Verilen zamdan memnun musunuz arkadaşlar?

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
Öğretmenler yapılan her uygulamaya mustehak.
Toplu sözleşme sonrası zammı begenmese bile olduğu yerde kalabildiyse,
Her şey uçuşa geçmişken bir sendika bile çıkıp yüzde elli zam istiyoruz diyemiyorsa
BANA göre zam yapmasalar dahi zam almış gibi davranmaya devam.
Örneğin 2019 Nisan ayinda öğretmen maaşım ile sıfır egea alabiliyorken şimdi 95 model efsane corollayi bile alamıyorum. Demek ki refah duzeyim artmış ☺️

İlk maaşım ile 2005 yılı Mart ayında 23 adet çeyrek altın almıştım. 23 adet çeyrek altın kadar olsun maaşım başka bir şey istemem

23 değil 13 çeyrek bile olsa yeter
arkadaşlar çeyrek altın 1500 TL ; gram 900 küsur TL.

ne 23 ü ne 13 ALLAH aşkına...
ben 2022 için yüzde 30 zam koparabilsek öpüp başıma koyarım.

Zaten döviz durmadıktan sonra yüzde 100 bile alsak bi faydası olmayacak; misal dolar 25-30 TL olsa; maaşlar 12 bin TL bile olsa; aldığımız zammın-maaşın hiç bir anlamı olmaz.

Hiç bir zam yapmasın doları 8 e düşürsen; YEMİNLE RAZIYIM; gerçi bu ülkede şu saatten sonra dolar 8 e düşsse hiç bir şirket,hiç bir ürünün fiyatını indirmez..meşhur bir tabir vardır; " Türkiye de kalkan şeyin indiği görülmez..."

Hükümet düşer kira düşmez benzeri tabirler de vardı eskiden, allah bu topraklardaki küçük bir azınlık dışındaki herkesin yardımcısı olsun.

arkadaşlar çeyrek altın 1500 TL ; gram 900 küsur TL.

ne 23 ü ne 13 ALLAH aşkına...
ben 2022 için yüzde 30 zam koparabilsek öpüp başıma koyarım.

Zaten döviz durmadıktan sonra yüzde 100 bile alsak bi faydası olmayacak; misal dolar 25-30 TL olsa; maaşlar 12 bin TL bile olsa; aldığımız zammın-maaşın hiç bir anlamı olmaz.

Hiç bir zam yapmasın doları 8 e düşürsen; YEMİNLE RAZIYIM; gerçi bu ülkede şu saatten sonra dolar 8 e düşsse hiç bir şirket,hiç bir ürünün fiyatını indirmez..meşhur bir tabir vardır; " Türkiye de kalkan şeyin indiği görülmez..."
aynen hocam bazı inat kesimler vardı araba düşecek almayın bakım nasıl düşüyor görün diyorlardı gördük ama neyi önemli olan gördüğümüz şeyin ne olduğu

Ülkedeki zenginliğine zenginlik katacak çok düşük bir azınlık dışında gelecek yıl hepimiz için daha fena geçecek görünüyor. Temel tüketim malzemeleri dışında her şey lüks oldu. %100 de yapsalar alım gücü olarak öğretmen maaşı 2021 başındaki asgari ücretliden daha kötü duruma gidiyor.

Çevrenizde tarım ve hayvancılıkla uğraşan varsa her iki sektörün de alarm verdiğini birinci ağızdan dinlersiniz.

Başta gübre olmak üzere artan döviz bazlı maliyetler ve hasat zaman ürünün para etmemesi sebebiyle bir çok çiftçi tarlasını ekmedi veya gübre kullanmadan ekti. Seneye başta ekmeğin hammadesi buğday olmak üzere birçok tarım ürününün rekoltesi çok düşük olacak.
Sığınmacılar, kaçaklar ve turistlerle birlikte ülke nüfusu 100 milyona yakın.
Mevcut üretim zaten bu nüfusu besleyemiyordu. Dövizle ithal edilen buğdaydan yapılan ekmek 10 lirayı da geçer.

Hayvancılık sektöründe durum da tarımdan farklı değil. Zaten lüks olan et fiyatlarını takibi bıraktık. Süt ve süt ürünleri fiyatları da uçuşa geçmiş. Kalsiyum da almayacağız.

Devletimiz köprü ve otoyol geçiş garantilerini döviz cinsinden vereceğine çiftçiye verdiği mazot, gübre desteğini döviz cinsinden verseydi de insanlar tarlasına gübresini rahat rahat atabilseydi.
Az gübre, az ürün.
Az ürün, pahalı fiyat.
Pahalı fiyat, daha çok zam.

30 saat derse giriyorum. 21 saat e yasal olarak düşürebiliyorum. Ama bunu benim 15 e düşürmem lazım. kalan vakitte ek iş yapmam lazım. Çünkü ek iş yaptığım durumdaki kazancımın ek dersten çok olacağını biliyorum. Yani kısaca 15 e nasıl düşürebilirim bunu. Birde hem 15 düşürüp hem de örneğin onu 3 günde toplamam lazım. Madem maaş geçinmeye yetmiyor. Yasal olarak böyle bir hakkım olmalı benim! Ayrıca hafta sonu sınav görevi de almıyorum o da zarar. Yani sadece 15 saat çalışayım maaşı hak edeyim geri kalan vaktimi ikinci bir işte çalışarak geçireyim. Ben ancak öyle ekonomimi düzeltebilirim. Artık öğretmen madem asgari ücretli gibi olacak. O halde kanunda değişmeli. Memur ek iş yapamaz durumu ortadan kalkmalı. 15 saat ve 3 gün çalışmalı kalan vakitte ikinci iş yapabilmelidir. Asgari ücretli yasal olarak aynı anda sınırsız işte dahi çalışabiliyor ama öğretmene ek iş dahi yasak bu haksızlık! Bu açıdan bakarsanız öğretmen maaşı asgari ücretin altında olduğu gerçeğini de görebilirsiniz. İkinci üçüncü işi sadece amelelik işi olarak düşünmeyin okumuş adamın kafası zaman geçtikçe ve sektörde yoğruldukça inovasyona çalışır girişimcilik ortaya çıkar, işçiden işverene dönüşür.

Son düzenleme:
Ek iş yapmanın yolunu açsınlar. 3-4 öğretmen birleşiriz bir işyeri açarız. Herkes 15 saat dersini verir kalan zamanda aynı işyerinde çalışır. Hem zengin olurlar hem de bol tatiliniz var diyen bir topluluğa karşı dönüşümlüde kazandıkları ile 5 yıldızlı otellerden selfiler gönderir. Mesleğin toplumda da değeri artar saygınlığı artar.

Hangi devirde yaşadığınızın farkında değilsiniz sanırım.Öğretmene değer veren nesiller çoktan bitti gitti.Bu devir herkesin kendine değer verdiği devir.Bizim sorunumuz ise kendimize bile değer veremememiz.Öğretmen camiası olarak birlik olamadıkça böyle sürünmeye devam ederiz.1 milyon öğretmen istese hükümetlere diz çöktürür ama birlik olamıyor ve olamaz da...

Yarın açıklanır mı acaba?

“Yılın son kabine toplantısında son dönemde döviz kurlarında yaşanan artışlar ve memur-emekli maaşlarına yapılacak yıllık ek zam konuları ele alınacak.”

Asgari ücret direkt devletin kasasından ödenmiyor. Asgari ücret konusu kamu çalışanlarından çok, özel sektör çalışanlarını ve haliyle işyeri sahiplerini ilgilendiriyor. Devlet asgari ücreti regüle eden, şitketlere işletmelere "bundan daha az ücret veremezsiniz" diyen bir kurum rolünde(daha çok yani). Ancak söz konusu memur emekli olunca devlet işverenin ta kendisi. Para direkt devletin kasasından çıkıyor. Öyle asgari ücretteki gibi cevval bir çıkış yapmalarını beklemeyin yani.

Ki mesele alınan zam oranı olmaktan çıktı artık. Ekonomi yerle bir. Dolar nereye gidiyor belli değil. Toplu görüşmelerde reva görülen rakam açıklandıktan birkaç hafta sonra dolar karşısında o zam erimişti zaten. Sırf son bir ayda dolar ikiye katladı. Enflasyon karşısında ezilmeyeceğimiz bir zam alma olasılığımız 0.

Benim tahminim %5 + enflasyon farkıyla birlikte oluşacak doğal zam %15 ve daha önce gündeme gelip bir beklenti oluştuğu için de buna ilaveten %3 refah payı verirler. Kısaca toplamda %18 tahminim. Umarım yanılırım, daha fazlasını alır memurlar.

Benim tahminim %5 + enflasyon farkıyla birlikte oluşacak doğal zam %15 ve daha önce gündeme gelip bir beklenti oluştuğu için de buna ilaveten %3 refah payı verirler. Kısaca toplamda %18 tahminim. Umarım yanılırım, daha fazlasını alır memurlar.
Bende %15 (6 aylık tüik enflasyon farkı %10+buçuk ali kazanımı %5) +%5 de bizden size ezdirmemek için diyecekler toplamde %20 bekliyorum. Sonra 10000 tl üzeri alan memurlara göre ahaber zam haberi yaparak memura 2000 tl üzeri zam verildi diyecek.

Yüzde 23,85'lik enflasyon beklentisine rağmen, milletvekili maaşlarına yapılacak zam oranı 14,4 oldu.
Kaynak: https://www.memurlar.net/haber/1006432/topyekun-mucadele-donemi-kamuda-buyuk-tasarruf.html
Bu habere göre ve sürekli enflasyon üzerinde refah payı demelerini de göz önüne alarak toplu sözleşme zammı + enflasyon farkı + refah payı oranını 25% olarak öngörüyorum. Sayın vekillerimiz bile enflasyona ezilmişken bize daha fazla vermezler gibi.

Boş beklentilere girmeyin.Zırnık yok...Devlet memuru olma hayalini, beklentisini bitirecekler, bunu da yapmanın en güzel yolu maaşları eritmek.Hiç umutlanmayın...Pazarda limon satanın devlet memurundan daha çok kazandığı döneme tekrar hoşgeldiniz...

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri