4 ve 5. sınıflarda derse girebilmek için dilekçe yazdım ve..

Kodla Büyü

öz-c@n

Aktif Üye
merhaba arkadaşlar,
okulumuzda 4 ve 5. sınıflarda seçmeli ders olarak bilişim teknolojileri seçmemize rağmen serbest etkinlikler yüzünden derse giremiyordum. araştırdım ve bir dilekçeyle birlikte serbest etkinliklerde seçmeli bilişim teknolojileri dersini seçebileceğimiz yazı ile özel yetenek gerektiren derslere branş öğretmenlerinin girmesi gerektiğini belirten yönetmelik yazısını ekleyip okula verdim. okulda dilekçeyi üst yazıyla dörtyol ilçeye gönderdi. onlar telefonla derslere girsin deyip üst yazıyla dilekçemi il mem e gönderdiler şuanda derse giriyorum ama yinede ilden gelecek cevabı bekliyorum. birtek sorunumuz var müdürümüz serbest etkinliklerin 2 saatini vermek istemediği için 1 saat giriyorum derse.
birşey daha belirtmek istiyorum biz bilişim teknolojileri öğretmenleri neden beden eğitimciler gibi olamadık. onlar dersleri 1 saate düştü diye ortalığı ayağa kaldırdı biz ise derslerimiz odalarımız elimizden alınmasına rağmen hiçbirşey yapmıyoruz. neden? çok mu korkağız yoksa kendimize çok mu güveniyoruz?
bence tüm bilişim teknolojileri öğretmenleri bu konuya dikkat çekmek için dilekçe büyükleri biraz rahatsız etmeli. unutmayın ağlamayan bebeğe meme vermezler.
saygılar.

hocam ben de bizim okulda 4-5 lerde 1 er saate giriyorum ama 2 saate girebilmek için müdürle ne konuştuysam ikna edemedim. seçmeli ders sonuşta diyorum 1 saat yerine 2 saat seçeriz diyom olmaz diyo sinir oldummm. nasıl yapabiliriz bunu acaba ??

ben de 1 saat giriyordum müfettiş demiş başınıza iş alırsınız ... müdür de giremeyeceksin dedi .. bakalım :)

benim merak ettiğim bir soru var..
4-5 in trafik dersine fen bilgisi öğretmeni girebilir mi?

Ben 4-5 lerde 2 şer saate giriodum müfettişler 1 er saate girsin aslında o da olmaması lazım ama madem seçtiniz 1 er saat girsin demişler gerekçesini dinleyemedim görevlendirildiğim diğer okuldaydım, idareye neden böyle söylediler dediğimde tatmin edici bi açıklama yapamadılar. ilçemdeki diğer arkadaşlarım halen 2 şer saat girio çünkü onlara müfettiş gelmemiş, sendikama başvurudm şimdilik bi netlik kazanamadı beklemedeyim ama dilekçe yazmayı bende kafama koydum. Şu şekilde yapmayı düşünüyorum hocam ilköğretim kurumları haftalık ders çizelgesinde açıklamalar kısmında 11. maddede;" 1-5. sınıflarda bilişm seçildiyse bu okullar serbest etkinlik dersinde basım ve dağıtımı yapılan kitapları kullanarak ders işleyecektir dio" ve 4-5 lerde bilişim klavuz kitabı 2 şer saat üzerine planlanmış ben bunu dilekçemde belirterek 2 şer saat olması gerketiğini sölicem

evet hocam bende 11. maddeye dayanarak dilekçe verdim zaten. benim bulunduğum bölgede de arkadaşlar 2 şer saat giriyor ama o konuyla ilgili hiçbiryerde hiçbirşey bulamadım. okul müdürümde serbest etkinlik 4 saat bunun biri rehberlik, ikisi bil. tek. olursa 1 saat kalıyor ne işe yarar dedi. bana beden dersi verdi şimdilik ama ben yine dilekçemi verdim. çünkü yarın beden öğr. gelmeyeceğini kim garanti ederki bakalım ne olacak. benim dilekçe önce okula ordan ilçeye ordan da ile gitmiş. il milli eğt. müdürüde değişti hadi hayırlısı bakalım.

hocam beden eğitimi öğretmenlerinin tek ortak isteği vardı o da derslerinin 2 saate çıkarılması. biz ortak bir istekte birleşemiyoruz ki. kimi öğretmenliğie devam edip dersin zorunlu 2 saat olmasını istiyor, kimi formatör olmak istiyor, kiimi eğitim teknoloğu olmak istiyor, kimi bt rehberi... böyle olunca hiç bir gelişme olmuyor hepimiz önümüze ne koyarlarsa onla idare ediyoruz.

ben de 4-5 lere girmemek için uğraşıyorum
ne okulu ne milli eğitimi ne il milli eğitimi ne de müfettişleri ikna edebildim
formatörken derslere girmenin hiçbir mantıklı açıklaması yok

4-5lere giren arkadaşlar ders ismi olarak bilişim teknolojiler mi yoksa serbest etkinlik mi yazıyorlar.
bilgilendirirseniz sevinirim...

ben bilişim teknolojileri yazıyodum ama geçen hafta müdür serbest etkinlik yazmam gerektiğini söyledi artık serbest etkinlik yazıyorum

Hoca ben de siz gibi dilekçe verdim, TTKB'nin yayınladığı çizelgenin 11. maddesi gereği ücret karşılığı haftada 2'şer saat 4 ve 5. sınıflara derse girmek istiyorum diye, okul idaresi üst yazı ile milli eğitim müdürlüğüne gönderdi. Sözlü olarak tamam gir derse dediler, derslere 2'şer saat giriyorum. Ama dilekçe cevap süresi olan 30 gün bugünlerde dolduğu halde hala dilekçeme resmi cevap vermediler. Cevap gelse tarayıcıdan geçirip burada da yayınlayacaktım ama beklemedeyim. Bir üst makama yasal sürede dilekçeye cevap verilmediği için şikayet dilekçesi yazmayı düşünüyorum bu aralar.
Ben Afyonkarahisar merkezdeyim hocam, siz hangi ilde yazdınız dilekçeyi?

Bu arada "devletin dili yazılıdır" arkadaşlar. Girişimlerinizi mutlaka yazılı olarak yapın diye tavsiye ederim acizane.

ben bir fen öğretmeniyim ama bilişim teknolojileri derinede giriyorum 4 ve 5 lere ders veremiyorum çocuklarda şikayet ediyor nasıl ikna edebilirim

4 ve 5lere derslere giren arkadaşlar e-okulda nasıl görünüyorsunuz? (inşallah 4 ve 5lerin derslerine girenlerin ek dersini kesmezler sonra, formatörse bi sorun olmaz ama 4 ve 5lere derslere giren arkadaşlar 11. maddeyi iyi okumuyorlar, dersin adı serbest etkinlik, serbest etkinlik dersini branş öğretmeni girebilir diye bir yazı var mı, yok!)

o zaman normları ona göre doldursalardı. Norm fazlası olarak tayin istedim. 23 saat ders var diyorlardı. Gittim okula ders yok dediler. Bende o zaman neden norm açtınız dedim. Cevap yok. Vermek zorundalar verdiler de.

yuci81' Alıntı:
4 ve 5lere derslere giren arkadaşlar e-okulda nasıl görünüyorsunuz? (inşallah 4 ve 5lerin derslerine girenlerin ek dersini kesmezler sonra, formatörse bi sorun olmaz ama 4 ve 5lere derslere giren arkadaşlar 11. maddeyi iyi okumuyorlar, dersin adı serbest etkinlik, serbest etkinlik dersini branş öğretmeni girebilir diye bir yazı var mı, yok!)

Serbest etkinlikler dersine branş öğretmeni giremez diye de bir yazı yok. Rehberlik için gelen müfettişle bu konuda hemfikiriz. Girmemizde bir sakınca yokmuş...

Umarım bu belirsizlik ortadan kalkar ama bu sene böyle gider gibi geliyor bana.

ilköğretim kurumları ders çizelgesinin çıktısını aldım müdürle görüştüm ama br türlü ikna edemedim. Sözleşmeli old. için en az 15 saat fiilen derse girmem gerkeiyor muşşş ne kadar doğru bunu da bilmiyorum. 2 ay üst üste bu şekilde sözleşme devam edemezmişşş. bu yüzden maaş karşrılığı 3 okula gideceğim
3 okulda ancak 16 saat dersim oluyor oda zar zor.
arkadaşlar ne olacak bu sözleşmeli bilişim öğretmenlerinin hali bişeyler yapmamız sesimizi duyurmamız lazımm. bence herkesin mutlaka dilekçe yazması gerekior.
sözleşmeli öğretmen 15 saat derse girmek zorun damı diye elektronik başvurudan yazdım 10 kasımda cevap gelecek bekliyorum. bakalım ne olacak sizlerlede paylaşırım..

mışla muşla olmaz maalesef hocam, 4 ve 5lere hangi derslere hangi öğretmenlerin girebileceği belli, bu yazıyı hatırlarsınız sanırım. bize teftişe yeni ders çizelgelerini anlatmaya gelen müfettiş "bilişim teknolojileri" dersimizi zorunlu derslerde arıyordu, bazı müfettişler işte bu kadar müfettiştir. e-okulda dersini alabilen elbette girsin ama maalesef alamazsınız, müfettişlerin her söylediği söze de inanmayın.
tarik8411' Alıntı:
yuci81' Alıntı:

Serbest etkinlikler dersine branş öğretmeni giremez diye de bir yazı yok. Rehberlik için gelen müfettişle bu konuda hemfikiriz. Girmemizde bir sakınca yokmuş...

Ben 4-5 lere derse girebilen şanslı!! öğretmenlerdenim. müdürüm benim lehime yorumladığı için. Asıl bu başlığın altına yazma sebebim hep beden eğitim öğretmenlerini örnek gösteriyoruz. Gerçekten de ibretlik. Önümüzde emsal teşkil edecek bir branş var ama biz o kadar garip bir branşız ki sesimizi duyurmak için bir araya bile zor geliyoruz.
Bugün İstanbul Pendik Eğitim Bir Sen ilçe sorumlusu bizi karşısına aldı ve bütün sıkıntılarımızı not etti. 20 kişiydik. Burada başlık açıldı ama Pendikli arkadaşlarımızı bile aramızda göremedik. Cemal Bey,
9 kasım salı saat 19.00 da yine Pendik'te bir toplantı daha yapacağını ve yerel basını da çağırarak dikkat çekmeyi başarabileceğimizi söyledi. Bizden tek isteği ortak kararlar almamız, birbirimize sataşmadan ve tartışmadan tek tek söz alıp ve sıkıntılarımızı anlatmamız.. Tabi kalabalık olun ki etkili olsun dedi. Daha 2 hafta var. İstanbul İzmit ve Yalova'dan katılım olsa 150 kişi buluruz en az.
Eğer konuya siyasi bakarsanız sendika tutarsanız hepimiz kaybederiz. Bize yardım eden herkese ihtiyacımız var Niyazi bey örneğinde olduğu gibi. Bi yerlere not edin ve mutlaka orada olun. Branşımız için hakkaten bişeyler yapmak zorundayız.
Eğer "devlet bizi elbet bi yere koyar ben de gider gelir maaşımı alır işime bakarım" diyorsanız başka tabi.

yuci81' Alıntı:

Serbest etkinliklere branş öğretmeni giremez diye bir yazı var mı hocam, veya serbeset etkinliklere sadece sınıf öğretmeni girebilir diye bir yazı?

hocam biz bilişim öğretmenleri derse girmek için uğraşıyoruz. sizin özellikle başka branştan bir meslektaşımın bu konuyla ilgilenmesi hoşuma gitti :alkis: . başkaları bilişim teknolojilerini pek dersten saymazlar da. :arrow:

yuci81' Alıntı:

hocam serbest etkinliklere branş öğretmeni girer diye yok ama bilişim tek. seçmeli seçenler okutabilirler diyor. ayrıca başka bir yönetmelikte 4 ve 5 sınıflarda seçilen dersler eğer özel yetenek gerektiren; beden, resim, müzik, din,..., bilişim teknolojileri dersleri ise branş öğretmenleri tarafından okutulur diyor. eğer branş öğretmeni yoksa sınıf öğretmeni tarafından okutulabilir.

benim okulumda 5 sınıfalar seçildi 2 saat.Şimdi reheberlik ve sosyal etkinlik için 1 saat ayırın diye yazı gelmiş.Baknlıktan mı yoksa ilden mi bilmiyorum.İstanbul ilindeyim bu arada.1 saat İstanbul dersi işlenecek,1 saat te okuma dersi olacak dedi il milli eğitim.Şimdi 4 saat serbest etkinlik dersi var.1 saat rehberlik+1 İstanbul dersi+1 okuma dersi+2 bilişim tek. dersi.Sanırım benim derse yol göründü değil mi arkadaşlar.

mfk' Alıntı:
..Bizden tek isteği ortak kararlar almamız, birbirimize sataşmadan ve tartışmadan tek tek söz alıp ve sıkıntılarımızı anlatmamız.. Tabi kalabalık olun ki etkili olsun dedi. Daha 2 hafta var. İstanbul İzmit ve Yalova'dan katılım olsa 150 kişi buluruz en az.
Eğer konuya siyasi bakarsanız sendika tutarsanız hepimiz kaybederiz. Bize yardım eden herkese ihtiyacımız var Niyazi bey örneğinde olduğu gibi. Bi yerlere not edin ve mutlaka orada olun. Branşımız için hakkaten bişeyler yapmak zorundayız.
Eğer "devlet bizi elbet bi yere koyar ben de gider gelir maaşımı alır işime bakarım" diyorsanız başka tabi.
:+1:

Hocam bunu söyleyen okulun sorumlu müfettişi olunca mişle de olsa muşla da olsa yapacak bişey yok. Sonuçta ifade muğlak kimse net bir şekilde girer yada giremez diyemiyor. Geçen sene yönetmeliğe göre giriyorduk bu sene okul müdürünün yada müfettişin insiyatifine göre. Eğer sorgularlarsa sorumluluğu alan onlar. :)

yuci81' Alıntı:
mışla muşla olmaz maalesef hocam, 4 ve 5lere hangi derslere hangi öğretmenlerin girebileceği belli, bu yazıyı hatırlarsınız sanırım. bize teftişe yeni ders çizelgelerini anlatmaya gelen müfettiş "bilişim teknolojileri" dersimizi zorunlu derslerde arıyordu, bazı müfettişler işte bu kadar müfettiştir. e-okulda dersini alabilen elbette girsin ama maalesef alamazsınız, müfettişlerin her söylediği söze de inanmayın.
tarik8411' Alıntı:
yuci81' Alıntı:

Ben doğuda çalışıyorum normalde(6.7.ve 8.sınıf) ders zaten zor geçiyor, geçen sene 4.ve 5.sınıflara girmiştim çok çok zorlandım diğer yerlerde durum nasıl bilmiyorum ama benim için kaldırılması çok iyi oldu 300 tl ek ders verseler gene girmem

talim ve terbiye kurulunun 80 sayılı kararını incelerseniz sınıf öğretmenlerinin girebileceği derslere 1-5 tüm dersler der, şimdiki serbest etkinlikler dahil. bu sene "bilişim teknolojileri" dersimiz 4 ve 5. sınıflarda olmadığından ve ders çizelgelerinde yer alan 11. maddede bu ders içinde işlenecektir dediğinden bu derse kesinlikle bt öğretmeni giremez. bazı okul müdürleri bunun farkına(!) vardıklarından dersi geri aldılar, 1 saat derse giren meslektaşlarıma ise şaşıyorum doğrusu. benim bu konuda ısrar etmem dersimize önem vermiyorum anlamına gelmesin. şu an formatör bile değilim, 7 saat bt (6,7,8. sınıf), 14 saat beden 3 saat müzik dersine giriyorum. dersimiz kesinlikle zorunlu olmalı ilköğretimde diyorum her ne kadar bu sene -büyük ihtimalle- ilköğretimde son senem olsa da.
unknownrealmman' Alıntı:
yuci81' Alıntı:

Serbest etkinliklere branş öğretmeni giremez diye bir yazı var mı hocam, veya serbeset etkinliklere sadece sınıf öğretmeni girebilir diye bir yazı?

Geri