...

aydınDr' Alıntı:
zorunlu hizmet kapsamında olmayan bir yere atanmış ve siz orada çalışırken okulunuz zorunlu hizmet kapsamındaki okul statüsüne düşürülmüşse daha önceki çalışma yıllarınızda dahil edilerek zorunlu hizmet yapıyor sayılırsınız. aynı şekilde zorunlu hizmet bölgesi durumundaki okulun statüsü zorunlu hizmet kapsamından çıkarılırsa sizin zorunlu hizmet yapıyor durumunuzda bir değişme olmaza. kazanılmış hak...

Önceki yıllar için bir şey yapılmaz hocam. Zorunlu kapsamına girdiği andan itibaren çalıştığınız süre zorunlu hizmetten sayılır. Tekrardan çıkarıldıysa muhtemelen zorunlu kapsamında iken atanmadığı için kazanılmış hak sayılmayacak.Bu konuda tereddüte düştüm ben de. O konuyu iyice araştırmak lazım. Ama geriye dönük çalıştığınız yılların zorunlu sayılması gibi bir durum yok.

Papsukkal' Alıntı:
aydınDr' Alıntı:

Önceki yıllar için bir şey yapılmaz hocam. Zorunlu kapsamına girdiği andan itibaren çalıştığınız süre zorunlu hizmetten sayılır. Tekrardan çıkarıldıysa muhtemelen zorunlu kapsamında iken atanmadığı için kazanılmış hak sayılmayacak.Bu konuda tereddüte düştüm ben de. O konuyu iyice araştırmak lazım. Ama geriye dönük çalıştığınız yılların zorunlu sayılması gibi bir durum yok.
bence kazanılmış hak olarak kabul edilmesi lazım. nedeni ise belki zorunlu hizmet kapsamına girmese arkadaş zorunlu hizmet bölgesine tayin isteyecekti. biliyorsunuz zorunlu hizmet tayini için 3 yıl çalışma şartı -değişmediyse- aranmıyor.

denizlerb' Alıntı:
Papsukkal' Alıntı:
aydınDr' Alıntı:

bence kazanılmış hak olarak kabul edilmesi lazım. nedeni ise belki zorunlu hizmet kapsamına girmese arkadaş zorunlu hizmet bölgesine tayin isteyecekti. biliyorsunuz zorunlu hizmet tayini için 3 yıl çalışma şartı -değişmediyse- aranmıyor.

3 yıl şartı yok hocam, bir arkadaşım 18. ayında tayin ile zorunlu hizmet olan bir okula gitti. Bazıları kazanılmış hak diyor ama yine de içinde şüphe var. Asıl üzüntüm yeni yaptığım sınıfı bırakıp gitmek olacak. Sınıfım.

https://youtu.be/qy1RbubFl8c

Geri