Yağız atlar kişnedi, meşin kırbaç şakladı.2023 ZAM MASASI

Kodla Büyü
@isikayhan hocam çok anlamasam da böyle bir tablo oluşturdum. rakamlardan bağımsız bir şekilde hesaplamalar doğrumudur sizce? yani fark satırındaki hesaplamaya göre mi artış alacağız? (not: tabloyu oluşturmak kolay olmadı :))

Ocak 2024Temmuz 2024Ocak 2025Temmuz 2025
Enflasyon oranı(tahmini)%30%15%10%6
Zam Oranı%15%10%6%5
Önceki artış miktarı%6%15%10%6
Fark30-6+15=3915-15+10=1010-10+6 = 66-6+5=5
Maaş(28000 TL varsayıldı)28000*1.39 = 3892038920*1.1 = 4281242812*1.06 = 4538045380*1.05=47650

İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre ağustos ayında perakende fiyatlar önceki aya göre yüzde 8,8 arttı. Yıllık enflasyon yüzde 74'ü aştı.

IMG_2684.jpeg

bu olanlara rağmen hala ebs üyeliğine devam eden arkadaşları tebrik ediyorum. sendikanız hak aramaktan aciz hakkını alamayınca eylem yapamayacak kadar korkak. günden güne fakirleşmemizde sizin de emeğiniz olduğunu unutmayın ve bu durum hakka giriyorsa size hakkım helal değil.

2 şey dikkatimi çekti,ilki kamu avukatları alacaklarını almış kim ön ayak olmuşsa tebrik ermek lazım.
diğeri de Hekim dışı personele yine mi ek ödeme verilmiş!!biz yine üvey evlat olduk

TUİK enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %58,94, aylık %9,09 oldu

2 şey dikkatimi çekti,ilki kamu avukatları alacaklarını almış kim ön ayak olmuşsa tebrik ermek lazım.
diğeri de Hekim dışı personele yine mi ek ödeme verilmiş!!biz yine üvey evlat olduk
İşte doğru yorum Bir de bunu diyanet personelini ekleyin. Ha bir de müdürler ve şefler.

Kök maaşımıza enflasyon farkı ve toplu sözleme farkı alacağız.
Seyyanen ödeme olan 8077 TL ya ise sadece enflasyon farkı yansıyacak.

Son düzenleme:
Mehmet Şimşek:
“Ücretlerle ilgili sadece bir hususun altını çizmek istiyorum. Bundan sonra ücret düzenlemeleri hedef enflasyona göre yapılacak. Ama çalışanlar, hiçbir şekilde enflasyona ezdirilmeyecek. Çünkü enflasyon dezenflasyon süreciyle tutarlı bir yaklaşım içerisine girmemiz lazım.”

Kök maaşımıza enflasyon farkı ve toplu sözleme farkı alacağız.
Seyyanen ödeme olan 8077 TL ya ise sadece enflasyon farkı yansıyacak.

Öyle değil

Ben defalarca yazdım: seyyanen zam bütün artışlardan (normal ya da enflasyon) etkilenecek

Sanırım hala inandıramadığım kişiler var

Belki medyada bu konudaki en önemli uzmanlardan birini yazdıkları

“Seyyanen zam memur maaş bordrosuna “15.965” gösterge karşılığı “ilave ödeme” olarak girdi. Memur maaş katsayısında yapılacak artışa bağlı olarak seyyanen zam tutarı da artacak.”

https://m.haberturk.com/ocakta-kidem-tazminati-tavani-ne-olacak-3618190-ekonomi

Öyle değil

Ben defalarca yazdım: seyyanen zam bütün artışlardan (normal ya da enflasyon) etkilenecek

Sanırım hala inandıramadığım kişiler var

Belki medyada bu konudaki en önemli uzmanlardan birini yazdıkları

“Seyyanen zam memur maaş bordrosuna “15.965” gösterge karşılığı “ilave ödeme” olarak girdi. Memur maaş katsayısında yapılacak artışa bağlı olarak seyyanen zam tutarı da artacak.”

https://m.haberturk.com/ocakta-kidem-tazminati-tavani-ne-olacak-3618190-ekonomi
Hocam ben geçenlerde webdeogren in yaptigi bir hesaplama gördüm. Kök maaş ile seyyanen verilen miktar aynı artış oranına göre yapılmamıştı. Ama kesin doğrusunu bilmiyorum

Arkadaşlar bu arada eğitim ödeneği 1400 diye bir yazı var. Doğru mu acaba? Her okula gönderilmiş mi bu yazı.

Doğrusu 1400 rakamını duyunca çok şaşırdım arkadaşlar. Açıkçası enflasyondaki, piyasadaki bunca uçuk artışlara rağmen bu ödeneğin 1400'de kalması maalesef çok üzücü. Neredeyse geçen yılki ile aynı. Güya bu yıl çok ciddi artış gösterecek demişlerdi. Ben mi yanlış hatırlıyorum?

Doğrusu 1400 rakamını duyunca çok şaşırdım arkadaşlar. Açıkçası enflasyondaki, piyasadaki bunca uçuk artışlara rağmen bu ödeneğin 1400'de kalması maalesef çok üzücü. Neredeyse geçen yılki ile aynı. Güya bu yıl çok ciddi artış gösterecek demişlerdi. Ben mi yanlış hatırlıyorum?
Bu seneki pazarlık seneye ve ondan sonraki seneye etki edecek hocam. Bu sene alacağımız paranın pazarlığını iki sene önceki toplantıda yapmışlardı.

artık zamlar hedef enflasyona göre verilecekmis. sendikaların anlamı kalmadı pek.

Hocam ben geçenlerde webdeogren in yaptigi bir hesaplama gördüm. Kök maaş ile seyyanen verilen miktar aynı artış oranına göre yapılmamıştı. Ama kesin doğrusunu bilmiyorum

Bu örnek için diyorsanız;
Hesaplamada zam aynı oranda (%15) uygulanmış:

Ekli dosyalar

• IMG_4427.jpeg
    IMG_4427.jpeg
    275.1 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:
Geri