ÖĞRETMENLİK ANILARI

Kodla Büyü
7.sınıflardan bir öğrenci uygulama yaparken virüs programının ÇEkirdek (kernel) hatası diye bir uyarı gelmiş ekrana,öğretmenim bu ne demek dedi..Ben de sınıfta çekirdek yemeyiniz,diyor dedim.Öğrenci de,haa tamam o zaman,yemeyelim dedi... :D

lab.ların kapıları çelik kapı malum..
bi gün öğleden sonra (formatör olduğum için) lab.da çalışıyorum..
tenefüs oldu..
dedim şimdi çıkmayayım ilkokul öğrencileri (ufaklıklar) koşturuyorlar..
biraz zaman geçti tenefüs bitti..
dedim içeri girmişlerdir.. kapıyı yavaş yavaş açmamla bi gümbürtü..
kapının arkasında kafasını tutan bi öğrenci.. oğlum bi şeyoldu mu demeye kalmadan seninki ayağa kalktı, araba sesi çıkararak 5. viteste uzaklaştı..
bana da arkasından kaskosu vardı sanırım diye bakmak kaldı :)

Okulumuz yeni yapıldı.Kapım artık çelik.Çocuklar alışkın olmadıklarından sürekli gelip aynı espriyi yapıyorlar:
'Öğretmeniimmmm! Ziliniz yok mu?'

bugün kendi kendime güle güle koptum..
malum formatörlük yoğun.. kafa da dalıyo bazen..
bugün de derse gireceğim sınıfın kapısını çalmışım..
içerden öğrenciler geel diye bağırdı..
:) derste zor tuttum kendimi..
aklıma geldikçe gülüyorum..

geçen hafta da labaratuardan çıkıp müdürün odasına gidecektim..
labaratuardan çıkarken kapalı olan lab. kapısını çaldım müdürün kapısı diye :)
web sayfasında problem vardı, kafa uçmuş..
:puhaha:

tenefüste koridordan baya bi ses geliyordu duvara vurma seslerii bağırmalar flan ben de kim şu çocuk bakın bi dedim öğrencilere öğretmenim türkçe hocası o dediler :oops: şey kem küm diye kaldım tabiii :( :shock: :? :)

çok super...
doğuda görev yapıyorum. dönem sonuna doğru 10.sınıflar stres atmak için dersime girmek istediler. derse girdik. bir müddet sonra tülülülüllü tülülülüllü tülülülüllü diye ses geliyo. bende bilgisayar başındayım. allah allah dedim nerden geliyo bu ses. yerimden kalkıp sınıfa baktım öğrencilerden biri çıkarıyo sesi merak ettim yanına gittim ne yapıyom oğlum dedim. doğu şivesiyle hocam alman bir fıstık(kız) buldum msn de ona titreşim gönderiyom dedi(malum öğrenci pc lerinde hoparlör yok) on koptum bayılaçaktım gülmekten çocuğun zekasına bayıldım tam anlamıyla :alkis: :alkis: :alkis:

Ana sınıfların olduğu binada Access point arızasıyla uğraşıyordum. İnternet hattında bir sorun vardı. Webe giremiyorlardı. Ben uğraşırken ufaklığın biri geldi. "Abi o ne elindeki?" dedi. Dönüp baktım. Anasınıfından küçük bir erkek çocuğu. Düşündüm. Ne demeliydim? Nasıl anlatabilirdim ona. Kablosuz internet bağlantısı. Modem gibi. İnternete bağlanmamızı sağlıyor. Antenli kutu. vs.. düşünürken, " Telsiz" diye cevapladım. Çocuk bana baktı. Elimdekine baktı. " Hayır, O modem." demezmi!!! "İnternete giriyoz onunla" diyede ekleyerek.

Ve ben "KAL"dım uzun süre.

evet.. itiraf ediyorum..
bugün sınıf defterine ders adı kısmına "Bilişim Teknolojileri" yerine "Bilgisayar Bilişim" yazan benim :(

Bilgisayar dersinin sınavı olduğu zamanlarda bir öğrencimin cevabı;
Bilgisayara zarar veren küçük programcıklara ..................denir.
Cevap: mikrop

nemesis' Alıntı:
öğretmenliğimin ilk günü hatta ilk dersi... heyecandan öğrencilerin gözlerine bakamıyorum. oyalanmak ortama alışmak için yoklama listesini elime aldım ve başladım yoklamaya. ismi hale bal olan öğrenci en ön sol köşede oturuyordu. "hale bal" diyince burda dedi. daha sonra listedeki diğer isme geçtim. "funda bal" deyince o da burda dedi. daha sonra sırf laf olsun diye akrabamısınız diye sordum. bütün sınıf hep bir ağızdan "HOCAM ONLAR İKİZ" diye bağırınca ben DUMUR :D

:puhaha:

gecen hafta müzik öğretmeni arkadaş yarışma icin erkek bi öğrenciyi başka okula götürmüştü aralarda öğretmen ler sigara icmek icin dışarı cıkmışlar tabi kendi aralarında cakmak ararken öğrenci buyrun hocam diye cakmagı direk cıkarmış:)

öğrencilere izlettiğim video hakkında sorular soruyorum.. farkındalıklarını ölçmek daha dikkatli farklı bi gözle izlemelerini sağlamak için.. video daki adamın adı neydi? saç rengi? arabanın rengi markası vs gibi.. araya bi de zor bi soru yerleştirdim bakalım bilebilecekler mi o kadar dikkatli olan var mı diye. video da " gündüz safaları" diye bi çiçek geçiyordu.. ama belli belirsiz bi kısmında aşırı dikkatli olmak lazım ki ben bu sorunun bilinemiyeceğinden emindim.. sordum soruyu bi parmak hemen kalktı ve bu çocuk en arka pc de oturan kendi halinde sessiz sakin bi çocuk hiç bir soruya cevap vermezken en zor soruda parmak kaldırınca çok şaşırdım ve enteresan " gündüz safaları" diyiverdi bi çırpıda.. sonra ben tabii şaşkınlığımı atamadım nasıl bildin dedimm :eek: sınıftaa birdenn bi uğultuu " aaa öğretmenim onun adı Safa Gündüzz !" :)

halk eğitim de kurs veriyorum, 10 parmak yazma üzerine sohbet ediyoruz. çok saf, temiz kalpli birazda psikolojik rahatsızlğı olan bayan bir öğrencim var. bir baktım bana el hareketi yapıyor iki eli ile birlikte, hocam dedi ben hep bu orta parmaklarla yazıyorum yanlış mı yapıyorum o zaman dedi.(orta parmaklar yukarı doğru diğer parmaklar kapalı) güleyim mi sınıfta bayanların arasında ne yapayım şaşırdım. kemal sunal filmlerindeki şaban kadar temiz olduğuna inandığım için birşey demedim. evet yanlış yapıyorsun dedim, (hala eller o şekilde) peki o zaman dedi artık bu parmaklarla yazmıyayım iyi ki söylediniz dedi. teşekkür etti. bende teşekkür ettim.

Okulumda çalışan tek bilgisayar yok. Ben de öğrencileri sınıfa alıyorum. BT sınıfının hali içler acısı. Tabureler berbat. Bunları da düşünerek dersi sınıfta yapıyordum. Benden önce çalışan ücretli hoca BT sınıfında çalışan tek pc ile öğrencilere film seyrettiriyormuş. Buna karşılık olsa gerek sınıfta bir gün öğrencinin bir tanesi " öğretmenim siz bilgisayar kullanmasını bilmiyor musunuz? Bizi BT sınıfına hiç götürmüyorsunuz" dedi.Şaşardım, kaldım.Ne diyebilirim ki!

Phascolarctos cinereus' Alıntı:
halk eğitim de kurs veriyorum, 10 parmak yazma üzerine sohbet ediyoruz. çok saf, temiz kalpli birazda psikolojik rahatsızlğı olan bayan bir öğrencim var. bir baktım bana el hareketi yapıyor iki eli ile birlikte, hocam dedi ben hep bu orta parmaklarla yazıyorum yanlış mı yapıyorum o zaman dedi.(orta parmaklar yukarı doğru diğer parmaklar kapalı) güleyim mi sınıfta bayanların arasında ne yapayım şaşırdım. kemal sunal filmlerindeki şaban kadar temiz olduğuna inandığım için birşey demedim. evet yanlış yapıyorsun dedim, (hala eller o şekilde) peki o zaman dedi artık bu parmaklarla yazmıyayım iyi ki söylediniz dedi. teşekkür etti. bende teşekkür ettim.

çok orjinalmiş keşke biz de saf ve temiz olsak

yurt dışında bir ülkede resmi dili fransızca olan bir ülkedeydim. o zaman hiç fransızca yok tabi
anaokulları da çok tatlı sevimliler onların yanına gidiyordum. anaokullarının da büyükleri ve küçükleri var
büyükler benim fransızca bilmediğimi biliyorlar küçükler ise bilmiyorlar
neyse sadede gelelim biigün küçüklerden biri telaşlı telaşlı anlatıyor bişiler baya konuştu
sonra büyük biri geldi "boşuna uğraşma kendini yorma dedi o fransızca anlamıyor"
çok hoşuma gitmişti çok sevmiştim

Geçen sene 5. sınıfda dersdeyim. Çocuğun biri fareyi kullanırken klavyeye takılmış fare. dolayısıyla daha istediği işlemi yapamıyo. parmak kaldırdı. efendim dedim. "maus bitti örtmenim" canlarım benim yaav.

haa bitane daha, kızmeslekteyim kızın birini su almaya gönderecem. bana su alırmısın dedim. anlamamış gibi davrandı. küçük su istiyorum dedim. sınıf bi batladı. unutamam. hiç bozuntuya vermemeye çalıştım. olan olmuştu. bizim küçük su geldi iki dakkada.

aresbel3' Alıntı:
haa bitane daha, kızmeslekteyim kızın birini su almaya gönderecem. bana su alırmısın dedim. anlamamış gibi davrandı. küçük su istiyorum dedim. sınıf bi batladı. unutamam. hiç bozuntuya vermemeye çalıştım. olan olmuştu. bizim küçük su geldi iki dakkada.

ahmet örtmenim lafları biraz daha dikkatli seçsen :p

bugün müfettişler geldi..
nerdeyse atletimin rengine kadar her şeyi sordular..
Allah'tan okulun en iyi sınıfı olan 8-D de geldiler..
adam tek tek ders defterine yazdığım konuları açıp öğrencilere direk konuları sordu..
sordukça bozuldu, bozuldukça, benden evrak istedi, istedikçe ben de döktüm önüne evrakları, bozuldu, bozuldukça soracak soru aradı..
en son artık açık arıyor, deftere access'te anlattığım 'form' konusunu okuyup, "form nedir çocuklar, ne işe yarar dedi"
bizimkiler yine coştu, formu anlattılar, bilgilerimizi tablodan form'a dönüştürürüz, işte formda bilgilerimiz saklanır, form oluşturarak bilgilerimizi organize ederiz felan, müfettiş hala tatmin olmadı..
form çocuklar iletişim kurmamızı sağlar, üye oluruz, bilgi yazarız felan demesiyle arkadan fırlamanın biri yapıştırdı, hocam o forum, form değil..
adam hala ısrar ediyo hayır formdur o diyo, çocuklar gülmeye başladılar ben göz kırpınca durdular..
adamın daha forumdan haberi yok bi de bana artistik yapıyo yaa..

yoğun ve yorucu günlerden biri..
sınıfa girdim..
yoklama alıyorum..
bi kaç kişinin bandoda olduğu söyleniyor.. sessiz sessiz yazıyorum..
Duygu!
hocam duygu bandoda..
Duygunun bandoda olduğuna inanmayan ben, soru soruyorum : Duygu banyoda mı?
dilim sürçüyor ve sınıf kopuyor..

isminde y olan bir öğrenciniz bandodaysa sakın ismini ve bando kelimesini tekrar etmeyin :)

görevde ilk günümdü Meğer okulda şizofren bi öğretmen varmış hepde raporlu şansa o gün okuldaymış ben labdayım formatör öğretmen yanımda baktım adam içeri girdi iri yarı ceket kravat dağılmış bana "seni buraya kim gönderdi?" dedi. ben şaşırdım kaldım "Hüseyin Çelik gönderdi" dedim. sonra aman öğretmenliğin sırlarını öğrencilere verme dedi gitti. ne korkmuştum öyle. gittikten sonra formatör çok güldü bana :lol:

biraz okudum yazılanları da hep trajikomik olaylar var

benimki de benzer ama olayın boyutları farklı

2005 yılında bir okul için yaptığım site vardı. alan ve alan adı bedava olanlardan dı

alan adını yönlendir.com dan yapmıştım. ki o zamanlar ilçe milli eğitimler bile yönledir com alan adlarıyla site yapıyorlardı.

o dönem atananlar da yapmıştır böyle şeyler

siteyi yaptıktan sonra tayinim çıktı başka ile

2-3 ay sonra eski okulumdan aradı bir arkadaş

"ya serkan seni şikayet etcekler" dedi. sitede pkk varmış

nasıl olur dedim bir baktım siteye

yönlendir .com alt tarafa reklam koyuyordu ve reklamlardan birinde ahmet kaya yazıyordu. tıklayınca ahmet kayanın görüntüleri eşliğinde bir şarkısı çalıyordu.

bunu gören biri savcılığa şikayet etmiş. oradaki müdür erzurum dgm ye çıkmıştı. bana da özel polisinden tutunda müfettişine kadar herkes gelmişti soruşturmaya.

tabi sizi soruşturmadan önce sizin ne olduğunuzu çok güzel araştırıyorlar. örneğin daha nişanlı bile olmamama rağmen kayınpeder adayımı arayıp hakkımda bilgi istemişler arkadaşıyım diyerek

hülasi hayatımda unutamayacağım bir anı oldu. tabi ayrıntılarda anlatılacak çok şey var ama uzun olur.

+ yönlendir.com da savcılık tarafından takip başlatılarak kapatıldı.

bazı gazetelerin , memurlar netin ana sayfasının haberi olduk. hala "okul sitesinde pkk propagandası" yazdığınızda haber çıkıyor.

bi öğle arası öğretmenler odasından çıktım... koridorun sonunda duran çocuğa seslendim: 'oğlum iki çay getirimisin kantinden' dedim meğer seslendiğim öğrenci elektrik bölümünün şefiymiş.... ben uzağı göremeyince:::)))

Geri