İlk araba için tavsiye

Kodla Büyü

pawofeagle

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar bu sıralar araba almayı düşünüyorum. Araç kullanma deneyimim yok sadece ehliyet alırken işte oda 4 yıl önceydi. max 20000 tl civarı araç ne önerebilirsiniz bana?

corsa 1.2 ? palio? punto ( direksiyon sorunlu oluyormuş gerçi)? bu modeller ve başka önerebileceğiniz modeller hakkında bilgilerinizi ve yorumlarınızı istiyorum

hocam araç alırken boy ve kilo da önemli bence. boy ve kilonuz ortalama değerlerde ise fiesta clio corsa olabilir. yalnız sıralama olacaksa ben fiesta corsa ile başlardım ama corsa ile başlayan da çok olacaktır

Fiesta dizel 2011 model düz vitesi 2,5 sene kullandım. masraf çıkartmıyor, küçük araba parkı kolay vs gibi nedenlerden ötürü. ayrıca Allah vermesin ama bir yerlere sürtseniz bile parçası ucuz :)

Hyundai accent 1,5 Gls 97-99 model tavsiye ederim.16 bin TL civarında.İlk arabam ve hala kullanıyorum az yakıyor parçası ucuz temiz bulursan kaçırma derim

corsa 2004 alırsın o paraya direksiyon kutusunda sadece kronik ses sorunu olabiliyor. o da işin uzmanı usta bulursan yaptırıyon . o da orjinal direksiyonun içinde bir parça var zamanla ses yapıyor direksiyon işini görüyor daha yeni sattım.

ama şahsi düşüncem 70000 km aşşası 2010 üstü araç al

Re: Ynt: İlk araba için tavsiye

Hayırlı olsun hocam.
Bence 20bin için piyasanın uygun zamanı ve gecikme derim.Zaten sokağa bırakacağın bineğe fazla para vermeye değmez.
Fiyatlar şişikti zaten ama şimdilerde satan çok.Yani ortalık durgun.

Gri ya da Beyaz renk araba almaya çalış. Değişen olmaması tercih sebebi haliyle.
Ben de senin gibi 3-4 saatlik kurs eğitiminden sonra almıştım ilk arabamı. En fazla 1-2 ay sonra üstündeki o acemiliği atarsın. Aslında acemilik de iyidir, sürekli temkinli olursun, kaza oranı daha azdır.
Ben hem sorunu az olması hem de yakıtları az olması sebebiyle opel-ford grubunu öneriyiorum.
Öğretmeniz haliyle bizim için en önemli şey yakıt bence. 20.000 civarına düşük km dizel bulman zor. 150.000 km üstü olur, onu da yakın çevreden almak gerek.
Eğer temizini bulabilirsen Corsa 1.3 ve Ford 1.4 dizellere bak.

Dizel araçlar km fazla oluyot bu fiyat için dediğiniz gibi. Peki benzinli araçlar için km hangi aralıklarda olmalı? Birde 1.2 opel corsalar nasıldır yakıt ve performans alanlarında

Re: Ynt: İlk araba için tavsiye

Hocam dizeli unut.Büyük araç ta olmaz.Bul bir benzinli tüplü bir araç.Kaporta düzgün ve kazasız belasız olsun.(zaten expertiz onu ve motoru size söyler) Kapıları direksiyonu ve vitesi incele
Gerisi ise...
yaşı küçük bulmaya bak.

bende punto öneriyorum hocam. Az km li ve yüksek model alabilirsin(bu fiyata ) diğerlerine nazaran. Fiat sorunsuzdur.

mcö' Alıntı:
bende punto öneriyorum hocam. Az km li ve yüksek model alabilirsin(bu fiyata ) diğerlerine nazaran. Fiat sorunsuzdur.

puntolar benimde hoşuma gitti ama kronik direksiyon sorunu oluyormuş çoğunda o nedenle vazgeçtim gibi

Hocam ilk arabaysa 3 u 5 i düşünme 20bine dizel hic düşünme.Ilk yil benzine para vericeksin. Benzinli Corsa 1.2 daha az benzin yakani zor.Arkadasim yeni satti 2005 model Corsa 24 bine.Gerci triptonikti o.

hocam bende iki ay önce ilk arabamı aldım hayırlısıyla. bende 20000-30000 arası araba bakıyordum corsa - fiesta - polo - punto modellerinden. en sonunda gözümü kararttım temiz bir 2014 opel corsa 1.2 twinport 20bin km de buldum 39000 tl ye gittim aldım. Acemiliğimi de atıyorum kullandıkça. 1.2 motorda bence gayet iyi ayağımı yerden kesiyor yeter. öyle yokuşlarda falan çekmeme sorunu da olmadı hiç. Allah kazasız belasız sürüşler nasip etsin herkese

Corsa fiesta en çok düşünüyorum herhangi bir modelinde kronik sorun var mı bu bilinen

pawofeagle' Alıntı:
Corsa fiesta en çok düşünüyorum herhangi bir modelinde kronik sorun var mı bu bilinen

Hocam 20000 tl ye alacağın arabanın zaten ordan burdan vereceği arızalar olacaktır. kronik sorun dediğin şey ise hemen hemen tüm markaların farklı farklı kronik sorunları var. eli yüzü düzgün km si uçmamış bir araba bulup elinden tutup varsa tanıdığın bir exper götürecen teste sokacan. bide garanti olsun diye 10-15 TL ye motor ustasına motorunu göster tamamdır.

pawofeagle' Alıntı:
omd' Alıntı:
Corsa güzeldir ilk araba için :)

1.2 mi? 1.2 twinport mu? 1.4 mü? aralarındaki farklar nasıldır hocam yakıt ve performans olarak
1.3 cdti dizel var bende. Ecoflex motor çok yakmıyor. Daha bir arıza verdiği de olmadı. İlk araba için en ideal seçenek, ancak bütçeyi biraz yükseltmen lazım hocam. 32-33 bin tl civarına 2010 model benim araçtan alabilirsin.

Temiz kilometresi düşük clio 1.4 rna al(benzinli). Sedan dır ama büyük bir araç değil. yakıtı azdır seni üzmez. 6 sene kullandım ilk gözağrım :cry:

99 model seat cordoba sxa al temizinden bulursan. 5 sene kullandım satarken arkasından bakakaldım :(

cok degisik yorumlar var :) hocam bende düsünüyorum opel corsa bulursam alicam

Hocam Marka model olayına girmeye gerek yok zaten ikinci el 10-15 yaşlarında bir araç alacaksın, Kafanda da nasıl bir araç alacağına karar vermişsin.. B sınıfı Hatchback temiz hangisini bulursan onu al bence, kolay gelsin

Geri