4. vitesle yokuş çıkmak?

Kodla Büyü

earl

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar bugün arabada bir şey farkettim (ki farkettiğimi sanıyorum)

yokuş çıkarken sırasıyla 1-2-3 ve 4. vitese geldim. 4. vitese geldiğimde ilk iki denememde arabanın hızının gitgide düştüğünü farkettim.

üçüncü denememde yine aynı yokuşta 4. vitese geldiğimde bu sefer kaptırdı gitti araba.

sonra düz yolda denedim araba 4. viteste normal gitti.

acaba diyorum arabada bir sorun olabilir mi? yoksa yokuşu çıkarken tam devrini almadan 4. vitese geçtiğim için mi arabanın devri gitgide düştü?

bu vites olayını bana bir bilen anlatırsa sevinirim. mesela 5. vitese ne zaman geçmeliyiz? devir düşükken 5'e takarsak ne olur gibi...

(bu arada araba opel corsa 1.3 cdti dizel)

arabanızı devirsiz kullanırsanız hocam yakıt tüketiminiz artar..başkada bir sorun olmaz..

hocam sen cevabını vermişsin zaten devrini almadan o vitesi atarsan hele de yokuştaysa toparlayamazsın vites düşürmen gerekir. Şimdi yokuşun eğimine de bağlı ama o araçla da 4. vitesle hızlanabildiğine göre sanırım çok dik bir yokuş değildi.

zor soru sormadım yau. yani özetle diyorumki yokuş kaçıncı vitesle çıkılmalı. düşük vitesle mi yüksek vitesle mi? yüksekle çıkılırsa ne olur, düşükle çıkılırsa ne olur? veya yokuş çıkarken gitgide vitesi yükseltsek ne olur?

ozkansedef' Alıntı:
hocam sen cevabını vermişsin zaten devrini almadan o vitesi atarsan hele de yokuştaysa toparlayamazsın vites düşürmen gerekir. Şimdi yokuşun eğimine de bağlı ama o araçla da 4. vitesle hızlanabildiğine göre sanırım çok dik bir yokuş değildi.

yokuş çok eğimli değildi. yani orta derece. 1,2,3 derken 4'e geçeyim dedim. 4'e geldiğimde gazı kökledim kökledim araba ben kökledikçe yavşalamaya başladı. biraz daha zorlasam araba stop edecekti neredeyse ben de hemen vites düşürdüm. bu normal mi? (düz yolda sorun çıkarmadı ama)

zerrax' Alıntı:
arabanızı devirsiz kullanırsanız hocam yakıt tüketiminiz artar..başkada bir sorun olmaz..

Devirsiz kullanma derken mesela 3 üncü vitesin hızındayken 4. vitesle gitmek mi demek istiyorsunuz. Zaten bunu yapmaz sanırım normal bir sürücü. Arabayı titretmekten başka birşeye yaramaz. Diğer türlü yüksek devirli kullanmakta zararlı gaza çok basılmış oluyor mazot çok yakar. Olay basit sabit hızla gideceksin. Hızın zırt pırt yükselip alçalmayacak.

mirayabravci' Alıntı:
ozkansedef' Alıntı:

yokuş çok eğimli değildi. yani orta derece. 1,2,3 derken 4'e geçeyim dedim. 4'e geldiğimde gazı kökledim kökledim araba ben kökledikçe yavşalamaya başladı. biraz daha zorlasam araba stop edecekti neredeyse ben de hemen vites düşürdüm. bu normal mi? (düz yolda sorun çıkarmadı ama)

Gayet normal çoğu sürücünün yokuşlarda başına gelen birşey hele ki araç dizelse. Ben benzinli kullanıyorum benim bile başıma geliyor.

arabanın devir saatini vede motor sesini dineyin hocam genelde araba 3000 deviri geçtikten sonra vites ister..bide bu işlerde kesin bir kural yok..arabanızı en iyi siz tanırsınız..ne zaman vites ister onu zamanla fark etmezsiniz eliniz otomatik gider...galiba acemilik var biraz..

ozkansedef' Alıntı:
mirayabravci' Alıntı:
ozkansedef' Alıntı:

Gayet normal çoğu sürücünün yokuşlarda başına gelen birşey hele ki araç dizelse. Ben benzinli kullanıyorum benim bile başıma geliyor.

yani yokuş 4. vitesle çıkmaya çalışılırsa araba gitgide boğulur mu? (biraz acemiyim de hocam :) )

genel olarak dizelde 2500 devirde benzinlilerde 3000 devirde vites değiştirilir

hocam genelde yokuşları 2 veya 3. vites çeyrek gazda çıkın arabanızı yormamış olursunuz..tabiki fazla eğimli değilse arabanızda gaza basarsanız hızlanır ama gerek yok..araba boğulur..

azaz' Alıntı:

hocam 4. vitese düşük devirle girdiğimden dolayı mı oldu yani. 4. vitese geldim, köklüyorum gazı ben kökledikçe arabanın devri düşmeye başladı. neredeyse duracaktı ben de vites küçültmek zorunda kaldım.

hocam düşünün bayırı koşarak çıkmaya çalışıyorsunuz ama belli bir yerde nefesiniz kesilmeye başladı ne yaparsınız...doğal olarak yavaşlarsınız yoksa bayılırsınız oracıkta..arabada aynı işte...en güzeli sabit tempoda ama en az enerji harcayarak...

zerrax' Alıntı:
hocam düşünün bayırı koşarak çıkmaya çalışıyorsunuz ama belli bir yerde nefesiniz kesilmeye başladı ne yaparsınız...doğal olarak yavaşlarsınız yoksa bayılırsınız oracıkta..arabada aynı işte...en güzeli sabit tempoda ama en az enerji harcayarak...

güzel örnek örtmenim :) , bu arabada da böyle sanırım. :+1:

aynen öle..derdi bitmez bugün fren diski ve balatları gitii 180 ytl:( kendime o kdr para harcamıyorum ya..

mirayabravci' Alıntı:
azaz' Alıntı:

hocam 4. vitese düşük devirle girdiğimden dolayı mı oldu yani. 4. vitese geldim, köklüyorum gazı ben kökledikçe arabanın devri düşmeye başladı. neredeyse duracaktı ben de vites küçültmek zorunda kaldım.

dik bayırlara biraz hızlanarak girersen hocam arabanında motor gücü iyiyse vitesi küçültmeye gerek kalmadan bayırı çıkarsın. Fakat bayırı çıkarken baktın araba bayılmaya başladı iyice bayıltmadan bir alt vitese düşmelisin eğer zamanında bir alt vitese düşmessen iki alt vitese düşmek zorunda kalırsın

azaz' Alıntı:
mirayabravci' Alıntı:
azaz' Alıntı:

dik bayırlara biraz hızlanarak girersen hocam arabanında motor gücü iyiyse vitesi küçültmeye gerek kalmadan bayırı çıkarsın. Fakat bayırı çıkarken baktın araba bayılmaya başladı iyice bayıltmadan bir alt vitese düşmelisin eğer zamanında bir alt vitese düşmessen iki alt vitese düşmek zorunda kalırsın
:eek:

valla yeni yeni öğreniyorum hocam sağolun.

mirayabravci' Alıntı:
zor soru sormadım yau. yani özetle diyorumki yokuş kaçıncı vitesle çıkılmalı. düşük vitesle mi yüksek vitesle mi? yüksekle çıkılırsa ne olur, düşükle çıkılırsa ne olur? veya yokuş çıkarken gitgide vitesi yükseltsek ne olur?

hocam ben sana şunu söyliyeyim yokuşu ve hızınızı hesaba katarak mümkün olan en düşük viteste çıkın. mesela yokuşu 3le de 4le de çıkabiliyorsa aracınız; 3. vitesi tercih edin. genel bir kanı aracı 2000 deviri biraz gece kullanma yönündedir, bazı durumlar hariç yanlıştır. aracı genelde 3000 devire yakın kullanın. hem emniyet hem de yakıt tasarrufu açısından :)

cakkoyun' Alıntı:
mirayabravci' Alıntı:

hocam ben sana şunu söyliyeyim yokuşu ve hızınızı hesaba katarak mümkün olan en düşük viteste çıkın. mesela yokuşu 3le de 4le de çıkabiliyorsa aracınız; 3. vitesi tercih edin. genel bir kanı aracı 2000 deviri biraz gece kullanma yönündedir, bazı durumlar hariç yanlıştır. aracı genelde 3000 devire yakın kullanın. hem emniyet hem de yakıt tasarrufu açısından :)

yani benim başıma gelen olay normal?

ha aracı düşük viteste, yüksek devirde kullanırken araç bağırabilir, abartmıyorsanız bu durum normaldir. ve yüksek viteste, düşük devirde bayılmasından kat kat daha iyidir.

cakkoyun' Alıntı:
ha aracı düşük viteste, yüksek devirde kullanırken araç bağırabilir, abartmıyorsanız bu durum normaldir. ve yüksek viteste, düşük devirde bayılmasından kat kat daha iyidir.

bağırma değil hocam 4. vitese gelince hızlanması gereken araba yokuş yukarı çıkarken gitgide yavaşlamaya başladı. len dedim noluyor?.. anladığım kadarıyla arabada dizel olunca bu durum normal. çünkü düz yolda 4. viteste hiç bir sorun yok. basdıkça hızlanıyor.

hocam sen vitese bakma devir göstergesine bak 1200 gibi vitesini küçült 3000 gibi yükselt elindeki arabadan bende kullandım hızın iyi olursa hafif rampada rahat rahat 5 e alırsın ama önemli olan devir göstergesine bak.

mirayabravci' Alıntı:
cakkoyun' Alıntı:
mirayabravci' Alıntı:

normal hocam. yokuş çok dik olabilir, yokuşun eğimi, yolcu ve yük miktarı da etkendir. eğer tek başınıza yüksüz gazı köklemenize rağmen araba(ilk hızsız değil) 60 km hızı geçmiyorsa aracınızda problem olabilir. tabi öyle yokuşlar vardır ki çok daha zorlu olabilir. bütün bunlar bir çok durumda farklılık gösterebilir.

meozkan' Alıntı:
hocam sen vitese bakma devir göstergesine bak 1200 gibi vitesini küçült 3000 gibi yükselt elindeki arabadan bende kullandım hızın iyi olursa hafif rampada rahat rahat 5 e alırsın ama önemli olan devir göstergesine bak.

peki devir vites ilişkisi tam olarak nedir hocam? yani atıyorum 1200 devirdeyken 3'e takarsam araba yavaşlayacağına stop mu eder? veya işte 2500 devirdeyken vites'i 4'e getirirsem araba hızlanacağına yavaşlar mı?

Aman dikkat Hocam, yokuşları çıkarken devriniz 2000'in altına düşmesin. Zira bu şekilde biraz uzunca bir yokuşu çıkamaya çalışırsanız hararet göstergeniz önce 100, sonra da 110 doğru(Opeller için) gider bu da size çok büyük masraf açabilir.
Arabanın zorlandığını fark ederseniz ya da sürekli gaza bastığınız halde devriniz 2000'i aşmıyorsa mutlaka vites küçültmelisiniz.
Yokuş çok dik ise 1.-2. vites, biraz dik ise ve 2. viteste takriben 3000-3500 deviri geçmeye başlarsanız 3. viteste gitmelisiniz, yine burada da devri düşürmemeye gayret etmelisiniz. Zaten 4 ve 5 ile çıkılabilen yerler hafif eğimlidir ve yokuş sayılmaz...

Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.

cakkoyun' Alıntı:
mirayabravci' Alıntı:
cakkoyun' Alıntı:
mirayabravci' Alıntı:

normal hocam. yokuş çok dik olabilir, yokuşun eğimi, yolcu ve yük miktarı da etkendir. eğer tek başınıza yüksüz gazı köklemenize rağmen araba(ilk hızsız değil) 60 km hızı geçmiyorsa aracınızda problem olabilir. tabi öyle yokuşlar vardır ki çok daha zorlu olabilir. bütün bunlar bir çok durumda farklılık gösterebilir.

hocam düz yolda sorun yok. yalnız tek başıma yokuş çıkarken 3. vitesdeyken 4. vitese getirdim. sonra gaza yüklendikçe devir gitgide düşmeye başladı(sanki duracakmış gibi) ben de hemen 3. vitese aldım normale döndü :shock:

Bu arada arabanızda bir problem yok fakat aynı olayı uzunca bir yokuşta denemeye kalkarsanız problemlerin önüne geçemezsiniz Allah korusun...

@lperen' Alıntı:
Bu arada arabanızda bir problem yok fakat aynı olayı uzunca bir yokuşta denemeye kalkarsanız problemlerin önüne geçemezsiniz Allah korusun...
ne gibi mesela hocam?

mirayabravci' Alıntı:
arkadaşlar bugün arabada bir şey farkettim (ki farkettiğimi sanıyorum)

yokuş çıkarken sırasıyla 1-2-3 ve 4. vitese geldim. 4. vitese geldiğimde ilk iki denememde arabanın hızının gitgide düştüğünü farkettim.

üçüncü denememde yine aynı yokuşta 4. vitese geldiğimde bu sefer kaptırdı gitti araba.

sonra düz yolda denedim araba 4. viteste normal gitti.

acaba diyorum arabada bir sorun olabilir mi? yoksa yokuşu çıkarken tam devrini almadan 4. vitese geçtiğim için mi arabanın devri gitgide düştü?

bu vites olayını bana bir bilen anlatırsa sevinirim. mesela 5. vitese ne zaman geçmeliyiz? devir düşükken 5'e takarsak ne olur gibi...

(bu arada araba opel corsa 1.3 cdti dizel)

otomatik şanzımanın icad sebebidir

Geri