Ders dışı egzersizlere artık ücret ödenmeyecek

Kodla Büyü
ayrıca arkadaşlr sendikalarımaza söyleyelim sendika anca bu sıkıntımızı ortadan kaldırabilir

halk eğitim dehil değilse egzersiz nasıl dahil oluyor saçma 2side eğitim-öğretim saatleri dışında yapılıyor

iceman1982' Alıntı:
yazı burda arkadaşların okuyun yorumlarınızı bekliyorum.
Yazının birinci cümlesinde hala iptal edilmiş, olmayan formatörlükten bahsedilmiş, bu da bu yazıyı yazanların ne kadar bilgisiz olduklarının göstergesi. Bu yazı tam mahkemelik bir yazı. Ders dışı eğitim çalışması öğretmenin yada BT Rehber öğretmenin asli görevi değildir ki ek ders ödenmesin. Bence izmirde olan ve ders dışı eğitim çalışması yapıp ek ders almak isteyenler mahkemeye vermeli.

halk eğitim kursları bunun içine girmiyor çünkü bu uygulama zaten vardı. Bizim çalışma saatlerimiz 8-17 ve bu saatler içinde yaptığımız diğer görevlerden ücret alamayız malesef, normal olanda bu zaten bize 8-17 çalışıyoruz diye 18 saat ek ders veriyorlar. saat 17'den sonra açacağımız halk eğitim kursları bunun dışında kalır fakat egzersizleri saat 17'den sonra açamayacağımız için egzersiz ücreti alamayız.

Bu konuda Personel Genel Müdürlüğünün 07/10/2009 tarih 81537 sayı Ders dışı eğitim çalışması konulu yazısında da;

… geçici olarak başka görevleri yürütmek üzere görevlendirilen ve bu görevlerine bağlı olarak … haftada 18 saat ek ders ücretinden yararlandırılan öğretmenlerin, bu geçici görevleri süresince ders dışı eğitim çalışmalarını yürütmeleri mümkün bulunmamaktadır.

Ders dışı eğitim çalışmaları

MADDE 17- (1) Ders dışı izcilik, beden eğitimi ve spor çalışmaları, halk oyunları ve güzel sanatlarla ilgili dallar ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) koordinesinde ilköğretim -ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak yürütülen bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları kapsamında(5) fiilen çalışma yaptıran öğretmenlere; aylık karşılığı ders, ek ders ve hazırlık ve planlama görevi saati sayısına bakılmaksızın, her bir saat çalışma karşılığında gündüz ücreti üzerinden, haftada azamî 6 saati geçmemek üzere, her bir ders saati başına 1 saat ek ders ücreti ödenir. Ancak, bir ders yılında bu kapsamda ödenecek toplam ek ders saati sayısı, okulun bir ders yılındaki toplam ders saati sayısının %5'ini geçemez. Bu etkinliklerde görev alacak öğretmenlerde aranacak nitelikler, her bir etkinlik için aranılacak en az öğrenci sayısı ile benzeri diğer hususlar Bakanlıkça belirlenir. Etkinlik programları okul müdürlüklerince hazırlanır ve millî eğitim müdürlüklerince onaylanır.

(2) Vekâleten atananlar dâhil yöneticilere, bu madde kapsamında ek ders görevi verilmez.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR da yer alan yukarıdaki maddeye göre nasıl gönderiliyor o yazı. Ayrıca BTR görevlendirme yazısında ders saatleri dışındaki belletmenlik, egzersiz gibi uygulamalardan faydalanabilir yazıyordu.
Hocam bence sen idareye bunları göster ve çelişki nereden kaynaklanıyor diye araştır biraz daha.

Abi bakanlıkta bizden nefret edenler var. Artık bu kesinleşti bu gelişmeden sonra.
Dün bt rehberliği olayında 30 saate hayır, okul çıkış saati geçerlidir dendi... (yıkıldık!)
Bugünde zaten ful ekders alıyon. Napçan egzersizi dendi. (Yine köstek olundu).
Alternatifimiz olsun müd. yard olalım bari diyoruz. Bu sefer de önce o okulda normun olmalı başvurmak için diyolar. (Dur yerinde kal sen buna mahkumsun diyolar).
Sinir hastası oldum artık ya...

Bilişim TeknolojileriRehberliği Görevi (Tereddüt edilen hususlar) yazısından ilgili bölüm:

MADDE 11 -İlgili öğretmenlere eğitim öğretim saatleri dışında belletmenlik vb. görevler ilgi (b)* esaslardoğrultusunda verilebilecektir.

*ilgi (b):“Millî Eğitim BakanlığıYönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin karar.

Bu yazı da Eğitim Teknolojileri GenelMüdürlüğü'nden geldi. Esas alınacak bir yazı arıyorlarsa bakanlık yazısı işte.

yazı çok net arkadaşlar. çelişkili olsa da tüm idareciler bunu böyle değerlendirir. egzersizi olanlar için üzüldüm...

hocam bari dnem sonuna kadar hayrına devam etseydin. Hele bir de çocuklar istekliyse ..zaten 3 hafta kaldı ben insanların bu kadar paracı olmasına anlam veremiyorum.

İyi makaslıyorlar bizim paraları. Sanki yatarak veriyorlar parayı... Hakkıyla açılan kursun, egzersizin parasını neden vermezler ki anlamak mümkün değil...

iceman1982' Alıntı:
Sabah okula geldiğimde müdür yardımcım bir yazı okuttu. Artık satranç egzersizinden ek ders alamayacaksın dedi. Yazıda valilik görevlendirmesiyle haftalık 18 saat ücret alan öğretmenler başka hiç bir etkinlikten ücret alamayacak deniyor. Yani egzersiz yada kurs açamıyoruz açsak bile ücret ödemeyecekler. Bende satranç egzersizini kapatmak zorunda kaldım :( bu yazıdan haberdar olan arkadaşlar var mı ?

bu arkadaş yazıyı gördüm diyor sonra da yazıyı soruyor ne iş. arkadaşım yazıyı ekle ona göre konuşalım olu mu?

geçici görevleri süresince diyor.bizimn yeni yayınlanan tereddüte düşülen hususlarda özellikle eğitim öğretimin bittiği saat bizim görevimizin bittiği saat olarak belirtilmişti.Buna dayanarak en geç 16.30 da (liselerde) ders biter daha sonra bizim bt rehberlik görevimiz biter.bu saatten sonra kurs açılır ve ek ders alınır .yazıda ayrıca formatörlükten bahsedilmiş.bu yüzden bu yazı baştan geçersiz.

üst paragraf ile alt paragraf arasında nasıl bir bağ kurdular anlaması güç açıkçası. üstteki paragrafta asli görevleri varken başka görev verilmez diyor. egzersiz asli görev değildir...

bakan bey artık bizi bütün branş olarak atıyonmu memur mu yapıon hizmetli mı yapıon ne yapacaksan yap da bızde kurtulalım bu ışkenceden ne oldugumuz bellı değil bilişim teknolojileri branşı üvey evlat olarak mı seçıldı bızım habermız mı yok acaba

"Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez."
Örneğin satranç egzersizi açtım bu benim asli görevim değil ki :!:
"..... bu geçici görevleri süresince ..."
Ben satranç kursunu görev süresince açmıyorum ki mesaim bitince açıyorum. Yani btr için eğitim-öğretim bitti kursum başladı.
"...geçici olarak formatörlükle görevlendirilen..."
Formatör kim? İkinci dönem hepsi btr. Yazıyı ikinci dönem formatör bulurlarsa yollasınlar ona

hiçkimse' Alıntı:
"Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez."
Ben satranç kursunu görev süresince açmıyorum ki mesaim bitince açıyorum. Yani btr için eğitim-öğretim bitti kursum başladı.
Formatör kim? İkinci dönem hepsi btr. Yazıyı ikinci dönem formatör bulurlarsa yollasınlar ona
:alkis: :+1:

hiçkimse' Alıntı:
:+1: :+1: :+1:

Bu adamlar belliki Türkçe bilmiyor. Orda asli görev diyor. Egzersiz ne zamandır asli görev.
Birde Bakan adına imzalanıyor bu belge.

Arkadaşlar ben Türkçe öğretmeniyim 07.00 -12.30 arasında btr görevim var. 14.00 gibi -btr olmayacak diye ekim ayında tiyatro egzersizine başvurmuştum sonra btr geldi- egzersiz yapıyorum. Egzersize başvururken il koordinatörünü aramıştım o da mesai saati dışında olduğu için sorun olmayacağını söylemişti. okul yönetimi egzersiz çalışmasını bırakabileceğimi söylemiştim onlarda gerek yok hocam devam et demişlerdi sizce şimdi ne yapayım.

mesirim' Alıntı:
Arkadaşlar ben Türkçe öğretmeniyim 07.00 -12.30 arasında btr görevim var. 14.00 gibi -btr olmayacak diye ekim ayında tiyatro egzersizine başvurmuştum sonra btr geldi- egzersiz yapıyorum. Egzersize başvururken il koordinatörünü aramıştım o da mesai saati dışında olduğu için sorun olmayacağını söylemişti. okul yönetimi egzersiz çalışmasını bırakabileceğimi söylemiştim onlarda gerek yok hocam devam et demişlerdi sizce şimdi ne yapayım.

Bence devam et bırakma hocam. O yazıda Türkçe bilmeme sorunu var. Düzeltme yapılır büyük ihtimal :D

Egzersizinizi BTR olarak görevli olduğunuz saatler dışında yaprsanız sorun olmaz. Bu yazıdaki ifadeye göre egzersizden ek ders alamıyorsak, hafta sonu açık lise sınavına girdiğimizde de alamamamız gerekir. Çünkü o da direk ek ders çizelgesine eklenmektedir. Zaten formatörleri ilgilendiren bir yazı. Ben formatör değil BTR yim. Yapmaya devam eder ek dersimi alırım. (Tabi idare sorun çıkarmazsa.) Ha ilerde geriye dönük istedilermi yazı ortada ben formatör değilim der veririm cevabımı. Devletin dili yazıdır.

Arkadaşlar lütfen mevzuatın tamamına hakim olmadan yorum yapmayalım bilgi kirliğinden öte gitmiyor....

1 ) Bizim BTR olarak görevlendirilmemizden sonra Egzersiz yapma konusunda sorun çalışma saatlerimiz değil ücretimizi aldığımız bazı arkadaşların paylaştığı ek ders yönetmeliğindeki B maddesine göre 18 saat ücretin dışında herhangi bir ad altında ek ödeme yapılmaz maddesidir. Bu yüzdendir ki bizler ve idareciler egzersiz yapamaz ve belleticilik yapamayız....

Bu noktada bakanlığın yeni yayınladığı tereddüte düşülen konular belgesi de bize fayda etmiyor çünkü yapabilirsiniz diyor ama ekder B yönetmeliği uyarınca dedikten sonra bir kıymeti yok Mal müdürlüğü gene ödeme yapmayacak.

2) Halk eğitim den kurs açarak 10 saate kadar ek ders alabilirsiniz. Ben şu an öyle yapıyorum....

Hocam önce 1. dosyayı pdf olanı yazıcıdan çıkarın ilgili 11.bölümü fosforlu kalemle çizin...

Sonra bu ilgi b de ne imiş derlerse word dosyasını çıkarın kırmızı bölümü çizin.
Oturup yorumlasınlar...

Ekli dosyalar

• egzersiz mevzuat.rar
    135.7 KB · Görüntüleme: 24
ozlem22' Alıntı:
herkes gözlerini bizim üzerimize dikmiş..18 saat ek ders alan başka bir öğretmen ders dışı egzersiz yapabilirken, bt öğretmeni neden yapamıyor..her geçen gün daha da kötüye gidiyor durumumuz:-1:
:alkis: :alkis: özlem hanıma katılıyorum.... :cry:

daha önce sürekli söylenmiştim bunu..1 ocak salı günü diğer öğretmenlerden 7 saat kesilirken bizim 3 saat ekders kesilecek... ona kalırsa burdada bi haksızlık var.. bence hiç uğraşmayın egzersiz flanla.. daha önceki yazılar açık ve net zaten.. müdür yardımcıları, rehber öğretmen gibi ekders alıyoruz. rapor aldığımızda sadece o günün ekdersi kesiliyor bence bu daha güzel. egzersiz yapacak olan btr olmasın bi zahmet.

ahcan' Alıntı:
Burada 18 saat ücret ödenmesi kavramı BT rehber öğretmeninin mesai saatleri içerisinde yapmış olduğu çalışmaları kapsamaktadır. Bt rehber öğretmenliği dışında kalan zamanlarda (mesai saati dışı - hafta sonu vs.) açılan egzersizlerden ücret alırsınız. Yazı da zaten aynı anda yapılan işe iki ücret verilmez demek istemiş.
:+1: :+1:

ben son noktayı koydum diye düşünüyodum ama....
Bizdende kesilmesini isteyenler var sanırım:(((

ahcan' Alıntı:
Burada 18 saat ücret ödenmesi kavramı BT rehber öğretmeninin mesai saatleri içerisinde yapmış olduğu çalışmaları kapsamaktadır. Bt rehber öğretmenliği dışında kalan zamanlarda (mesai saati dışı - hafta sonu vs.) açılan egzersizlerden ücret alırsınız. Yazı da zaten aynı anda yapılan işe iki ücret verilmez demek istemiş.
Aynı şeyleri yazacaktım ben de.

BTR yerine formatörlükten bahsetmesi dışında yazıda bir problem yok. Uygulamada sorun çıkaran ilçeler varsa onu bilemem.

Geri