Bilişim Dersi Ortak Sınavı

Kodla Büyü
arkadaşlar ortaokulda ilk konular teorik. Yazılılarda test kullanımı olmayacak. Ne düşünüyorsunuz nasıl yapacaksınız? buradan soru paylaşımları olursa elimizde kaynak olmuş olur. Kitap olmayınca elde sıkıntılarda oluyor açıkcası.

5 ve 6 ların ilk konuları dediğiniz gibi teorik. kitap olmadığından ben hep kısa kısa notlar aldırdım çocuklara, defteri zorunlu tuttum. Detaya girmeden ana hatlarıyla konuları anlattım. Zümrede ilk sınavın yazılı, ikinci sınavın uygulama olması kararını aldırdım. İl zümresinde de iki senaryo sunulmuş, kazanımlar seçilmişti zaten. Test sorularının benzerlerini kısa cevaplı şekilde sormayı düşünüyorum. Örneğin; bilgisayarımızdaki işleri düzenleyen, bilgisayarın beyni olan donanım hangisidir veya eğitim alanında kullanılan bilişim teknolojilerine 3 örnek veriniz gibi...10 puanlık sorular sormak yerine kendi içinde bölünmüş sorular hazırlamayı düşünüyorum. Tabi bakanlık son dakika golü atıp yine fikir değiştirmezse...

anadolu ve fen liselerindeki seçmeli bilişim teknolojiler ve yazılım dersi için durum nedir arkadaşlar, bizde mi açık uçlu soru soracağız ben tam anlayamadım

konu dağılımları burada tüm dersler için. bir senaryo seçip soru dağılımını da öğrenciye vermek gerekiyormuş. mesela ben 5 soruluk bir senaryo seçtim.

Uygulama sınavı yapma kararı aldık. Ama ilk konular genel olarak teorik olduğu için nasıl bir uygulama sınavı yapabiliriz? Fikri olan var mı?

anadolu ve fen liselerindeki seçmeli bilişim teknolojiler ve yazılım dersi için durum nedir arkadaşlar, bizde mi açık uçlu soru soracağız ben tam anlayamadım
Hocam öncelikle fen lisesinde seçmeli değil zorunlu iki saat bilişim teknolojileri ve yazılım dersi var. Aynı şekilde fen lisesi içinde kazanım seçildi ve açık uçlu ya da kısa cevaplı sorular sorulacak.

Açık uçlu mu kısa cevaplı mı olacak sorusuna kazanıma bakılarak karar vermek en doğrusu. Eğer kazanım ..... analiz eder, değerlendirir, yorumlar vb şekilde bitiyorsa zaten burada kısa cevaplı sormak doğru olmaz. Kazanım ...... açıklar, fark eder vb bitiyorsa burada kısa cevaplı sorulabilir. 5 ve 6. sınıfların ilk dönem kazanımları genelde kısa cevaplı sorulara daha uygun bana göre :)

konu dağılımları burada tüm dersler için. bir senaryo seçip soru dağılımını da öğrenciye vermek gerekiyormuş. mesela ben 5 soruluk bir senaryo seçtim.

bu eski müfredat göz önüne alınarak hazırlanmış sanırım. Programlama konusu da dahil edilmiş kazanımlara

Bir aralar bu dersin sınavı kağıt üzerinden olmaz, uygulama dersi bu her yere BT sınıfı yapmalıyız diyenler, şuan da bu dersten kağıt üzerinde açık uçlu sınav yapacaksınız diyor . Yahu el insaf hadi ilk sınava eyvallahta ,programlama/kodlama kazanımlarını nasıl açık uçlu soruya çevireceksiniz? Bizim bölüm için mantık dışı bir uygulama. Gerçi bizim ülkemizdeki üstdüzey yöneticilerimiz kodlama olayını kağıt üzerinden boyama etkinlikleri gibi gördüğünden bu tarz uygualamaları enteresan karşılamıyor olmamız gerekli!

Bilişim sınavlarının nasıl olacağına ilişkin eline il yada ilçeden resmi yazı ulaşan varsa buraya eklermisiniz arkadaşlar?
Sınav tarihleri geliyor ama hala net bir durum yok.
Bizim ilde zümre toplantısı tekrarlandı ve uygulama sınavı yapılması kararı alındı. tüm bilişim sınavları uygulama sınavı olacak. kazanımlara göre değerlendirme ölçeğimiz olacak, sınavdan önce idareye onaylatacağız şeklinde karar geldi.

Bizim ilde zümre toplantısı tekrarlandı ve uygulama sınavı yapılması kararı alındı. tüm bilişim sınavları uygulama sınavı olacak. kazanımlara göre değerlendirme ölçeğimiz olacak, sınavdan önce idareye onaylatacağız şeklinde karar geldi.
Hocam uygulama sınavı derken sınavı online da hazırlayıp yine klavyeden cevap yazdırmayı mı kastediyorsunuz . Yani kağıt sınavını online çevirmeyi mi karar aldınız?

Hocam uygulama sınavı derken sınavı online da hazırlayıp yine klavyeden cevap yazdırmayı mı kastediyorsunuz . Yani kağıt sınavını online çevirmeyi mi karar aldınız?
Sanırım "Bilgisayar İşletmenliği Uygulama Sınavı" gibi neyi yaptıysa ona göre öğrencinin ölçeğinde puan vererek olsa gerek.

Bir aralar bu dersin sınavı kağıt üzerinden olmaz, uygulama dersi bu her yere BT sınıfı yapmalıyız diyenler, şuan da bu dersten kağıt üzerinde açık uçlu sınav yapacaksınız diyor . Yahu el insaf hadi ilk sınava eyvallahta ,programlama/kodlama kazanımlarını nasıl açık uçlu soruya çevireceksiniz? Bizim bölüm için mantık dışı bir uygulama. Gerçi bizim ülkemizdeki üstdüzey yöneticilerimiz kodlama olayını kağıt üzerinden boyama etkinlikleri gibi gördüğünden bu tarz uygualamaları enteresan karşılamıyor olmamız gerekli!
Yani programlama lise düzeyi olur da, dediğiniz gibi scratch için nasıl açık uçlu sınav hazırlarız bilmiyorum, uygulama sınavı olsa onun için de her okulun şartları uygun değildir.

Seçmeli robotik ve kodlama dersine giriyorum 5.sınıf yazılısı nasıl olacak giren var mı bu derse

Hocam 2018 yeni meb müfredatına göre hazırlanmış eski müfredat değil. Tek sıkıntı 5. Sınıflarda sunum programa eklemeyi unutmuşlar

TTKB'nin en son yayınladığına göre kur1 kur2 olayı kalktı liseler için. Hatta İmam Hatip Liseleri için şöyle bir madde var:

Öğrenciler ""İnsan, Toplum, Kültür ve Bilim"" alanında yer alan "Bilişim Teknolojileri ve Yazılım" dersinde oluşturulan modüllerden; programlamaya giriş ve algoritma, robotik kodlama, programlama dilleri, mobil uygulama geliştirme, yapay zekâ uygulamaları modüllerinden birini seçerler.(a) Programlama Dilleri modülünde; Java, C++, C#, Dart, PHP, Javascript, Python dillerinden birisi seçilir.(b) Programlamaya giriş ve algoritma modülü alınmadan; robotik kodlama, mobil uygulama geliştirme ve programlama dilleri modülleri seçilemez. Programlama dilleri modülü alınmadan yapay zekâ uygulamaları modülü seçilemez.

Bu bağlamda ben 10.sınıflarda (öğrenciler 9. sınıfta kur1 almadığı için) Programlama dilleri modülünü seçtim. Bu modülde etik ile ilgili hiç bir kazanım yok. Komisyonları nasıl oluşturuyorlar, yayımlanan yazıları nasıl okumazlar aklım almıyor.

istanbul da görev yapan arkadaşlara sesleniyorum. 9 farklı senaryo neye göre düzenlemiş acaba bunla alakalı bilgiye nerden bakıcaz.

Soru dağılım tablosunda yer alan senaryolar nedir arkadaşlar bilen var mı? Solda verilen kazanımdan sorabileceğimiz soru sayısı mı?

Ekli dosyalar

• SENARYOLAR.png
    SENARYOLAR.png
    42.8 KB · Görüntüleme: 623
Hazırlık sınıfı bulunan liselerde BTY dersi için İstanbul MEM'in yayımladığı tablo uygun görünmüyor. Zira haftada 4 saat zorunlu ders.

Arkadaşlar 5-6 ların klasik yazılı sınavını ortak aynı tarihte mi yapacağız ? Yoksa aynı soruları kendi sınav tarihlerinde mi yapacağız ?

Geri