Öğrenci bilgisayarı için 800mb bellek kullanan Windows 10 x64

Kodla Büyü

emrahkaracam

Aktif Üye
Uygulamalar artık Windows 10 öncesinden desteğini kesti. Bazıları hiç çalışmıyor. Bu yüzden Windows 7 kadar verimli çalışan, uygulama mağazası olmayan windows 10 sürümü hazırladım. 2gb bellekli sistemlerde bile iyi çalışıyor. Gerekli olanlar dışında sistemi meşgul eden servisler kapatıldı. İlkokul, ortaokul bt dersleri ve kodlama kurslarına yönelik olarak hazırlandım.

Uygulama yükleme dışında Windows ve yüklenen yazılımların kendi içindeki optimizasyon ve ayarları da yapıldı.

Çok fazla yazılım yükleyerek şişirmek istemedim ve minimumda tutmaya çalıştım. Ancak bu kesin eklenmeli denilen yazılım varsa yorumda belirtin onları da ekleyip birkaç gün içinde yayınlayacağım.

Kurulan yazılımlar:
Office 2016
Winrar
Lego Spike
mbot
scratch

ISO dosyaları clonezilla ile hazırlanmıştır.

Windows 10 x64 (Sadece tarayıcı yüklü)

Not: Sistemde defender veya başka bir güvenlik yazılımı yok. Ancak zararlı yazılımlar admin yetkisi olmadan eskisi gibi sistemi pek bozamıyor. Bu yüzden admin ve normal kullanıcı olarak iki kullanıcı var. İkisinde de şifre yok ancak güvenlik amacıyla mutlaka admin'e şifre eklenmesi gerekli.

Etkinleştirme yapılmadı ancak indirilenler klasöründe MAS etkinleştirme aracı mevcut.
Window ve Office i bunu kullanarak etkinleştirebilirsiniz. İçinde birçok araç var ama Windows için HWID, Office için Ohook tavsiye edilir.

Ekli dosyalar

• ss.png
    ss.png
    80.3 KB · Görüntüleme: 214
Son düzenleme:
Link göremedim, kaldırıldı mı paylaşım?

Birde bu tahta için imaj mıdır, yoksa normal windows iso mudur?

Tekrar paylaşılırsa yararlı olacaktır teşekkürler. 👍

Link göremedim, kaldırıldı mı paylaşım?

Birde bu tahta için imaj mıdır, yoksa normal windows iso mudur?

Tekrar paylaşılırsa yararlı olacaktır teşekkürler. 👍
Tahta için değil hocam. Labdaki düşük özellikli öğrenci pc leri için. Linki gelen yüklenmesi istenen başka uygulama talebi olursa oları da ekleyip. 2 gün içinde yayınlayacağım. Windows iso yapması biraz zahmetli. Tam istediğim gibi de olmuyor. Bu yüzden acronis veya clonezilla imajı olacak.

İlk haliyle image aldım ancak 12 GB büyüklüğünde oldu. Bir de Z9 sıkıştırmasını deneyeceğim. Daha da küçülmez ise bu şekilde yükleyeceğim artık.

12GB çok gibi hocam. Temel programlar hariç (Chrome, Winrar, Office mümkünse programsız olsun, isteyen istediğini yükler sonrasında.
Emeklerinize sağlık hocam.

Bu paylaştığınız düşük özellikli pc ler için olan windows 10-11 sürümleri HDD ler ile de hızlı çalışıyormu, yoksa SSD mi gerekir.

İmajını yanlış yedekliyorsun hocam. Önce temizlik yapmalısınız. Bu yüzden 12 gb anormal büyük. Talep olursa gerekli dosyaları gönderirim

İmajını yanlış yedekliyorsun hocam. Önce temizlik yapmalısınız. Bu yüzden 12 gb anormal büyük. Talep olursa gerekli dosyaları gönderirim
Listedeki yazılımların olmadığı bir sürüm yükledim şimdilik. Tarayıcı önbelleği, temp gibi bildiğim yerleri temizledim. Ama yine de 6gb oldu. Gönderirseniz çok memnun olurum.

Usb disk desteği olmayan eski bilgisayarlara nasıl yükleyebiliriz.
Düzeltme: mesajı silecektim ama
clonezilla boot dvd'si yaparım, herhalde.

Listedeki yazılımların olmadığı bir sürüm yükledim şimdilik. Tarayıcı önbelleği, temp gibi bildiğim yerleri temizledim. Ama yine de 6gb oldu. Gönderirseniz çok memnun olurum.
iddia ediyorum imajın en az6 gb küçülecek. 6 gb imaajını indiriyorum. boyutunu küçülteceğim

Bu paylaştığınız düşük özellikli pc ler için olan windows 10-11 sürümleri HDD ler ile de hızlı çalışıyormu, yoksa SSD mi gerekir.
Ssd de her sistemde olduğu gibi daha hızlı çalışır ama standart bir windows 10 a göre birçok bileşeni devre dışı olduğu için ondan çok daha hızlıdır.

imajında değişiklik yapıp paylaşacağım. bakalım son durum ne olacak.
şuanki 16 gb ram lı bilgisayarda ram kullanımı
Windows 10 x64-2023-12-12-00-29-08.png

Bu win10u kurarsak c yi siliyor sanirim conezilla peki d dururmu yoksa onuda siler mi

Denedim ama çok az fark etti. Güvenli modda falan mı çalıştırmak lazım? Pagefile, swap gibi dosyalar aslında gereksiz. İlk açılışta baştan oluşsa daha iyi.
Arkadaşım , imajını inceledim. İmaj alırken bazı hataları var. Mesala imajı sysprep yapmadan almış. Olulturduğu unattend.xml ile Generalize yapması lazım. Ayrıca administrator yetkisini almak yerine yönetici yetkisinde yeni bir hesap oluşturması gerekirdi. Ayrıca bu sadece mbr kurulum. Uefi kurulum asla yapamazsın. Birçok hata var. Destek istersen özelden yazabilirsin . Uzaktan bağlanıp yardımcı olabilirim

Geri