2012-2013 haftalık ders çizelgesini talim terbiye kurulu ya.

Kodla Büyü
mahmutkars' Alıntı:
Arkadaşlar.Branşınm Bilişim Teknolojileri ama müdür yardımcısıyım.İkili İlköğretim okulunda görev yapıyorum.

7. İsteyen okullarda 8 ders saatine kadar okul ve çevrenin şartları ile öğrencilerin bireysel özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak; sanat etkinlikleri, sportif çalışmalar, sosyal ve kültürel etkinlikler ile her türlü eğitici faaliyetlerin gerçekleştirilmesi okul yönetiminin kararına bağlı olarak uygulanabilir.

Dikkatlice incelerseniz, İsteyen okullarda 8 saate kadar ifadesi var.Bu ne anlama geliyor açıklayalım.Şu an açıklanan çizelgede 5.sınıflara 28 zorunlu + 2 saatte seçmeli ekleyebilirsiniz.Okulun fiziki şartları uygun değilse anlamı çıkar.8 saat fiziki şartlar uygun olursa.Ben yarın normları yaparken malesef bu maddeye göre yapacağım.Okulumuzda Bilişim Teknololjileri öğretmeni var ve en çok destekleyen norm fazlası olmasını önleyen,diğer öğretmenlerın özel işlerinin ve sınıftaki aksaklıklarının giderilmesine dahi karşı çıkan birisiyim ama malesef norm yapılırken bu maddeyi dikkate almak durumundayım.İkili Öğretim olmasından dolayı 30 saatei geçemiyoruz.Ama seçeceğim ders tabiki Bİlişim Teknolojileri olacaktır.Bilişim Teknolojileri dersi 6 şubeden 5.sınıflar için 6x2 = 12 ders , 6 ve 7 .sınıflardan ise 12 şube 12x1 = 12 toplam 24 saat dersi olmuş olacaktır.Formatörlük belasından kurtarmış olucağız.İkili öüretimler dikkat etmesi gereken madde 7.madde olacaktır.
Hocam 5. sınıflar 8 saat seçmeli dersi seçmek zorunda. 4. madde bunu gösteriyor.
7. madde bütün ders saatleri dışında yapılabilecek faaliyetlerden bahsediyor. Çünkü seçmeli ders ifadesi geçmiyor. Aynen egzersiz gibi.
Ayrıca Bir günü 8 saat veya iki gün ilk dört saatler vb. şekilde seçmeli ders saatleri ortak belirlenir (md 4) diyor. Bu sebeple bir seçmeli ders (örn bilişim) haftada 8 saatten fazla okutulamaz. Hatta bu yıl sistem 5. sınıflarda okutulacağı için sadece 5. sınıflarda 2 saat okutulabilir. 6-7-8 modüllerini 5. sınıflara uygulayamazsınız. O yüzden 5. sınıflarda 2 saat olur seçmeli ders bu yıl bilişim için. Diğer seçmeli dersler içinde geçerli. Bilişim bu açıdan çok şanssız yine.
Matematik din türkçe beden gibi derslerde öğretmen çok olacağı için örneğin matematik uygulamaları dersini 40 kişi seçerse 2 matematikçi 2 grup yaparak dersi işleyebilir. Çünkü okullarda matematikçi çok olur.

Haftalık ders saatlerinin artması (5-6/36, 7-8/37) öğretmenlerin maaş karşılığı ve ek ders karşılığı okutacağı ders saatlerinin de yeniden düzenlemesini gerektirir. Bu konudaki düşünceleriniz nedir arkadaşlar?

Ortalık iyice karıştı, personel.meb.gov.tr'den kaldırılmış çizelge, talim terbiye de açılmıyor. Bakanlık çizelgeyi, siteyi, tası tarağı topladı kaçtı :puhaha:

mahmutkars' Alıntı:
Arkadaşlar.Branşınm Bilişim Teknolojileri ama müdür yardımcısıyım.İkili İlköğretim okulunda görev yapıyorum.

7. İsteyen okullarda 8 ders saatine kadar okul ve çevrenin şartları ile öğrencilerin bireysel özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak; sanat etkinlikleri, sportif çalışmalar, sosyal ve kültürel etkinlikler ile her türlü eğitici faaliyetlerin gerçekleştirilmesi okul yönetiminin kararına bağlı olarak uygulanabilir.

Dikkatlice incelerseniz, İsteyen okullarda 8 saate kadar ifadesi var.Bu ne anlama geliyor açıklayalım.Şu an açıklanan çizelgede 5.sınıflara 28 zorunlu + 2 saatte seçmeli ekleyebilirsiniz.Okulun fiziki şartları uygun değilse anlamı çıkar.8 saat fiziki şartlar uygun olursa.Ben yarın normları yaparken malesef bu maddeye göre yapacağım.Okulumuzda Bilişim Teknololjileri öğretmeni var ve en çok destekleyen norm fazlası olmasını önleyen,diğer öğretmenlerın özel işlerinin ve sınıftaki aksaklıklarının giderilmesine dahi karşı çıkan birisiyim ama malesef norm yapılırken bu maddeyi dikkate almak durumundayım.İkili Öğretim olmasından dolayı 30 saatei geçemiyoruz.Ama seçeceğim ders tabiki Bİlişim Teknolojileri olacaktır.Bilişim Teknolojileri dersi 6 şubeden 5.sınıflar için 6x2 = 12 ders , 6 ve 7 .sınıflardan ise 12 şube 12x1 = 12 toplam 24 saat dersi olmuş olacaktır.Formatörlük belasından kurtarmış olucağız.İkili öüretimler dikkat etmesi gereken madde 7.madde olacaktır.

Mahmut hocam bence yanlış yorumluyorsunuz. 7. madde 36 saatinde dışında değerlendirilmeli..Tam tersine tam gün eğitim yapan okullar için konulmuş. (Etüt egzersiz gibi) Okul bitiminde o etkinlikler olacak..
Eğer siz 30 saat üzerinde normları girerseniz yanlış hesaplamış olacaksınız.5. sınıflar toplam 36 ders görecek öyle de böyle de...
Tahminime göre ya ders süreleri kısalacak 30 dk. ya da cumartesi günleri okul olacak başka bu işin çaresi yok...

dizzy' Alıntı:
mahmutkars' Alıntı:

Mahmut hocam bence yanlış yorumluyorsunuz. 7. madde 36 saatinde dışında değerlendirilmeli..Tam tersine tam gün eğitim yapan okullar için konulmuş. (Etüt egzersiz gibi) Okul bitiminde o etkinlikler olacak..
Eğer siz 30 saat üzerinde normları girerseniz yanlış hesaplamış olacaksınız.5. sınıflar toplam 36 ders görecekler...
Tahminime göre ya ders süreleri kısalacak 30 dk. ya da cumartesi günleri okul olacak başka bu işin çaresi yok...

saDE13' Alıntı:
Haftalık ders saatlerinin artması (5-6/36, 7-8/37) öğretmenlerin maaş karşılığı ve ek ders karşılığı okutacağı ders saatlerinin de yeniden düzenlemesini gerektirir. Bu konudaki düşünceleriniz nedir arkadaşlar?

Yeni düzenleme gerektirecek bir durum yok hocam, yine bir öğretmenin girebileceği max. ders saati 30' dur. Eğer geçerse 2. bir norm gelecektir.

merhabalar arkadaşlar ortaokul ve ilkokul uygulamasında iki okulun formatörü ayrımı olacak acaba fakat bina aynı sabah ortaokul öğleden sonra ilkokul bilgilendirirseniz sevinirim.

Bir duyum aldım ne derece doğrudur bilemiyorum sitelerde çok araştırdım bununla ilgili net bir bilgi yok
ama ilköğretimde bilişim seçmeli olduğundan bakanlık formatörlüğü de kaldıracakmış. Norm fazlası olunacağından bilişim öğrt zorunlu tayin yaptırılacağı söylendi. Nereye tayin istenecekse artık. Bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa konuya açıklık getirebilsek çok iyi olacak

ne olacaksa da bir an evvel kesinleşse iyi olacak. Bu bölümü seçtiğim güne diye başlayarak kurduğum cümleler artık hergün dilimde. Branşımdan nefret ediyorum Beni bu duruma getirenler utansın
:x

Yeni taslakta 5. sınıflar 28 saat ders var.

2 saatte Bilişim ile 30 , Rehberlik ile 31

Birde 6. madde en az 4 saat seçmeli diyor yani 33 saat bu yıl zorunlu.

İkili eğitim yapan kurumlarda sıkıntı var !

Liselerde nasıl olacak.ortaokulda yazılım dersi olduğuna göre liselerdeki bit dersini değiştirmezler mi? liseler ile ilgili seçmeli derslerde bir düzenleme var mı?

Re: Yeni Çizelge Yayınlandı...

mfk' Alıntı:
sabahçı öğleci okullarda hayal. Biz uygulayamıyoruz mesela. Ben sadece 5 lere 2 şer saat girip temel eğitim verebilcem. formatörlüğe devam :( İlk ve Orta okul olarak ayrılan okullarda çok da güzel formatörlük yapmadan derse girilebilir seçtirilebilir diye düşünüyorum.

aynen hocam. bizdede sadece 5lerden ders verdiler. 10 saat forever formatör :))

4.maddeye göre anladığım bizim maximum 8 saate kadar derse girebileceğimizdir. yine norm fazlalığı yine formatörlük saçmalığı. hatta şunu rahatlıkla söyleyebilirim kim ileriye değil aksine geri gittik. :x

Bugün ilginç bir şey oldu.İlçe milli eğitim müdür yardımcımıza 5 lerdeki derse Fen ve tekn. öğretmeni girecek demiş.Normu ona göre belirle demiş.Saçmaladıklarının ne zaman farkına varacaklar acaba.

Tim207' Alıntı:
Bugün ilginç bir şey oldu.İlçe milli eğitim müdür yardımcımıza 5 lerdeki derse Fen ve tekn. öğretmeni girecek demiş.Normu ona göre belirle demiş.Saçmaladıklarının ne zaman farkına varacaklar acaba.
hocam o işin şakası yok norm girildikten sonra geçmiş ola farkına varsalar nolur varmasalar nolur

mebbis norm işlemlerinden okulun norm sütununda belirttiği sayı direk olarak kontenjan.meb.gov.tr adresine ders saatleri de dahil olmak üzere işliyor arkadaşlar...6 saat de girilse 10 saat de girilse oradaki normun girilmesi konusunda idarecilerinize bilgi veriniz.

Bilişim dersi bence bakanlığın mantığında bitti.. :verymad:
Sadece bu kadar öğretmeni hangi şekilde değerlendireceksin dersi kaldırsan. Bunun çözümü henüz tam değil. O nedenle göstermelik bir dersle bizleri bu durumda tutuyorlar.
Bütün seçmeli derslere başka branş öğretmenler girerken sadece biziz hem seçmeli olup hemde ayrı bir öğretmeni olan.
Keşke bir çözüm bulunsa başka branşa geçeceksekte geçsekte, bu durumdan bir kurtulsak. Ama oda bu dönemde mümkün değil. :cry:

abdullahaybas' Alıntı:
mebbis norm işlemlerinden okulun norm sütununda belirttiği sayı direk olarak kontenjan.meb.gov.tr adresine ders saatleri de dahil olmak üzere işliyor arkadaşlar...6 saat de girilse 10 saat de girilse oradaki normun girilmesi konusunda idarecilerinize bilgi veriniz.

idareciler ders saatlerini 1 olarak giriyor. Bakın biz ilçe MEM'e sorduk. Önce 4 saat girildi dersim ve norm fazlası oldu. Bu program ile ders saatimi 8'e çıkardılar ve norm fazlası olmaktan kurtuldum. İdarecilere gidin söyleyin düzeltmeleri yapsınlar... Yoksa çoğu anlamıyor bu programdan...

Adım Taner ve atanamamış bir bt öğretmen adayıyım, yapılan konuşmaları görünce inanın heralde atanmak imkansız olur artık bundan sonra dedim(haftada 5. sınıflar düzeyinde 2 saat bt dersi olursa toplamda en fazla 8 saat olur ki o da yeni bir bt alımına ihtiyaç yok anlamına gelir).

Kpss çalışırken aklıma takıldı hesap yapayım dedim ve bu sene bilgisayar üzerine şu anda öğretmenlik yapmakta olan kimse norm fazlası olacağını düşünmüyorum( eğer siz norm fazlası olursanız biz atanamamış bt öğretmenleri intihar etmemiz lazım).

hemen açıklayayım, varsayalım ki bir okulda 5. sınıflar düzeyinde 4 şube olsun. çizelgeden anladım kadarıyla her şubenin 8 saat seçmeli dersi olacak. bu da ne yapar 4 X 8 =32 saat ders yapar. yani 5. sınıflar düzeyinde bir okulda bir haftada toplam 32 saat seçmeli ders okutulacak. diyelim aynı okulda bilgisayar dersimiz olsun dram, müzik ve din dersi verilsin seçmeli olarak. bu da eğer adil bir dağıtım yaparsa yöneticiler 32 saat dersi 4 derse paylaştırmak olacaktır bu da karşımıza 4 tane seçmeli ders okutulan bir okulda 5. sınıflar düzeyinde bt öğretmeni 8 saat derse girecektir. hadi seçmelileri arttıralım 8 tane farklı seçmeli ders verilsin 32 saat / 8 dersten = BT öğretmenine adil bir dağıtımda yine 4 saat ders kalacaktır (4 şubeli 5. sınıfta).

bunun anlamı şu bundan dört yıl sonra 5,6,7,8'de(4'er şubeli olarak düşündüğünüzde) seçmeliler 8'er saat verilirken bir bt hocasının bence minimum 4 X 4 = 16 saat dersi olacaktır.

anlatmak isteiğim şu bir okulda bir tane olan bt hocasının norm fazlası olma ihtimali nerdeyse imkansız. hatta şube sayısı fazla ve ikili öğretim yapan okullarda 2 bt hocasına bile ihtiyaç olabilir. benim fikrim bu bir yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim hocalarım.

Taner arkadaşım yeni normlar sisteme şu şekilde girildi. 5.sınıf şube sayısı*2 + 6-7-8.sınıf şube sayısı*1= norm ders sayısı
yani bu sene geçen seneye göre durumlar daha iyi kpss hazırlandığına göre canını sıköa durumun geçen seneden şuan iiçin daha iyi inş zamanla daha da iyi olur. sınavda başarılar.

Bence eski sisteme göre daha iyi olacaktır bu sistem. özellikle 4 yıl sonra 5-6-7-8'de 2 saatten olursa çok iyi olacak.
inşallah sınavı kazanırız da normlu günlerimiz de olur :) Çok teşekkür ediyorum iyi çalışmalar

Normunuz bol olsun gençler... :D diyesim geldi. Bakalım bu yıl ne ile karşılaşacağız okul açılmadan dersler seçilmeden hatta başlamadan hiçbir şey belli olmaz.

Geçen senelerde biz ne olacağız diye düşünüyorduk, şimdi bütün bakanlık birimleri, okullar, branşlar ne olacak diye düşünüyor... Ne zaman sistem oturacak, ortalık durulacak merak ediyorum... Allah bu işin sonunu hayır etsin.

nightmare19' Alıntı:
Bence eski sisteme göre daha iyi olacaktır bu sistem. özellikle 4 yıl sonra 5-6-7-8'de 2 saatten olursa çok iyi olacak.
inşallah sınavı kazanırız da normlu günlerimiz de olur :) Çok teşekkür ediyorum iyi çalışmalar

Taner kardeş bak ben sana durumu anlatayım sen bir daha düşün iyimi kötümü diye
benim okulumda 6-7-8 4 er şube vardı toplamda 12 saat ders yapıyordu
bu sene buna 5 lerde dahil oldu ve müdürümüz 5 lerin her birine 2 saat ders seçti şuanda 20 saat dersim oldu bu çok iyi
peki seneye 5 ve 6 lar yeni sistem 7 ve 8 ler eski yeni sistem ne der seçmeli dersler aynı gün olacak e ozaman 5 ve 6 lara 8 saat ders 7 ve 8 lerede 8 saat ders toplamda 16 yaptı
eee bir sonraki sene ne olacak 5-6-7 ler yenş 8 ler eski yeni sistem ne der seçmeli dersler aynı gün olacak e ozaman 5-6 ve 7 lere 8 saat 8 lere 4 toplamda 12 saat
eee daha sonraki sene ve senlerde ne olacak 5-6-7-8 yeni sistem eski sistem kalmayacak yeni sistem ne der seçmeli dersler aynı gün olacak e ozaman 5-67 ve 8 lere 8 saat toplamda 8 saat ders eee bunu iyi olana kısmı nerede?

ben de kontenjan.meb te fazlalık görünüyorum...inşallah başka yere git demezler...
sırf bu yüzden il dışı istemek durumundayım...puanım 78 inşallah bu sene yer değiştiririm...

6,7 8lerde yine 1 saat seçilecekse bizim okulda 5 saat dersim var o zaman norm fazlası oluyorum, formatörlük de yalan oldu, tekirdağ merkezde güzel bi ortaokul buliyim gidiyim diyodum hepsinde öğretmen var, kaldım yine sap gibi..

Geri