şeflik ücreti

Kodla Büyü
Şimdi koordinatörluk fahrı yapılıyor bunun yerıne seflıgı fahrı yapması soz konusu olmalı dıye dusunuyorum ıkıncı donem seflık saatı yerıne koordınatorluk yazılmasını ısteyecegımı belırttım tamm dedı ıdare ama bakalım 5 okulun 3 u uzaktan sadece teorık kısım verılır dedı ve ekders vermedı 2 tanesı hepsı uzaktan verılebılır dedı ve verdı
seflık saatı yerınede 10 saat ıbe uzaktan ders verecegız dedık onuda o sekılde hallettık atölye seflerı suan sorun bızde

Şeflik gorevınden ıstıfa kurtarmıyor yenısı gorevlendırılene kadar sızın gorev devam edıyor
İdarenin dediğiniz gibi bir tasarruf yapması meşruiyet zemin oluşturur mu ona bakmalı. İdarenin menfaatimize olan yanlış tasarrufunda onları ikaz etmezsek, tam tersine ne yapayım yanlış bile olsa idare veriyor diye hareket edersek yani menfaatimiz için hakikâti hileye feda ediyoruz demektir.

herhangi bir şeflik görevi olmayan arkadaş bu ay benden 40 saat fazla ek ders aldı

Ek ders kararında bölüm şefi için 10 saat, atölye ve laboratuvar şefleri için ise haftada 6 saati ek ders görevi verilir yazıyor.
Şöyle deseydi 10 saate kadar veya 6 saate kadar deseydi şeflik saati azaltılır yerine koordinatörlük yazılabilirdi fakat durum bu.
Şefli görevlendirmesi devam ettiği için yerine başka bir görev yazılamaz. Binadan daire alan fakat dairesini kullanmayan ev sahibi gibi.
Hocam ek ders kararında verilir diyorsa ödenmesi gerekir o zaman. Ödemiyorsa o görevin bir anlamı yoktur ve yerine ders veya koordinatörlük verilebilir. Ders ve koordinatörlük görevi şefin alamayacağı görevler degil ki. Şef belli bir saatin üzerinde ders veya koordinatörlük alamaz diye bir hüküm yok ki o kararlarda. Hoş şefliği bırakmak en mantıklısı. Bundan sonra şef olsam da olmasam da okulda bölüm atölyeleri dışında bir işe yardımcı olmam.

Ek ders kararında bölüm şefi için 10 saat, atölye ve laboratuvar şefleri için ise haftada 6 saati ek ders görevi verilir yazıyor.
Şöyle deseydi 10 saate kadar veya 6 saate kadar deseydi şeflik saati azaltılır yerine koordinatörlük yazılabilirdi fakat durum bu.
Şefli görevlendirmesi devam ettiği için yerine başka bir görev yazılamaz. Binadan daire alan fakat dairesini kullanmayan ev sahibi gibi.
Hocam yerine yazılmak olarak düşünmeyin fazladan verilecek gibi düşünün. Bu durumda şeflik ödenmeye başlandığında koordinatörlük fahri görev olara yapılır, ücreti ödenmez. Bence hak kaybı yaşanmadan en güzel çözüm bu.

Hocam ek ders kararında verilir diyorsa ödenmesi gerekir o zaman. Ödemiyorsa o görevin bir anlamı yoktur ve yerine ders veya koordinatörlük verilebilir. Ders ve koordinatörlük görevi şefin alamayacağı görevler degil ki. Şef belli bir saatin üzerinde ders veya koordinatörlük alamaz diye bir hüküm yok ki o kararlarda. Hoş şefliği bırakmak en mantıklısı. Bundan sonra şef olsam da olmasam da okulda bölüm atölyeleri dışında bir işe yardımcı olmam.
Hocam yerine yazılmak olarak düşünmeyin fazladan verilecek gibi düşünün. Bu durumda şeflik ödenmeye başlandığında koordinatörlük fahri görev olara yapılır, ücreti ödenmez. Bence hak kaybı yaşanmadan en güzel çözüm bu.

Ne oluyor ya teker teker gelin :)
Meramımı anlatamadım galiba. Misâl vereyim:
Sadece 20 saat derse giren bir şef en fazla 14 saat koordinatörlük alabilir. Zira 10 saatlik şeflik görevine ilaveten en fazla 14 saat ek ders alabilir. Bu 14 saatlik ek dersi de pekâlâ koordinatörlük vazifesi ile doldurabilir. Bunda zannediyorum itiraza medar noktalar yok. Asıl sıkıntı şurada:
Fiilen şeflik görevini yapamadığımızdan ve de şeflik ek dersini alamadığımızdan 10 saat yerine koordinatörlük veya ders verilebilir mi?
Bence verilemez. Her ne kadar ücretini alamaz isek de şeflik görevi devam ediyor. Süre de 10 saat. Yani şeflik saatini azaltma veya artırma imkânı yok. 10 saate kadar denilseydi bu durumda azaltılırdı. Yerine azaltılan süre kadar koordinatörlük veya ders alabilirdik. Mebbis ekranında şeflik görevlendirme kaydı olduğu müddetçe ister şeflik ek dersini alalım ister alamayalım şeflik saati haftada azamî okutabilecekleri ek ders saatleri içinde yer alır. Bu saatin üzeri çizilip yerine başka bir ek ders ikame edilemez diye kanaatim var.

Sadece 20 saat derse giren bir şef en fazla 14 saat koordinatörlük alabilir. Zira 10 saatlik şeflik görevine ilaveten en fazla 14 saat ek ders alabilir. Bu 14 saatlik ek dersi de pekâlâ koordinatörlük vazifesi ile doldurabilir. Bunda zannediyorum itiraza medar noktalar yok. Asıl sıkıntı şurada:
Fiilen şeflik görevini yapamadığımızdan ve de şeflik ek dersini alamadığımızdan 10 saat yerine koordinatörlük veya ders verilebilir mi?
Bence verilemez. Her ne kadar ücretini alamaz isek de şeflik görevi devam ediyor. Süre de 10 saat. Yani şeflik saatini azaltma veya artırma imkânı yok. 10 saate kadar denilseydi bu durumda azaltılırdı. Yerine azaltılan süre kadar koordinatörlük veya ders alabilirdik. Mebbis ekranında şeflik görevlendirme kaydı olduğu müddetçe ister şeflik ek dersini alalım ister alamayalım şeflik saati haftada azamî okutabilecekleri ek ders saatleri içinde yer alır. Bu saatin üzeri çizilip yerine başka bir ek ders ikame edilemez diye kanaatim var.
Sayın hocam bilgi almak amacıyla sorulan sorulardı burayı cok meskul etmemek ıcın özelden de sormustum yanlıs yapmayalım dıye herkes yazıyı kendıne gore yorumluyor yorumu paylasırsak belkı daha mantıklı bır sonuc elde ederız (Yönetmelık felan demeyın bakanlık yonetmelık felan yollamıyor yazılarında ıcı bos)
mesela meslek derslerının tamamı uzaktan verılemez dıyor bır ıdare sebep olarakta 2.10.2020 (hıbrıt egıtımın basladıgı yazıyı verıyor sen yarısını uzaktan yarısınıda yuzyuze verecegım dedın dıyor) o adama 5.10.2020 tarıhlı 9. sınıflar uzaktan egıtım yerıne yuzyuze yapacak yazısı geregı ben 9 ların dersını uzaktan veremem dedıgımde tamam hocam onlara vermeyın mı dıyorlar sızce.
yada yukarda hak etmedıgımız seflık ucretı ıcın hıc okula gıtmedıgımızı ve evde keyf yaptıgımızımı dusunuyorsunuz İdare haftada bır gun gıderken alanımızdan dolayı haftanın 4 gunu okula cagrılıyorum (dıger seflerde cogu zaman okulda temrınlık var demırbas alınacak yenı yazı geldı hocam ) bır bahane vardır herzaman

Bakanlıkta en istikrarlı ve istikametli yazılar yazan genel müdürlük Personel Genel Müdürlüğüdür. Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 2. derecede, Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ise 3. derecede kalıyor. Bağlı olduğumuz Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünden defalarca beklediğimiz akıllardaki sorulara makul ve mantıki cevaplar veren yazılar ne hikmetse bir türlü çıkmıyor. Gelen yazılarda ise meselenin sadece bir tarafı ele alınıyor. Halbuki genel müdürlüğümüzden meselâ tereddüt edilen hususlar başlıklı bir yazıya nice zamandır hasretiz. Öğretmenliğin idari, meslekî bir de mâlî tarafı var. Ek ders konularında tek söz sahibi Personel Genel Müdürlüğüdür. Bu genel müdürlük ise mevzuata sıkı sıkıya bağlıdır. Bunu çok kere tecrübe ettik. Her yazılarında mevzuata atıfta bulunur, mevzuatı açıklamadan umumiyetle imtina ederler. İşte personel genel müdürlüğünün hareket tarzını bildiğimizden duymak istediklerinizi yazamıyoruz.
Son bir mesele kaldı: Siz bahsettiğiniz şekilde okula gidip şeflik görevinizi esasen yaptığınızı söyleyebilirsiniz. Fakat bu çalışmanızın mevzuatta karşılığı olmalı ki ek dersini alabilesiniz. Bu da olmadığına göre gayrın tarlasına girmeye lüzum yok.

tabii ki verilir hocam. şefler 14 saatten fazla koordinatörlük alamaz diye madde mi var. 14 saat üst sınıra takıldığı için oluyor. önemli olan 44 saati geçmemek ki zaten seflik ücreti almayınca öyle bir sorun da kalmıyor.

tabii ki verilir hocam. şefler 14 saatten fazla koordinatörlük alamaz diye madde mi var. 14 saat üst sınıra takıldığı için oluyor. önemli olan 44 saati geçmemek ki zaten seflik ücreti almayınca öyle bir sorun da kalmıyor.
Mesele ek ders saati olduğundan verdiğim cevapta bu minval üzerine oldu. 14 saatlik koordinatörlükten maksadım ek ders yerine geçecek koordinatörlük saati. 44 saatten fazla olan kısım fahrî olacağından ek ders mahiyetinde değildir. Malum olduğu üzere büyük şehirlerde 20 saate kadar, diğer şehirlerde 16 saate kadar koordinatörlük görevi verilir.
Şef olmadığı hâlde şefin yapacağı işleri yapan bir öğretmen şef ücreti alabilir mi? Hayır alamaz. Şeflik ücretin almanın evvel şartı şef görevlendirmesinin yapılmış olması. Şeflik görevi resmiyette devam ederken bu görevin yerine başka bir görev ikame edilemez.

Hocam zaten yerine diye bir şey düşünüldüğünü sanmıyorum. Ders programlarında şeflikler yer almıyor şuan. Tamam şeflik görevlendirmeleri devam ediyor ama şeflik ücreti alınmadığı ve ders programında buna yer verilmediği için arkadaşın işletmesi önceden eksik ise 16 saati yada büyük şehirde ise 20 saati geçmemek kaydıyla bunu almasında ne hata olsun ki.

Mesele ek ders saati olduğundan verdiğim cevapta bu minval üzerine oldu. 14 saatlik koordinatörlükten maksadım ek ders yerine geçecek koordinatörlük saati. 44 saatten fazla olan kısım fahrî olacağından ek ders mahiyetinde değildir. Malum olduğu üzere büyük şehirlerde 20 saate kadar, diğer şehirlerde 16 saate kadar koordinatörlük görevi verilir.
Şef olmadığı hâlde şefin yapacağı işleri yapan bir öğretmen şef ücreti alabilir mi? Hayır alamaz. Şeflik ücretin almanın evvel şartı şef görevlendirmesinin yapılmış olması. Şeflik görevi resmiyette devam ederken bu görevin yerine başka bir görev ikame edilemez.
ben sizin gibi düşünmüyorum. eğer sizin dediğiniz gibi ise o zaman meb tüm şefleri 2 kere mağdur ediyor.

şeflik görevi devam ediyor, ara tatil, 15 tatil, yaz tatili değil, eğitim-öğretim de devam ediyor. şeflik ek dersini zaten almalı da, şeflik ücretini vermiyorlarsa koordinatörlüğü tam almalı diğer şartları da yani koordinatörlük toplam ders yükü tutuyorsa ve öğretmenlere eşit dağıtılıyorsa. ikame edilemez görüşünüz doğrudur buna göre de o şeflik saatlerinin dışında ek ders yazılabilir.

25 saat dersim var. Ortalama 15 saatine geliyor öğrenciler. Öğrencilerin girmediği derslerin ek dersi kesiliyor. Atölye şefiyim şeflikte ödenmiyor. Meslek lisesiyiz ama özel eğitime bağlı olduğumuzdan ibe'nin yüzyüze yapılacağına dair yazı bize gelmedi büyük ihtimal. Bu yüzden ibede olduğu gibi kaldı ve ücretide ödenmiyor. Bence bakan beyin öğretmenler ek derslerini alacaklar lafı havada kalmıştır.

Hocam zaten yerine diye bir şey düşünüldüğünü sanmıyorum. Ders programlarında şeflikler yer almıyor şuan. Tamam şeflik görevlendirmeleri devam ediyor ama şeflik ücreti alınmadığı ve ders programında buna yer verilmediği için arkadaşın işletmesi önceden eksik ise 16 saati yada büyük şehirde ise 20 saati geçmemek kaydıyla bunu almasında ne hata olsun ki.
İşletmelerde meslekî eğitim ders yükü: saat(24)*grup sayısı + şeflik saati dikkate alınarak bulunur. Peki hocam, Mesela 20 kişilik bir sınıfta ime ders yükü: 24*2+10(sadece bölüm şefi olsun) = 58 olur. Siz "Ya biz şeflik ücretini almıyoruz, o halde ime ders yükünde şeflik saati hesaplanmasın sadece 48 saat üzerinden dağıtım yapılsın" der misiniz? Muhtemelen hayır.
ben sizin gibi düşünmüyorum. eğer sizin dediğiniz gibi ise o zaman meb tüm şefleri 2 kere mağdur ediyor.
Bizim kimseyi ikna etme şeklinde bir vazifemiz yok hocam. Akıl midesinde hazmettiklerimizi söylüyoruz.

İşletmelerde meslekî eğitim ders yükü: saat(24)*grup sayısı + şeflik saati dikkate alınarak bulunur. Peki hocam, Mesela 20 kişilik bir sınıfta ime ders yükü: 24*2+10(sadece bölüm şefi olsun) = 58 olur. Siz "Ya biz şeflik ücretini almıyoruz, o halde ime ders yükünde şeflik saati hesaplanmasın sadece 48 saat üzerinden dağıtım yapılsın" der misiniz? Muhtemelen hayır.

Bizim kimseyi ikna etme şeklinde bir vazifemiz yok hocam. Akıl midesinde hazmettiklerimizi söylüyoruz.
Hocam bizim okulda +10 kullanılmıyordu şimdide kullanılmıyor, benim demek istediğim istediğim fazladan işletme veya ders yükü varsa alan şefi yada atölye şefi alabilir neden almasınki. Ders programlarında şeflik saati diye bir şey işlenmedi.

işletmeyle falan hülle yaparaktan devam edin diyor. e işletmesi yeterli olmayan ne yapacak, mecbur eşit şekilde bölünecek dersler ve işletmeler.
şeflik yapmayın kardeşim diyorlar. du bakalım bi şeyler olacak ama.

Isletmelerde Beceri Eğitimi dersi açıldı.
Bu dersi ya şeflikten ya koordinatörlükten kısarak verebilecegiz.Nasil olacak peki ?
Fahri mi yapalım? Ek ders sınırını asmiyoruz.

Isletmelerde Beceri Eğitimi dersi açıldı.
Bu dersi ya şeflikten ya koordinatörlükten kısarak verebilecegiz.Nasil olacak peki ?
Fahri mi yapalım? Ek ders sınırını asmiyoruz.
Anladığım kadarıyla işletmeye giymeyen bir kısım öğrencilere işletmelerde mesleki eğitim dersini yüz yüze vereceksiniz. Bu şekilde okursa bu dersin diğer alan/dal dersinden farkı olmayacak. O hâlde ders dağıtımın nasıl yapıldığını hatırlamakta fayda var. Dersler öğretmenlere dengeli dağıtıldiktan sonra koordinatörlük görevi verilir. Şeflik bu durumun dışında Bir şey.

arkadaşlar 15 kişilik sınıfta işletmeye devam etmeyen birkaç öğrenci için 24 saat ibe uzaktan eğitim planlanabilir mi? öğrenci sayısı az olduğu için grup oluşmuyor.

arkadaşlar 15 kişilik sınıfta işletmeye devam etmeyen birkaç öğrenci için 24 saat ibe uzaktan eğitim planlanabilir mi? öğrenci sayısı az olduğu için grup oluşmuyor.
Planlanir. İşletmeye gitmeyen ogrenci sayısını ayrı, işletmeye giden öğrenci sayısını Kendi içinde düşünmek lazım.

Sözlerinizin muhatabı kim hocam?
Sözlerimin muhatabı;
şeflik işini elimize bomba gibi bırakıp, ücreti verilemeyeceğinden görev olmayacaktır, dolayısıyla da ders programlarının şeflik yükü olmadan yeniden yapılarak derslerin ve işletmelerin yeniden dağıtılması gerekir deyip, insanları çelişkide bırakmaması gereken yetkililerdir.

Sendika yetkilisi paylaştı az önce hocam.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210101_213757_com.adobe.reader.jpg
    Screenshot_20210101_213757_com.adobe.reader.jpg
    128.7 KB · Görüntüleme: 133
  • Screenshot_20210101_213804_com.adobe.reader.jpg
    Screenshot_20210101_213804_com.adobe.reader.jpg
    118 KB · Görüntüleme: 108
calışan şef kaldımı yav butun kurumlar mulki amirliğin calışma duzenine tabii iken milli egitimin hangi kurumu sefiyle ogretmeniyle okulda uzaktan eğitim atolye bakım onarım yapıyor yalnış anlaşılmasın bilmediğimden soruyorum

Sanırım pandemiden dolayı üretim yapılan(maske, dezenfektan gibi) meslek lisesi atölyeleri için bu yazı yazılmış. Tamamen mantık yürütüyorum.

Geri