Öğretmenlikten soğudum bugün...

Kodla Büyü

ct442002

Seçkin Üye
Seçkin Üye
burda paylaşmıştım sınav ve çalışma notlarını.
Konuları basit bir şekilde en az 3 kere anlattım. Anlattıklarımı soru cevap şeklinde öğrencilerime pekiştimeye çalışıyorum. Ayrıca 2 sayfalık çalışma notu hazırladım. ve bütün sorular burdan çıkacak dedim. yine de notlar kötü.

Orta halli bir öğrenciye sordum :
Oğlum doğru söyle kızmayacağım, o 2 sayfalık notu okudun mu!
Cevap : yarısına kadar okuyabildim.

Anlaşılan bunlar şöyle düşünüyor. Hoca nasılsa bizi geçirecek dersten, çalışmaya gerek yok!
ama ben başarısız öğrenciye ekstra puan vermeyeceğim. Kalırsa kalsın arkadaş! Veliler birazda bilişim teknolojileri dersi için peşimizde koşsunlar!

Ben daha sınav yapmadım hocam. Aynen 2 sayfalık çalışma notu dağıttım ve kara kara düşünüyolar hocam nasıl çalışcaz bu notu diyolar. Öğrencilerde okuma bişey öğrenme hevesi yok maalesef.. Yani en azından benim bulunduğum yerde böyle. Biz ortaokuldayken çok ciddiye alırdık sınavları ama bu nesil bi farklı sanki. Yazılı mı var onlar için önemi yok..

Aynı durum bende de var hocam, toplasan 2 sayfa etmez. En fazla hata yapanlarda "biz bilgisayarı biliyoz hocam" diyen faceFUN öğrencilerim. Ama benim tavrımda aynı olacak, kalırsa kalsın!

ct442002' Alıntı:
burda paylaşmıştım sınav ve çalışma notlarını.
Konuları basit bir şekilde en az 3 kere anlattım. Anlattıklarımı soru cevap şeklinde öğrencilerime pekiştimeye çalışıyorum. Ayrıca 2 sayfalık çalışma notu hazırladım. ve bütün sorular burdan çıkacak dedim. yine de notlar kötü.

Orta halli bir öğrenciye sordum :
Oğlum doğru söyle kızmayacağım, o 2 sayfalık notu okudun mu!
Cevap : yarısına kadar okuyabildim.

Anlaşılan bunlar şöyle düşünüyor. Hoca nasılsa bizi geçirecek dersten, çalışmaya gerek yok!
ama ben başarısız öğrenciye ekstra puan vermeyeceğim. Kalırsa kalsın arkadaş! Veliler birazda bilişim teknolojileri dersi için peşimizde koşsunlar!

+1000

Çocuk facebookta dürtmeyi öğrenmiş, mesaj atmayı öğrenmiş, anne baba için google'da bir iki arama yapıyor; veli toplantısında da hocam bizim çocuk yakında uzaya çıkacak gibi bir izlenim.

tüm derslerden böyleler hocam sıkmayın canınızı inanın beden eğitimden sınav yapsalar onda da durum aynı olur. çalışmayı sevmeyen bir neslimiz var

valla ben de burda o kadar hava attım şöyle kolay sordum böyle iyi alacaklar diye ama
evet iyi alanlar var ama 44 alan da var arkadaş o sorulardan
ben de kararsızım ne yapayım
bir de velilerle uğraşmak istemiyorum ama biraz da burunları sürtsün 2.ye çalışsınlar istiyorum

deli ediyolar beni zaten az önce yarım saat ders anlattım
hadi şimdi de siz yapın dedim
ilk soru "öğretmenim serbest miyiz?"
ya da "öğretmenim ne yapıcaz?"
dinlemiyolar, dinleseler de anlamıyolar, ne içip geliyo bu çocuklar diye düşünüyorum bazen

off of bende çok doluyum sayfalarca yazabilirim o derece yani...

Ben Soru Dağıttım 110 soru 15 ini soracağım dedim beraber de çözdük. Durum Çalışkan öğrenci iyi diğerleri vasat. Ama Düşük Öğrenci her derste aynı yapacak bir şey yok. Ölçme Değerlendirmem Gayet iyi çıktı.

Hocam ben baştan öğrencilerler konuştum hiç kimseyi dersten bırakmayacam diye fakat kimsede benden yüksek not beklemesin çalışırsanız notunuz yüksek olur çalışmazsanızda en düşük notla geçirecem dedim haftaya sınav var bakalım hocam pek ümidim yok ama yüksek alacaklarından

Hocam ben ilk ders soruların cevaplarını çözdüm yine de berbat...Bizim arkadaşlar diyo ki tahtaya cevabı yazsan yine tam geçiremezler,anlamadım bu işi çocukken biz mi çok zekiydik bunlar mı gerizekalı...

Belki de ölçme değerlendirme böyle bişeydir arkadaşlar. Sıkmayın canınızı. Diğer derslerde de durum aynı. Umursamayan öğrenci diğer dersleri de tınlamıyor. Biz ilk kez değerlendirme yaptığımız için üzülüyoruz, alınıyoruz. Ama kesinlikle yapamayan öğrencinin notunu yüksek vermeyelim. Başarısız olana ekstra çalışmalar yaptırabiliriz tabi. "Nasılsa geçeriz" düşüncesi diğer derslerde ne seviyedeyse bizde de aynı olsun.

Malesef öğrencilerin çoğu hazıra alışmış, armut piş ağzıma düş, öğretmen bıraksa idare bıraktırmaz, idare bıraksa müfettiş bıraktırmaz, sonuçta hepsi geçmiyor mu? Geçiyor, o zaman ben ne diye baştan kötü olayım. Zihniyet bu. Bunların böyle alışmalarında ki tek şuç öğretmenin mi?

hocam verdiğimiz notlar öğrencilerin sbs puunıda etkili oluyor
olabildiğince basit sormanız bence iyi olr
örnek olarak bilgisayarı kapatmayı, pencere kapatmyı,internete hangi simge ile girilir size basit gelebilir ama bazı öğrenciler için zordur

Bende bugün 5 ve 6 lara ortak sınav yaptım, sorulari 5 lere göre hazirlamistim, sonuç, 6 larda başarı iyi ama 5 ler biraz kötü, hayır şunu anlamıyorum, ne soralım ki iyi alsın bu 5 ler.

Sınıfta kalma olmayınca boş öğrenci sayısı artıyor maalesef.

aynı sınavdan 100 alan da var sıfır alan da. yanlış duymadınız sıfır....
lise1

Aynı durum,
kendi hazırladığım sınav soruları zor oldu diye burada arkadaşlardan aldığım sınıavları basitleştirip yaptım. Şu ana kadar en düşük 47 :)
ortalama 60 civarı.. Kaynaştırma öğrencilerime de aynı sınavı yaptım, 57-59 aldılar... benim kaynaştırmalar, normal öğrencilerin ortalamsındalar..

1- doğru yanlı soruları,
2- kasa klavye fare resmi :eek: ismlerini yazınız
3- 5-6 tane çoktan seçmeli,
4-boşluk doldurma , doldurulacak kelimeler hazır, (yazılım, donanım)
..

en zor sorular ctrl+x , alt gr+q, ctrl+v, shift, .... kes, @, yapıştır, üstkarakter.... eşleştirme

btrci' Alıntı:
Hocam ben ilk ders soruların cevaplarını çözdüm yine de berbat...Bizim arkadaşlar diyo ki tahtaya cevabı yazsan yine tam geçiremezler,anlamadım bu işi çocukken biz mi çok zekiydik bunlar mı gerizekalı...

:+1:
ben de bugün birkaç velinin arkamdan hadsiz sözler söylediğini duydum üzüldüm.. çok kolay sorup kendimi yormamaya karar verdim..

soruları da önceden çözeyim bakalım kaç alcaklar...

Arkadaşlar öğrenciler çalışmamakta çok haklı sürekli bırakmayın geçirin diyen bir sistemde bende öğrenci olsam bende çalışmam. Ben meslek lisesinde çalışıyorum geçen yıl gelen müfettiş öğrenciyi bırakan öğretmenin canını yakarız, o öğretmenle uğraşırız dedi. Ortaokulda 6-7 zayıfla sınıf gecen öğrencilerim oldu (sıkıysa bırak, bırakta müfettişe hesap ver önüne çarşaf gibi bir liste bunları bunları yaptın mı da bıraktın diye). Yapacak bişey yok idealisliklerimizi bir kenera bırakıp öğrenciyi nasıl geçiririz onu düşüneceğiz.

terkidiyar23' Alıntı:
Arkadaşlar öğrenciler çalışmamakta çok haklı sürekli bırakmayın geçirin diyen bir sistemde bende öğrenci olsam bende çalışmam. Ben meslek lisesinde çalışıyorum geçen yıl gelen müfettiş öğrenciyi bırakan öğretmenin canını yakarız, o öğretmenle uğraşırız dedi. Ortaokulda 6-7 zayıfla sınıf gecen öğrencilerim oldu (sıkıysa bırak, bırakta müfettişe hesap ver önüne çarşaf gibi bir liste bunları bunları yaptın mı da bıraktın diye). Yapacak bişey yok idealisliklerimizi bir kenera bırakıp öğrenciyi nasıl geçiririz onu düşüneceğiz.

Aynen. Bol bol notları vereceksin. Bilgisayarı açmayı becerebildi ise aferini çekeceksin. Sizler geleceğin hacker'larısınız diyeceksin. Aslında size bilgisayar dersi bile gerekmez ama napalım koymuşlar işte diyeceksin. Rahat bırak çocukları. Kasma, sıkma sıkılma, üzme, üzülme, büzülme. (Bu sonuncusu nerden çıktı ya!)

Başınıza iş almayın mutlu mutlu yapın işinizi. Ben müfettiş olsam ben de çocukları bırakanın tepesine binerim. Gençlere dokunmayın. Onlar geleceğimiz.

mcm2276' Alıntı:
Çocuk facebookta dürtmeyi öğrenmiş, mesaj atmayı öğrenmiş, anne baba için google'da bir iki arama yapıyor; veli toplantısında da hocam bizim çocuk yakında uzaya çıkacak gibi bir izlenim.

:+1: :+1: :+1:

ben de sürekli tekrar yapmaktan yoruldum ve sürekli yazılıda çıkacak soruları sürekli söyledim bugün sınavdan önce ilk ders tüm yazılı sorularını çözdüm derste tek tek açıklayarak yazarak 3 sınıf yazılı oldu ve 3 sınıfta berbat nasıl olabilir bu yaaaa... anlamadım sadece bir ders önceki söylediklerimi yazsalar bile 100 alırlar... ben mi sorun ... öğretmenler odasında herkes iğrenç notlar aldı diyemedim.... işin kötüsü yarın 5.sınıfları ortak sınav yapacağım diğer dersler de acaba arkadaşlar hakkımda ne düşünecek... öğretmemiş soruyor mu? diyecek... offf ders işi de zormuş...

:verymad: al benden de o kadar, bir ders önce aynı soruları çok benzer sözcüklerle anlatmama rağmen, 15 dk sonraki sınavın yarısını boş bırakan o kadar çok öğrenci var ki. :x
Durum vahim :-1:

bence birde şu konu var 5-6lar hala notun gerçek olduğuna inanamıyorlar. diyorlar hocam 7-8ler olmuyor bizi kandırıyor musunuz. ? Bu yıl zorunlu oldu diyorum. E-okulda notu var hala inanamıyorlar. Geçen bi veli sordu diyor bizim öğrenci 41 almış bu ders önemli mi ki?

Geri