3 yıllık vakıf emeklilik iptal edeyim mi?

Kodla Büyü

hero26

Site Gezgini
Değerli hocalarım 3 yıl 2 aydır para yatırıyorum hayat sigortasına..

3000 lira para olmuş. yatırdığım para 2800 müş. çıkarsam 2500 alabilirmişim..

hiçbir kazanç yok. çıkarken 10 yıl sonra bile çıkınca %10 kesinti oluyormuş. zaten vergi avantajı da çıkarken gidiyor..

var mı önerisi olan?

bizi okula gelip ekim ayından itibaren başlattılar bu emeklilik işine.ama çıkarken %10 kesintiden hiç bahsetmediler.acaba bu kesinti işi kaldırılmış olabilirmi.yoksa bizimde mi başımıza bu gelecek.

Hocam benim buradan bir arkadaşım da üye oldu birkaç tanesine birden. Vakıf, HDI, diğerini hatırlayamadım. Sanırım yaklaşık zamanlarda üye olmuşsunuz. Adamlar o ara demek ki fazla mesai yapmış. Bir tanesi emeklilik bile değilmiş hayat sigortası yapmışlar onlara göre yanlışlıkla! olmuş.
Hiçbirisi gördüğüm kadarıyla faydalı değil.
Zararına çıktı arkadaş, biraz da kızgınlıktan, aynı senin gibi düşünüyordu.
Geçmiş olsun diyorum. Zararını şimdiki ve sonrakiyle kıyasla, en kısa zamanda kurtul derim ben.
Bize yapılan bu tarz emeklilikler askeriyede olana hiç benzemiyor. Ya da ben yanlış biliyorum, bilgisi olan varsa bizleri de aydınlatırsa sevinirim.

Hocam doğrudan para kaybettiren hoş bir sistem, hiç bulaşma bence. :) Adamların ikna kabiliyeti çok iyi, Lost'taki Kara Dumandan bile daha iyiler... :)

hocam en iyisi birikimlerini altında değerlendir hiç başın ağrımaz

Çıkma
yıllar sonra çook işine yarayacak. çocukların biri ikisi uzak illerde okuryacak biri ikisi yanında olacak inşallah.
Sakın çıkma sakın. Yıllar çabuk geçer. :++:

sadece yatırmakla olmaz hocam, takip de etmelisiniz... paranızı kazandıran fonlardan birine ya da birkaçına yatırsaydınız eğer artardı. bence çıkmayın. oraya yatırmasanız biriktiremezdiniz belki de o parayı, bilemiyorum tabi belki para biriktirme konusunda istikrarlısınızdır. 10 yıl yatırınca emeklilik hakkınız oluyor zaten. isterseniz toplu paranızı her zaman alabiliyorsunuz zaten. emekli olunca verirsiniz çocuğunuzun eline kartı, yükünüz hafifler:)

hakanarya' Alıntı:
Hocam benim buradan bir arkadaşım da üye oldu birkaç tanesine birden. Vakıf, HDI, diğerini hatırlayamadım. Sanırım yaklaşık zamanlarda üye olmuşsunuz. Adamlar o ara demek ki fazla mesai yapmış. Bir tanesi emeklilik bile değilmiş hayat sigortası yapmışlar onlara göre yanlışlıkla! olmuş.
Hiçbirisi gördüğüm kadarıyla faydalı değil.
Zararına çıktı arkadaş, biraz da kızgınlıktan, aynı senin gibi düşünüyordu.
Geçmiş olsun diyorum. Zararını şimdiki ve sonrakiyle kıyasla, en kısa zamanda kurtul derim ben.
Bize yapılan bu tarz emeklilikler askeriyede olana hiç benzemiyor. Ya da ben yanlış biliyorum, bilgisi olan varsa bizleri de aydınlatırsa sevinirim.

Sayın hocam ne güzel açıklamış olanları hiç durma çık hocam zararın neresinden dönersen kardır. Bende bu ayki ödemem ile 3 yılı doldurmuş olaçağım ve sistemden çıkacağım bizleride vakıf emeklilik diye kandırdılar 3 yıl önce oysa yaptıkları hiçbir getirisi olmayan hayat sigortası imiş demekki VAKIF bankası bu işi kendisine benimsemiş dolandırıcılığı. Şahsım adına sistemden çıkanca elime geçecek para ile borsadan sağlam bir hisse senedi alaçağım ve bu işlemi her ay aynı hisseden ödeme miktarım kadar alıma devam edeceğim. Taki yıllarca sürecek bu işlem hem ayrıca çocuk parası almıyormuyuz devletten aldığımız bu 26 tl ücretide her ay çocuğum için ayıraçağım maddi durumu iyi olanlar uygulayabilir ben bu sistemimi uygulamaya koyacağım bakın ne güzel 2 gündür endeksimiz güzel güzel düşüyor hisse senetleri prim kaybediyor bir çok hisse senedi alım yerine geliyor.

beni üye yapmaya çalışan bayana sormuştum sende varmı bireysel emeklilik tabi dedi dürüst ol eğer bu işi yapmasan olurmuydun bu bireysel emeklilik paketine girermiydin dediğimde hık mık etti başka yerden olaya girmeye çalışarak devam etti :) bence parasını biriktirebilen için gereksiz.

aynı dönemde ben başlamıştım ödemelere ama 3 ay için de çıktım. yeterli bilgilendirmeyi yapmıyolar maalesef. bu sistemde 10 yıl sonra çıksan bile zarar edersin. sabredilebilinirse 10 yıl ödemeyi yapıp 55i bekleyip emekli olup aylık almaya başlanmalıdır.

eskiden eşim bu işle uğraşıyordu arkadaşlar. hayat sigortasını tavsiye etmiyor ama bireysel emeklilik para biriktirmek için güzel bir sistem. bizim de devam eden bir bireysel emekliliğimiz var hatta. ancak yaptırırken kesintileri sormak gerek. çıkarken bazı bankalar kesinti yapmıyor diye biliyorum.

serci2001' Alıntı:
2 gündür endeksimiz güzel güzel düşüyor hisse senetleri prim kaybediyor bir çok hisse senedi alım yerine geliyor.
dört ay önce endex 50000 di ve dip olacağı söyleniyordu (iki yıl önce 20000 di) 1,08 den kaçtığım kağıt şuan 1,02 bir çok kağıt pirim yapmadı bitek banlalar pirim yaptı.
borsa bence alım-yatım yeri değil sürekli takip etmelisiniz
borsa uzun vadeli yatırım için uygun değil
10 sene sonra kesin zarar yazarsınız
en iyisi altın ama onuda saklamak mesele
daha iyisi tarla aslında ama okadar param yok
ben bireysel emeklilik düşünüyorum ama kararsızım vaz geçip çıkan çok kişi var

ben de vakıf emeklilike 1 yıl yatırdım sonra çıktım hiç bir ekstra kazancı yok. emekli olurkende maaş filan almıyorsun toplu para alıyorsun yada birikimini taksitle alıyorsun paran bittimi maaşına zam işine son vaziyeti

Bireysel emeklilik sisteminden pek haberdar değiliz sanırım. Çok mantıklı bir sistem. İlerisi için birikim yapmak istiyorsanız hemen başvurun derim. Tabi seçimi ve araştırmayı iyi yapmak gerekiyor. Yatırdığınız paradan % 1-20 arasında yönetim gideri adı altında para kesiliyor. Kalanı değerlendiriliyor. Allianz dan başlattım geçen sene, kesinti %1. Getirisi kesintiyi katbe kat aşmış şuan bile. Ayda 100 TL yatırdığınızı varsayalım, hangi vergi dilimindeyseniz o kadar iade alıyorsunuz. Bu iade alınan meblanın yıllık toplamı, asgeri ücretin yarısını geçemiyor. Hangi firmayla görüşürseniz görüşün anlatırlar detayları. Ama şunları bilin. 3, 5, 10 yıl sonra çıkarım ya da ev-araba alıcam bozdururum diyorsanız saçma olur hiç girmeyin. 56 yaşında emekli olabiliyorsunuz. (56 yaşına gelip emekli olacağınızda hiçbir kesinti yapılmıyor, aksi halde %10) İster birikiminizi toplu alıyorsunuz ister kalan ömrünüzde her ay maaş şeklinde bağlanıyor. Şimdi yatırdığınız aylık 100 TL'yi (30 yaşındasınız diyelim), 56 yaşınıza geldiğinizde bu günün değeriyle 100.000 TL olarak geri alıyorsunuz. Üstelik bu 100 TL lik taksitleri yatırırken devlet size birikim yaptığınız parayı vergiden muaf tutarak size geri ödüyor (15-20 TL) Yani aslında 100 değil 80-85 yatırıyorsunuz. Açıkçası herkese tavsiye ederim bireysel emeklilik sistemini. 50 TL den de başlatabiliyorsunuz. İstediğiniz kadar artırıp azaltabiliyorsunuz. Bireysel emekliliğe başladığınız ya da devam ettiğiniz şirketi beğenmediniz 2 yıl sonra değiştirebiliyorsunuz. Kişinin gelirinin %10'unu biriktirmesi gerektiğini söylüyor uzmanlar. %5'ini kısa vadeli (örneğin;yaz tatilleri için), %5'ini uzun vadeli (ileride aile ve kendiniz için). Bireysel emekliliğe başlamadaki amacımı söyleyeyim; 56 yaşında emekli olmak. (emeklilik yaşını beklememek) Eşim ve çocuğum için de yatırıyorum. Onlar napar bilmem :)

Kendimin ve eşimin sigortalarını iptal ettireceğim yarın. zararın neresinden dönülürse kardır ve etrafımdaki herkesinde çıkmasını sağlayacağım. Sizden bu konuda fikir isteyen olursa benden tavsiye bulaşmayın arkadaşlar. Her ay bir küçük altın % 100 kazanırsınız.

arkadaşlar ben de geçen sene üye olmuştum ilk aydan vazgeçtim bizi ikna etmek için kesintilerden falan hiç söz etmiyorlar. bizi bir güzel ikna ettiler ve üye olduk
sonra şu emeklilik ile ilgili verdikleri yeşil dosyayı okuyunca heryerden kesinti şurdan %25 ordan bilmem kaç ilk ay dolmadan ayrılmak istedim. yaklaşık 480tl para yatırdım ama 80tl geri alabildim :(

tarolikpak' Alıntı:
Bireysel emeklilik sisteminden pek haberdar değiliz sanırım. Çok mantıklı bir sistem. İlerisi için birikim yapmak istiyorsanız hemen başvurun derim. Tabi seçimi ve araştırmayı iyi yapmak gerekiyor. Yatırdığınız paradan % 1-20 arasında yönetim gideri adı altında para kesiliyor. Kalanı değerlendiriliyor. Allianz dan başlattım geçen sene, kesinti %1. Getirisi kesintiyi katbe kat aşmış şuan bile. Ayda 100 TL yatırdığınızı varsayalım, hangi vergi dilimindeyseniz o kadar iade alıyorsunuz. Bu iade alınan meblanın yıllık toplamı, asgeri ücretin yarısını geçemiyor. Hangi firmayla görüşürseniz görüşün anlatırlar detayları. Ama şunları bilin. 3, 5, 10 yıl sonra çıkarım ya da ev-araba alıcam bozdururum diyorsanız saçma olur hiç girmeyin. 56 yaşında emekli olabiliyorsunuz. (56 yaşına gelip emekli olacağınızda hiçbir kesinti yapılmıyor, aksi halde %10) İster birikiminizi toplu alıyorsunuz ister kalan ömrünüzde her ay maaş şeklinde bağlanıyor. Şimdi yatırdığınız aylık 100 TL'yi (30 yaşındasınız diyelim), 56 yaşınıza geldiğinizde bu günün değeriyle 100.000 TL olarak geri alıyorsunuz. Üstelik bu 100 TL lik taksitleri yatırırken devlet size birikim yaptığınız parayı vergiden muaf tutarak size geri ödüyor (15-20 TL) Yani aslında 100 değil 80-85 yatırıyorsunuz. Açıkçası herkese tavsiye ederim bireysel emeklilik sistemini. 50 TL den de başlatabiliyorsunuz. İstediğiniz kadar artırıp azaltabiliyorsunuz. Bireysel emekliliğe başladığınız ya da devam ettiğiniz şirketi beğenmediniz 2 yıl sonra değiştirebiliyorsunuz. Kişinin gelirinin %10'unu biriktirmesi gerektiğini söylüyor uzmanlar. %5'ini kısa vadeli (örneğin;yaz tatilleri için), %5'ini uzun vadeli (ileride aile ve kendiniz için). Bireysel emekliliğe başlamadaki amacımı söyleyeyim; 56 yaşında emekli olmak. (emeklilik yaşını beklememek) Eşim ve çocuğum için de yatırıyorum. Onlar napar bilmem :)

Hocam çok güzel anlatmışsın, hatta o kadar güzel anlatmışsın ki karşımda vakıf emekliliğin bir görevlisinin karşıma gelip beni üye yapmak istediğinde söylediği cümleleri görüyorum. :)
Yalnız eğer istatistiki konuşacaksak -Allah herkese güzel hayırlı ömür versin- AMA ülkemizde ortalama ömür 61 yıl, yani 5 sene için değer mi diye düşündüğümde bence değmez. 30 sene boyunca paranızı biriktirip bireysel emeklilikten daha iyi gelir elde edebileceğiniz yerler var mutlaka.
Benim paramı benden daha iyi başkası değerlendirebiliyorsa bu benim iradesizliğim ve yetersizliğimden kaynaklanıyor demektir. Paranızı kendiniz değerlendirin derim ben, hakimiyeti sizin elinizde olsun.

Her ay bir altın alıp biriktireceğime (güvenlik riskini de düşün), ya da her ay istediğimde çekip kullanabileceğim bir parayı bankaya vadeye yatıracağıma; kartıma otomatik ödeme talimatı verip 100TL ödeyip 15-20 TL iade alıyorum her ay. Aynı zamanda yatırdığınız para fondur, dövizdir, borsadır değerlendirliyor. Hem de her birimiz için. Bir düşünün aylık gelirinizle 100 TL verdiğiniz ne çok şey var. Yani ne öldürür ne güldürür bir mebla diye düşünüyorum.
Bir de açıklamak istediğim bir detay daha var. Ben burada bu konuyu neden pazarlamak isteyeyim ya da benim bu işten faydam ne olabilir düşünün derim hakanarya hocam. Benim BES başlamakla yapmak istediğim en mantıklı yatırımı en karlı şekilde yapmak. Olaki vefat ettim, birikimimin tamamı yasal varislerime veriliyor. Son olarak, BES de birikiminiz size ölene kadar maaş şeklinde bağlanmıyor. İster tek seferde, isterseniz belirttiğiniz sürede size ödeniyor.

dndd' Alıntı:
serci2001' Alıntı:
2 gündür endeksimiz güzel güzel düşüyor hisse senetleri prim kaybediyor bir çok hisse senedi alım yerine geliyor.
dört ay önce endex 50000 di ve dip olacağı söyleniyordu (iki yıl önce 20000 di) 1,08 den kaçtığım kağıt şuan 1,02 bir çok kağıt pirim yapmadı bitek banlalar pirim yaptı.
borsa bence alım-yatım yeri değil sürekli takip etmelisiniz
borsa uzun vadeli yatırım için uygun değil
10 sene sonra kesin zarar yazarsınız
en iyisi altın ama onuda saklamak mesele
daha iyisi tarla aslında ama okadar param yok
ben bireysel emeklilik düşünüyorum ama kararsızım vaz geçip çıkan çok kişi var

Sayın hocam öncelikle satıp kaçtığınız şirket borsada alınıp beklenecek şirketmi ayrıca alıp beklerkende yine borsayı gün aşırıda olsa göz ucu ilede olsa takip etmek lazım endeksin tepe aşağı gittiği zamanlarda inatla kağıtda beklemekte mantıksızlık. Borsa ile ilgilenen arkadaşlarınız sizin kağıtlarınızı da takip ederler. Güvenilir kağıt alın bekleyin.
Ayrıca arsa demişsiniz alınmalı evet ben 3 yıl öncesi antalya yeniköy denen bölgeden merkezi bir yerden 359 m2 için 48 bin tl ücret ödeyip yer aldım ama şimdi satmaya kalkıyorum ev almak istiyorum ama 55 istiyorum alan yok bankada faize bile versem kiralık evin kirasını karşılar ordan karım olurdu en azından
Bugün itibari ile vakıfbank müşteri ilişkileri ile görüştüm 3 yılın dolduğunu söylediler. sistemden çıkma başvurusu yaptım yarın sabah gerekli evraklar için tekrar aramam söylendi sistemden çıkıp elime verecekleri para ile borsadan hisse senedi alaçağım ve her ay sisteme ödediğim miktarlık kadar daha aynı hisseden alımlara devam edeçeğim. Ayrıca devletin ödediği 26 tl çocuk parasınıda çocuğum için hisse alıp birirktireceğim
Borsayı da hergün ücretli derinliğim ile takip etmeye devam diyorum.

Bireysel emeklilik için girdiğim sistemde 6 ayda 600 lira ödeme yaptım. Giriş aidatı yok denmişti. Şimdi çıkmak istiyorum 180 lira giriş aidat kesintisi + %15 vergi kesintisi ödeyeceğim. Ne kadar sahtekar insanlar var. Bizi üye yapan insan çoktan işten çıkmış bile.. Yazıklar olsun. Bütün haklarım haram olsun bu kişilerin hepsine..

tarolikpak' Alıntı:
Şimdi yatırdığınız aylık 100 TL'yi (30 yaşındasınız diyelim), 56 yaşınıza geldiğinizde bu günün değeriyle 100.000 TL olarak geri alıyorsunuz.
Bİr sorum var.
Peki Zeki Müren de bizi görecek mi :?: :!:

serci2001' Alıntı:
Sayın hocam öncelikle satıp kaçtığınız şirket borsada alınıp beklenecek şirketmi ayrıca alıp beklerkende yine borsayı gün aşırıda olsa göz ucu ilede olsa takip etmek lazım endeksin tepe aşağı gittiği zamanlarda inatla kağıtda beklemekte mantıksızlık. Borsa ile ilgilenen arkadaşlarınız sizin kağıtlarınızı da takip ederler. Güvenilir kağıt alın bekleyin.
Ayrıca arsa demişsiniz alınmalı evet ben 3 yıl öncesi antalya yeniköy denen bölgeden merkezi bir yerden 359 m2 için 48 bin tl ücret ödeyip yer aldım ama şimdi satmaya kalkıyorum ev almak istiyorum ama 55 istiyorum alan yok bankada faize bile versem kiralık evin kirasını karşılar ordan karım olurdu en azından
Bugün itibari ile vakıfbank müşteri ilişkileri ile görüştüm 3 yılın dolduğunu söylediler. sistemden çıkma başvurusu yaptım yarın sabah gerekli evraklar için tekrar aramam söylendi sistemden çıkıp elime verecekleri para ile borsadan hisse senedi alaçağım ve her ay sisteme ödediğim miktarlık kadar daha aynı hisseden alımlara devam edeçeğim. Ayrıca devletin ödediği 26 tl çocuk parasınıda çocuğum için hisse alıp birirktireceğim
Borsayı da hergün ücretli derinliğim ile takip etmeye devam diyorum.
derinliğiniz olduğuna göre bu işten anlıyorsunuz üç sene önce eger tarla değilde senet alsaydınız ne olurdu beş yıllık grafiğine bakarsanız tahmin edersiniz örneğin size sağlam bi kağıt
KRDMA
beş yıllık grafik
file.php

2008 de paranız 1/3 e düşecek şuan dada muhtemelen ya yatırdığınız miktarda yada zararda olacaktınız
tarlada en azından 7000 tl kar istiyorsunuz

tepe aşşağı gittiğinde demişsiniz sanırım bunu yazalı tepe aşşağı gidiyor
şunu söyleyebilirim tepe aşşağı giderken çıkmak çok zor oluyor

bende bunlar zaten çocuk için düşünüyorum 20 sene sonra üni ye felan gittiğinde

ben epey uğraştım para çıkaramadım borsadan fazla zarar da etmedim ama karda etmedim
sizde deneyin ama kaybetmeyi göze alamayacağınız parayı yatırmayın bence
sizinle bi yerde okuduğum güzel bi yazıyı paylaşayım bunu unutmayın :)
1-Yapmanız gerekeni yapın...
2-Bunları yapılması gereken zamanda ve yapılması gerektiği gibi yapın..
3-Tüm bunları istesenizde istemesenizde yapın..
bol şans :)

Ekli dosyalar

• adsız.JPG
    adsız.JPG
    12.1 KB · Görüntüleme: 6,325
vakıf emeklilik kullanıpta çıkan varsa nasıl bir yol izliycez acaba bu işi yapmıs arkadaslar tecrübelerini anlatırlarsa sevinirimm bende cıkmaya karar verdim 3yıl oldu

Vakıf emeklilikten okula gelip üye yapan kişiler 8 ay sonra ödediğin paraya erişirsin demişlerdi. Yani 8 ay sonra çıkarsan giriş aidatı 250 tl dahil zarar etmezsin diye söylemişlerdi.

Yani 8*100 = 800 aidat + 250 giriş aidatı = 1050 tl yi 8 ay sonra fondan kazanırsın demişti.

Benim 6 ay oldu 100*6 = 600 yatırdım ilk ay 250 giriş parası aldılar 580 TL Toplam ödemem oldu.

ben iptal için başvurumu yaptım. bana kazandırdırdığı tek şey para biriktirmek oldu. Şu an paraya ihtiyacım olduğu için toplu para geçmiş olacak. ben gider olarak göstermiştim o yüzden çok kaybım olmadı sistemden.

Geri