3 yıllık vakıf emeklilik iptal edeyim mi?

Kodla Büyü
tarolikpak' Alıntı:
Şimdi yatırdığınız aylık 100 TL'yi (30 yaşındasınız diyelim), 56 yaşınıza geldiğinizde bu günün değeriyle 100.000 TL olarak geri alıyorsunuz.

Hocam fikrine saygım sonsuz ancak ben buna ancak zuhaha derim.Ekonomi devalüasyonsuz giderse bugünkü değerlere göre 40000 den yukarı alamazsın hadi olmadı 45000 olsun olmaz ya.

ben avivasa emekliliğe 4 yı 3 ay da 7600 tl yatırmışım şuan biriken para 8700 tl.üye yaparken getirisinin çok daha fazla olduğunu söylemişlerdi ama 4,3 yılda7500 tl ye 1000 tl çok az. resmen bu kaplumbağa olayına benziyor. iradesine hakim olamayan insanların kumbarasından başka birşey değil. şuda var toplumumuzun %90 ı o parayı biriktirmez yer iradesine hakim olamaz. ben parayı çekmek istedim 2100 tl kesinti olacağını söylediler 8700-2100=6600 yatırdığımdan 1000 tl eksik alacağım ne yapsam kararsızım?

Hocam bu sistemde para biriktirmek için 5 yıl kazanmak için en az 10 yıl kalmanız gerekir. Bu sürelerin altında zarar edersin. Annemin bu yıl 8. Yılı 5. Yıla kadar çok bir artış olmuyordu şu an hızla artıyor. Kesinlikle çıkmamanızı tavsiye ederim.

geçen sene bizim okula da gelmişlerdi..kredi kartı bilgilerini falan verdim her ay 100 lira keseceklerdi..ardından cayma hakkımı kullanarak iptal ettim..iyikide öyle yapmışım..bankacıların Allah dediğine inanmam..illa birikim yapmak istiyorsanız gdin altın hesabı acın gram altın alın..yada illa benm altını görmem lazım diyorsanız malum alışveriş sitelerinden külçe altın alın derim ben :+1:

mehmetc46' Alıntı:
ben avivasa emekliliğe 4 yı 3 ay da 7600 tl yatırmışım şuan biriken para 8700 tl.üye yaparken getirisinin çok daha fazla olduğunu söylemişlerdi ama 4,3 yılda7500 tl ye 1000 tl çok az. resmen bu kaplumbağa olayına benziyor. iradesine hakim olamayan insanların kumbarasından başka birşey değil. şuda var toplumumuzun %90 ı o parayı biriktirmez yer iradesine hakim olamaz. ben parayı çekmek istedim 2100 tl kesinti olacağını söylediler 8700-2100=6600 yatırdığımdan 1000 tl eksik alacağım ne yapsam kararsızım?

hocam o parayı o sürede altına yatırsaydınız daha karlı çıkardınız

ben 100 tl ile ne adam olur ne dde zarar ederim diye girdim biz çalışanlar için vergi avantajı var 20 tl maaşa geri geliyo benim hedefim 10 yıl kalıp sonra paramı almak

tek yatırım aracım bu değil şuanda çok fazla masrafım yok altın alabiliyorum değişik yatırım araçlarınıda kullanıyorum.

ama tek yatırım olarak para biriktirmek için düşünenler dedikleri gibi birikimli altın hesabı açabilirler.

yumurtaları tek sepete koyma mantığı ayrı sepetlere dağıtma gibi

arkadaslar bizde bu emeklilik sistemine ocak ayında girdik fakat üyelik bilgilerinde 886,5 tl giriş aidatı yazıyor ne yapmalıyız.Ferdi plan 23 üzerinden girdiğimiz yazıyor.Bilmiyorum hata yaptık duruma göre daha fazla para kaptırmadan çıkmayı düşünüyorum.Gelen elemanlar giriş aidatından filan bahsetmediler bu kadar olacağını bilseydim kesinlikle girmezdim.

bu iş de borsa gibi para kazanma derdi yok.Canın isterse 1 yıl dondurur yatırmazsın.Mesele maaştan artan varsa buraya yatır.Boşta olsa yatırmazsın hiçbir yere.Bana deseler ki git 70bin kredi çek hayatta kesinlikle hayır.Gittim çektim 0,71den 15 ay önce.Çok akıl veren oldu ödeyemezsin filan.Evim 3bin prim yaptı buradan kazandım sonrasında kedi oran faizleri arttı buradan kazandım 15 bin.
Hocam kesinlikle çıkma kalmış 7 sene istersen en düşük primle yatır 10 seneyi.Bitirdin mi haaa 56 yaşında şunu bilirsin kenarda bir birikimim var.Öyle bir an gelir ki valla kibrit gibi işe yarar.Şu devirde maaştan kalıyorsa akıllıca bir kenara ayırmak lazım.İlerde bana öyle geliyor ki ek ders filanda almayacağız.Tek tip memurluk geliyor.Bakın aylar aylar oldu kimsenin sesi çıkmıyor zam nerede diye?
Devam et hocam derim

arkadaşım bilende yazmış bilmeyende anlayanda yazmış anlamayanda...
bireysel emekliliğin temel amacı küçük birikimlerle insanları tasarrufa alıştırmaktır.ilk 5 yıl ne kadar fazla yatırırsan o kadar fazla kazanırsın,10 yıldan önce çıkarsan bi şeye yaramaz.
devlet önümüzdeki dönemde bireysel emekliliği özendirmek için teşvik kampanyaları yapacak. bunları ali babacan açıklamıştı. uzun vade de artık devlet emeklilikle uğraşmayacak,sağlık sigortası ile uğraşmayacak.
oyüzden sakın çıkayım demeyin.
bekleyin çıkacaksanız 10 yıl sonrası çıkın.
saygılar

ben BES ten bu ay ayrıldım uzun ya da kısa vadede hiçbir getirisi yok bence. %15 kesinti tabi 10 yıldan önce devlet tarafından yapılıyor. şirketin yaptığı yönetim gideri kesintisi ve çıkış aidatı giriş aidatı derken para eriyor çıktım ve memnunum en azından şu an yatırımımı yaparken şu kadar yaptım deyip kafam rahat

arkadaşlar 5 yıllık öğretmenim, 5 yılda hiç bir birikim yapamadım malesef ki hep eldekini direk tüketiyorum. Para biriktirmek için girdim BES'e. Gireceğim zaman eleman 5 yıldan önce çıkacaksan hiç girme demişti ve üyelik aidatının 5 yıldan önce çıkarsam kesileceğini, belli miktar daha kesileceğini falan herşeyden bahsetti. bence para biriktiremeyen arkadaşlar için tavsiye eder. aylık 145 lira (%15 yada %20si iade ediliyor, tam yüzdesini hatırlayamadım), aylık 145 lira cebinizde olsa harcarsınız. böyle direk keslince harcayamıyorsunuz.

webtiger' Alıntı:
arkadaslar bizde bu emeklilik sistemine ocak ayında girdik fakat üyelik bilgilerinde 886,5 tl giriş aidatı yazıyor ne yapmalıyız.Ferdi plan 23 üzerinden girdiğimiz yazıyor.Bilmiyorum hata yaptık duruma göre daha fazla para kaptırmadan çıkmayı düşünüyorum.Gelen elemanlar giriş aidatından filan bahsetmediler bu kadar olacağını bilseydim kesinlikle girmezdim.

arkadaslar bana akıl verin o 886,5 tl giriş ücreti almışlar ne yapmalıyım kararsızım.400 tl ödedik şimdiye kadar 400 tl ile yırtarmıyız yoksa 886,5 TL yi bize ödetirler mi ?

Sistem hakkında bilgim yok ama bankaların bayan görevlileri sürekli okullara göndererek ısrarla öğretmenleri üye yapmaya çalışmaları bu işin içinde bir bit yeniği olduğu şüphelerimi artırıyor.

Parasını biriktirebilenler aynı miktarı her ay altın ya da TL olarak bir yatırım hesabına atsa uzun vadede durumunu daha net görür.

Bir zamanlar da çalışanlardan zorunlu olarak KEY ve NEMA paraları kestiler. Kuşa çevrilmiş olarak vatandaşa geri ödediler. Açıkçası bireysel emeklilik konusunda bankalara da siyasilere de güvenmiyorum.

ben anadoluhayat a bireysel emeklilik için para yatırıyorum arkadaşlar ve 3 yılı geçti. ilk başladığımda eleman bana demiştiki 3 yıldan önce çıkarsan vergi kesintisi filan olur zara edersin fakat 3 yıldan sonra senden kesinti olmaz hesabındaki parayı alıp çıkabilirsin demişti.
önceki mesajlara göre demekki her emeklilikte farklı uygulamalar vasrmış.
kayıt yapan eleman bana asıl birikimin 10 yıldan sonra olacağını ve siz şu anda az birimkimle başladığınız için yatırdığım paranı yüzde 70 ile daha çok kazandrına ama riskli yüzde 30 ile risksiz ve az kazandıran hisse senedi alım için ayarladı . ben emekli oluna kadar çıkmaz isem ve ben yatırdığım para üzerinden hiç kar edemezsem tabi bu devlet garanti ediyormuş biz size dedi 550 tl maaş ödemek sorundayız dedi.
ayrıca 20-25 tl vergi indirimide cabası diğer öğretmen arkdaşlarım bende 20-25 tl daha az maaş alıyorlar.

Memurluk kotuye gidiyor 60yasindan evvel bir birikimin olmasi guzel.odedigin prim miktari onemli.50binde alirsin 120bin de.cocuklarinizi yapin tavsiyem

Geri