öğrenciler sınavda döküldüler!!

Kodla Büyü

asa001

Aktif Üye
arkadaşlar bu hafta 5. sınıflara forumdan istifade ederek hazırladığım yazılıyı yapmaya başladım.İlk sonuçlar berbat...derste not tutturmama ve sadece bu notlardan sınav yapmama rağmen çocukların çoğu çok düşük not aldılar.Sizde durum nedir merak ettim..

Ekli dosyalar

• sorular.rar
    107.7 KB · Görüntüleme: 2,606
Ben bu soruları bizim okulda sorayım, 45 alan çıkmaz hocam. :mrgreen: Sorular zor bence 5.sınıfa göre.

bu sorular bence aşırı zor olmuş bu sorunları benim öğrencilere sorsam yapabileceği sorunlar (2 , 3 , 17 ve 19. sorular)

aynen hocam 6.sınıf 60 kişide 2 kişi 5 aldı...

Ekli dosyalar

• yazili1.rar
    81 KB · Görüntüleme: 862
hocam dersleri 1 saat ders 1 saat uygulama şeklinde işliyorum.okul açılalı kaç hafta geçti bu kadar bilgi bence normal

asa001' Alıntı:
arkadaşlar bu hafta 5. sınıflara forumdan istifade ederek hazırladığım yazılıyı yapmaya başladım.İlk sonuçlar berbat...derste not tutturmama ve sadece bu notlardan sınav yapmama rağmen çocukların çoğu çok düşük not aldılar.Sizde durum nedir merak ettim..

bu başlığı bende açacaktım:) bende 5 ve 6. sınıflara aynı soruları sordum 30 kişilik sınıflarda 1 veya 2 kişi 5, 1-2 kişi 4 ,çoğunluğu 3 ve 4 almış,1 alanlar ise 3-4 kişi. genelde aynı sorulara yanlış cevap verilmiş... İşin kötü tarafı 5. sınıfların notları 6. sınıflara göre daha iyi. Sizin dediğiniz gibi hocam 6 sayfa yazı yazdırdım birde 4 sayfalık not dağıttım sorular hep onlardan soruldu. Belki de düşük almaları derse karşı ilgilerini ve çalışma isteklerini arttırır. Ellerini kollarını sallayarak yüksek not almayacaklarını öğrenirler...

Benim sorular yukarıdakilerinden kolay.Benzer sorularda var. hatta yapamazlar diye boşluk doldurmaları şıklı soru yaptım. :| Ama 6.sınıflar resmen döküldü :-1: Ama şunu gördüm % 80 i çalışmadan gelmiş. Öğrenciler seviyede iyi değil :wink:

hocam sorular zor değil fakat içerik çok gelmiş olabilir. Ayrıca çocukların ders çalışma alışkanlığı gelişmemiş olabilir. Bir dahaki sefere biraz daha sınıfın seviyesine inmek gerekiyormuş demek ki.

Aslında ben de sizin kadar içerik verebilmeyi isterdim ancak maalesef sınıflar çok ağır ilerliyor.

bende de aynı durum oluştu 5 ve 6 lar toplam 10 sınıftan sınıflarda en az 6 tane zayıf alan var en fazla 12 tane sanırsam şehir merkezi bir okul labaratuvar yok anlattıgım sunularıda verdım calısın dıye sordugum da kac kısı calıstı cevap hep aynı 6-7 kişi onlarda zaten 5 aldılar bende düşünüyorum daha kolay nasıl hazırlayabilirdim diye müdürde demezmi hocam yeniden yapsan nasıl olur diye merkez olunca veli baskısı oluyo galiba idareye yeniden yapmayı düşünmüyorumda fazladan bir sınav daha yaparım gibi eger lab kurduramazsam

Ekli dosyalar

• yazılı.rar
    1 MB · Görüntüleme: 599
daha iyi olmuş ilk sınavdan dökülmeleri biraz işi ciddiye alırlar ben sınav yapacağız iki hafta sonraya tarih veriyorum aa oo şaşırıyor veletler.başladım zaten eksiler vermeye defter kontrol etmeye ben özlemişim bu işi sanırım:)))

sanalomer' Alıntı:
hocam sorular zor değil fakat içerik çok gelmiş olabilir. Ayrıca çocukların ders çalışma alışkanlığı gelişmemiş olabilir. Bir dahaki sefere biraz daha sınıfın seviyesine inmek gerekiyormuş demek ki.

Katılıyorum hocam size.. Bence de sorular zor değil içerik yoğun...

Benim sınavda da döküldüler. Bende çalışma kağıdı hazırladım, sınava özel tekrar yaptım ama maalesef ilgi çok az... Hala karneye geçecek mi diye soranlar var... Ve 5. sınıflar 6. sınıflardan daha iyi yapmış sınavda...

Klavye tuşları ve kapasite birimlerini daha anlatamadım. İşletim sistemlerini masaüstü tablet vs ayırarak ayrıntılı veremedim. Siz iyi gitmişsiniz. Ama bu konuların dışındakiler çok da zor değil bence. Bende hemen hemen benzer soruları sormayı düşünüyodum ama kafam karıştı şimdi. Öğrenci seviyelerinin de önemi var. Ben çok düşük almalarını istemem. Zaten belli öğrenciler ne sorarsanız sorun düşük alacaklar. Ama iyi öğrenciler de iyi not alsın isterim.
Bu arada sadece bi fikir; eskiden ben de "Toplam 4096 adet harf,karakter ve boşluk içeren bir yazı bilgisayarda kaç KB(Kilobyte) yer kaplar?(4p)" tarzında sorular sorardım. Şimdi düşünüyorumda zor olmamasına rağmen çok da gerekli bi soru olmadığını düşünüyorum.
Soru 11:Ali bilgisayardaki Windows klasörünü sildiği için bilgisayarı açılmamaktadır.Ali bilgisayarına aşağıdakilerden hangisini yeniden yüklemelidir?(5p) Bu soru da çok uygun değilmiş gibi geldi. Ali'nin Windows klasörünü uçurması pek mümkün gelmedi bana...

Dersimizin sbs gibi bir amacı ya da direkt katkısı söz konusu olmadığından konuları yetiştirememe gibi bir endişe taşımamak gerektiğini düşünüyorum.

Dersimiz, aslında öğrencilerin defter tutma ve yazılarını iyileştirme konusunda çok iyi bir fırsat. Bunun için öğretimden çok, tahtadakileri defterlerine not tutarken özellikle geride kalan öğrencilerle ilgilenmek, onların çok önemli eksiklerini kapatmada yardımcı oluyor. Ayrıca çocuklar kendileriyle bu şekilde ilgilenilince çok hoşlanıyorlar. Hatta yaramaz olanları bile yazı yazdırırken ilgilenince çok hoşuna gidiyor, davranışlarını düzeltiyorlar.

bence zor değil ama işte çoçuklar unutmuşlar böle bir sınav beklemiyorlar onlar devamlı oyun bekliyorlar.Bence iyi olmuş hocam ikinci sınavı biraz daha kolay yaparsnıız performans notları yuksek verirsiniz dengelerseniz bilgisayardan 10 kişinin karnesine bir gelmesinde ben sorun görmüyorum 40 kişilik sınıfta

arkadaşlar sınıfta gösterilebilecek 2 flash uygulaması.ben meb etkinlikler cdsinden aldım bunları donanım birimleri ile ilgili. ihtiyacınız olabili sürekli konu anlatmak hem sizi sıkar hem çocukları arada video animasyon uygulamalarla destekelemek gerektiğini düşünüyorum monotonluğu dağıtmak adına. ben ayrıca 3 liste tutuyorum 1-ders araç gereçleri 2-ödev kontrol 3-ders içi değerlendirme Bir de ders aaç gereçleri demişken 6. sınıflara geçen sene gelmiş olan "bilişim teknolojileri" kitabını stokta olduğunu görünce 10 şubeye dağıttım kalacağına tepe tepe kullanın dedim ilk ünite de iletişim bu konuyu da işliyorum şuan bit ile uzak bi konu değil.
uygulamalar:

Ekli dosyalar

• etkinlikler.rar
    1.5 MB · Görüntüleme: 258
eras63' Alıntı:
arkadaşlar sınıfta gösterilebilecek 2 flash uygulaması.ben meb etkinlikler cdsinden aldım bunları donanım birimleri ile ilgili. ihtiyacınız olabili sürekli konu anlatmak hem sizi sıkar hem çocukları arada video animasyon uygulamalarla destekelemek gerektiğini düşünüyorum monotonluğu dağıtmak adına. ben ayrıca 3 liste tutuyorum 1-ders araç gereçleri 2-ödev kontrol 3-ders içi değerlendirme Bir de ders aaç gereçleri demişken 6. sınıflara geçen sene gelmiş olan "bilişim teknolojileri" kitabını stokta olduğunu görünce 10 şubeye dağıttım kalacağına tepe tepe kullanın dedim ilk ünite de iletişim bu konuyu da işliyorum şuan bit ile uzak bi konu değil.
uygulamalar:

Hocam çok teşekkürler, bu tip etkinliklere deyim yerindeyse bayılıyor öğrenciler. Hatta akıllı tahtada kendilerinin sürükleyip bırakmasına izin veriyorum, bu bile çok büyük bir şeymiş gibi geliyor onlara.

Sınav sorularına da gelince, asa001 hocam zor değil ama çok bilgi sormuşsunuz bana göre.

bende bugün yazılı yapıcam çocuklar düşük alırsa çok üzülürüm,
sorular benzer bakalım ne olacak sonucu buraya yazarım.

baya bir konu anlatmışsınız arkadaşlar. ben halen uygulamaya dönük neler yapabilirler diye uğraşıyorum. en azından günlük işlerini halledebilsinler istiyorum 6. sınıflarda scracth gösteriyorum. geçen hafta sınav için çalışma soruları verdim. buhaftada sınav yapacağım 5 ten aşağıda pek vermeyi düşünmüyorum. acaba yanlış bir yoldamıyım

Bence çocuklar dersi çok önemsemiyor. Başka bir ders için olsa daha çok önemser ve daha çok çalışırlardı. Altı üstü kaç sayfa not var. Ben daha yapmadım ama bende de aynı sonuç çıkacak diye düşündüğüm için daha basit hazırlamayı düşünüyorum

Arkadaşlar benim de en çok korktuğum şey öğrencilerin çoğunun düşük not alma ihtimali. Bazen sınıfın öğrenme düzeyinin farkına varamayabiliyoruz. Çok kolay gibi gözüken şeyler aslında çocukjlar için hatırlanması zor şeyler olabiliyor. Daha işlevsel ve akılda kalıcı şeyler anlatıp sorsak daha faydalı olur kanımca.

hocam sorular zormuş gerçekten, örneğin ben monitöre yakından bakarsak neremiz bozulur ya da en çok etkilenir gibisinden bir soru sorduydum 5. sınıftaki bir öğrenci KULAK cevabını işaretlemiş :) diğer şıklar sanırım göz boyun ve sırttı.
Artık bu saatten sonra sorularımı anasınıfı düzeyine çekmeyi düşünüyorum, bazıları ancak geçer belki :)

Hocam sorular güzel. Teşekkürler. Konuların hepsini anlattıysan sorular çok güzel olmuş. Düşük aldılarsa da boşver. Daha çok çalışırlar. İkinciyi de biraz kolay yaparsın. O şekilde geçerler.

bende 6. sınıfları sınav yaptım 2 şube 53 kişi 5 alan çıkmadı.
12 kişi 4 ,
17 kişi 3 ,
10 kişi 2
14 kişi 1,
yeniden yapmayı düşünüyorum..

Geri