Öğretmenlik Meslek Kanunu meclisten geçti

Kodla Büyü
kanun uzman ve başöğretmenlik dışında hiçbir yenilik getirmiyor milli eğitim akademisinin benzeri hizmetiçi eğitimde vardı yetersiz öğretmen şu anda da hizmetiçi eğitime alınıyor aday öğretmen zaten adaylık zamanı aylıktan kesme ve üstü ceza alırsa memuriyetten atılıyordu değişen birşey yok
Hocam o kadar basit değil konu. Öğretmeni zora sokmayı kolaylaştıracak bir kanun bu. Başöğretmenlik soslu zehir gibi düşünün. Eski durumlardan farklı. İyi incelemek lazım

“Genel Kurul, yeni yasama yılının ilk mesaisini 2 Ekim Çarşamba günü yapacak.

Meclis Genel Kurulunda ilk olarak Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi'nin görüşmeleri yapılacak. Geçen yasama yılında birinci bölümünde yer alan maddeleri üzerindeki görüşmeler tamamlanan Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi'nin ikinci bölümü üzerindeki görüşmeler gerçekleştirilecek. Ardından komisyonlarda görüşmeleri tamamlanan tüketicilerin korunmasına yönelik kanun teklifi ile 9. Yargı Paketi'nin görüşmelerine geçilecek.”

https://www.aa.com.tr/tr/politika/mecliste-yeni-yasama-yili-1-ekimde-basliyor/3345138

“Genel Kurul, yeni yasama yılının ilk mesaisini 2 Ekim Çarşamba günü yapacak.

Meclis Genel Kurulunda ilk olarak Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi'nin görüşmeleri yapılacak. Geçen yasama yılında birinci bölümünde yer alan maddeleri üzerindeki görüşmeler tamamlanan Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi'nin ikinci bölümü üzerindeki görüşmeler gerçekleştirilecek. Ardından komisyonlarda görüşmeleri tamamlanan tüketicilerin korunmasına yönelik kanun teklifi ile 9. Yargı Paketi'nin görüşmelerine geçilecek.”

https://www.aa.com.tr/tr/politika/mecliste-yeni-yasama-yili-1-ekimde-basliyor/3345138
hadi bakalım gündem tasarruf

Hiç ümidim yok.Gorusulur, kasım ayına sarkar, akademi herhalde hazır değil, Ocak ayinda eğitim alınır, yeni sene bütçesi uygun düşmezse, unvanlar belki 2.doneme yetisir

ÖBA’da Hazırlıklar başlamış sanırım.
Kanun geçince hemen süreci başlatacaklarını söylemişti bakan.

IMG_8983.jpeg

Hiç ümidim yok.Gorusulur, kasım ayına sarkar, akademi herhalde hazır değil, Ocak ayinda eğitim alınır, yeni sene bütçesi uygun düşmezse, unvanlar belki 2.doneme yetisir
Allah aşkına ya bu kadar mı önemli bu para içinde ne yazdığı öğretmenlere tek bir hak getirmemesi hiç mi umrunuzda değil tek önemli olan para mı gerçekten anlamlandıramıyorum

Para önemli.Maaslardan bu ay 1500-2000 kesilmiş.Ekonomi halen iyi değil.Gecen sene biriktirdiğim para ile 6 ay Akdenizde tatil yaptım.Ogretmene 5 bin lirayı bedava vermiyorlar.

Son düzenleme:
Öğretmenlik Meslek Kanununun; Öğretmenlere, daha sıkı denetim ve daha ağır cezalar getirdiği söyleniyor.
Kanuna göre; öğrencilerle iletişiminde sokak ağzı kullanan, ders başarılarını değerlendirirken taraflı davranan, öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek söz veya davranışlarda bulunan, özel ders veren, Bakanlıkça onaylanan öğretim programına uymayan öğretmenlere, aylıktan kesme cezası verilecek. Eğitim süreçlerine ilişkin ses veya görüntüleri, internette paylaşan öğretmenlere ise; kınama cezası verilecek.
Ayrıca, Eğitim Fakültelerinden mezun olup, KPSS'den yüksek puan alıp, mülakat sınavını da başarı ile geçen Öğretmenler; yetersiz görülerek, "Milli Eğitim Akademisinde" 3-4 dönem hazırlık eğitiminden geçirilecekmiş.
Bence bu kanunda Öğretmen lehine pek bir şey yok.
Öğretmenlerin, yetersizliği, (kurulacak "Milli Eğitim Akademisinde") eğitimden geçirilmesinin gerekliliği ve yeni disiplin cezalarıyla, zapt-ı rapt altına alınması öngörülmüş...
Öğretmenlerin, eğitimden geçirilerek ve disiplin altına alınarak; Milli Eğitiminin çağ atlayacağı öngörülmüş, ancak bence bu teşhis yanlış.
Eğitimde, istenen başarının olmamasının nedeni, Öğretmen değil; başıboş ve yaptırımsız (disiplin cezaları çözüm olmuyor) bırakılmış öğrencilerdir. Sınıfta arıza çıkaran, Eğitime ve Öğrenmeye en ufak bir ilgi duymayan, okula: eğlenmeye, gırgır geçmeye, dersi kaynatmaya gelen, diğer öğrencilerin eğitimini aksatan 1-2 problemli öğrencinin, Açık Öğretime gönderilmesi için, Sınıf Öğretmenler Kuruluna yetki verilirse; eğitim, gözle görülür şekilde düzelecektir.

İsmini OCK olarak arak güncellenmesi gerekir. Tamamen öğretmenleri cezalandırma kanunu gibi. Tek olumlu yönü cüzi bir ekomik katkısı var başkada yok.

Milli Eğitim Akademisi kurulmasını da içeren Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Hocam bizim istediğimiz içerikler nasıl düzenlenecek?Şu 20 seneye, uzmanlıkta beklemeden başöğretmen olma meselesi.

Umarım uzmanlığı beklemeden baş öğretmen olma konusu başarıya ulaşmaz. Amacı sadece para olan, bir dünya kişi var. - Mutlaka hakedenler de vardır- bunun ayrımı maalesef yapılamıyor hayırlısı

Geçiçi 3. maddeye göre, tek seferlik 20 yılını dolduran başöğretmen olabiliyor. Kademeli geçiş yok sanırım.
bu madde de uzlaşı yok. kimisi tek sefer diyor kimisi uzman öğretmen olup 20 yılını doldurduğu sene başvurur diyor. bu madde tek sefer olur ise mahkeme ile ömk iptal olur diyende var.

Zamanında burada yazınca, bir sürü cevap gelmişti tek seferlik olur mu diye?

Hala tek seferlik olacak düşüncesindeyim. Mahkeme sebebiyle süreçler tamamen durur zaten...

Öğretmenlik Meslek Kanununun; Öğretmenlere, daha sıkı denetim ve daha ağır cezalar getirdiği söyleniyor.
Kanuna göre; öğrencilerle iletişiminde sokak ağzı kullanan, ders başarılarını değerlendirirken taraflı davranan, öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek söz veya davranışlarda bulunan, özel ders veren, Bakanlıkça onaylanan öğretim programına uymayan öğretmenlere, aylıktan kesme cezası verilecek. Eğitim süreçlerine ilişkin ses veya görüntüleri, internette paylaşan öğretmenlere ise; kınama cezası verilecek.
Ayrıca, Eğitim Fakültelerinden mezun olup, KPSS'den yüksek puan alıp, mülakat sınavını da başarı ile geçen Öğretmenler; yetersiz görülerek, "Milli Eğitim Akademisinde" 3-4 dönem hazırlık eğitiminden geçirilecekmiş.
Bence bu kanunda Öğretmen lehine pek bir şey yok.
Öğretmenlerin, yetersizliği, (kurulacak "Milli Eğitim Akademisinde") eğitimden geçirilmesinin gerekliliği ve yeni disiplin cezalarıyla, zapt-ı rapt altına alınması öngörülmüş...
Öğretmenlerin, eğitimden geçirilerek ve disiplin altına alınarak; Milli Eğitiminin çağ atlayacağı öngörülmüş, ancak bence bu teşhis yanlış.
Eğitimde, istenen başarının olmamasının nedeni, Öğretmen değil; başıboş ve yaptırımsız (disiplin cezaları çözüm olmuyor) bırakılmış öğrencilerdir. Sınıfta arıza çıkaran, Eğitime ve Öğrenmeye en ufak bir ilgi duymayan, okula: eğlenmeye, gırgır geçmeye, dersi kaynatmaya gelen, diğer öğrencilerin eğitimini aksatan 1-2 problemli öğrencinin, Açık Öğretime gönderilmesi için, Sınıf Öğretmenler Kuruluna yetki verilirse; eğitim, gözle görülür şekilde düzelecektir.
ben kanuna olumlu yaklaşanlardanım. öğretmenliğin saygınlığını kalitesini artıracak. her önüne gelen burası tuttu gidip öğretmen olayım diyemeyecek, öğretmen ol kızım 3 ay tatilin olur diyemeyecek. şimdiye kadar nasıl olunduysa olundu arada çok çürük yumurta var, dili peltek olanı da var, dersleri az alıp evde özel ders vereni de, ingilizce konuşamayan ingilizcecesi de, öğretmenler odasını sattığı cevizin balın müşterisi göreni de... tam isabet arkasındayım kanunun. bu bensem beni de eğitimden geçirsinler.

Geri