İntel'in i serisi işlemcileri i3, i5, i7

Kodla Büyü

netame

Süper Üye
Süper Üye
Bugün öğretmenlerin birinden bu işlemciler hakkında soru geldi, geveledim tabi, şimdi araştırdım biraz ama basitçe core 2 duo lara göre avantajları neler bilenler paylaşırsa sevinirim

Fiyatları şu anda korkunç pahalı olan Intel Core i7 işlemci, her birinde iki thread bulunan dört çekirdeğinden maksimum performans alır. Sekiz thread’e bölünen verilerle eş zamanlı olarak daha fazla uygulama çalıştırabiliyor.Bellek erişimi için iki katı geçen bellek bant genişliği ile i7 işlemci %40′a varan daha hızlı video şifreleme , Resim işleme gibi zorlu uygulamalar, fotoğraf rötuşlama ve düzenleme gibi görevler için mükemmel performans sağlar.
Birkaç yıldır piyasada ama hala fiyatları çok yüksek....i3,i5,i7 serileri var.En iyisi i7 masa üstü bilgisayarlarda birkaç yıldır kullanılıyordu, son zamanlarda dizüstü bilgisayarlarda da kullanılmaya başladı ama dediğim gibi fiyatları uçuyor...

i serisi işlemciler çalıştıkları platform olarak ve işlemcinin öznitelikleri açısından LGA 775 işlemcilerden çok büyük farklılık arzetmekte.2 tip soket yapısı mevcur 1366(i7) ve 1156 (i3,i5,i7).

en büyük farklılık i serisi işlemcilerin hepsinde AMD de olduğu gibi bellek (DDR3) kontrolcüsü bulunması ,ve bazı işlemcilerde de ayrıca Integrated Graphics processor yani garafik işlemci bulunması.

Eski sistemde adı geçen ve işlemci ile çipset arasındaki veri hızını ifade eden FSB yerine QPI ve DMI teknolojileri kullanılmakta.Eskisden intelde bellek konrolcüsü ve onboard grafik işlemcisi kuzey köprüsünde iken şu an bu görevleri işlemci devralmış durumda.

Ayrıca bazı i7 modelleri hariç tüm işlemcilerde PCIe16 ekran kartı yolunu, kuzey çipi değil işlemci kontrol ediyor.

Dolayısı ile artık onboard görüntü almak için anakartın onboard vga veya DVI/HDMI çıkışlarının olması yetmiyor.FDI yolunun aktif olması için grafik işlemcili bir CPU kullanmamız şart.Eğer böyle bir anakarta grafik işlemcisi olmayan bir i serisi CPU takarsanız görüntü alamıyorsunuz.

Bir başka farklılık ta İşlemciyi destekleyen çipsetler.Eski çipset tabiri aslında tarihe katrışıyor çünkü ICH-MCH seti intelde bitti Tek bir yonga güney köprüsünün işini yapmakata .Intel bunu PCH olarak adlandırmış .Kuzey köprüsünün yaptığı işleri ise İşlemci devralmış durumda.

i serisi işlemcilerde Şu an sadece intel çipset desteği mevcut, 1366 i7 işlemcileri sadece X58 diğer 1156 i3,i5 ve i7 işlemcilerde H55,H57,P55,3450 ve Q57 çipsetler kullanılmakta.

Üretim teknolojileri ise 45 ve 32 nano .32 nano olanların hepsinde (i3 ve bazı i5 ler) garafik işlemcisi mevcut.
i7 lerin hepsi ve i5 lerin bazı modelleri 45 nano ve bunlarda grafik işlemcisi bulunmuyor.

Ayrıca Soğutucu fan blokları ilk bakışta aynı gibi görünse de ölçüleri tamamen birbirinden farklı 775,1156,1366 fan blokların hiçbiri birbirine uymamakta.

Daha fazla ayrıntı için http://www.intel.com/products/processor ... +prod_proc

Ekli dosyalar

• diagram-18.gif
    diagram-18.gif
    20.4 KB · Görüntüleme: 13,631
yeni i3 sistem toplıycam ama i seri işlemciler ve anakartlar çok pahalı diyosanız işte size uygun çözüm.

INTEL H55HC Intel H55 Soket 1156 DDR3 1333MHz VGA&HDMI&DVI Anakart =150-170 tl
Intel® Pentium® Processor G6950 (3M Cache, 2.80 GHz) =160 180 TL

daha önce bu 2liden bir kaç sistem toplamış ama test edememiştim, bugün test imkanı oldu ,gerçekten benzer, hatta biraz daha yüksek fiyatlı core2Duo veya core2Quad işlemcili sistemlere göre daha uygun fiyatlı ve performanslı bir konfigürasyon oluşturuyorlar.Özellikle Fiyat / performans oranı çok yüksek
bu işlemci ile anakart onboard görüntü vermekte ama sistemi uygun bir PCIe x16 ekran kartı ile takviye ederseniz grafik uygulamalarda da zorluk yaşamazsınız

@sinaat hocam açıklama için teşekkürler. çok kapsamlı olmuş

32 nano olması güzel işlemcinini belleğe direk ulaşması ve grafik hızlandırma güzel kuzey köprüsünün kalkması ama hız artırmanın daha fazla mümkün olmadıgı açık ki intel çekirdek sayısı ve paltform ile chipsetle felan oynuyo sanırım:)))))

bence intelden şasmayın..AMD eski formundan uzak...Nerde P4 leri tokatlayan AMD athlon serisi..intelin gerisinde AMD ler;tek cazibesi fiyat ne yazıkki...

Aynı markanın i3 işlemcisiyle core2 duo olanı aynı fiyata olabiliyor sebebi ne olabilir acaba?

hatta bazı C2d işlemciler,bazı i3 veya i5 işlemcilerden pahalı bile olabilir.sonuçta bir işlemcinin fiyatını belirleyen en önemli şey pazarlama politikası,önbelleği,frekans hızı,kullanıldığı platform olarak düşünülmelidir.
sonuçta i serisi işlemcilerin fazla satılması demek, intel açısından bir o kadar da çipset,anakart satışı demektir ki intelin bu politikası gayet başarılı görünüyor.

sinaaat' Alıntı:
hatta bazı C2d işlemciler,bazı i3 veya i5 işlemcilerden pahalı bile olabilir.sonuçta bir işlemcinin fiyatını belirleyen en önemli şey pazarlama politikası,önbelleği,frekans hızı,kullanıldığı platform olarak düşünülmelidir.
sonuçta i serisi işlemcilerin fazla satılması demek, intel açısından bir o kadar da çipset,anakart satışı demektir ki intelin bu politikası gayet başarılı görünüyor.
+1
daha ucuz sigara demek daha çok paket tüketilmesi demektir.
..
intel in ki de aynı düşünce.

sen şu an c2duo alırsan varsa eski anakartını da kullanabilirsin ama i serisi işlemci alırsan yeni anakart, hatta belki ona göre yeni bellekte alman gerekecek o yüzden işlemciyi ucuza verip yanına anakart ve ram de İTELİYORLAR böylelikle sürümden kazanıyorlar.

İserisi işlemciler için çok güzel anakart ekranakrtı almadım crysis oynuyabiliyorum takılma kasılma yok son derece memnunum.
i3 530 işlmeci
gigabyte anakart h55m udh2h
2gb 1600mhz ram
1tb hdd
220c philips monitör

Ekli dosyalar

• mb_productimageback_ga-h55m-ud2h_big.jpg
    mb_productimageback_ga-h55m-ud2h_big.jpg
    19.1 KB · Görüntüleme: 12,860
Siz notebook değil masaüstünden bahsediyorsunuz sanırım...

nova55' Alıntı:
İserisi işlemciler için çok güzel anakart ekranakrtı almadım crysis oynuyabiliyorum takılma kasılma yok son derece memnunum.
i3 530 işlmeci
2gb 1600mhz ram
1tb hdd
220c philips monitör

nova55 hocamın mesajındaki resimdeki anakartta yarı yeşil yarı mor ps/2 girişleri dikkatimi çekti. bi öğrencim de söylemişti böyle bişeyi. acaba bu girişe hem mouse hem klavye mi bağlanabiliyor? karşılaşan-kullanan var mı acaba?... peki herhangi birini takınca diğerine yer kalmayacak, mecbur usb'ye mi bağlanacak yani?..

bogrt' Alıntı:
nova55' Alıntı:
i3 530 işlmeci
2gb 1600mhz ram
1tb hdd
220c philips monitör

nova55 hocamın mesajındaki resimdeki anakartta yarı yeşil yarı mor ps/2 girişleri dikkatimi çekti. bi öğrencim de söylemişti böyle bişeyi. acaba bu girişe hem mouse hem klavye mi bağlanabiliyor? karşılaşan-kullanan var mı acaba?... peki herhangi birini takınca diğerine yer kalmayacak, mecbur usb'ye mi bağlanacak yani?..
???

bogrt' Alıntı:

evet hocam 2 renkli olan ps2 ye klavye veya fare bağlayabilirsiniz

en büyük avantajlarından biri de turbo boost özelliği. yani yapılan işe göre işlemcinin kendi hızını ayarlaması

Donanım dan pek anlamam ama son yıllarda işlemcilerin esas amacınının aynı anda birden fazla uygulama çalıştırması olduğunu söyleyebilir miyiz?

2 ve 4 belki yarın 8 :?

Bilen beri gelsin lütfen.

saygılar

insanoğlu doyumsuz.tv gibi açılıp kapanan pc ler-tv kanalı gibi tıklayınca anında programları açan donanım parçaları istiyoruz..benim için 5 sn de açması ile 15 sn de açması çokta fark etmiyor..

Ofis+internit+yazıcı kullanımı için eve ucuz işimi görecek bir bilgisayar almayı düşünüyordum.
AMD sempron + BIOSTAR anakart + 2GB 800mhz HILEVEL ram aldım
elimde 80gb eski bir hdd ,kasa , DVD vardı.
Sonuç olarak beklediğimin üzerinde performans alıyorum.
Düşük çözünürlükte STARCRAFT II bile oynadım.

intelin mobil i7 işlemcilerine katılanlardan i7 2630 hakkında bilgisa olan var mı. inceleyen oldumu daha önce 2xxx li seriyi . nette çok fazla bilgi olmamakla birlikte sadece intelin ingilizce sayfasında birşeyler bulabildim. laptop araştırıyorum özellikle hp bu işlemciyi çok kullanmış

ya arkadaşlar yer değil belki ama konu i5 lerden açılmışken sorayım. benim işlemci i5 430 M 2.27 GHZ. windows 7 de derecelendirmesine baktığımda en düşük işlemci çıkıyor. puanı 3.9 çok düşük değil mi? ilk aldığımda sanki daha fazlaydı yanlış hatırlamıyorsam. :shock:

Geri