İllerin Uygulamasını Öğrenebilir Miyim?

Kodla Büyü
Diyelim ki il mem'dekiler haklı..Tek tek tüm müdür yrd. açık olan ilköğretim okullarını tarayıp dersi seçip seçmediklerini mi soracaklar? İl Değerlendirme Komisyonu bununla uğraşmaz...Kaldı ki böyle bir şey olsa dava açılsa kazanılır.

Cemal TANER' Alıntı:
Branşla ne akalası var yapmayın arkadaşlar. Her branş için geçerli bir uygulama bu.
Manisada olmuş bir olayı anlatayım. Elektr-Elo Öğretmeni bir arkadaş md yaardımcılığı sınavını kazandı. Atanmak istediği okulda Elek-elo bölüm de var ama daha öğrenci yok ders te yok diye atama yapmadılar.
Yönetmelik değişti artık : "(Değişik : 09.08.2011/28020 RG) Atanmak istenilen eğitim kurumuna Talim ve Terbiye Kurulu Kararlarına göre alanı itibariyle öğretmen olarak atanabilecek bir alan öğretmeni olmak." derse göre değil de o kuruma atanabilmesi şartı var.

dizzy' Alıntı:
Diyelim ki il mem'dekiler haklı..Tek tek tüm müdür yrd. açık olan ilköğretim okullarını tarayıp dersi seçip seçmediklerini mi soracaklar? İl Değerlendirme Komisyonu bununla uğraşmaz...Kaldı ki böyle bir şey olsa dava açılsa kazanılır.

Sistemden görüyorlar zaten. Ben 1-2 okul sordum, anında bana yazamazsınız dediler.

dizzy' Alıntı:
O şef arkadaş yanlış yorum yapıyor...
Yönetmeelikte açıkça yazıyor...
"(Değişik : 09.08.2011/28020 RG) Atanmak istenilen eğitim kurumuna Talim ve Terbiye Kurulu Kararlarına göre alanı itibariyle öğretmen olarak atanabilecek bir alan öğretmeni olmak."
Atanabilecek diyor...Yani tüm ilköğretim okulları düz liseleri BÖTE mezunu yazabilir...

hocam bizim okul müdürü sağolsun mevzuatı yemiş yutmuş bi insandır.Ona bu durumu sordum o da bu okullarda BT dersi olduğu atanabileceğimizi söyledi.Müdürün anlattığına göre bu madde şunu kapsıyor . Örneğin bir sınıf öğretmeni bir liseye müdür yardımcısı olamaz çünkü lisede sınıf öğretmenine ihtiyaç yok.Sonuç olarak bizim durumumuz ildeki atamadan sorumlu milli eğitim müdür yardımcısının tutumuna bağlı.O atanır derse atanırız atanmaz derse atanmayız :x

O okulda norm olması lazım. Ankarada PGM böyle anlıyor mevzuyu . Nokta.

mmkgs1' Alıntı:
http://forum.memurlar.net/konu/1453354/ bide buna göz atın . benim okul müdürümün branşı almanca ve ilköğretimde müdür bu nasıl oluyor? ve de ilköğretimdeki sınıfçı kendi baranşındanmı derse giriyor.

bir önceki idareci atamasındaki yönetmelik değişti, artık hem atanma hem norm şartı aranıyor. mesela şuan böte mezunu iseniz, hem normunuz olmadığı için hemde talim terbiye kararlarına göre atanamadığınız için meslek lisesi yazamıyorsunuz. ama bir önceki dönemde bvit adında ders vardı, atanma şartıda yoktu. şuan bunlar var.

Şöyle bir durumda ne olur ,

Tek şubeli bir köy okulu.

Tek müdür görev yapıyor.

Müdür yardımcılığı kadrosu boş.

Bilişim dersimiz seçilse bile en fazla 3 saat ders oluyor. Haliyle bilişim teknolojileri normu yok.

Bu okula sınava girip yüksek puan almış meslektaşımız atanamayacak mı?

Kontenjan.meb.gov.tr den bütün İLMEMleri tüm okulların normlarını görüyor.
BT alanı için norm en az 1 olmalı. Ders saatinin önemi yok. Yani bir eğitim bölgesinde 12 saat ders olup normu 0 olan okula bile yönetici olarak atanamazsınız.

DotCom' Alıntı:

Tek müdür görev yapıyor.

Bilişim dersimiz seçilse bile en fazla 3 saat ders oluyor. Haliyle bilişim teknolojileri normu yok.

Evet atanamaz.

DotCom' Alıntı:

Tek müdür görev yapıyor.

malesef öyle. mevzuat demek 0 yada 1 demek.ortası yok. ya olur ya olmaz. şartlar uymuyorsa gerisine kimse bakmaz, atamazlar.

share_' Alıntı:
DotCom' Alıntı:

Tek müdür görev yapıyor.

malesef öyle. mevzuat demek 0 yada 1 demek.ortası yok. ya olur ya olmaz. şartlar uymuyorsa gerisine kimse bakmaz, atamazlar.

Norm fazlası olduğumuz için gidecek okul da bulamayacağız o zaman. Bu da başka bir gariplik işte ...

Hadi senaryoyu biraz daha karıştıralım :)

örnek okulda norm var ancak bilişim öğretmeni de var o zaman ne olacak. Atanabilir miyiz , atanamaz mıyız :mrgreen:

Evet ben de bugün tercih yaptım, aynı durum benin de başıma geldi, ders olmadığı için atanamazsın, peki dedim nereden bileceğim, okulları arayım sorun dediler.

aakcakaza' Alıntı:
benim bildiğim kadarıyla;
o okulda normunuz değil, o okula atanabiliyor olmanız gerekiyor sadece.

bende böyle biliyorum.. öğretmen kadadrosuna gitmiyorsunuzki norma bakılsın

Arkadaşlar bu konuda sendikaları, haber sitelerini mesaj yağmuruna tutalım. BT öğretmenleri sürekli mağdur olmaktadır. Yönetmelikteki amaç bellidir bunu değişik yorumlamak iyi niyet değildir. Bende yüksek bir puan aldım antalyadayım ve bizede aynı şeyler söylendi. ama gerekirse idare mahkemesinden döner bu iş yönetmeliğişn yorumlanmasında yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Şu an sendikalara ve memur sitelerine mesajlar hazırlıyorum haber sitelerine göndereceğiniz metinleri burda paylaşabiliriz.

Bu sadece BT bıranşına has bir durum değil ki. Yaklaşık bir yıldan fazladır her bıranş için her yerde uygulanan bir durum.

İyi de sadece Bilişim Teknolojileri dersi seçmeli arkadaş hangi sınıf öğretmeninin ilköğretimde dersinin olmaması gibi bir durum söz konusu. Müdür dersi seçmeyecek, veya bulunduğun yerdeki okulların hiçbiri dersi seçmeyecek sen istersen 95 al müdür yardımcısı olamayacaksın insaf ya.

For exampili. Öğretmen yapı meslek öğretmeni. ve sınavdan 100 aldı. ama normunun olduğu kendi okulunda müdür yardımcısı açığı yok. ve ilde de başka hiç bir yerde yapı öğretmenliği normu yok. bu adam da atanamaz. bir bıranşa has bir şey değil bu. yönetmelikte ne yazarsa yazsın bakanlık oarada norm olmalı diyor. doğru yanlış.

Norm olmalı dediği bilgisinin kaynağı nedir çünkü yönetmelikte alanı itibariyle öğretmen olarak ataabilecek diyor. BT öğretmeni alanı itibariyle atanabilir dersi seçilebilir çünkü ama seçmeli yapı dersleri diye bir ders yok onun için o misal emsal olmaz.

emurataltun' Alıntı:
Norm olmalı dediği bilgisinin kaynağı nedir çünkü yönetmelikte alanı itibariyle öğretmen olarak ataabilecek diyor. BT öğretmeni alanı itibariyle atanabilir dersi seçilebilir çünkü ama seçmeli yapı dersleri diye bir ders yok onun için o misal emsal olmaz.

Çok doğrusun. Norm olayı aransa bile bizim dersimiz seçmeli olduğundan buna bakılmaması gerekir ama ama ama ...........

emurataltun' Alıntı:
Sn Hocam haklısın. Ama bakanlık kendi yazdığı yönetmeliği böyle anlamıyor.

Bir gün PGM ye gittim. Mevzuattan sorumlu şube müdürü ile görüşecez. Adam telefonla konuşuyor ve diyor ki bu madde bana göre böyle yorumlanmalı. Ulen ne demek sana göre o maddeyi ben mi yazdım oraya.

yöneticilik görevine talp olduğu okulda maaş karşılığı verebileceği dersi olması gerekir....

Bu iş mahkameden döner. Maaş karşılığı okutabileceği dersi olma yerine yeni yönetmelikte alanı itibariyle tanabilecek bir alan öğretmeni olmak diyor. kaldı ki bizim maaş karşılığı okutabileceğm dersimiz var ama seçmeli.

easytr' Alıntı:
emurataltun' Alıntı:
Bu iş mahkameden döner. Maaş karşılığı okutabileceği dersi olma yerine yeni yönetmelikte alanı itibariyle tanabilecek bir alan öğretmeni olmak diyor. kaldı ki bizim maaş karşılığı okutabileceğm dersimiz var ama seçmeli.

yönetmeliğin amacı, okuldaki idarecinin okuldaki derslere girebilecek olmasıyla alakalı. örneğin sağlık meslek lisesine idareci olacak kişi tesisat öğretmeni olmamalı diyor ve mantıklıda. mahkemeden dönecek durum yok ki zaten birçok kişi bunu istiyor.

Derdimizi burda bile anlatamıyoruz. İllerin böyle uygulamasını çok görmemek lazım. Mahkemeden dönecek durum yok demişsin hocam ama sizinde dediğiniz gibi ben Bilişim Teknolojileri öğretmeniyim ilköğretimde ve lisede derse girebiliyorum. Yani okulda idareci olduğum zaman dersimi seçebilirim ve girebilirim. Seçmeli Bilişim Teknolojileri dersi ile yine sizin verdiğiniz örnek tutumuyor yani tesisat öğretmeni atandığı zaman orda dersini seçtiremez, böyle bir imkanı yok. Durumumuz farklı.

Bakalım göreceğiz. Belkide gerçekten amcamızdır biz halamız sanıyoruz.
İstanbul'dan bilgi almaya çalıştık. Daha önce bu durumla karşılaşmadıklarından ne yapacaklarını bilmiyorlar. Başka illerdeki uygulamalardan haber alan arkadaşlar varsa yazarsa seviniriz.

2009 yılında yapılan anadolu liselerine öğretmen seçme sınavına girerek bulunduğum ilde anadolu lisesine sınava göre atanmış bir öğretmenim. Bugün müdür yardımcılığı tercihlerimi yaptım 6 okul yazdım ve okulum onayladı.

Tercihlerim:
1) .... Fen Lisesi
2) ..... Anadolu İmam Hatip Lisesi
3)..... Anadolu Lisesi
4...... İlköğretim Okulu
5)..... İlköğretim Okulu
6)..... Lisesi

Pek fazla zaman geçmeden il mem atama bürosundan aradılar ve benim ilk 4 tercihimin hatalı olduğunu o okulları yazamayacağımı çünkü o okullarda normumun olmadığını söylediler. 5. ve 6. tercihlerimin olabileceğini söylediler. 80 nolu TTK ve en son güncellemesinin 09.08.2011 tarihinde yapıldığı MEB Yönetici atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'ni ezberlememe rağmen ben onların çıkardığı sonucu çıkaramadım. Konuyla alakalı 2-3 sendika temsilcisiyle görüşmeme rağmen onlarda açık ve net bişey söyleyemedi. Ankara yönetici atamayı aradım biz net bişey söyleyemezi bu yetki il değerlendirme kurulunda ve atamaya yetkili mercii il memlerdir dedi. Eğer başvuruyu reddederlerse bölge idare mahkemesine dava açabilirsiniz dedi.

Hani fen lisesi popüler bir okul tamam onu bana bırakmazlar diye düşünüyordum zaten fakat 4. sırada yazan ilköğretim okulunuda tercih edemeyeceğim söylenince iyice şaşırdım. Arkadaş norm kadro fazlası muhabbetlerinden bunaldığım için idareciliğe başvurayım dedim, onuda mı yapamayacağız yani?

Bakanlık bilgi edinmeye şöyle bir metin yazmayı düşünüyorum:

Sayın Yetkili,
.... İli, .... İlçesi ..... İlköğretim Okulu’nda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmaktayım. TTK’nin 80 nolu kararında bulunan çizelgeye göre” ilköğretim” ve “mesleki ve teknik orta öğretim kurumları dışındaki ortaöğretim” kurumlarına alan öğretmeni olarak atanabiliyorum. 2009 yılında yapılan sınav ile Anadolu Lisesi’nde sınav sonucuna göre atanmış bir öğretmenim. Dersim ilköğretim okullarında “Bilişim Teknolojileri” , ortaöğretim kurumlarında “Bilgi ve İletişim Teknolojisi” adı altında seçmeli ders olarak verilmektedir.

15 – 19 Ocak 2012 tarihleri arasında ilimizde müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı için müracaatlar alınmaktadır. 17 Ocak 2012 tarihi itibariyle tercihlerimi yapmış bulunmaktayım. Tercih ettiğim kurumlar arasında Fen Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İlköğretim Okulları yer almaktadır. Fakat bağlı bulunduğumuz il milli eğitim müdürlüğü listemde bulunan bazı okulları tercih edemeyeceğim konusunda tarafımı bilgilendirdi.

Ben alan itibariyle orta öğretim ve ilköğretim kurumlarına atanabilecek nitelikte bir alan öğretmeni olmama rağmen; tercih ettiğim ilköğretim kurumlarında “Bilişim Teknolojileri” dersi veya tercih ettiğim mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları dışındaki ortaöğretim kurumlarında “Bilgi ve İletişim Teknolojisi” dersi seçmeli ders olarak seçilmemiş ise bu kurumlara müdür yardımcısı olarak atamam gerçekleştirilebilir mi?

Bu yazıya daha neler eklenip bilgi edinmeden başvuru yapılabilir ?

sinerjique' Alıntı:
dizzy' Alıntı:
O şef arkadaş yanlış yorum yapıyor...
Yönetmeelikte açıkça yazıyor...
"(Değişik : 09.08.2011/28020 RG) Atanmak istenilen eğitim kurumuna Talim ve Terbiye Kurulu Kararlarına göre alanı itibariyle öğretmen olarak atanabilecek bir alan öğretmeni olmak."
Atanabilecek diyor...Yani tüm ilköğretim okulları düz liseleri BÖTE mezunu yazabilir...

hocam bizim okul müdürü sağolsun mevzuatı yemiş yutmuş bi insandır.Ona bu durumu sordum o da bu okullarda BT dersi olduğu atanabileceğimizi söyledi.Müdürün anlattığına göre bu madde şunu kapsıyor . Örneğin bir sınıf öğretmeni bir liseye müdür yardımcısı olamaz çünkü lisede sınıf öğretmenine ihtiyaç yok.Sonuç olarak bizim durumumuz ildeki atamadan sorumlu milli eğitim müdür yardımcısının tutumuna bağlı.O atanır derse atanırız atanmaz derse atanmayız :x
hocam sınıf öğretmenleri mdür yardımcısı oldukları zaman maaş karşığı derse girme yükümlülükleri yoktur. ama liseleri seçemezler. bu yönetmeliğe göre atanmak istediğin okuldaki alan ile ilgili. okulda bilişim teknolojileri dersi olduğu sürece biz tercih edebiliriz

Geri