Tableti 5 dakikada çözdüler(Kırdılar).Güvenlik sekmesi geldi

Kodla Büyü

kasimyildizi

Site Gezgini
Bizim öğrencinin birisi root işlemi yapmadan General Mobile E-Tab 4 tableti 5 dakikada çözdü. İnanamadım, dün dağıttım, bu gün öğrencinin biri ağzından kaçırdı... İyi ki ciddiye alıp peşine düşmüşüm...Tabletine baktım gerçekten kırılmış...
Çok basit bir işlemle Güvenlik sekmesini aktive etmiş. Güvenli olmayan kaynaktan yazılım yükleyebiliyorlar... Desen şifresi koyabiliyorlar. Bir çözüm yolu var mı? Güncelleme ile kapatılabilir mi? Böyle bir durumda ne yapacağız? Birde bütün arkadaşlarıyla paylaşmış.... Bu açığı bildirebileceğim bir adres var mı? (Meb ya da General Mobile)
Benim için iyi oldu, Android yazılımı için geliştirici seçeneklerini açmam gerekiyordu; ancak öğrenciler tabletleri çöpe döndürecek....

Normalde Android tabletlerde ayarlar kısmında Güvenlik sekmesi varken dağıtılan tabletlerde Güvenlik sekmesi gizlenmiş. Bizim öğrencinin biri Güvenlik sekmesini getirmeyi başarmış. Böylece paralı oyunları parasız bir şekilde tabletine yükleyebiliyor. Sınırlandırmayı kaldırmış yani... Geliştirici olabiliyorsunuz.... Açılış şifresini desen ya da yüz tanıma olarak ayarlayabiliyorsunuz.... Hem de bu işlemleri özel bir program kullanmadan çok basit bir işlemle yapmış...

Tabletinizi inceleyin. Ayarlar bölümünde 'Güvenlik' seçeneğinin olmadığını göreceksiniz. Ama öğrencimiz Bu sekmeyi görünür hale getirdi... Güvenilmeye kaynaklardan; yani bilgisayardan da tablete yazılım yüklenebiliyor... Normalde bu yasaklanmıştı... Böylece piyasada satılan tabletlerden bir farkı kalmamış oluyor. Umarım anlatabilmişimdir...
Yetkili birisine ulaşabileceğim mail adresi bilen varsa yazabilir mi?

hocam güvenlik sekmesinin nasıl geri getirildiğini özelden mesaj gönderebilir misiniz peki

1. Güvenlik sekmesinin getirilmiş olması o tabletin kırılmış olduğu anlamına gelmiyor.
2. Zaten hiçbir ayara gerek kalmadan tablete açılış şifresi olarak desen ekleniyor. (Yüz tanıma hiç ilgimi çekmedi. Belki o da oluyordur.)
3. Tablete hiçbir şekilde başka yazılım kurulmayacak diye bir kısıtlama olduğunu ne okudum, ne duydum.

paralı oyunu nası parasız şekilde yükler yaw? :!: :?:

şu an kendi okulumdayım görevlendirildiğim yere gittiğimde ilk bakacağım şey bu olacak..güvenlik sekmesini getirmek iki dokunmayla olacak bişeyse hepimiz getiririz.ayrıca tabletlerde google playden çatır çatır herşeyini indiriyosun.bunda bi sıkıntı yokki? en azından ben karşılaşmadım hiç bi konuda :) çocuklar özel hattan girebildiği müddetçe sorun yaşamazlar

boteakif' Alıntı:
1. Güvenlik sekmesinin getirilmiş olması o tabletin kırılmış olduğu anlamına gelmiyor.
2. Zaten hiçbir ayara gerek kalmadan tablete açılış şifresi olarak desen ekleniyor. (Yüz tanıma hiç ilgimi çekmedi. Belki o da oluyordur.)
3. Tablete hiçbir şekilde başka yazılım kurulmayacak diye bir kısıtlama olduğunu ne okudum, ne duydum.

Hocam,
1. Tabletlerde eba uygulaması var ve bu uygulama ile bir yazılım yüklemeye çalıştığınızda 'Farklı kaynaktan yazılım yüklemenin engellendiği' ne dair mesaj çıkıyor.. EBA uygulamasından program indiremiyorduk. Ayrıca Güvenlik sekmesi bizdeki tabletlerde yoktu. Yani bir sınırlandırma yapılmış. Ama bu sınırlandırmayı öğrencimiz aştı... Piyasada satılan tabletlerden bir farkı kalmadı...

2- Güvenlik sekmesi kapalı olduğu için hiçbir şey değiştiremiyorduk. Belki sizin tablet General Mobile olmayabilir... Bizimkilerde güvenlik sekmesi YOK tu !!!

boteakif' Alıntı:
bahhele' Alıntı:
Doğru bir de o mevzu var. :) Onu atlamışım.
Hakikaten paralı oyunu parasız yükleme nedir?

Hocam paralı oyunu, hayır sahibinin birisi parasını verip, indiriyor. APK dosyasını internette paylaşıyor. Böylece indirilmiş paralı oyun, başkaları tarafından parasız olarak kullanıyor. Tablette 'Güvenli olmayan kaynaktan program yüklenmesine izin ver' diye bir kutucuk var (Güvenlik sekmesinde). Bu kutucuğu işaretlediğinde bilgisayardan, tablete programı gönderip yüklenmesini sağlıyor...

kasimyildizi' Alıntı:
boteakif' Alıntı:

Hocam,
1. Tabletlerde eba uygulaması var ve bu uygulama ile bir yazılım yüklemeye çalıştığınızda 'Farklı kaynaktan yazılım yüklemenin engellendiği' ne dair mesaj çıkıyor.. EBA uygulamasından program indiremiyorduk. Ayrıca Güvenlik sekmesi bizdeki tabletlerde yoktu. Yani bir sınırlandırma yapılmış. Ama bu sınırlandırmayı öğrencimiz aştı... Piyasada satılan tabletlerden bir farkı kalmadı...

2- Güvenlik sekmesi kapalı olduğu için hiçbir şey değiştiremiyorduk. Belki sizin tablet General Mobile olmayabilir... Bizimkilerde güvenlik sekmesi YOK tu !!!
Değerli meslektaşım,
Kaçırdığınız noktalar var. Bu arada baştan belirteyim ben de GM tablet kullanıyorum.
Sadece güvenlik sekmesini açarak güvenlik ayarlarına ulaşarak MEB tabletlerinin kırılabilmesi MÜMKÜN DEĞİL.
Çünkü cihaz yönetimi uygulaması tabletinizde yüklü olduğu müddetçe MEB sizin tabletinize uzaktan her türlü olayı yapabiliyor.
Madem öğrencinin kırdığını iddaa ediyorsunuz, söyleyin o öğrencinize tabletine puffin browser kursun veya twitter uygulamasını kursun veya kabloyla bilgisayara bağlasın. Bunları yapabiliyorsa ki güvenlik sekmesini açarak bunları yapabilmek MÜMKÜN DEĞİL, o zaman tabletin yazılımını kırabilmiş derim.

Ayrıca güvenlik sekmesini açmak sandığınız kadar zor bir olay değil. Ben o işi 10 saniyede yapabiliyorum.

boteakif' Alıntı:
kasimyildizi' Alıntı:
boteakif' Alıntı:

Hocam,

Değerli meslektaşım,
Kaçırdığınız noktalar var. Bu arada baştan belirteyim ben de GM tablet kullanıyorum.
Sadece güvenlik sekmesini açarak güvenlik ayarlarına ulaşarak MEB tabletlerinin kırılabilmesi MÜMKÜN DEĞİL.
Çünkü cihaz yönetimi uygulaması tabletinizde yüklü olduğu müddetçe MEB sizin tabletinize uzaktan her türlü olayı yapabiliyor.
Madem öğrencinin kırdığını iddaa ediyorsunuz, söyleyin o öğrencinize tabletine puffin browser kursun veya twitter uygulamasını kursun veya kabloyla bilgisayara bağlasın. Bunları yapabiliyorsa ki güvenlik sekmesini açarak bunları yapabilmek MÜMKÜN DEĞİL, o zaman tabletin yazılımını kırabilmiş derim.

Ayrıca güvenlik sekmesini açmak sandığınız kadar zor bir olay değil. Ben o işi 10 saniyede yapabiliyorum.

Hocam biraz önce general mobile tablete Twitter ve FaceBook uygulamalarını yükledim. Hiç sorun çıkartmadı....

kasimyildizi' Alıntı:
boteakif' Alıntı:

Hocam,

!!!
başka bir konuda bir arkadaş yazmış bunu bak.. :D
Emreyt' Alıntı:
ayarlardan güvenlik/ cihaz yönetimi /bilinmeyen kaynaklara izin ver diyeceksiniz ondan sonra google play haricindede apk yada eba marketi kullana bilirsiniz

özel internet ağına bağlanarak facebook gibi uygulamaları google play den indirebiliyorduk zaten. EBA marketten uygulama inmiyor normal şartlarda.

kasimyildizi' Alıntı:
Hocam biraz önce general mobile tablete Twitter ve FaceBook uygulamalarını yükledim. Hiç sorun çıkartmadı....
Eğer cihaz yönetimi uygulamanız hala aktifse ve MEB bir işi de doğru becerebiliyorsa sizin o twitter uygulamanız 3 vakte kadar silinecektir.
Aynı şekilde madem kurabiliyorsunuz puffin browser ı da kurun. İkisi de bir anda yok olduğu zaman beni anlayacaksınız.
Tabi dediğim gibi eğer cihaz yönetimi hala tabletinizde mevcutsa.

Ayrıca şunu anlamakta da zorluk çekiyorum. Öğrenci tabletine hiçbir uygulamayı indirmeyecekse tablet ne işe yarayacak?

Ve şimdi tekrar denedim. Twitter uygulamasını ve puffin browserı yükleyebiliyorum. Bu 4. yükleyişim bakalım bu sefer kaç gün içinde silecekler? :)

boteakif' Alıntı:
kasimyildizi' Alıntı:
Eğer cihaz yönetimi uygulamanız hala aktifse ve MEB bir işi de doğru becerebiliyorsa sizin o twitter uygulamanız 3 vakte kadar silinecektir.
Aynı şekilde madem kurabiliyorsunuz puffin browser ı da kurun. İkisi de bir anda yok olduğu zaman beni anlayacaksınız.
Tabi dediğim gibi eğer cihaz yönetimi hala tabletinizde mevcutsa.

Hocam mevcut programlara ellemedim. İnşallah dediğiniz gibi olur....Ama aynı şeyi öğrenciler için söyleyemem...

Hocam çocuğun parası varmış indirmiş :) Hem oyun oynamalarındaki sıkıntı nedir? Anlamadım ben hiç . Tablet çöplük olacak tabiri de cahilane bir tabir. Silersin düzelir

"kasimyildizi" hocamın bahsettiği yöntemle, tablette, uygulamalar ve güvenlik seçenekleri kendi kendine gitti ve geri getiremiyorum. bununla ilgili fikri olan var mı?

bizim okula geln tabletlerde sadece dosya yönetimi ve geliştirici seçenekler yok diğer tüm uygulamalar ve güvenlik ayarları mevcut "kasımyıldızı" hocamızın dediğini zaten tüm öğrenciler yapabiliyor kırmalarını gerektirecek bir şey değil.

YA SİZ DAĞITMIŞSINIZ. BİRİNİZDE DAĞTMADAN ÖNCE NELER YAPMALIYIM SORUNSUZ BU SÜRECİ ATLATMAK İÇİN YAZSIN LÜTFENNNNN :(

BT BULUT' Alıntı:
YA SİZ DAĞITMIŞSINIZ. BİRİNİZDE DAĞTMADAN ÖNCE NELER YAPMALIYIM SORUNSUZ BU SÜRECİ ATLATMAK İÇİN YAZSIN LÜTFENNNNN :(

ilk işiniz tutanak hazırlamak olsun imza kısmına öğrenci, öğrenci velisi ve müdür adına yer oluşturun.
aldığını beyan eden bir yazıyı tutanakta belirtin ve seri numarasını muhakkak yazın.
verdiğiniz öğrenciye ait TC numarası sınıfı ve okul no gibi sonradan işinize yarayacak bilgileride isteyebilirsiniz.
sınıf öğretmenlerinin her öğrenci için eba.gov.tr/ogrencisifre adresinden TC numaralarıyla şifre oluşturmaları gerektiğini belirtin.
dağtımdan(aslında dağıtım okul idaresinin işidir ama bu noktada yok ben dağıtmıyorum siz yapın demek pekte hoş olmaz çünkü ben her gelen öğrenciye bazı uyarılarda bulunuyorum kullanımla alakalı) sonra hiçbir sorununuz ve sorumluluğunuz yok. öğrenci bozar siz arıza kaydı girersiniz(ki şu aşamada maalesef hala sistem düzgün çalışmıyor.)

kasimyildizi' Alıntı:
boteakif' Alıntı:
bahhele' Alıntı:

Hocam paralı oyunu, hayır sahibinin birisi parasını verip, indiriyor. APK dosyasını internette paylaşıyor. Böylece indirilmiş paralı oyun, başkaları tarafından parasız olarak kullanıyor. Tablette 'Güvenli olmayan kaynaktan program yüklenmesine izin ver' diye bir kutucuk var (Güvenlik sekmesinde). Bu kutucuğu işaretlediğinde bilgisayardan, tablete programı gönderip yüklenmesini sağlıyor...

o dediğiniz işaretlenmeden yalnız EBA market uygulamalarıda yüklenemiyor. (Mart başında dağıtılan tabletlerimiz)

madlion' Alıntı:
kasimyildizi' Alıntı:
boteakif' Alıntı:
bahhele' Alıntı:

o dediğiniz işaretlenmeden yalnız EBA market uygulamalarıda yüklenemiyor. (Mart başında dağıtılan tabletlerimiz)

Evet, eba hata veriyor... Açığı giderdiler....Açık şu şekildeydi:
(Arkadaşlar merkezden UYGULAMALAR sekmesini engellediler..)

Uygulamalara Depolama bölümünden de ulaşılabiliyor.... (Başka bir açık devam ediyor....)

Ayarlar->Uygulamalar->Tümü

Burada 'Ayarlar deposu' nu seçip "durdurmaya zorla" deyin.
Sonra yine aynı listede bulunan "Ayarlar" ismindeki programı açıp, sırasıyla "ön belleği temizle" ve "verileri temizle" tuşlarına basın. Böylece güvenlik sekmesi görünür hale geliyor....

Güvenlik sekmesinden "Bilinmeyen Kaynaklar" seçeneğini işaretleyin...

Başka yöntemler de geliştirmişler. Örneğin APK dosyalarını direkt atamıyorlarmış. Bunlarda dosya uzantısını txt yapıp atıp, sonrada es 3 dosya yöneticisi ile uzantısını tekrar apk yapıyorlarmış...
Yazılımları yapanlar çok iyi sınırlamalar yapamamışlar....Bizim çocuklar oyun için neler yapıyorlar... Hepsi çoktan oyun bağımlısı olmuşlar. Daha önceden tableti-cep telefonları olmayanlarda devlet eliyle oyun bağımlısı olacaklar.... Daha önceden cep telefonuyla bile oynamayan kız öğrencimi tabletinde oyun oynarken gördüm... Derse odaklanmaları da engellenecek...

Geri