2012-2013 haftalık ders çizelgesini talim terbiye kurulu ya.

Kodla Büyü
peki bu durumda soyle bisi olmazmi 5-6-7-8 lerde 2 saaten 4 subeli okulda yapar 32 saat 37 saatte 5 saat eksik mi kalacak ?

ayrica bu durumda formator olmayi düsünmeyen cok olacak sanirim o kadar derse girip birde 5 e kadar beklemenin anlami olmasa gerek.

arkadaşlar sabahçı öğleci okullarda 36-37 saat nasıl uygulanacak? Uygulanamaz ki :|

Evet - sınıf kavramı ortadan kalkıyor - bunun yerine öğrenci bu dersi almış mı almamış mı bu önemli oluyor. Öğrenci istersen 6. sınıfta isterse 8 . sınıfta bu dersi alabilek.
Her sene 1 sınıftan 10 kişiye ders versek, ders saatimiz 3 kat artar. Doğrumuyum?

seçimlik ders fazla matematik ve fen alanında seçmeli dersin olması iyi olmamaış

dobra1979' Alıntı:
seçimlik ders fazla matematik ve fen alanında seçmeli dersin olması iyi olmamaış
fenci gecen bilgisayar dersine biz gireriz diyordu adamlar komedi bu isin cozulmesi uzun sürer
ayrica 37 saat olayi netlesmedi haftada kac saat olacak belli degil

"Öğretim programlarının uygulanmasında haftanın belirli bir günü/günleri sekiz (8) ders saatlik zaman dilimi “seçmeli ders saatleri” olarak belirlenir."

Bu ibareye dikkat ettiniz mi arkadaşlar yani haftada sadece 8 saat seçmeli ders olacak. yani biz 5-6-7-8 den 2 şer saatten zatan haftada 8 saat yapıyor. Yani seçmeli ders saati doluyor.Bu durumda öğrencilerin sadece bilişim dersini seçmesi durumunda ders saatimiz artabiliyor.Öğrenciler diğer seçmeli derslerden hiç birini seçmemesi lazım.Buda zor bir ihtimal.

Bu ibare biraz anlaşılır değil acaba her sınıf içinmi 8 saat yoksa bütün program içindemi 8 saat.

teknoloji tasarım dersi öğretmenleri forumlarda isyan etmeye başlamış zamanında bizde böyleydik :)

Re: Yeni Çizelge Yayınlandı...

ben seneye formatör olmayıp derslere girmek istiyorum...şu anda da stajyer olduğum için okulda değilim...acaba benim ders seçilir mi?ya da eylülde gelince bunu halledebilir miyiz?ya da müdürü felan aramam gerekiyor mu?

Demise' Alıntı:
the_korsan' Alıntı:
hugo4545' Alıntı:
(4) numaralı açıklama:

Öğretim programlarının uygulanmasında haftanın belirli bir günü/günleri sekiz (8) ders saatlik zaman dilimi “seçmeli ders saatleri” olarak belirlenir. Bu şekilde farklı sınıf düzeylerinde olup fakat seçtikleri ders açısından aynı seviyede olan öğrencilerden seçmeli ders grubu oluşturulması sağlanır. Örneğin bir öğrenci Kur’an-ı Kerim dersini ilk kez yedinci sınıfta alıyorsa ve henüz başlangıç seviyesinde ise bu dersi beşinci, altıncı ve sekizinci sınıfta okuyan ve başlangıç seviyesinde olan öğrencilerle birlikte alabilir. Böylece hem kaynakların daha rasyonel kullanılması hem de öğrenciler için tercih haklarının karşılanması imkânı sağlanır.

Anladığım kadarıyla sınıf seviyesi olmadan BT dersini 5 ler, 6 lar 7 ler ve 8 ler bir arada alabilecek. Böyle bir durumda her sınıf seviyesinde yeterli öğrenci sayıları oluşturulamazsa sınıflar birleştirilip bir ders saatinde verilecek. Bu da 8 saat girmemiz gereken derse 2 saat gireceğiz anlamına geliyor.

Böyle birşey olacağından korkuyordum, teorikte 2 saate çıkmış görünüyor ama pratikte hiçte öyle olmayacak...
Hele serbest etkinlik saatlerin ortak olacağından dolayı artmak yerine azalabilecekte..

Yalnız 2.açıklamada bu dersin 4 sene üst üste alınabileceği yazıyor,yani ders tek bir ders olarak değil her kademede ayrı ayrı açılabilecek. Bu bahsettiğiniz olumsuz durum ile karşılaşmayacağız. Önemli olan dersi idareye seçtirebilmek ve bu dersin önemli olduğunu anlatabilmek.

arkadaşlar 4. madde cok mu önemsiz? yoksa benmi çok önemsiyorum. durum ortada adam diyorki seçmeli dersler için ayrı bir zaman dilimi ayrılmalı ve çocuklar bu zaman diliminde istediği derse gidebilsin örnek 8. sınıf çocugu hiç bilgisayar seçmediyse 6. sınıflarla bilgisayar dersine girsin ve 4 sene üst üste seçen öğrenciyle bilgisayar dersi almasın. o yüzden tüm okulun seçmeli dersleri tek gün olsun yani bir yerlerimiz yıtsakta artık hepimizin seçmeli girebileceği ders saatti 8 dir hayırlı olsun haftada 8 saatimiz
diğer bir hesap yolu derki ilk önce zorunlu 29 saati ortak güne dağıt buda 4 gün yapar son kalan günede seçmeli ders koy aaa 8 saat bize kaldı.

bu seçmeli derslerden okullar seçmek zorunda değil mi yoksa biz 37 saat dersle uğraşamayız deyip de seçmeme ihtimalleri varmı 5.sınıflarda en az 4 saat seçmeli olacak diyolardı ama öbür sınıflarda nasıl olacak

8 sınıfa 8 saat gireceğimize 4 sınıfa 8 saat gireceğiz. ne güzel
1 tane 5 sınıf 2 saat
1 tane 6 sınıf 2 saat
1 tane 7 sınıf 2 saat
1 tane 8 sınıf 2 saat

cocuk kacıncı sınıf olursa olsun istediği sınıfa gelebilecek saçmalığa bak ya benim okulumda 500 ogrenci olacak ve sadece 80 tane bilgisayar seçebilecek(labda 20 pc ye gore ayarlama yapılırsa)

Zorunlu 1 er saat müzik, resim, 2 saat beden. Hem de seçmeli 2 şer hatta isteyen okullarda 4 er saat müzik, resim, beden? Bu nedir arkadaş?

arkadaşlar evet okullar dersi secerler siz rahat olun bütün cokcuklara dersleri dağıtmak zorundalar herkesin bu sayede 8 satta max ve min dersi olacak

hayır o değil de öğretmenler birbirini yiyecek göreceksiniz. Biri dicek benim ekders yok biz dicez benim norm yok biri diyecek tek. tasarım kalkmış biz ne olacaz vb bakalım zaman gösterecek :)

Büyük umtlarla beklediğimiz kanun tam bir fiyasko oldu. allah hakkımızda hayırlısını nasip etsin.
formatörlüğe devam formator olmayan kalmayacak dersi olanlarında dersi sona erdi.

bizim okulda sadece 6.sınıflara seçmişler. 1 er saatten 5 şube var. 5 saat dersim olacak yani. normda sıkıntı çıkar mı acep? anlamadım gitti bu işi. müdür yrd. 6.sınıflaarda 2 saat diye düşünmüş ama 1 saat kesin dimi?

yadigartbaykal' Alıntı:
bayram840' Alıntı:
Demise' Alıntı:
the_korsan' Alıntı:
hugo4545' Alıntı:
(4) numaralı açıklama:

Öğretim programlarının uygulanmasında haftanın belirli bir günü/günleri sekiz (8) ders saatlik zaman dilimi “seçmeli ders saatleri” olarak belirlenir. Bu şekilde farklı sınıf düzeylerinde olup fakat seçtikleri ders açısından aynı seviyede olan öğrencilerden seçmeli ders grubu oluşturulması sağlanır. Örneğin bir öğrenci Kur’an-ı Kerim dersini ilk kez yedinci sınıfta alıyorsa ve henüz başlangıç seviyesinde ise bu dersi beşinci, altıncı ve sekizinci sınıfta okuyan ve başlangıç seviyesinde olan öğrencilerle birlikte alabilir. Böylece hem kaynakların daha rasyonel kullanılması hem de öğrenciler için tercih haklarının karşılanması imkânı sağlanır.

Anladığım kadarıyla sınıf seviyesi olmadan BT dersini 5 ler, 6 lar 7 ler ve 8 ler bir arada alabilecek. Böyle bir durumda her sınıf seviyesinde yeterli öğrenci sayıları oluşturulamazsa sınıflar birleştirilip bir ders saatinde verilecek. Bu da 8 saat girmemiz gereken derse 2 saat gireceğiz anlamına geliyor.

Böyle birşey olacağından korkuyordum, teorikte 2 saate çıkmış görünüyor ama pratikte hiçte öyle olmayacak...
Hele serbest etkinlik saatlerin ortak olacağından dolayı artmak yerine azalabilecekte..

Yalnız 2.açıklamada bu dersin 4 sene üst üste alınabileceği yazıyor,yani ders tek bir ders olarak değil her kademede ayrı ayrı açılabilecek. Bu bahsettiğiniz olumsuz durum ile karşılaşmayacağız. Önemli olan dersi idareye seçtirebilmek ve bu dersin önemli olduğunu anlatabilmek.

arkadaşlar 4. madde cok mu önemsiz? yoksa benmi çok önemsiyorum. durum ortada adam diyorki seçmeli dersler için ayrı bir zaman dilimi ayrılmalı ve çocuklar bu zaman diliminde istediği derse gidebilsin örnek 8. sınıf çocugu hiç bilgisayar seçmediyse 6. sınıflarla bilgisayar dersine girsin ve 4 sene üst üste seçen öğrenciyle bilgisayar dersi almasın. o yüzden tüm okulun seçmeli dersleri tek gün olsun yani bir yerlerimiz yıtsakta artık hepimizin seçmeli girebileceği ders saatti 8 dir hayırlı olsun haftada 8 saatimiz
diğer bir hesap yolu derki ilk önce zorunlu 29 saati ortak güne dağıt buda 4 gün yapar son kalan günede seçmeli ders koy aaa 8 saat bize kaldı.

hocam ben hala diyorum o kadar vahim bir durum yok sistem oturunca olay çözülür. Örneğin salı günü seçmeli ders günü; tüm sınıflarda seçmeli ders bilişim teknolojileri var, ilk 2 saat başlangıç seviyesi bilişim teknolojileri dersi. kalkıp da tüm sınflar veya 5. sınıfların hepsi bu derse giremeyeceği için bence sorun olmaz. seçmeli ders günü daha çok din bölümünden ders almak istemeyenler için geçerli.
hocam aslında ayı şeyi soyluyoruz ilk ik saat başlangıc hadi çok ogrenci seçti 3-4 te başlangıc hadi faha cok sectı veya başka sınflar sectı 5-6 da ikinci aşama olsun ee diğer sınflarda sectı 7-8 de olsun 3 aşama eee daha sececekde var ama ders yapacak zaman kalmadı ettimi bize max 8 saat ders.

oziie' Alıntı:
Evet - sınıf kavramı ortadan kalkıyor - bunun yerine öğrenci bu dersi almış mı almamış mı bu önemli oluyor. Öğrenci istersen 6. sınıfta isterse 8 . sınıfta bu dersi alabilek.
Her sene 1 sınıftan 10 kişiye ders versek, ders saatimiz 3 kat artar. Doğrumuyum?

yanlış hocam 6-7 ve 8. sınıf öğrencilerinden toplam 25-30 kişi seçtiyse, bütün öğrencileri aynı saate denk getirip sadece 2 saat olarak vereceksin, yazıya göre ben öyle anladım, bu da bizim için olumlu değil, sınıfın tamamı seçmeli, ya da sayısal bi sınır olmalı.

@hugo4545 hocama katılıyorum...
BT DERSİ SAATİ TAM BİR FİYASKO....benim anladığım ve olması ihtimal olay şu...zorunlu dersler bittikten sonra seçmeli derse geldiğinde üniversite mantığı gibi veya kulüpler gibi 5 ,6,7 ve 8 den bt yi seçen öğrenciler atıyorum perşembe öğleden sonra 2 saat bt sınıfında bt dersi görecekler...bu arada diğer öğrencilerde din kuran bilim vs görecek...yani 5 6 7 ve 8.sınıf X 2 DEĞİL HAFTADA SADECE 2 SAAT BT DERSİ DEMEK OLUYOR BU...
şu an 6 saat dersim varken benim seneye veya öteki sene artık ne zaman uygularlarsa HAFTADA TOPLAM 2 SAAT dersimiz var...2 SAATLİK BİR DERSİN ÖĞRETMENİ OLDUK HAYIRLI OLSUN....
ALLAH BELALARINI VERSİN.!!!

elrond hocam fiyasko o değil ki şu. 5. sınıflarda yaklaşık 150 öğrencimiz olacak bizim. Diyelim 100 tanesi bt dersini seçti. Bu 100 kişi kaç şubeye bölünecek sınır ne? Yani biz kaç saat derse gireceğimizi sen de ekim ben diyeyim ekim sonu anca öğrenebileceğiz

,olayı somutlaştıralım
Salı ve Çarşamba günü son 4 ders "Seçmeli ders zamanı"
(Kademeli geçiş olacağında bu olay 4 yıl sonra geçerli olacak)
5678 2şer şubeli bir ortaokulda (8 sınıf var)
bu günlerde 8 saat boyunca 4 farklı ders görülecek.(kulüp gibi düşünün)Sonuç olarak 8 saat dersin olacak.

5678 4şer şubeli bir ortaokulda (16 sınıf var)
bu günlerde 8 saat boyunca 8 farklı ders görülecek(kulüp gibi düşünün).Sonuç olarak 8 saat dersin olacak.(Aynı anda 2 sınıfa ders veremezsin klonlanman lazım)

Okul ne kadar büyük olursa olsun
Okulda ne kadar şube olursa olsun TOPLAMDA 8 SAAT DERS VAR ARKADAŞLAR benim anladığım bu.

hocam ona bir sayı sınırı verirler.toplam da 8 saat ders seçilecek ve seçmeli 20 nin üzerinde ders var...bunların hepsini bt ye kanalize etmez bu zihniyet... ortalama 40 kişilik bir sınıfta 20 seçmeli dersi dağıtacaklar ve bunun içinde spor derside var...benim aklım kesmiyor...bir de sen büyük bir okul için konuşuyorsun...ya küçük okullar???

şuanki durumdan daha iyi olduğunu düşünüyorum. inş zorunlu olduğu dönemleride görecez. norm sorunu böylece çözülür inş arkadaşlarımızın. hepimize hayırlı olsun

Okuldaki şube sayısının önemi yok ister birer sınıf olsun ister beşer şubeli
Maksimum 8 saate girebilirsin
KULÜP dersi gibi...8 saat kulup olacak...
Okuldaki şube sayısı sadece farklı ders sayısını arttıracak

elrond' Alıntı:
hocam ona bir sayı sınırı verirler.toplam da 8 saat ders seçilecek ve seçmeli 20 nin üzerinde ders var...bunların hepsini bt ye kanalize etmez bu zihniyet... ortalama 40 kişilik bir sınıfta 20 seçmeli dersi dağıtacaklar ve bunun içinde spor derside var...benim aklım kesmiyor...bir de sen büyük bir okul için konuşuyorsun...ya küçük okullar???
Kanalize olayı değil..İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMAZLAR başka türlü...
Sene başındaki diyecekler ki her derse eşit bölün sınıfları...
2şer şubeli okul...sınıflar 40 kişi diyelim
kaç şube var ?8
8 sınıfta aynı anda ders mi görülecek?
diyecekler ki...her sınıfta 5 er kişiyi derslere dağıtın...
Benim yorumum bu..

Olayı biraz daha somutlaştıralım, burda öğrenci ve velilere kalsa en çok din grubu, sonra spor sonra da bizim dersin oduğu grup seçilir. Bu neredeyse kesin gibi. Büyük çoğunluk böyle olur bazı istisna yerler de olabilir. Olacak bu. Maksimum 8 saate girmek de var, 0 saatimizin olması da. Herkese normsuz günler işimiz zor.

ders karşılığı norm olayının tekrar ayarlanması lazım, ayrıca 5. sınıftan 8. sınıfa kadar olan öğrencikleri tek sınıfa toplamaya çalışmakta dahice, hani yaş gruplarını ayırmak için yapılmıştı bu 4 4 4 .

NOT: branş değişikliği hakkı versinler, din kültürü dersine geçmezsem ne olayım.

arkadaşlar anlatmaya calıştığım bu 8 saat dersimiz var anlaşmışız cogunuzla biretk bir hocam 0 da olabilr demiş olasılık ama cok dusuk olasılık hepimiz formatoruz hayırlı ugurlu olsun.

Geri