1-5 arası sınıflarda Bilişim Teknolojileri Kalkmış

Kodla Büyü

monat

Aktif Üye
Arkadaşlar TTKB sitesinde yeni ders programları için çizelge yayınlanmış. Ancak inceleyenler görecektir ki Bilişim Teknolojileri dersi sadece 6-7-8 sınıflarda var. Bizleri öğretmenlikte soğutmakla bırakmayıp teknik eleman kadrosuna geçirecekler sanırım.

:verymad:

Link : http://ttkb.meb.gov.tr/ogretmen/modules ... oad&cid=72

Ekli dosyalar

• cizelge.jpg
    cizelge.jpg
    99.9 KB · Görüntüleme: 2,393
Evet bencede. Tamamen ders saatlerimizi azaltıyorlar. Açıklama kısmında 2010-2011 yılında bizim dersi seçen okullar serberst etkinlik saatinde bu dersi işleyeceklerdir yazmışlar. Peki bu derse kim girecek. Biz mi yoksa sınıf öğremenleri mi?

arkadaşlar, benim anladığım şu, okulda bilişim teknolojileri öğretmeni varsa ve bu ders seçmeli ders olarak seçilmişse bu derse bilişim öğretmenleri girer, okulda bilişim öğretmeni yoksa zaten kendi sınıf öğretmeni bu dersi seçme zorunluluğu yok o zaman kendi insiyatifinde bu serbest etkinliği dolduracaktır.

Milyarlarca yatırım yapılıyor , BT sınıfları açılıyor, Bilgisayar öğretmenleri yetiştiriliyor ama sadece 6-8.sınıflarda 1 saatlik ders için... Yazık... Hem giden paralara , hem bu bölümü okuyan öğretmene, hem de eğitim sistemine ve başında duranlara...

arkadaşlar, benim anladığım şu, okulda bilişim teknolojileri öğretmeni varsa ve bu ders seçmeli ders olarak seçilmişse bu derse bilişim öğretmenleri girer, okulda bilişim öğretmeni yoksa zaten kendi sınıf öğretmeni bu dersi seçme zorunluluğu yok o zaman kendi insiyatifinde bu serbest etkinliği dolduracaktır.

Doğrudur ben yine 4-5.sınıflarda 2 saatlik dersi okul müdüründen talep edeceğim. Serbest etkinlik adı altında işlemeye devam ederiz muhtemelen. Ama bizim dersin adını kaldırıp yok etmeye çalışıyorlar. Birşeylerin altyapısı hazırlanıyor...

İşin daha ilginç noktaları da var benim okulumda 6-7-8 ler birer şube. Bu durumda formatörlük yapmazsam maaş karşılığını doldurmak için bile 3 okul dolaşmam gerekecek !!! İkinci nokta ise ikişer şubesi bulunan okullar 6 saat Bilişim Teknolojileri dersi olacağı için Norm açamayacaklar. Bakarsın bizim normlar da düşer ????

o değil bir sürü atama yerdeğiştirme vs yapıldı
şimdi bi kısmımız belki de norm fazlası olacak, kimbilir...

ama şöle bişe de dior 11. maddeye bakarsanız ;

2010-2011 öğretim yılında seçmeli bilişim teknolojileri dersini 1-5. sınıflarda seçmiş olan okullar ,serbest etkinliklerin ders saatleri içerisinde bu dersi işleyeceklerdir.
Basım ve dağıtımı yapılan ders kitapları kullanılacaktır.

açık kapı bırakmışlar yani.

nasil bir bölüm okumuşuz arkadşalar ne oldugumuz belli degilken bir de ders saatimiz azaltılırsa ... artık neler olur
:shock:

Açık kapı bırakmamışlar şimdiye kadar seçilmiştir diye bu senelik izin veriyorlar sadece. Seneye öyle bir uygulama yok yani

açık kapı felan yok arkadaşlar. Kitaplar daha önceden seçildiği için bu sene bu şekilde. Bizim bu yıl içinde tepkimizi dile getirmemiz gerekiyor.
Ben tekrar yazıyorum bu günden itibaren elimde bulunan siteleri güncellemesini durdurdum.(iki okul birde ilçe mem sitesi var).
Madem bilgisayarı beş yaşında çocuk kullanıyor o zaman müdür müdür yardımcısı öğretmen şube müdürü güncellesin siteleri

buradan okuduğum bir konuda ulaştırma bakanlığının bt sınıflarının (2200 tane) kurulmasını iptal etmesi vardı

artık sınıfların teknoloji ile donatılacağı açıklama olarak yazıyordu

bu da demektirki bizim dersimiz gerçekten olmayacak

biz teknik eleman olarak ıkulun teknolojik ihtiyaçlarını karşılamaya çalışacağız

tabi bu atama kararnamelerimizle ters düşüyor sanırım

zira eğitim öğretim sınıfıyız

teknik hizmetler değil

ne olduğumuz belli aslında kabullenmesek de ameleyiz :D .okulda ne kadar angarya işş var bizi bulmazmı formatör olmasak da biz yaparız o işşleri.ülen cıktıyı bile bana getirirlerdi.ya onu bari öğren mübarek:D

benim buradan çıkardığım sonuç...
1- ders serbest etkinlikler adı altında okutulmaya devam eder. bizde ilköğretim 4-5 lerde 1 ile 4 saat arası derse gireriz.
2-norm fazlası durumuna düşebiliriz.. buda formatör öğretmenlerin dışındaki bt öğretmenleri için büyük sıkıntı olacaktır...

Bir ülkenin eğitim sistemi bu kadar kısa süre içerisinde bu kadar bozulabilir... Gelecek nesilleri boş yetiştirme sevdasına düştüler bakalım. Çok serbest olacağız artık! Çocuklarda serbest meslek sahibi olsunlar...

Allah'a havale ediyorum yapılanları...

Harcadığımız emeklere yazık okuduğumuz bölüme yazık...

arkadaşlar kakmadı zaten hep böleydi labaratuvar olduktan sonrada merak etmeyin detrsiniz secilir.

medyayı bi okulda ben türkçec öğrt verirken görmüştüm.onların alanıan giriyo sanırım.

Arkadaşlar kimse formatörlük zırhına bürünüp şu düştüğümüz hali görmezden gelmesin... Formatörlük adı üstünde 6 aylık görevlendirme olup elbet bir gün son bulacaktır. İllerin keyfi uygulamaları ve acaba bu dönem ne zaman görevlendiririz gibi sorularla boğuşup dururuz. Ben Kendi adıma bilişim teknolojileri öğretmenleri ile ilgili bir çalışma olup olmadığını ve bizlerin rehber öğretmenlerle aynı haklara sahip olmamız gerektiğini Meb Bilgi Edinmeye belirttim. Birlik olup hepimiz ayrı ayrı bakanlığın ilgili birimlerine geleceğimizle ilgili sorular yöneltmeliyiz. ve birçok okulda norm fazlası konumuna geleceğimizi belirtmeliyiz. ayrıca tayin dönemlerinde bizlere kadro açılmayacağı için yerdeğiştirmemiz imkansız hale gelebilir. Unutmayalım ki Sesli Azınlık Sessiz Çoğunluktan daha fazla ses çıkarır...

tef mezunuyum ilköğretim tercih etsem mi diyordum ama baştan sona meslek lisesi olacak galiba :)

bashcasy' Alıntı:
bu medya okuryazarlığı dersini kim veriyor acaba ?

Hocam sosyal bilgiler öğretmeni veriyor normalde. Ama onların ders saati uygun değilse diğer öğretmenlerde verebilir. ben vermiştim bir yıl.

Böyle bir uygulamayla çıkan tayinlerde norm fazlalığ durumuna düşüyoruz. Peki norm fazlası neye göre belirleniyor? Kıdeme mi? hizmet süresine mi? hizmet puanına mı?

Okulda bu konunun bahsi geçmişti, okula son atanan öğretmen norm fazlası oluyor diye konuşulmuştu.

dersimize sahip çıkın ileride ne olacağı belli değil kimse formatörlüğe güvenmesin

arkadaşlar bu forum altında bir toplanalım,planımızı programımızı yapalım,herkes aynı anda aynı eylemi yaparsa sesimizi duyurabiliriz,bir yerlere sesimizi duyurabiliriz. :verymad: :verymad:

kusura bakmayın ama kendi sonunuzu kendiniz hazırladınız.
bilgisayar derslerin okulda nasıl geçtiği belli. sen istediğin kadar ben dersimi anlatıyorum de, farketmez. Okulda formatör olursun idareye yalaklanacağım diye çıktısını alırsın (bilmediğinden değil sen yalakasın ya seni kullanacak) matematik, fen, türkçe, tarih, ingilizce ... dersleri öğretmenleri labı kullanayım dedimi sanki senin tekelin kimseyle paylaşmak istemez türlü zorluklar çıkarırsın. birşey sorarsın bilgisayar, televizyon, fotoğraf, cep telefonu hakkında bu konu hakkında bilgim yok demez de , başlar atışa. Sonra "ben herşeyi bilmek zorunda değilim" diye şikayetlenir. zaten bilmiyorsun ki atıyorsun. Bir de herişi yapıpda bu benim işim değil demeleriniz yok mu? bu senin görevin değilse yapma. görevin olan işi yap. git diğer öğretmenlere yardımcı ol. onların lab kullanmasına yardımcı ol. faydalı ol. en kral öğretmen sen olursun.
Samimi ol, idarenin işini yalakalığından dolayı yapıyorsun.

bosispc' Alıntı:
kusura bakmayın ama kendi sonunuzu kendiniz hazırladınız.
bilgisayar derslerin okulda nasıl geçtiği belli. sen istediğin kadar ben dersimi anlatıyorum de, farketmez. Okulda formatör olursun idareye yalaklanacağım diye çıktısını alırsın (bilmediğinden değil sen yalakasın ya seni kullanacak) matematik, fen, türkçe, tarih, ingilizce ... dersleri öğretmenleri labı kullanayım dedimi sanki senin tekelin kimseyle paylaşmak istemez türlü zorluklar çıkarırsın. birşey sorarsın bilgisayar, televizyon, fotoğraf, cep telefonu hakkında bu konu hakkında bilgim yok demez de , başlar atışa. Sonra "ben herşeyi bilmek zorunda değilim" diye şikayetlenir. zaten bilmiyorsun ki atıyorsun. Bir de herişi yapıpda bu benim işim değil demeleriniz yok mu? bu senin görevin değilse yapma. görevin olan işi yap. git diğer öğretmenlere yardımcı ol. onların lab kullanmasına yardımcı ol. faydalı ol. en kral öğretmen sen olursun.
Samimi ol, idarenin işini yalakalığından dolayı yapıyorsun.

Açık sözlü arkadaşım branşını da yazsaydın da bizde seninle ilgili düşüncelerimizden bahsetseydik biraz.
Öncelikle Bilişim teknolojileri öğretmeninin görevi senin gibi kendini bilmezlerin sorularını yanıtlamak değil Plan ve programına uygun ders işlemektir. İdare yalakalığından bahsetmişsinki bir çok arkadaşım bunu yapmaz idare ile ilişkilerimizden rahatsız olan diğer branş öğretmenlerinin(Alanlarında uzman, üst düzey bilgi birikimine sahip !!!) çekememezliğidir ki en ufak bir olayda idareye nasıl yaranırımın düşüncesindedir bu tipler. Ben okulumda 3 yılda tek bilgisayarı bile teknik servise göndermedim tüm arızalı bilgisayarları kendim hallettim. Bana soru soran öğretmenlerin tek sorusunu dahi cevapsız bırakmadım. Okulum için her türlü etkinlikte yer aldım ve bunları posterler halinde okulun çeşitli yerlerine astım. ve bu dönem tayinim çıktı okuldaki tüm arkadaşların iyi niyetiyle üzüldüklerini gördüm.

şimdi sana soruyorum branşın her ne ise kendi dersin dışında okula karşılıksız ne gibi bir faydan dokundu???

Geri