İlk araba için tavsiye

Kodla Büyü
fabia'nın 2. el piyasası çok iyi değil , arayıp soranı olmaz, satılır ama geç satılabilir. Yalnız binmişliğim yok, nasıldır bilmiyorum.
getz ise yol sesini alıyor, beyin meyin kalmıyor. Onun haricinde parçası ucuz, görselliği güzel, yakıt bakımından dizeli- benzinlisi üzmeyececk bir araç.
yol sesi benim için önemli değil diyorsan bakılabilir.

toyota auris serisine de bakabilirsin hocam. Bir arkadaşta vardı. Bütçenin biraz daha üzerinde olur gerçi.

ben aylarca temiz bir fiesta düşer diye araştırdım o ara temiz bir paio 1.3multijet düştü. aldım. ilk aracım. öneririm.

Yukarıda arkadaşın dediği gibi palio alabilirsin lakin benim yine de ilk araç için tavsiyem clio yakıtı aldığını unutabilirsin :puhaha:

hocam bende senin gibiyim 20.000 civarı araba bakıyorum ve ilk arabam olacak. uzun zamandır bakıyorum 20.000 tl civarında km si 150.000 - 170.000 aralığında temiz araç palio ve clio 2 hb modelleri var. Önceliğim palio nedeni parça fiyatlarının clio ya göre daha ucuz olması.

fiyat olarak en uygun palio duruyo aslında( çok hoşuma gitmesede araba tipi ) :)

biraz zorlayıp 22-23 bin civarı corsa almaya değer mi yoksa palio mu alayım ilerde değiştiririm diye düşünüyorum

diğer araçları bilmem. 2 yıldır kullandığım kendi aracımdan öğrendiklerimi anlataym sana.

2008 de ehliyet aldım. ama başkasının aracına oturmama huyumdan hiç araç kullanmadım. 2015te ilk aracımı aldım. özgüvensizlikle okula bile arkadaşa bıraktırdım kendimi o gün :) iş çıkışı sigortasını yaptırdıktan snra arkadaş 2dk bir yere gitti bir geçtim direksiyona.. attım bütün küfü pası.
hamdolsun 1 kere yarı yolda bırakmadı.
yokuşlarda asla takılmadı.
ışıklarda benden atik olan araç çok azdır. istediğim zaman.
farları keser mesela 5-10tl ye taktırırsın.
..
daha şubatta bolu Kartalkaya ya çıktık. lassa kar lastiği ile. 1 kere kaymadı hiç takılmadı. neden söylyrm hani ufak araç hafif araç çıkmaz kayar savrulur.. bu biraz şöferler araç arasındaki koordinasyon ve aracın lastik başta olmak üzere bakımları ile alakalı.
son seminerde geçen yaz yalovadaydım. ankara dönüş yolunda 195i geçti ibre.. 195 çok değil amma zaten son ibre 200palio da.. b
ama nedir o yol süper bir yol. yoksa çok tehlikeli bu araçta 160üzeri. normal yollarda biraz düzlük görsün 160bulurum.

ben aldığımda Dizel araç nasıl kullanılır konusunu araçtırmıştım.
eğer bu tarz bir dizel alırsan diye yazayım
1-çalıştırdığımda bir süre beklerim yla çıkmadan.
2-her sürüşte biraz gaza yüklenir Turboyı kısa süre bile olsa açarım.
3-stop etmeden. hele ki uzun yoldan ve/veya devirli geldiysem 2-3dakika beklerim. turbodaki yağ süzülsün diye. bunu yapmayan arkadaşlaırmın turboları arızalandı.. 3-5-7bin tl masraf yapanlar oldu.
4- düzenli bakım. 10binlik.
5- temiz mozot!! ben opet harici sadece 1 kere shell den aldım sanırm. hep aynı yerden almak ya da en azından dandik mazot almamak. ayda 350-450tl mazot alrm.
sanki artık dizel kullanmanın karı da kalmadı gibi. tüple. bu konu kafamı kurcalıyor bu aralar. focus düşünyrm mesela. dizel araç kullanmak daha dikkat istiyr. o yzdn ben tüplüye daha bir yakınım artık yeni aracımda.

benim ufak tefek arka tampon sürtmelerim hariç ya da 2kere geceden sabaha patlayan lastik hariç..1kere sanayiye götürmedi hamdolsun.

...

ben fiesta bulsaydm onu alırdım sanrm. palip geldi onu aldım.

satan kişiyi tanıyan arkadaşlara ulaşmış. ve güvence garanti almştm. dizel araç kötü kullanıcıdan alınmaz.
piyasa 17-18 arasıydı 19küsüre aldım. arabayı kaçırmamk için satıcı bir de tok satıcıydı. e arabada hertürlü satlyr midanasız.
şimdi piyasası 23lerde sanrm kullanıcıya. temizi olursa alınır. yoksa baş ağrıtabilir. derim.

Hocam sana tavsiyem böyle bir soruyu kimseye sorma. Bende ilk arabam için bu soruyu sorduğumda abartısız söylüyorum hacı murattan sıfır passat a kadar araba söylendi bana. Ben kendi adıma önce temiz bora aradım. Temizini bulmak zordur bulamadım. Daha sonra astra g kasa aldım keyfime baktım. Sen gözüne kestirdiğin 1-2 modele yoğunlas. Çünkü sen arabayı aldıktan sonra da konuşacaklar. Keske almasaydın o arabayı,o paraya şunu alsan daha iyi olurdu ,pahalı almışsın gibi pek çok zırva duyacaksın. Benim sana tavsiyem elindeki paranın biraz üstü araba al. Elinde 20 bin varsa 30 binlik arabaları zorla. Sonuçta 3 bin tl maaşı olan adam için 8-10 bin çok bir mebla değil. Satarken de ona göre satacaksınız. İnşallah gönlünüze göre olsun. Hayırlı alışverişler

hocam palio alırken 1.2 alan onlarca yorum okumuş. ve asla alınmayacğına karar vermiştim. buna ek olarak bir de 1.3multijet araştırmış ve o denk gelmişti. şahsen palio alacaksam yine bunları alırım.
şuan yine 20-25 arası araç arasam. abartısız. yine palio 1.3 , fiesta 2004 kasa anca alnır sanrm bu paraya bilmyrm, corolla o eski meşhur kasa...
ben bu paraya gene bunlara bakarım.

çevremde gördğüm acemi arabası eskiden broadway miş
son yıllarda iste benm gördğm bu üçü
şimdilerde nedir bilmyrm.

araç büyük para. araştırmadan. içine sinmeden alma..
insanın düşünceleri sürekli değşyr.
bana ilk göreve başladğmda abiler al br broadway acemiliğini at vur çiz. sonra pahalı araba al dediler.
ben de öle araştırrken galerici bir arkadşım Klimasız araba alma. sana önerim şunlardır dedi. ve araştrdm o yöne eğildim ben de..

senle aynı süreci son 1 aydır ben de yaşıyorum.
gönlüm golf bordo yeşill süper bişey, fiesta yeni kasalar tarz, auris farklıı, focus hb güçlü, passat 2010 siyah falan şekilll.. bunlarda.

lakin ben peşin para çalışan adamın genelde.
sen gibi forumları araştırıyrum.

ve mesela. aklımın ucunda yokken focus sedan a yöneldim.
focus sedan ın son kasa hariç görüüntüsü bu aya kadar asla ilgi alanıma girmedi benim.
aslında hiç te sevmezdim.
ama yorumuna analizine güvendiğim arkadaşlar 3-5 yıldır kullanıyrlar ve suan olsa yine focus diyorlar

yol tutusu gçlü duruşu sanayiye az gitmesi aile aracına uygunluğu beni şuan çekmeye başladı

araştır et. gönlüne yatanı al.
buradaki zümrelerin yorumlarını beğenyrm ve kenara not alıyrm ben.
yine youtube inceleme videoları. ve altındaki KUllanan yorumları. önemli.

renk çok önemli mesela bnm için. fiestaya beyaz palio ya deniz mavisi corollaya başka bir renk yakışlıyor. diğerleri uzak bana.

araştırmaya devam :)

Km olarak neye dikkat etmeliyim benzinli araçlarda kaç bin dizel araçlarda kaç bin üzeri riskli?

Opel Corsa 2007-2009 arası 1.2
Polo 2004-206 Arası 1.4
Clio 2007-2009 arası 1.2
Fiesta 205-2008 arası 1.4

Arkadaşlar aklımdaki araçlar bunlar ilk araba için bütçem nisan maaşından sonra maksimum 25000 :) Ne dersiniz bu araçlar hakkındaki yorumlarınız neler hangisini tercih etmeliyim? Benzinli olacak kesinlikle. km olarak ne kadar bakayım en fazla 140000 km diye düşünüyorum mak. opel corsa ve renault cilo da 1.2 motor sıkıntı yaşatır mı kocaeli izmir arası en uzun yol ve yokuşlarda nasıl performansları?

Geri