2023 maaş zam beklentisi

Kodla Büyü
Hala anlamayan arkadaşlar var.
Asgari ücret zammından %1 bile az alsak 75. zamdan sonra asgari ücretli bizden daha fazla zam almış oluyor.
Şuan asgari ücret ile memur zammı arasındaki farka bakar mısınız.
Anlamayan arkadaşlara da basit bir excel ile anlatayım.
Rakamlar uzun olmasın diye asgari ücreti 5 , memur maaşını da 10 olarak yaptım.
Asgari ücrete her yıl %10 memur maaşına da %9 zam yaptım.

sshot-49.jpg

sshot-48.jpg

Hala anlamayan arkadaşlar var.
Asgari ücret zammından %1 bile az alsak 75. zamdan sonra asgari ücretli bizden daha fazla zam almış oluyor.
Şuan asgari ücret ile memur zammı arasındaki farka bakar mısınız.
Anlamayan arkadaşlara da basit bir excel ile anlatayım.
Rakamlar uzun olmasın diye asgari ücreti 5 , memur maaşını da 10 olarak yaptım.
Asgari ücrete her yıl %10 memur maaşına da %9 zam yaptım.

Ekli dosyayı görüntüle 72424

Ekli dosyayı görüntüle 72425
matematik yalan söylemez:)

Devletin bütün imkanlarının sonuna kadar zorlanacağını düşünüyorum. O yüzden bende en az yüzde elli diyorum. Tabiki tek başına maaş artışı birşey ifade etmiyor. Ertesi gün ekmeği 10 liradan,domatesi 70 liradan alacaksak pek de bişey ifade etmeyecek

Biz asgari ücret zammından az alalım diye birşey demiyoruz. Ortadaki gerçekten bahsediyoruz. Memura asgari ücrete yaptıkları kadar zam asla yapmazlar. Geçen yıl asgari ücretli 50+30 zam aldı biz ise 31+41 aldık oda enflasyon yüksek çıktı da o sayede alabildik yoksa o kadar da alamazdik.

Asgari ücret en fazla %32 artar 7260 TL olur bence

Memurlar için tahminim %8 normal zam + %8 enflasyon farkı + % 2 refah payı
hocam siz bilirsiniz ..yeniden değerleme oranının vergi dilimlerine etkisi var mı aceba ?(bir haber gördüm yeni %20 ilk vergi dilimi %122 artışla 156 bin olacak diye)

Gelecek rakam belli
%8 toplu sözleşme
Geçen altı ayın enflasyon farkı
Seneye temmuz zamından düşülecek 3-5 puan refah payı.
Herşey dahil %25 civarı geleceğini düşünüyorum.

Seçim olması bir şeyi değiştirmez. Memur oyu stabildir. Oy depoları belli:
Asgari ücretliler,
Sosyal yardımlarla geçinenler,
Torpille kamuda işe girenler- ihale alanlar ve aileleri,
Vatandaşlık verilen milyonlarca kaçak
+
Üstüne EYT yasası geçerse 58-60 yaşını beklemeden 10- 15 yıl önceden emekli olabilecek 1.5-2 milyon kişiyi ekleyin.

Memur ve ailelerine göre çok daha oy potansiyeli yüksek kitleye yatırım yapılıyor.

Hocam 156 binin tutması demek,gelir-vergi oranındaki durumumuz şu an ki yüzdelerde kalsa gelirlerin yaklaşık iki katına çıkması demek değil mi..

Genellikle ilk dilim tahminim tutuyor.
Diğerlerini daha az yapabilirler.

Her yıl yeniden değerleme oranı bütün dilimleri belirleme için aynen uygulansaydı daha çok daha az vergi ödeyecektik:

En az %30 enflasyon zammı (ocak zammı, normal zam, seçim zammı vs. artık ne derseniz)
+
%8-10 arası toplu sözleşmeden gelecek zam
+
Bunlara uzman öğretmenlik zammı da eklenebilir. En az 13.800TL civarı maaş zammı ile beraber uzman öğretmenlik ücreti de eklenirse yine en az toplam 16.000TL olacağı kanaatindeyim.
NOT: Ek ders ücretinin de artmasıyla ek dersi olan veya FP-BTR görevlendirmesi olanlarında ekstrası olucak haliyle.

Hadi bakalım kimin tahmini tutacak merak ettim şimdi :)

• Beğen
Tepkiler: omd
asgari ücret zammı bizim için belirleyici olacak arkadaşlar. Onlara %70 yaparlarsa memura en az %40 zam gelir. bu dengeyi kurmak zorundalar. keza memurlar sadece öğretmenlerden oluşlmuyor. diyanet, polisler, doktorlar...

Tüm meslekleri yetiştiren öğretmenlerdir. Öğretmenlerin maaşları iyi olacak, kafaları ay sonunu nasıl getireceğim diye düşünmeyecek ki daha iyi nesil yetiştirmeleri için daha çok mücadele edecekler. Şuan için maaşlar çok düşük malesef. Kendi yetiştirdiğimiz öğrenciler bizden kat ve kat daha çok maaş alıyor.

Enflasyona ezdirmesinlerde. Her sene her sene alım gücümüzün düşmesinden bıktık ya!
5 senedir tepetaklağız. Hep geri hep geri. Peynir lüks oldu peynir!

Bir çoğumuz gibi kıyaslama yaparken asgari ücret üzerinden kıyaslama yapıyoruz. Mesleğe başladığım zaman 3 katından fazlayken şimdi neredeyse eşit duruma geleceğiz. Acaba bunun sebebi dolaylı olarak bizler değil miyiz? Yetkili sendikaya ve resmi olmasa da yarı yetkili sendikaların üye sayılarına bakarsak 600 bin üyeye sahipler yani öğretmen sayısının yüzde 50'si. Gerçekten bir tepki olsa sendikalardan istifa edelim demiş olsak acaba kaçımız buna uyacağız. Bir çok arkadaşımızın kendince haklı sebepleri olacak ve istifa etmeyecekler. Hal böyle iken kim neden biz öğretmenleri dikkate alsın ki? Alan razı veren razı durumu söz konusu.

İyimser bir tahmin; asgari ücret 8 bin, yeni başlayan öğretmen 14 bin.

Dün akşam, (sanırım) karısının ördüğü bebek kıyafetlerini satmaya çalışan genç birini gördüm. Biraz sonra da çöp kutusunu karıştıran yaşlı birini gördüm. Vicdanen çok rahatsız oldum ve üzüldüm. Çevremizde sıkıntı çeken insanlar varken, bana çok para verseler bile mutlu olamam. İnşallah milletçe topyekün kalkınırız ve herkes mutlu olur.

Dün akşam, (sanırım) karısının ördüğü bebek kıyafetlerini satmaya çalışan genç birini gördüm. Biraz sonra da çöp kutusunu karıştıran yaşlı birini gördüm. Vicdanen çok rahatsız oldum ve üzüldüm. Çevremizde sıkıntı çeken insanlar varken, bana çok para verseler bile mutlu olamam. İnşallah milletçe topyekün kalkınırız ve herkes mutlu olur.
Hocam haklısınız sonuna kadar. Ama malesef toplumun bir kısmı zammı kepçeyle alırken bize asgari ücretliye işçiye sıra geldiğinde çay kaşığıyla verilmesi çok acı

Sınav görevinde tanıştığım bir okul müdürü uzman öğretmenlere verilecek 2000 liranın hazineye büyük yük getireceğini,bi excel tablosu açıp bir tarafa 2000 ,diğer tarafa 500 bin öğretmen yazıp aylık sonucu kolayca bulabileceğimden falan bahsetti. Okulların önü lüks araç kaynıyormuş, o da memur çocuğuymuş 90 lı yıllarda doğalgaz bile yoktu kömürlü evde oturuyorduk dedi. Kelli felli akademisyenler broadway e biniyordu dedi. Sustum dinledim sadece. %20-30 zam hazineye büyük yük getirir. Excele yazın görün.

Sınav görevinde tanıştığım bir okul müdürü uzman öğretmenlere verilecek 2000 liranın hazineye büyük yük getireceğini,bi excel tablosu açıp bir tarafa 2000 ,diğer tarafa 500 bin öğretmen yazıp aylık sonucu kolayca bulabileceğimden falan bahsetti. Okulların önü lüks araç kaynıyormuş, o da memur çocuğuymuş 90 lı yıllarda doğalgaz bile yoktu kömürlü evde oturuyorduk dedi. Kelli felli akademisyenler broadway e biniyordu dedi. Sustum dinledim sadece. %20-30 zam hazineye büyük yük getirir. Excele yazın görün.
Hocam para sınırsız bir kaynak değil :D TL basmaktan kolay ne var :) Son yıllarda zaten tam gaz basıyorlar.

Paranın adil dağıtılmaması büyük problemdir. Bizim sıkıntımız da burada başlıyor.
Para işçisinden memuruna, üreticisinden tüketicisine adaletli dağılmalı ki ülkede huzur olsun. Şu anda Türkiye'de mutlu olan çok az insan vardır.

Buzdolabı da yoktu hocam excel bile yoktu

Arkadaşlar, Mesele zam olunca ben beklentiyi yüksek tutmuyorum ki hayal kırıklığı yaşamayayım.

Olur da yüksek oranda zam verilirse sürpriz olur.

İş gönüle kalırsa, gönül %100'ü de umuyor yani. E gönül bu, umuyor. Bazen imkansızı da istiyor yani. 😁

• Beğen
Tepkiler: omd
Geri