öğrenciler sınavda döküldüler!!

Kodla Büyü
hocam bu kadar düşük veriyorsunuz da sonra sormazlar mı bu notlar ne böyle diye sonuçta şu anda bilgisayar dersi o kadar önemli bir ders değil gibi görünüyor. başınıza iş almayın. şöyle düşünün beden eğitimi dersinden herkes 1 2 3 alıyo bunun hesabını sorarlar bence.

hocam sınıfın yarısından fazlası kalır ise sınavın tekrarı uygundur diye biliyorum.

Sınavı klasik yapacagımı ve zor olacagını soyledim hatta bir sınıfta sınav yaptıgımı bir öğrencinin 15 aldıgını soyledim. Daha sonra sınavı coktan secmeli, boşluk doldurmalı, doğru yanlıslı, eşleştirmeli ve klasik sorularla karma olarak hazırladım.
Sonuç çok iyi, öğrencilerin geneli 5 aldılar.

sorular hiçde zor değil arkadaşlar bu kadar armut piş öğrencinin ağzına düş mantığında olmayın çalışmıyolar dersi önemsemiyolar da onda kötü alıyolar yoksa kabahat sorularda değil geçen sene lisede derslere girdiğimde de aynı şeyleri yaşadım kimsenin karneye 5 düşmedi hatta 5 sınıf konularıyla paraleldi konular. Açıkçası bilgisayar dersi oyun dersi mantığını silmedikçe kafalardan bu böyle gider. geçen öğrencinin biri hocam ben bilgisayarı bildiğimi zannediyodum ama hiç birşey bilmiomuşum dedi. bu herşeyin göstergesidir.

Soruları zor bulan arkadaşlara şaşırıyorum. İlk mesajdaki sına örneğinde sorular biraz detay istemiş doğrudur ancak konular bunlar değil mi? Sadece her sınıfa göre revize etmek lazım diye düşünüyorum. Başarılı sınavların analiz grafiğine de uygun olmalı sonuçlar. Sınavdan 5 veya 4 alan çıkmamışsa bence sınav yeniden hazırlanarak yapılmalı diye düşünüyorum. Bu konuda katı kuralcı olmayalım arkadaşlar. Ne dersem o deme hakkımız yok. Hepimiz bunun eğitimini aldık. Çocuklar dökülüyor diye kızmaya hakkımızda yok. Elimizde malzeme neyse(öğrenci kapasitesi anlamında söylüyorum) bizler de o seviyeye göre sınav hazırlayalım. Herkesin çok başarılı yada herkesin çok başarısız olduğu sınavın geçerliliği düşüktür diye düşünüyorum.

aynen benim sınavdan da çok düşük aldı çocuklar. 5 alan 3-4 kişi sınıflarda. 3 ve 4 te yığılma var. 1-2 kişide 2 aldı.
birdahaki sınavı biraz daha kolay yapmak lazım artık

Galiba herkes aynı dertten muzdarip. Acı olan gerçek ise sadece öğrenciler değil, veliler hatta öğretmenler bile ciddiye almıyor dersi. Merkezi ve gözde okullarda görev yapan öğretmen arkadaşların biraz başı ağrıyacak diye düşünüyorum. Ademoğlu oyun oynamak, internete girmek gibi işleri bilişim okur-yazarı olmakla, bilinçli kullanıcı olmakla karıştırıyor maalesef.

hocam sorular gerçekten çok aşırı teorik ve soyut anormal bir durum yok.
bu soruları meslek lisesinde yada anadolu lisesinde bile sorsna yine aynı sonucu alırsın sorular güzel mantıkda iyi ama dil soyut karmaşık ve anlaşılabilir değil daha çok sadeleşme daha çok basitleştirmek lazım.

bbneet02' Alıntı:
hocam sorular gerçekten çok aşırı teorik ve soyut anormal bir durum yok.
bu soruları meslek lisesinde yada anadolu lisesinde bile sorsna yine aynı sonucu alırsın sorular güzel mantıkda iyi ama dil soyut karmaşık ve anlaşılabilir değil daha çok sadeleşme daha çok basitleştirmek lazım.

Ben bu şekilde düşünmüyorum. Sorular iyi bence bi sıkıntı göremedim. Sorun öğrencilerin derse/sınava çalışmaması. Çoğu öğrenciye durumu anlatmama rağmen dersin hala karneye geçmeyeceğini düşünenler var. Her ders aynı muhabbet "Öğretmenim bu ders karneye geçicek mi?" ben cevaplamaktan sıkıldım açıkçası.

Benim okulda lab. yok, zaten kitapta yok. Projeksiyon cihazı bulduk kendi bilgisayarımı götürerek ders işliyorum. Durum böyle olunca mecburen teorik bilgide ağırlıkta oluyor. Kaçarı yok.

Baktım çocuklar dersi seçmeli sandığından not tutmuyorlar. Bari ben hazırlayıp vereyim dedim. Hazırladığım notta soracak olduğum sorular vardı :) . Ama noldu? 3 sayfalık nota dahi okumaktan acizler. Sonuç 5. sınıflarda bi tane 85 puan alan var diğerleri bitik. Sırf gaza getirmek için o 85 alanıda ödüllendirdim. Adını yazıp sınıfın kapısına astım altına teşekkür notu yazdım. Bi şekilde gaza getirmemiz lazım :wink:

benimkiler de döküldüler aynen.. iyi olan öğrencilerin velileri bir de sormuşklar sınıf öğrtmenine bilişim tekn. öğretmeni nasıl bi sınav yapmış, çocuklarımız hep 85, 90 ve üstü alan öğrenciler çünkü diye...

valla kusura bakamasınlar, yapabileceğim bişey yok, demek ki çalışmamışlar çocuklar...

yazılılarımı aşağıya ekliyorum arkadaşlar, bir de siz değerlendirin bakalım, bu kadar kolay sorulabilir mi yaaa, hala yapamıyorlar hala yapamıyorlar...

Ekli dosyalar

• yazılılar.rar
    752.8 KB · Görüntüleme: 84
@confrere Şu 5. sınıflara sorduğunuz Melis'li soruyu ben de sordum sınavda. Cevap şu:

"Melis'in ayrı odaya ihtiyacı vardır."

:)

pin_eses' Alıntı:
aynen benim sınavdan da çok düşük aldı çocuklar. 5 alan 3-4 kişi sınıflarda. 3 ve 4 te yığılma var. 1-2 kişide 2 aldı.
birdahaki sınavı biraz daha kolay yapmak lazım artık
Hocam olması gereken bu değil mi zaten. Sınavınız bence başarılı olmuş. Amacına ulaşmış. 30 kişilik sınıfta 20 kişinin 5 aldığı sınav başarılı bir sınav mıdır?

confrere' Alıntı:
benimkiler de döküldüler aynen.. iyi olan öğrencilerin velileri bir de sormuşklar sınıf öğrtmenine bilişim tekn. öğretmeni nasıl bi sınav yapmış, çocuklarımız hep 85, 90 ve üstü alan öğrenciler çünkü diye...

valla kusura bakamasınlar, yapabileceğim bişey yok, demek ki çalışmamışlar çocuklar...

yazılılarımı aşağıya ekliyorum arkadaşlar, bir de siz değerlendirin bakalım, bu kadar kolay sorulabilir mi yaaa, hala yapamıyorlar hala yapamıyorlar...
Hocam ben de sorularınızı zor buldum açıkçası. Daha doğrusu soru tarzınızdan dolayı yapamamış olabilirler. Özellikle bilişim teknolojileri, hayatımızdaki rolü vb. gibi kavramlar test şeklinde sorulsaydı daha iyi olabilirdi bence. Ancak bilgisayar kullanımında çok sık kullanılan unsurlar belki boşluk doldurma ya da klasik soru olarak sorulabilir. Bir de şöyle bir durum var; öğrencilerin notlarını girerken diğer sınavlardan aldığı puanlara bakarak kıyaslama yapın. Çok büyük farklılıklar oluşuyorsa(bir kaç istisna haricinde) kendinizde hata arayabilirsiniz(sınav zorluğu açısından); öyle aman aman bir fark yoksa da öğrencilerde hata arayın diye düşünüyorum nacizane.

big_bang' Alıntı:
@confrere Şu 5. sınıflara sorduğunuz Melis'li soruyu ben de sordum sınavda. Cevap şu:

"Melis'in ayrı odaya ihtiyacı vardır."

:)

hocam, sesini kıssın diyenlern de var bende..:)

yazılanları okuyunca ben de korkmaya başladım çocuklar sınavdan düşük alıcaklar diye..yazılıları hazırlamadım daha..çok basit sorarsam da hepsi yüksek alır diye çekiniyorum..5ler zayıflar biraz onlarınkini basit tutarım, 6larım geçen seneden de dersi seçtikleri için iyi gibiler onlarınkini çok basit hazırlamam herhalde..ayy heyecanlandım valla :)))

oyungezer' Alıntı:
confrere' Alıntı:

Hocam ben de sorularınızı zor buldum açıkçası. Daha doğrusu soru tarzınızdan dolayı yapamamış olabilirler. Özellikle bilişim teknolojileri, hayatımızdaki rolü vb. gibi kavramlar test şeklinde sorulsaydı daha iyi olabilirdi bence. Ancak bilgisayar kullanımında çok sık kullanılan unsurlar belki boşluk doldurma ya da klasik soru olarak sorulabilir. Bir de şöyle bir durum var; öğrencilerin notlarını girerken diğer sınavlardan aldığı puanlara bakarak kıyaslama yapın. Çok büyük farklılıklar oluşuyorsa(bir kaç istisna haricinde) kendinizde hata arayabilirsiniz(sınav zorluğu açısından); öyle aman aman bir fark yoksa da öğrencilerde hata arayın diye düşünüyorum nacizane.

hocam, sınavdaki soruların %80 i öğrencilerin defterlerinde yazıyor, yazdırdım...

"öğrencilerin notlarını girerken diğer sınavlardan aldığı puanlara bakarak kıyaslama yapın.".... hocam valla diğer sınavlarına bakamam açıkcası, ders içinde katılımına, saygısına, dersi dinleyişine, çalışmasına bakarım ben açıkcası, zaten bütün bunlar olumluysa %90 diğer dersleri de iyidir anlamına gelmez mi.....

ve ben bütün sınıfları 2. derslerinde sınav yaptım, 1. derste de yazılıdaki sorulara dikkat çekici ifadeler kullanarak kopya verdim açıkcası, hala yapamıyorsa bi öğrenci ben daha ne yapim, emeklerime yazık, yazık... :x :(

confrere' Alıntı:
oyungezer' Alıntı:
confrere' Alıntı:

hocam, sınavdaki soruların %80 i öğrencilerin defterlerinde yazıyor, yazdırdım...

"öğrencilerin notlarını girerken diğer sınavlardan aldığı puanlara bakarak kıyaslama yapın.".... hocam valla diğer sınavlarına bakamam açıkcası, ders içinde katılımına, saygısına, dersi dinleyişine, çalışmasına bakarım ben açıkcası, zaten bütün bunlar olumluysa %90 diğer dersleri de iyidir anlamına gelmez mi.....

ve ben bütün sınıfları 2. derslerinde sınav yaptım, 1. derste de yazılıdaki sorulara dikkat çekici ifadeler kullanarak kopya verdim açıkcası, hala yapamıyorsa bi öğrenci ben daha ne yapim, emeklerime yazık, yazık... :x :(
Estağfurullah hocam. Emek ksımında bir şey söylemek bana düşmez. Sadece şunu söylemek istiyorum ne kadar defterlerinde de olsa ya da en mükemmel şekilde de anlatmış olsanız öğrencilere çok fazla yeni kavram yüklüyoruz. Dersimizin doğazsı gereği bunu yapmak zorunda kalıyoruz birazda. Her öğrenci de bunun üstesinden gelemiyor malesef. Test olduğunda belki hatırlaması daha kolay olabilir diye düşünüyorum.

Hocalarım sene başından beri gözlemlediğim kadarıyla anlatmaya çalışacağım. Bugün benim de yazılı günüm daha yapmadım ama ben de 5. sınıfların 6lardan daha iyi olacağı kanaatindeyim. 5. sınıflar orta okula gelmiş olmanın verdiği heyecanla derslere biraz daha ilgililer. Ama yaş itibariyle teorik bilgiyi çok fazla kaldıracak düzeyde olduklarını düşünmüyorum. Laboratuvarım yok o yüzden akıllı tahtada videolar ve sunumlarla benzetmeler yaparak basitleştirmeye ve somutlaştırmaya çalıştım teorik konuları. Umarım işe yaramıştır sınav sonuçlarını bildiririm. Ama 6. sınıflarda bir rahatlık söz konusu. Akıllı öğrenciler ilgileniyor dersle ama çoğunluğu resmen dünyaya at gözlüğüyle bakıyor ve öğrenmemek için direniyor, anlayamadım! Üzülüyorum da açıkçası. Ama bana da biraz dökülecekler gibi geliyor bakalım hayırlısı....

beyazgolge' Alıntı:
baya bir konu anlatmışsınız arkadaşlar. ben halen uygulamaya dönük neler yapabilirler diye uğraşıyorum. en azından günlük işlerini halledebilsinler istiyorum 6. sınıflarda scracth gösteriyorum. geçen hafta sınav için çalışma soruları verdim. buhaftada sınav yapacağım 5 ten aşağıda pek vermeyi düşünmüyorum. acaba yanlış bir yoldamıyım

tam da nolacak diye düşünürken bu başlığı buldum. Hocam ben de size katılıyorum (ben scracth 2. dönem başlayacağım) Labı olmayan ya da çok kötü durumda olan zümrelerimi anlıyorum ama lab varken pc varken sürekli yazdırmak bana doğru gelmiyor. bu çocuklar yazılılıardan şimdi iyi alsalar bile sürekli sözel işlenen konuların onlara çok da katkısı olmadığını düşünüyorum.
ben 5 lere tamamen baştan aldım. Nerdeyse hepsinin bilgisayarı ve interneti olmasına rağmen office kullanımı sıfır, nette araştırma yapabilme sıfır. hızlıdan eskinin 1-5 basamağını veriyorum. Hem eğleniyoruz hem öğreniyoruz.
6 lara ise forumumuzdaki planı uygulayayım dedim ama yok hem ben hem öğrenciler sıkıldık. onu da döndürdüm sunu hazırlama excel kullanma net uygulamalarına.
yazılı için not dağıtıcam ve her konu için 2 veya 3 ders alan etkinlikler yaptırıyorum onların kapsamlı olanlarına da not vericem o kadar. ne dersiniz çok mu aykırı olmuşum sizce, yanlış mı yapıyorum dersiniz

benimki de buna benzer hocam döküldüler resmen sınıfta konuları anlatırken soru gelecek yerleri de her hafta soyledim bunlar önemli çalışın diye ama bizim dersimizi önemsemyorlar bence çalışmamaışlar
çok fena 2 gün sinirimden gözüme uyku girmedi

zor olacağını bile bile sordum soruları 5 lere. sınıfların yarısı 1 ve 2 aldı hep. şimdi ikinci sınava canla başla çalışırlar. ikinci sınavıda kolay yaparım hem onlar çalışmış öğrenmiş olurlar hemde notları yükselir geçerler.bir öğretmen daha ne ister :) bence öğretmen arkadaşlar sorularında bir sıkıntı görmüyorlarsa hiçte sınavı iptal etmeye gerek yok. ancak ilk defa sınav yapıyor olduğumuzdan ve çoğumuz ilk defa 5. sınıf derslerine girdiğinden alışması ve onlara göre bir seviye tutturması zaman alır elbette. 6. sınıfta ise kararında bir sınav yaptım hiçbir sorun olmadı 6 kişi 1 ve 2 aldı onun dışında hep yüksek.

ben de bugün 5.sınıfları sınav yaptım..aynı anda sınav yapmak istediğim için diğer sınıfın başında başka bi öğretmen durdu içim rahat etmedi aslında ama öyle oldu işte..çalışma kağıdı dağıtmıştım geçen hafta sınava çalışsınlar diye..
sonuçlara gelirsek 16 kişilik sınıfta
1 kişi 1,
1 kişi 2,
6 kişi 3,
5 kişi 4,
3 kişi de 5 aldı..

16 kişilik diğer sınıfta
2 kişi 1,
5 kişi 3,
3 kişi 4,
6 kişi de 5 aldı..

sizce nasıl sonuçlar, bi anormallik var mı???

neyin peşindesiniz. çocuklar liselere girmek için ortalamaya ihtiyacı var siz burad gelmiş idealistlik peşindesini karşınızdaki çocuk ne bekliyorsunuz. sorun kolay kolay soruları hepsi alsın 90-100 geçsin. neyi ispatlıyorsunuz. neye faydası olacak anlattklarınızın

n@z' Alıntı:
Galiba herkes aynı dertten muzdarip. Acı olan gerçek ise sadece öğrenciler değil, veliler hatta öğretmenler bile ciddiye almıyor dersi. Merkezi ve gözde okullarda görev yapan öğretmen arkadaşların biraz başı ağrıyacak diye düşünüyorum. Ademoğlu oyun oynamak, internete girmek gibi işleri bilişim okur-yazarı olmakla, bilinçli kullanıcı olmakla karıştırıyor maalesef.

aynen hocam. çalıştığım okul bulunduğum ilçenin en gözde okulu. birçok öğrencinin dersleri 4 5 çoğu özel ders alıyor ve gelir düzeyi yüksek aileler.
öğretmenlerin baskısıyla sınav tekrarı yaptım. diğer branş öğretmenleri biz matematikten türkçeden bile 4 ün altına düşürmüyoruz çocuklraı ne yaptın sen başın çok ağrır dediler.
yaptığım sınavın aynısının teste dönüştürüllmüş halini yaptım hangisi donanımdır hangisi yaızlımdır hangisi çıkış birimidir gibi
gene 3 alan çok kişi var ne yapacağım bilmiyorum. daha kolay da ne sorabilirim bilemiyorum

papakaa' Alıntı:
neyin peşindesiniz. çocuklar liselere girmek için ortalamaya ihtiyacı var siz burad gelmiş idealistlik peşindesini karşınızdaki çocuk ne bekliyorsunuz. sorun kolay kolay soruları hepsi alsın 90-100 geçsin. neyi ispatlıyorsunuz. neye faydası olacak anlattklarınızın

yaptığınız yazılının örneğini paylaşabilirmisiniz?

papakaa' Alıntı:

senin gibi adamlar yüzünden bu ders hiç bir zaman hak ettiği degeri göremeyecek..Çunku senin gibi düşünen insanlarla dolu sevgili ulkem..
eger bakmasını bilirsen sunu çok net goreceksın dostum..Bu ders bu cocukların gelecegı ıcın en onemlı ders..Bir muzık dersinden ya da resim dersinden herkese 100 verebilirsin cunku herkes muzısyen ya da ressam olmayacak ama herkes gelecekte iyi bir bilgisayar kullanıcısı olmak zorunda kalacak. Benım sınıf ortalamalarım 60 cıktı, 30 kısılık sınıflarda 8-10 kısı 1 aldı ama calısmadıklarını kendılerı de biliyorlardı..Kaç bekledıklerını sordugumda hepsı notunu ben okumadan bıldı..Çalısmayana 100 vereceksen calısana kac vereceksın!!!Senın yaptıgın ogretmenlıkse onu dagdakı coban da yapar...
Calısanla calısmayanı ayırmak gerekır..Yuksek notlar verenler ogretmen olduklarından degıl basım agrımasın dıyerek memur kafayla dusunduklerınden oyle yapıyorlar..Çevremızde orneklerı cok..Aldıkları paralar ne kadar helal acaba????Çocukları zorlayarak daha cok calısmaya ve ogrenmeye tesvık etmek yerıne velıyle ya da okul ıdaresıyle muhatap olmamak ıcın herkese 90-100 verıyor...
Amacımız kımseye zulmetmek olmamalı ama salla basını al maasını da olmamalı..
Cocuk ogrenmıyorsa ogrenıyormus gıbı davranıp da onu kandırmak yerıne onu daha fazla azım gostermeye tesvık etmelı..
Bunlar benım sahsı dusuncem degıl,Okudugum unıversıtede bana ogretılenler..Sıze unıversıtenızde ne ogretıldı acaba(olcme ve degerlendırme dersınde).

mdemirbas26' Alıntı:
benimki de buna benzer hocam döküldüler resmen sınıfta konuları anlatırken soru gelecek yerleri de her hafta soyledim bunlar önemli çalışın diye ama bizim dersimizi önemsemyorlar bence çalışmamaışlar
çok fena 2 gün sinirimden gözüme uyku girmedi

hocam sızın durumunuz kalıtelı bır ogretmen olmanızdan kaynaklanıyor..2 gundur ogrencılerınızın durumuna kafa yormanız hem sızın yenı ogretım teknıklerı gelıstırmanızı saglayacak hem de ogrencılerınızın daha fazla azım gostermesıne katkı saglayacak emın olun..Ama herkese 80-90 verenler o kadar rahatlar kı anlatamam,sankı ogretmenlık yapıyorlarmıs gıbı bır de bununla ovunuyorlar..

Geri