Tableti 5 dakikada çözdüler(Kırdılar).Güvenlik sekmesi geldi

Kodla Büyü
İki yıldır öğrencilere atari dağıtıyorlar diyoruz herkes çağ atladık sanmıştı

Yazılım tabanlı koruma işlemleri yine yazılım tabanlı kolaylıkla çözülebilir. Donanım tabanlı koruma yöntemleri de yazılım tabanlı çözülebilir yada olmadı donanım tabanlı çözülebilir. Sadece zaman meselesi. Tabletler tüm türkiyeye dağıtılmadı göstermelik olarak biraz dağıttılar... Dağıtım oranı artsın koruma oranının daha da düşeceğini görebilirsiniz çünkü sonuçta arz talep olarak savunmayı kırmaya daha çok insan çalışacaktır.

Bugüne kadar benim öğrencilerim mebin hattında rahatlıkla youtube da gezinebiliyorlardı. Programa bile ihtiyaç duymadan.

furkan35' Alıntı:
bende gercekten kırmış zannettim....root olmamış ki :mrgreen:

Hocam neden hep root düşünülüyor... Sonuçta bir yasak konulmuş ve öğrenciler çeşitli yöntemlerle bu yasağı delmişler...
Garanti sorunu olduğu için root yapmıyorlar.

kasimyildizi' Alıntı:
furkan35' Alıntı:

Hocam neden hep root düşünülüyor... Sonuçta bir yasak konulmuş ve öğrenciler çeşitli yöntemlerle bu yasağı delmişler...
Yasak olarak algıladığınız şey gerçekten yasak olsaydı eğer bütün tabletlerde olurdu. Ayrıca tablete uygulama yüklemek neden yasak olsun bunu bir türlü anlayamadım.

boteakif' Alıntı:
kasimyildizi' Alıntı:
furkan35' Alıntı:

Yasak olarak algıladığınız şey gerçekten yasak olsaydı eğer bütün tabletlerde olurdu. Ayrıca tablete uygulama yüklemek neden yasak olsun bunu bir türlü anlayamadım.
Discovery telefonumu rootlayıp note3 romunu yuklemiştim.Rootlarsanız istediginizi yaparsınız.Öğrenciler hala user anlayacagın :)

kasimyildizi' Alıntı:
madlion' Alıntı:
kasimyildizi' Alıntı:
boteakif' Alıntı:
bahhele' Alıntı:
paralı oyunu nası parasız şekilde yükler yaw? :!: :?:
Doğru bir de o mevzu var. :) Onu atlamışım.
Hakikaten paralı oyunu parasız yükleme nedir?

Hocam paralı oyunu, hayır sahibinin birisi parasını verip, indiriyor. APK dosyasını internette paylaşıyor. Böylece indirilmiş paralı oyun, başkaları tarafından parasız olarak kullanıyor. Tablette 'Güvenli olmayan kaynaktan program yüklenmesine izin ver' diye bir kutucuk var (Güvenlik sekmesinde). Bu kutucuğu işaretlediğinde bilgisayardan, tablete programı gönderip yüklenmesini sağlıyor...

o dediğiniz işaretlenmeden yalnız EBA market uygulamalarıda yüklenemiyor. (Mart başında dağıtılan tabletlerimiz)

Evet, eba hata veriyor... Açığı giderdiler....Açık şu şekildeydi:
(Arkadaşlar merkezden UYGULAMALAR sekmesini engellediler..)

Uygulamalara Depolama bölümünden de ulaşılabiliyor.... (Başka bir açık devam ediyor....)

Ayarlar->Uygulamalar->Tümü

Burada 'Ayarlar deposu' nu seçip "durdurmaya zorla" deyin.
Sonra yine aynı listede bulunan "Ayarlar" ismindeki programı açıp, sırasıyla "ön belleği temizle" ve "verileri temizle" tuşlarına basın. Böylece güvenlik sekmesi görünür hale geliyor....

Güvenlik sekmesinden "Bilinmeyen Kaynaklar" seçeneğini işaretleyin...

Başka yöntemler de geliştirmişler. Örneğin APK dosyalarını direkt atamıyorlarmış. Bunlarda dosya uzantısını txt yapıp atıp, sonrada es 3 dosya yöneticisi ile uzantısını tekrar apk yapıyorlarmış...
Yazılımları yapanlar çok iyi sınırlamalar yapamamışlar....Bizim çocuklar oyun için neler yapıyorlar... Hepsi çoktan oyun bağımlısı olmuşlar. Daha önceden tableti-cep telefonları olmayanlarda devlet eliyle oyun bağımlısı olacaklar.... Daha önceden cep telefonuyla bile oynamayan kız öğrencimi tabletinde oyun oynarken gördüm... Derse odaklanmaları da engellenecek...
:shock:

Hocamın dediği sorun bizde de var. Aylarlar kısmında Uygulamalar veya Güvenlik sekmesi yok. Paniğe kapılması normal.
Çünkü öğretmenler başımıza üşüştü. Biz daha öğrencilere dağıtmadık bile şimdiden curcuna başladı.

Dediğiniz gibi yeni kullanıcı ekleyerek çözülüyorsa hiç önemli bir mesele değil İnşallah bu yöntemle olur.
Ama EBA marketten indirilen uygulamaların yabancı kaynak diye kurulmaması tam bir skandaldır.

eprianu' Alıntı:
Hocamın dediği sorun bizde de var. Aylarlar kısmında Uygulamalar veya Güvenlik sekmesi yok. Paniğe kapılması normal.
Çünkü öğretmenler başımıza üşüştü. Biz daha öğrencilere dağıtmadık bile şimdiden curcuna başladı.

Dediğiniz gibi yeni kullanıcı ekleyerek çözülüyorsa hiç önemli bir mesele değil İnşallah bu yöntemle olur.
Ama EBA marketten indirilen uygulamaların yabancı kaynak diye kurulmaması tam bir skandaldır.
Konuyu açan arkadaş tam tersini düşünüyor. Diyor ki öğrenciler iki ayar değiştirip eba market ve diğer yerlerden uygulama yükleyebiliyorsa ki yapabiliyorlar; bu tabletler çöpe dönecek diyor. Hatta konuyu açan arkadaş öğrencilerin bu şekilde uygulama yükleyebilmesi bir güvenlik açığı diye ilgili kişilere mail bile attı. 8)

güvenlik sekmesi 2. kullanıcı eklenince geliyor zaten yada depolama dan uygulamalara gel ayarları bul durdur de silinmezse tekrar durdur de güvenlik açılır doğal olarak bu yaşa dışı bir durum doğurmaz :))

zaten hibe olarak veriliyor öğrencilere 2 gün sonra kırılacak ve rootlanacak sistemler... bunun önlemini almak nerdeyse imkansız. kaldı ki içindeki wipe seçenekleri ile zaten istenildiği anda eski halinede döndürebilir.

bence öğrencilerin önünü kesmemeli adam o kilidi açmışsa Buda başarıdır. hiç değilse android sistemi öğreniyor biraz olsun..

kasimyildizi' Alıntı:
madlion' Alıntı:
kasimyildizi' Alıntı:
boteakif' Alıntı:
bahhele' Alıntı:
paralı oyunu nası parasız şekilde yükler yaw? :!: :?:
Doğru bir de o mevzu var. :) Onu atlamışım.
Hakikaten paralı oyunu parasız yükleme nedir?

Hocam paralı oyunu, hayır sahibinin birisi parasını verip, indiriyor. APK dosyasını internette paylaşıyor. Böylece indirilmiş paralı oyun, başkaları tarafından parasız olarak kullanıyor. Tablette 'Güvenli olmayan kaynaktan program yüklenmesine izin ver' diye bir kutucuk var (Güvenlik sekmesinde). Bu kutucuğu işaretlediğinde bilgisayardan, tablete programı gönderip yüklenmesini sağlıyor...

o dediğiniz işaretlenmeden yalnız EBA market uygulamalarıda yüklenemiyor. (Mart başında dağıtılan tabletlerimiz)

Evet, eba hata veriyor... Açığı giderdiler....Açık şu şekildeydi:
(Arkadaşlar merkezden UYGULAMALAR sekmesini engellediler..)

Uygulamalara Depolama bölümünden de ulaşılabiliyor.... (Başka bir açık devam ediyor....)

Ayarlar->Uygulamalar->Tümü

Burada 'Ayarlar deposu' nu seçip "durdurmaya zorla" deyin.
Sonra yine aynı listede bulunan "Ayarlar" ismindeki programı açıp, sırasıyla "ön belleği temizle" ve "verileri temizle" tuşlarına basın. Böylece güvenlik sekmesi görünür hale geliyor....

Güvenlik sekmesinden "Bilinmeyen Kaynaklar" seçeneğini işaretleyin...

Başka yöntemler de geliştirmişler. Örneğin APK dosyalarını direkt atamıyorlarmış. Bunlarda dosya uzantısını txt yapıp atıp, sonrada es 3 dosya yöneticisi ile uzantısını tekrar apk yapıyorlarmış...
Yazılımları yapanlar çok iyi sınırlamalar yapamamışlar....Bizim çocuklar oyun için neler yapıyorlar... Hepsi çoktan oyun bağımlısı olmuşlar. Daha önceden tableti-cep telefonları olmayanlarda devlet eliyle oyun bağımlısı olacaklar.... Daha önceden cep telefonuyla bile oynamayan kız öğrencimi tabletinde oyun oynarken gördüm... Derse odaklanmaları da engellenecek...

:++:

Güvenlik ve diğer ayarlar için o kadar cirpinmaya gerek yok ki yeni bir kullanici ekleyip istediğini yapabilirsin :) ama MEB engeli her turlu devam ediyor...

Merhaba öncelikle bende bilgisayar öğretmeniyim çocuklar kirdiklarini söylediler ama ben anlamadim nasil oluyor

BroNag' Alıntı:
Merhaba öncelikle bende bilgisayar öğretmeniyim çocuklar kirdiklarini söylediler ama ben anlamadim nasil oluyor
root atıyorlar veya bu işi bir teknik serviste yaptırıyorlar.

BroNag' Alıntı:

:++: :++: :++: bilgisayar öğretmeni olduğunu niye özelllikle vurguluyorsun??? Öğretmenlerini inandırmak için mi??

open Office kurduk onu da sildi yada etkinliğini kaldırdı video izleme uygulamasının nesi yasak olsun müzik dinleme uygulamasının nesi yasak olsunonu da sildi. benimde kurduğum öğrencilere de tavsiye ettiğim drawexpress diye bir uygulama vardı çocuklar bununla güzel kavram haritaları hazırlayabilirsiniz dedim onu da sildi sildi oğlu sildi yasak yasak nereye kadar

hocam üşeniyorlar aslında. bu nedenle direk olarak tüm uygulamaları devre dışı bırakıylora (silinmiyor )
google güncellemeleri bile dahil

Evet hocam sizin durumunuzu değerlendirdim ve bu kadar telaşı lüzumsuz buldum. Bunları biliyor olduğunuzu varsayarak bir şey söyleyeceğim. Unutur musunuz bilmem, ancak ayarlar deposunu durdurmaktan bahsetmişsiniz. Bu yaptığınız güvenlik sekmesini getirmek amacıyla yapılmışsa cidden gereksiz. İyi hoş söylemişsiniz öğrenciler tabletleri çöpe döndürecek diye ama... Tutarlı olmadı diyorum ben bu konu hakkında. Çünkü güvenlik sekmesinin getirilişi hakkında sonradan bilgi de vermişsiniz. Açıkçası pek mantıklı bulamadım ben konuyu.

çöpe döndürülecek çok saçma bir tanım :x
oyun yüklenebilsin diye 4 çekirdek 1 gb ram ve 16 gb flash bellek var ... çok abartmışsınız

Ücretli oyunu ücretsiz indirmek çok kolay mesela bende GTA var
1 google olay dan indireceğiniz oyunun sürümü lazım
2 sürü öğrendikten sonra google te girilecek (sprinkle 1.15.0 apk) yazıp indirip kurun.(sürümü ornek olara verdim 1.15.0)
3 hile içinde(subvay surfers 1.15.0 apk mod)yazıp indirin kurun(sürümü örnek olarak verdim )(ve anladıysanız mod yazmak hileli indiriyor

Geri