Öğretmenler Sendikalardan İstifa Etmeye Başladı

Kodla Büyü
hala sendikalarda üyeliği bulunanlar mı var, hepsi bizim üzerimizden rant peşinde 8)

lise mezunu hemşirenin 1900 tl aldığı ve yeni başlayan 4yıllık fakülte mezunu öğretmenin 1590tl aldığı bir ülkede öğretmenliğe verilen değere bakın.....

Halkın arasında öğretmenim desen sana ne kadar önemli olduğundan çocuğunun okuması gerektiğinden bahseder. Maaştan bahsettiğinizde ise yaptığınız işi küçümser hatta bende yaparım havasına girerler. Bu durum meb in anlayışından kaynaklanıyor. Ücretli öğretmenlik bu mesleğin tüm ciddiyetini öldürüyor.

Kendilerince güzel uygulama ama acaba sendikaları eylem kararı alınca eyleme gidip seslerini duyuruyorlarmı.

En başından bunu yapmalıydık.Valla bence sendika ayrımı yapılmaksızın tüm iller katılmalı bu istifalara..

her hafta yüzler binler ayrılsın sonra basını gazeteyi tvyi izleyin bizlerle ilgili haberler çokça çıkmaya başlar.Doktorlar nasıl alıyorlar?
işe yaramıyorsa kesin atın yakanızdan

benim sendikam iyi öbür sendika kötü, işte bu zihniyet bizi bu hale getirdi. neden 3 büyük sendikanın görüşleri farklı? biri arjantinin biri çinin diğeri de güney afrikanın öğretmenlerinin sendikası mı? sorunlar neden ortak bir dille ortaya konmuyor? aslında mesele kendi çıkarları olduğunda hükümet karşısında çok güzel birleşiyorlar da neyse...
sendikaların suçu yok hükümet suçlu diyenlere de şunu söyleyeyim, polis doktor hemşire hizmetliye zammı başka hükümet mi yaptı?
şahsen bunları kendi okulumda da sürekli dile getiriyorum konu açıldığında, şimdiden 3 kişi istifa etti, 2 kişi de benim dilime düşmemek için üye olamıyorlar :)
bunları bile bile hala sesini çıkarmayan varsa diyecek lafım yok. bu arada sendika düşmanı falan değilim, istediğim şey, eğitim sendikalarının da diğer kollar gibi üyelerinin haklarını savunması ve öğretmenlerin biran evvel maddi manevi itibarlarının sağlanması. saygılarımla...

tuquaz hocam sonuna kadar haklısın maddi ve manevi tüm değerlerimiz bitti..nedemektirki öğretmen diğer meslek gruplarıyla kıyaslanması..sendikalar rant peşinde bizim öğretmenler aman bana dokunmasın kimse peşinde....

sendika mendika yalan arkadaşlar bu işler hiçbiri bizim için çalışmıyor ama bişeyler oluncada biz yaptık diye hemen ortaya çıkıyorlar.

Gelin Hiçbir-sen de toplanalımm :))

Şu ideolojik bakış açısını değiştirip bencede istifa etme zamanı sonrada hakkımızı en çok savunan sendika hangisiyse topluca ona geçmeliyiz. Şu düzende sendikaların hükümete kafa tutması söz konusu bile değil. A sendikası B sendikası özelliklede yetkili sendika üzerine düşeni yapmıyor.

İŞTE O 23 kişi yüzünden bu hale geldik zaten.Bu saate kadar neden beklemişler Kİ?
Yani Bu günleri görememişlermiydi?
Daha halen duran var ise diyecek bişey bulamıyorum.Derhal vakit dolmadan yani bu ay HarrAN-SEn üyesi olmalılar.

arkadaşlar onlara bu hakkı vermeyin ve okullara geldiklerinde yaptıklarını sorun .. Size zırvadan başka bir şey degil .. Adam bizim okula gelmiş sendika temsilcisi hocam bizim sayemizde öğretmen evi aidatı kalktı diyor. Sanki öğretmen evinne gidince yer yok diyorlar ve ayrıca 40 50 tl nerede avantajı gidip devlet su işleri misafir hanesinde 15 kaldık. Avantaja bak cok işimize yarıyorya .. Sendikalara üye olmak için neler yapmaları gerektiği gözden geçirmeliler...

Tekrar yazmakta fayda var sanırım burda ki hiçbir arkadaşın amacının sendikaları kötülemek veya itibarsızlaştırmaya çalışmak olmadığını düşünüyorum. Örgütlü olmak her zaman en iyisidir...
Fakat sendikalar asli görevlerini yapmadıkları biz öğretmenlerin hakkını savunmadıkları için bu istifalar gelmektedir.
Amaç yine sendikaları asli görevlerine döndürmektir....
Bu istifaları okuyabilirlerse onların lehine olur fakat giden gider kalanlar yeter derlerse çevrelerinde üç beş kişiden başkası kalmaz...

TÖB-DER, TÖS bakanı bile istifa ettiren sendikalardı.
Bir çağrıyla 500bin kişiyi taksime dökerlerdi.
İstifa etmek devletin işine gelir. Parça parça yutarlar ne güzel.

Asıl sendikaları nasıl güçlendiririrz bunu sorgulamak gerekiyor.

sendikalar ideolojik kavga ile öğretmenleri birbirine düşürüp rant elde ettiler.hala ediyorlar.başka hangi alanda böyle çekişmeler var.öğretmen sorunlarını dile getirip çözen yok.konuştukları laftan ibaret.sadece 11 ay sendikada kaldı.geri çıktım.şunu anladım.artık öğretmenlerin dostu yok.bizim meslek ölmekle mücadele ediyor şu anda.

lion26' Alıntı:
sendikalar ideolojik kavga ile öğretmenleri birbirine düşürüp rant elde ettiler.hala ediyorlar.başka hangi alanda böyle çekişmeler var.öğretmen sorunlarını dile getirip çözen yok.konuştukları laftan ibaret.sadece 11 ay sendikada kaldı.geri çıktım.şunu anladım.artık öğretmenlerin dostu yok.bizim meslek ölmekle mücadele ediyor şu anda.

lion26 hocam size sonuna kadar katılıyorum :+1: :+1: :+1: :+1:

Cemal TANER' Alıntı:
http://www.metesen.org/
Ben istifa edip bu sendikaya geçmeyi düşünüyorum.

Sanırım Teknik Öğretmenler için oluşturulacak sendikanın maili Cemal Bey'e de ulaşmış. :)

İşin aslı memurun sendikası fıssss dır. Hiçbir yetkisi olmayan sendikacılık mı olur? Peki biz neden sendikaya üye oluyoruz? İşte burada yasakları delme merakı ve yalnız olmama durumu yatıyor. Bildiğiniz üzere devlet memurlarının siyaset yapması yasaktır. Hatta bayağı da ağırdır cezası. Bundan dolayı kimse siyaset yapmaz. :)))) Sendikalar bizim siyasi sahalarımızdır. Tarafımızı belli ederiz. Bir sendikanın işyeri temsilcisi olarak yazıyorum. Siyasi düşüncenize dair bir sendikaya üye olunuz ki; iftiralar ile karşılaştığınızda sizi savunacak dostlarınız olsun. Yalnızlık Allah'a mahsus.

-Çok defa düşündüm bu ayrımcı sendikacılıktan nasıl kurtuluruz diye; maalesef çözüm bulamadım. Makyevelli bulmuş aslında ama uygulamak kolay değil.-

Yazıkların olsun. olaya bakış açımıza bakın.
Sendikalardan istifa ederek kimin ekmeyine yağ sürüyorsunuzki.
Eminin AKP çok üzülmüştür.
Allah akıl fikir versin. Sizin sendika dediğiniz sizin gibi öğretmenlerin biraraya gelerek birşey yapmaya çalıştıığı STK, sendikal hiçbir yetkisi yok . Siz okulda lafla pilav yürütürken onara tepki gösterenleri kutluyorusnuz. Okada çok içiniz yanıyorsa niye duruyorsunuz.

Sendikayı özel şirket sanıyorsunuz herhalde . hiç kimse kalmasa bile döner öğretmenlik yaparlar. Sizde tepkini göstermiş olursunu.

alpaygunes' Alıntı:
Allah akıl fikir versin. Sizin sendika dediğiniz sizin gibi öğretmenlerin biraraya gelerek birşey yapmaya çalıştıığı STK, sendikal hiçbir yetkisi yok . Siz okulda lafla pilav yürütürken onara tepki gösterenleri kutluyorusnuz. Okada çok içiniz yanıyorsa niye duruyorsunuz.

Sendikayı özel şirket sanıyorsunuz herhalde . hiç kimse kalmasa bile döner öğretmenlik yaparlar. Sizde tepkini göstermiş olursunu.
İyi güzelde sayın hocam geceyarılarında eylem yapmalarına ne gerek var.3-5 sendika anlaşıp şu gün iş bırakma yapacağız diye ilan etmek çokmu zor.
ÇOK ZOR
Çünkü hükümet alo napyonuz.Sizi kapattırırm mı diyeor.Var bişiler. 700BİN kişi bekliyor ve bekliyor.Hepsi aynı anda bir güm iş bıraksa itibarımız böyle olmazdı.Karayollarındaki dozer operatörü yenminle (işçi) benden çok daha muteber.

1 tane sendika olmalı ve bunun içinde siyaset olmamalı
Sadece öğretmenlerin özlük hakları ve öğretmen için olmalıdır.
Şu anda sendikaların hepsi farklı farklı görüşteler. Bu x partiye yakın, bu y partiye.
Bunun kaymağını üst taraftakiler yiyor ve şu anda olduğu gibi sesleri çıkmıyor.

İlk defa bu sene zam alamadık ve her nedense herşey normal gibi. TOplu sözleşmede sanki çok zam verecekler.
Benim hakkım varsa ben hakkımı helal etmiyorum.

Zizu_' Alıntı:
1 tane sendika olmalı ve bunun içinde siyaset olmamalı
Sadece öğretmenlerin özlük hakları ve öğretmen için olmalıdır.
Şu anda sendikaların hepsi farklı farklı görüşteler. Bu x partiye yakın, bu y partiye.
Bunun kaymağını üst taraftakiler yiyor ve şu anda olduğu gibi sesleri çıkmıyor.

İlk defa bu sene zam alamadık ve her nedense herşey normal gibi. TOplu sözleşmede sanki çok zam verecekler.
Benim hakkım varsa ben hakkımı helal etmiyorum.

:alkis:

die4you' Alıntı:
Arkadaşlar ben size şunu belirteyim (sakın sendikacılar kızmasın:) 6 yıllık öğretmenlik hayatımda her gelen sendikacının sorusu ve cevabım cevabım şöyledir:

Sendikacı: Hocam sendikaya kayıtlı mısın?
Ben: Evet
Sendikacı:Hangi sendika hocam?
Ben: Hiçbir-sen
Sendikacı : O nasıl oluyor hocam.
Ben kurdum şu anda tek üyeyim ama devamını bekliyorum...:)))

hocam ben de senin sendikana geçecem güzelmiş

alpaygunes' Alıntı:

Bu mantığa da yazıklar olsun...
Hiç bir yetkisi olmayan sendikaların Ankara da onbinlerce kişiyle yapabilceği eylem yetkiside mi yok...
Esas sendikalar eylem yapmayarak hükümeti sevindiriyor...
Siz istiyorsunuz ki sendikalar üye aidatlarını alıp yatsınlar biz dekoyun gibi gidip üye olalım maksat örgütlü olmak...
Maksat sendika ağaları rahatları bozulmasın...
Önceki sayfaları okusaydınız amacı anlardınız...
Amaç sendikalrı asli görevlerine döndürmektir...
Ama anlayana davul zurna .........

Bizim okulda 9 kişi istifa etti EĞİTİM-BİRSEN den. Diğer gün 6 sı tekrar aynı sendikaya üye oldu. biz 2 kişi ÖZGÜR EĞİTİM-SENÜYE OLDUK.. BİR KİŞİ DE EĞİTİM BİRSEN üye oldu.. BİNGÖL GÜVEÇLİ İÖO
yani anladığınız çözüm meydanlar,,istifa ile olmuyor

Ben aday öğretmenim sendika üyeliğimde doğal olarak yok. Burdan yazılanlardan anlaşıldığı kadarıyla sendikalarla da olmuyor sendikasızda.
Yeni düzenlemeyle birden fazla sendikaya üye olunabiliyor diye hatırlıyorum (yanlışsam düzeltin lütfen). Peki sendikaların daha güçlü ses getirebilmeleri için yeni bi sendika kurulsun ve mevcut tüm sendikalar (TES, E-BS, ES) üyelerini buraya yönlendirsin. Yönetim içinde eşit bi paylaşım yapılsın, gerekirse başkan 3 sendikadan 1'er yıllık dönüşümlü seçilsin. Bu yeni sendikanın amacı daha güçlü olmak, daha örgülü mücadele olsun. İdeolojik, ya da farklı amaçlarla dğer sendikalarda faaliyete devam etsin. Örneğin TES'li biri TES'e üye iken yeni sendikayada üye olsun, yine E-BS'li biri de aynı şekilde...

Durum böyle iken bu insanları aynı çatıda toplamak zor ama gerçekleşirse tek ses olarak mücadele olabilir.

Yeni sendika özlük hakları, maaş, ek ders, itibar gibi sorunlarla uğraşsın. Mevcut sendikalarda yürüttükleri faaliyetlere devam etsin.
Böyle bi durum sizce olabilir mi, eğer mantıklı geliyorsa sizlerede bu konuda sendikalardan talepte bulunabiliriz. Burada her sendikadan üye mutlaka vardır. Buraya yazmadığım sendikalar varsa benim bilgisizliğimdendir (belirteyim).

Geri