ÖĞRETMENLERE ROTASYON MECLİS'E GELDİ

Kodla Büyü
hocam mekan değiştirmek iyi de o insanı zorla oraya gönderirseniz ne verim alacaksınız.ne iyi olacak.zaten birçok sorun varken eğitimde birde zorla yer değiştirtmek hangi sorunu çözer.sanki bir ilçede bir tanemi iyi okul var.öyle olsa bile yıllardır orayı bekleyip gelmiş de olabilir.bunun yerine sistemsel çözümler bulunabilir.ama rotasyon en mantıksızı.aslında olay basit herkes kendisini düşünüyor.o gitsede ben oraya geçsem mantığı.adaletsizlik nerede onu da anlayamadım.yıllarca çalışıp puan biriktirerek iyi yerlere gidiyorsunuz.rotasyonun neresi adalettir.ayrıca da adalet olmayan daha öncelikli onlarca sorun varken sıra buna mı gelir hemen.dediğim gibi bu başlangıç.önce il içi sonra ildışı.sonra 3 yılda bir sonra her yıl.ses yok nasılsa birde bunları sözleşmeli yapalım...bunun sonu yok.ve hala biz bunları destekliyoruz.yazık...

Nasılsa seneye yokum diyerek dedikodu ve her türlü arkadaş şikayeti kavga gırla gider.
Yetmedi kendi çocuğumun öğretmenleri de her ders masal anlatır.Nasılsa gidecekler, Başka okula
Gezi kermes yazıcı projesiyon gibi para işlerinden uzak durulur, Ağrımaz başım -1-2 yıl sonra nasılsa gidiyorum
Seneye gideceğini bilen velilerin yada Liseli ergenlerin saygısı vs kalmaz.

.
Kıdem ve hizmet puanının anlamı kalmayacak ve 4-5 yıllığına istediği okula gelmek isteyen, istediği vaadi veren sendikaya anında doluşur.Şeref-onur gider, yerine muzkabuğu torpil gelir.

Öğretmensen veya devletin memuru isen her yerde çalışacaksın arkadaş yok öyle memleketime zor geldim,doğudan zor kurtuldum,merkeze gelmek için yıllarca çalıştım felan..Merkezdeki seçkin okullarda elit kesimin çocukları en tecrübeli öğretmen ile okusun köy-kasabadaki her 3 yıl da bir kadro değiştirsin..
En iyi okuldaki yine en iyi okula gider demişsiniz,ben emekli olacaklar için rotasyonu başta destekliyorum siz neden bahsediyosunuz.Ha emekli olmaz ise okulları kategorilendirirsin merkezde çalışan 10 yıl sonra kasabaya gitmek zorunda kalır.MErkezdeki bir daha merkezi isteyemez.Bi satır yazıya bakar yönetmelik..
Biz ev geçindirmiyoruz zaten bi tek emekliler geçindiriyor. Artık değiştirin şu sırtımızı devlete verdik rahatımız bozulmasın durumunu kafanızdan atın. Aranızda benden daha güzel bir ilçede çalışan çok azdır ama ben istiyorum rotasyonu.Bencilliğe gerek yok. ŞAhsi fikrimdir bu size saygı duyuyorum sizde saygı duymalısınız.

hakand77' Alıntı:
hocam mekan değiştirmek iyi de o insanı zorla oraya gönderirseniz ne verim alacaksınız.ne iyi olacak.zaten birçok sorun varken eğitimde birde zorla yer değiştirtmek hangi sorunu çözer.sanki bir ilçede bir tanemi iyi okul var.öyle olsa bile yıllardır orayı bekleyip gelmiş de olabilir.bunun yerine sistemsel çözümler bulunabilir.ama rotasyon en mantıksızı.aslında olay basit herkes kendisini düşünüyor.o gitsede ben oraya geçsem mantığı.adaletsizlik nerede onu da anlayamadım.yıllarca çalışıp puan biriktirerek iyi yerlere gidiyorsunuz.rotasyonun neresi adalettir.ayrıca da adalet olmayan daha öncelikli onlarca sorun varken sıra buna mı gelir hemen.dediğim gibi bu başlangıç.önce il içi sonra ildışı.sonra 3 yılda bir sonra her yıl.ses yok nasılsa birde bunları sözleşmeli yapalım...bunun sonu yok.ve hala biz bunları destekliyoruz.yazık...

ilk atamada zorunlu hizmet yok mu? onu gönderirken verim alınıyorda bundamı alınmıyacak hocam. Polise askere yer değiştirme var ozaman onlar da verimli olamıyor herkes yerinde kalsın. Bu konu uzar gider.

öncelikle melese eğitimse ve bu yapılacak uygulama eğitimin kalitesini sizce artıracak mı? artırmayacaksa neden yapılıyor?

amaç öğretmenleri zorla emekli etmek mi? zaten eğitimce ciddi öğretmen açığı var. siz emekli olmuş öğretmeni ücretli öğretmenlerle dolduracaksınız. öğretmenler emekli olunca taşradaki öğretmen merkeze gelecek peki taşraya kim gidecek yine ücretli öğretmen. yıllardır eğitme müdahale ettikçe eğitim ve öğretimin kalitesinin düştüğünün farkındamısınız

Dertleri köyde kasbada çalışmadan, bir an evvel merkeze gitmek hocam.
10-15 yıl sonra çocuklarını kasaba anadolu lisesine kaydettirtip, sonuçlarına katlanır bu bedeviler.

birincisi ilk atama farklı hangi mantıkla aynı kefeye koyarsınız.mesela biz atanırken bekarız çoluk çocuk yok çok daha rahat bir şekilde tercih yaptık.doğu görevimiz bitene kadar sabrettik, gerekirse evlenmeyiz dedik ve yaptık.şimdi geldik merkeze.
ikincisi nasıl bir bakış açısıyla öğretmenle askeri aynı kefeye koyarsınız.askere ya da polise rotasyon ve birkaç kere doğu var doğru.ancak lojman da var,kapısında korumada var, bizim 2 katımız maaş da var.şartlar bu kadar farklıyken neyin objektifliğidir bu.polis-asker giderken fazladan para alıyor.siz ne alacaksınız.
bencillik diye birşey yok ben adalet istiyorum.ben nasıl bekleyerek puan toplayarak geldiysem herkes gelsin.sözleşmeli olup merkezde başlayıp doğu görevi affedilenler ayrı onlar benim sorunum değil.herkes kendinden sorumlu.
ben heryerde çalışırım, yıllarca kasabada çalıştım neyin ne olduğunu sizin kadar bilirim.ancak bunun çözümü bu değil...

emekliliğe gelince verirsin fazla ücreti herkes emekli olur.2 yılda milletvekilini emekli ederken iyi de bizemi sıkıntı.siz kendinizi ve öğretmenliğinizi bu kadar basit ve aşağıda gördükçe devlet herşeyi yapar zaten.her yıl il dışı rotasyonda yapar, herkesi sözleşmelide yapar, meslektende atar...

Kimse kendini eğitim için iyi olur muhabbetiyle kandırmasın...

Olacak olan şudur; başarılı olan-oturmuş düzeni olan okullarında bozulup diğerlerine benzemesini sağlar... Hayırlı olsun... Eğitim kimsenin umrunda değil, dünde değildi bugünde değil!

rotasyonu destekleyen hocalarım
ilk atama döneminde kendinizi rotasyona tabii tutabilirsiniz
sonra her 3 yılda bir yine kendinize rotasyon uygulayabilirsiniz elinizden tutan yok, doğuda boş yerde çok.
bu tarz olaylarda ör: zorunlu rotasyon olsun
ilk bu destekleyenler
kapı kapı gezip, adam bulup, yerlerinde kalmaya çalışır nedense

s_kajmeran' Alıntı:
Kimse kendini eğitim için iyi olur muhabbetiyle kandırmasın...

Olacak olan şudur; başarılı olan-oturmuş düzeni olan okullarında bozulup diğerlerine benzemesini sağlar... Hayırlı olsun... Eğitim kimsenin umrunda değil, dünde değildi bugünde değil!

İyi öğretmen: bir harf daha nasıl öğretebilirim, düzgün bir insan olması için daha başka ne yapabilirim diye çalışan kendini paralayan

Kötü öğretmen: zaten üçkuruş alıyoz, bunlar salak öğrenmez möğrenmez, dakka bitti mi giderim, bişey olsa da ders işlemesem, burası benim çiftlik ekders de iyi rahatım yerinde diyen salla başını al maaşınıcı tip

iyi öğretmen kötü yetişmiş öğrenciyi iyi yapmaya çalışacak
sonuç çocuk= -kötü+iyi

Kötü öğretmen iyi yetişmiş öğrenciyi kötü yapmaya çalışacak
Sonuç çocuk= +iyi-kötü

Genel sonuç
Her öğrenci iyi ve kötüyle tanışacak

Her şeyi önce denemek lazım iyi mi oluyor, kötü mü; oradan anlayabiliriz. Mesela burada destekleyen arkadaşlar 2 yıllığına bu uygulamaya tutulsunlar. Biraz gezsinler. Üstelik iyi niyetlerini göstermeleri ve empatik amaçları uğruna uzun süre çalışan arkadaşların yerine de yer değiştirebilirler. Sonra samimi bir şekilde değerlendiririz.

Ya arkadaş merkeze yaklaşma adına; (belki de bir zaman gelip onlar gibi olacağınızı) düşünmeden herkes yer değiştirsin. Bu bir öğretmenin söyleyeceği şey değil bence. Öğretmen meslektaşının yerine koymalı kendini. Ona olan olsun sonra bakarız mantığı çok pahalıya gelebilir bazı arkadaşlara. Çok değil biraz empati.

Tamam diyelimki rotasyon yapilsin diyelim. Egitim birsenli ve akpli birisi ile farkli sendika ve dusuncedeki kisi esit sartlardave hakkaniyetli rotasyon yapilcakmi. O kisiler gene merkezde bi okulda kalip digeri ucra koyemi gitcek. Rotasyondada mulakat yaparlarsa sasirmam

FARAZİ BİR VARSAYIM-----------YAŞASIN İLİÇİ ROTASYON
Oh be nihayet şu il içi rotasyon çıktıda, fosillerden birinin yerine geldim.Öyle sabahın köründe yetişme derdi yok mahallemdeyim nasılsa
Hem oğlanda birinci sınıfa başlayacak ilgilenirim onunla.Nasılsa İlkokulun muavini hem şehrim yapar bişeyler.
Her iş tıkır, yeni okulum çok güzel, ders programımda mükemmel.Oğlanıda iyi bir öğretmene verdik.
1.YIL
Oğluşum okumayı sökmüştür.Birazda babası ilgilenmiştir tabiki babalar bu günler için.
2. yıl
Oğluşu mutludur tüm derslerden yüksek not almaktadır.Ama O da NE? Öğretmen iliçi rotasyonla gitti.Vay alçak vay... Demek öğretmen nasılsa gidiciyim diye derste her gün film, her gün şamata ile son yılını geçirmiş.
3. yıl
İliçi rotasyonla oğluşumun çok sevdiği İngilizce öğretmeni gitti, yerine çocuğu hasta olduğu için sürekli rapor alan biri geldi.Ama olsun yeni sınıf öğretmeni canavar gibi
4. yıl
Yeni sınıf öğretmenide layloy çıktı.Nasılsa son sene diye, sallamış yüksek notları.Ama oğlan en basit soruları dahi çözemiyor.Bu da uyuttu bizi.Neyse seneye oğluşumu kendi okuluma alırım.
5.yıl
Oğluşumu bulunduğum Ortaokula kaydettirdim.Okulun en canavar matematikçisi arkadaşım çocuğumun durumunun zayıf olduğunu söyledi ama nasılsa bu enkazı birlikte kaldırırız.
6.yıl
Meğer arkadaşımda bizi uyutmuş.Rotasyondan gideceğini tahmin ettiği için o da işine sarılmamış.TEOG sonuçları berbat.
7.YIL
Fen öğretmeni il içi rotasyondan gider.Adamın anlatımı iyiydi ya. Bizim oğlanda ergenlik çağında iyice topçu oldu yani.
8.YIL
Nerden çıktı bu rotasyon, bu okuldaki son yılım, acaba seneye nereye verecekler? Neyse sendikadan iyi bir yerler bulurlar bana.Aman okulu da, dersleri de salla gitsin.
Keratanın TEOG puanları çok düşük geldi.Herhangi bir Anadolu Lisesi tutsa bari.
9.YIL
Bu yaştan sonra, Nereden çıktı bu rotasyon? Bu kasabaya da okul mu yapmışlar? Resmen köy burası.Git gel 2 saat.Zaten oğlanda sigaraya başlamış.Tamda başında bulunmam gereken sıralar.
10.YIL
Hanımda rotasyondan gitti uzak bir köye,Şimdi ona da araba almak lazım.Arada raporda alır, idare ederiz.Bu arada Bizim oğlan face den kafasını kaldırmıyor.
11.YIL
Oğlumun okulundan devamsızlık uyarısı geldi.Meğer hanım orada ben burada, bizimki okulu ve dersleri asmış.
12.YIL
Dershanelerde kapandı özel ders aldırsak mı acaba? Yok yok yurtdışında özel üniversitelere bakarız.
.
.

15.YIL
Oh be yine rotasyondan merkezdeyim.O da ne? Bizim kerata Ukrayna’da bir kız bulmuş ve evlenmiş.İyi ki FaceBook var. Olmasa gelinimizi göremeyecektik.
NOT:.GERÇEKLE UZAK AYKIN BİR ALAKASI YOKTUR

COBOL' Alıntı:
YAŞASIN İLİÇİ ROTASYON
Oh be nihayet şu il içi rotasyon çıktıda, fosillerden birinin yerine geldim.Öyle sabahın köründe yetişme derdi yok mahallemdeyim nasılsa
Hem oğlanda birinci sınıfa başlayacak ilgilenirim onunla.Nasılsa İlkokulun muavini hem şehrim yapar bişeyler.
Her iş tıkır, yeni okulum çok güzel, ders programımda mükemmel.Oğlanıda iyi bir öğretmene verdik.
1.YIL
Oğluşum okumayı sökmüştür.Birazda babası ilgilenmiştir tabiki babalar bu günler için.
2. yıl
Oğluşu mutludur tüm derslerden yüksek not almaktadır.Ama O da NE? Öğretmen iliçi rotasyonla gitti.Vay alçak vay... Demek öğretmen nasılsa gidiciyim diye derste her gün film, her gün şamata ile son yılını geçirmiş.
3. yıl
İliçi rotasyonla oğluşumun çok sevdiği İngilizce öğretmeni gitti, yerine çocuğu hasta olduğu için sürekli rapor alan biri geldi.Ama olsun yeni sınıf öğretmeni canavar gibi
4. yıl
Yeni sınıf öğretmenide layloy çıktı.Nasılsa son sene diye, sallamış yüksek notları.Ama oğlan en basit soruları dahi çözemiyor.Bu da uyuttu bizi.Neyse seneye oğluşumu kendi okuluma alırım.
5.yıl
Oğluşumu bulunduğum Ortaokula kaydettirdim.Okulun en canavar matematikçisi arkadaşım çocuğumun durumunun zayıf olduğunu söyledi ama nasılsa bu enkazı birlikte kaldırırız.
6.yıl
Meğer arkadaşımda bizi uyutmuş.Rotasyondan gideceğini tahmin ettiği için o da işine sarılmamış.TEOG sonuçları berbat.
7.YIL
Fen öğretmeni il içi rotasyondan gider.Adamın anlatımı iyiydi ya. Bizim oğlanda ergenlik çağında iyice topçu oldu yani.
8.YIL
Nerden çıktı bu rotasyon, bu okuldaki son yılım, acaba seneye nereye verecekler? Neyse sendikadan iyi bir yerler bulurlar bana.Aman okulu da, dersleri de salla gitsin.
9.YIL
Bu yaştan sonra, Nereden çıktı bu rotasyon? Bu kasabaya da okul mu yapmışlar? Resmen köy burası.Git gel 2 saat.Zaten oğlanda sigaraya başlamış.Tamda başında bulunmam gereken sıralar.
10.YIL
Hanımda rotasyondan gitti uzak bir köye,Şimdi ona da araba almak lazım.Arada raporda alır, idare ederiz.Bu arada Bizim oğlan face den kafasını kaldırmıyor.
11.YIL
Oğlumun okulundan devamsızlık uyarısı geldi.Meğer hanım orada ben burada, bizimki okulu ve dersleri asmış.
12.YIL
Dershanelerde kapandı özel ders aldırsak mı acaba? Yok yok yurtdışında özel üniversitelere bakarız.
.
.

15.YIL
Oh be yine rotasyondan merkezdeyim.O da ne? Bizim kerata Ukrayna’da bir kız bulmuş ve evlenmiş.İyi ki FaceBook var. Olmasa gelinimizi göremeyecektik.
.

:mrgreen: :mrgreen:

anlamadıkları şu yapılan hangi uygulamada adalet sağlandı ki bunda olacak.okula tuvalet bekçisi alacak olsalar ebs li olsun diye bakıyorlar.şimdide bana adaletden bahsediyorlar.hangi adaletmiş o.sınavdan 97 almış birini mülakatla eleyen adaletmi?yoksa hiç haketmeden bi yerlere şube müdürü milli eğitim müdürü olan adaletmi, kadrosu köyde olup kendisini ilmerkezine görevlendirten adaletmi hangisi...

Bize göre hava hoş. :p Çoğumuz her sene norm fazlası olup yerdeğiştirmek zorunda kalıyoruz... Diğer branşlar düşünsün... Hani şu bizi yaptığınızda ne var diyerek eleştirip duranlar... :puhaha:
Şakası bir yana........... :verymad: :verymad:

Bununla ilgili olarak malum site dışında bakanlık yetkililerinden bir açıklama var mı? Web sitelerinde yayınlanan torba yasa metninde bu konuyu göremedim sonradan mı eklenmiş?

dorian' Alıntı:
Hepimiz devlet görevlisiyiz. Türkiye'nin tüm bölgelerinde görev yapan biri olarak; OKUL HİÇ KİMSENİN TAPULU MALI DEĞİLDİR...
Okulumuzda 2 öğretmen tartıştı, memleketinde görev yapan öğretmen, gurbette görev yapan öğretmene; "Ne zaman tayin istiyosun, bi an önce çek gitte kurtulalım senden" dedğinde tartışmanın boyutu değişti. Ortalık karıştı.
Şahsi fikrim rotasyonun uygulanması şöyle olmalı;
Öğretmenler en az 3 ve yahut 4 okulda görev yapmalıdır.
Ya da en az 3 ilde çalışmalıdırlar.
Daha da ilginç öneri en az 3 bölgede çalışmalılar
Öyle evimi aldım, arabamı aldım, ticari işimi kurdum, burda ortam yaptım dışardan para kazanıyorum dönemi bitsin...
Insanlar her gittikleri yerde kolay bir şekilde yerleşmiyorlar. Sen öğretmenleri bukalemun sandın galiba. Heryere gideyim olmuyor. Yarın seni başka biryere gönderelim deseler eminim isyanları oynarsın :verymad: öyle atıp tutmakta olmuyor. Insanların bir aile düzeni oluyor. Okuyan büyüyen çocukları, bişey yazarken düşünmek lazım değil mi?

karinca_52' Alıntı:
COBOL' Alıntı:
YAŞASIN İLİÇİ ROTASYON
1.YIL
2. yıl
3. yıl
4. yıl
5.yıl
6.yıl
7.YIL
8.YIL
9.YIL
10.YIL
11.YIL
12.YIL
.
.

15.YIL
.

:alkis:

COBOL' Alıntı:
FARAZİ BİR VARSAYIM-----------YAŞASIN İLİÇİ ROTASYON
1.YIL
2. yıl
3. yıl
4. yıl
5.yıl
6.yıl
7.YIL
8.YIL
9.YIL
10.YIL
11.YIL
12.YIL
.
.

15.YIL
NOT:.GERÇEKLE UZAK AYKIN BİR ALAKASI YOKTUR

Güzel bir çıkarım yapmışsın hocam...

MERAK EDİYORUM BU ROTASYON OLSUN DİYEN ARKADAŞLARIN KAÇ TANESİ ÇOCUKLARI OKULA BAŞLARKEN ÖĞRETMEN ARAŞTIRMAYIP RASTGELE TANIMADIKLARI BİLMEDİKLERİ BİR ÖĞRETMENİN SINIFINA ÇOCUKLARINI VERİYORLAR :?:

iş buraya gelince herkes çocuğunun gideceği öğretmeni tanımak istiyor yada çocuğunun okuduğu öğretmenin ikinci sınıfta bırakıp gitmemesini istiyor ama bir yandan da rotasyon olsun diyor... Bu ne yaman çelişki böyle...

BU GECE ANSIZIN TORBAYA EKLENDİ
Hem İL içi hemde İL dışı rotasyon
Kaynak memurlar.net
NOT:Başka kaynak bulamadım, ayrıca google aramalarında ilgili başka haber çıkmadı
http://www.memurlar.net/haber/476703/

Milli Eğitim Bakanlığı, yöneticilerden sonra şimdi de öğretmenlere rotasyon getirmek için hukuki alt yapı oluşturmaktadır. Bunun için torba tasarıya, komisyonda madde eklendi. Ancak madde 652 sayılı KHK'ya değil, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunun 43. maddesine eklenmektedir. Tasarıda yer alan ve 1739'un 43. maddesine eklenen hüküm şu şekildedir:

"Öğretmenlerin hizmet sürelerine ve/veya isteğe bağlı il içi veya il dışı yer değiştirmelerine ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle belirlenir."

Dikkat edileceği üzere bu madde ile yöneticilere rotasyonun getiren madde aynıdır.

Kaynak memurlar.net

ALINTI:*Spartacus*
Güzel bir çıkarım yapmışsın hocam...

MERAK EDİYORUM BU ROTASYON OLSUN DİYEN ARKADAŞLARIN KAÇ TANESİ ÇOCUKLARI OKULA BAŞLARKEN ÖĞRETMEN ARAŞTIRMAYIP RASTGELE TANIMADIKLARI BİLMEDİKLERİ BİR ÖĞRETMENİN SINIFINA ÇOCUKLARINI VERİYORLAR :?:

iş buraya gelince herkes çocuğunun gideceği öğretmeni tanımak istiyor yada çocuğunun okuduğu öğretmenin ikinci sınıfta bırakıp gitmemesini istiyor ama bir yandan da rotasyon olsun diyor... Bu ne yaman çelişki böyle...

Ülkemde, Atılan her adım Düşünmeden atılıyor.
Buna alışın hocam

daha önce bir arkadaş bahsetmiş biz rotasyona alışkınız diye bende 6 yılda dört okul gezdim ve görevlendirmeleri saymıyorum bile.şu an çalıştığım okula anadolu lisesi sınav puanı ile geldim. çalıştığım okul düz liseden meslek lisesine dönüşmüş. bu sene ilk defa mezun verdik. seneyede imam hatip olacak okul :) bana yine yol göründü en geç 1-2 yıl içinde. yasaya gerek yok zaten sürekli rotasyondayım :)

2005'te ilk defa göreve başladım, sözleşmeli olarak.
şu an toplamda 8. okulumda görev yapmaktayım.

Geri